İçeriğe Yönlendir

Fiesta V - Kısa ve Uzun Far Rölelerinin Arasına Diyot Uygulaması

Haluk Gümüş

Recommended Posts

Onur Demir

Elimde 3tane 1n4007 var. İlk olarak roleden şemadaki gibi denicem. olmaz ise drek devreye yüklencem 12amperlik diyotlarla :rolleyes:

Yorum bağlantısı
Yusuf Esin

kullanacağınız diyotların voltaj ve daha önemlisi akım değerlerine dikkat edin. farlar oldukça fazla akım çeker. kablolarda ısınma taşıyabileceklerinden fazla akım geçtiği zaman olur. Bu durumda diğer elektrikle çalışan cihazlar zarar görebilir. Kapasitenin üzerinde elektrik kullanımı akünün ömrünü kısaltır. Özellikle elektrik sistemi üzerindeki modifikasyonlarda sistemin iyi hesaplanması gerekiyor.

Yorum bağlantısı
Onur Demir

6 Amperlik diyotla, Haluk Bey'in konunun başında vermiş olduğu şemadaki işlemin aynısını yaptım. Sonuç: Olumlu :)

Yorum bağlantısı
Fırat Tarman
6 Amperlik diyotla, Haluk Bey'in konunun başında vermiş olduğu şemadaki işlemin aynısını yaptım. Sonuç: Olumlu :)

Elinize sağlık da, şemayı uyguladıysanız 6 amperlik diyot gerekmez :lol2:

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Haluk Gümüş

Konuyu actigimdan beri kullanmiyorum herhangi bir sorun yasamadim. 6A diyot gerekmezdi ama sorun cikacagini sanmam.

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Hasan Molla

uzun süreden iki seneden sonra ben de konuyu hortlatayım. :) 1n4001 diyotunu zaten rölenin bobin devresinde kullanacagınız için sıkıntı cıkmaz.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Bu şekilde aracın tesisatına zarar vermezmisiniz acaba? Ayrıca kısa-uzun aynı anda aşırı ısı verir, uzun süre kullanımda reflektörü falan eritir sanırım, bende bunu düşündüğümden yapmaktan vazgeçmiştim zaten.

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Erkan Kıyak
(düzenlendi)

Hortlatayım şu konuyu :tongue: Bir süredir bu uygulama aklımdaydı ve bugün tv tamircisinden 1n4001 diyot istedim, elinde 1n4001 olmadığını, 1n4007nin 1n4001 ile hemen hemen aynı olduğunu söyledi ve ben de bir adet 1n4007 diyot alarak aracımda uyguladım. Sonuç olarak sistem çalıştı, artık uzunnlar yandığında kısalar yanmaya devam ediyor.

Düzenleme Nedeni: Alıntı yapılan bazı cevaplar verilmiş ben görmemişim :(

tarihinde Erkan Kıyak tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ahmet Akdeniz

benimde 1-2 aydır yapmaya üşendiğim düzenleme çok açıklayıcı olmuş gerçekten bu şekilde yaparım artık :)

Yorum bağlantısı
  • 7 yıl sonra...
Mehmet Ozyurek
Necip Beydoğan yazdı:

Bana bi sema atarmisiniz

Konudan epey kopmuş durumdayız.. 

Siz tam olarak ne yapmak istiyorsunuz onu yazın, ona göre şema gönderelim.. 

H4 farda uzuna geçince kısalar söner. 

Bunu önlemek için bir şema istiyorsanız, 

Uzun far rölesi çıkış ucundan, kısa far rölesi tetik ucuna Kısa far yönünde bir diyot bağlanması gerekiyor. 

Yorum bağlantısı
Necip Beydoğan
Mehmet Ozyurek yazdı:

Konudan epey kopmuş durumdayız.. 

Siz tam olarak ne yapmak istiyorsunuz onu yazın, ona göre şema gönderelim.. 

H4 farda uzuna geçince kısalar söner. 

Bunu önlemek için bir şema istiyorsanız, 

Uzun far rölesi çıkış ucundan, kısa far rölesi tetik ucuna Kısa far yönünde bir diyot bağlanması gerekiyor. 

bana bunu şemasını cızıp atarmısınız uzunları acınca kısa sonuyor tam olarak nasıl yaparım bana ayrıntılı resım ata bılecekmısınız rica etsem

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Bı Xenon tarzı bir uygulama yok ise o tip bir mod far soketi ve far tasina zarar verebilir.

Yorum bağlantısı
Necip Beydoğan
Mustafa Tüfekçi yazdı:

Bı Xenon tarzı bir uygulama yok ise o tip bir mod far soketi ve far tasina zarar verebilir.

Anladim.tesekurler

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...