İçeriğe Yönlendir

Mondeo Mk2 Dörtlü Cam Düğmesi

Burçin Kabasakal

Recommended Posts

Burçin Kabasakal
(düzenlendi)

Değerli üyeler, şoför kapısında yer alan dörtlü cam açma düğmesinde bulunan, arka kapılardaki düğmeleri devreye sokan ya da devreden çıkartan sürgülü düğmede boşluk oluşmuştu.

Servise götürdüğümde tamirinin mümkün olmadığını; hatta içi açıldığında dağılacağını ve toplanamayacağını söylediler. Yenisi de oldukça pahalıydı. Ben de (bir yıldan fazla öyle kullandıktan sonra) söküp tamire çalışmaya karar verdim. Şimdi tıkır tıkır işliyor :flowers: Ancak çözemediğim mesele şu: Bu arıza oluştuğundan beri ledler yanmıyordu, H

tarihinde Bur tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Dere

Çok güzel hareket bunlar. Ben de söküp temizlemiş, hatta kopuk bir hattı lehimlemiştim. Ancak o kadar kötü olmuş ki benimki hala sorunlu. Bir daha açmaya fırsatım olmadı ama ilk fırsatta açacağımdır... :unsure2: İçinin açılınca dağılıp bir daha da toplanamayacağı, bir korkaklık ya da dolandırıcılık yalanıdır. Öyle bir düşüncen varsa tehlikesini söylersin, müşteri kabul ederse açar bakarsın. Ya da mertçe "abi uğraştırma beni bunlarla" dersin. :flowers:

Alınık kısmına yazmıştım, şimdi tekrarlıyorum: 2004 focus ghia 4'lü cam anahtarı alınıktır. :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Size bir tane Canon A590 şart... dedikten sonra..

Burayı parçalamayı göze aldığınız ve toplayabildiğiniz için tebrik ediyorum...

Aynı yeri bende parçalamış ve toplamıştım...

En zor kısmı topladıktan sonra arka cam kilit düğmesini yeniden sağlıklı çalışabilir hale getirmek...

Soruna odaklanmak için ilk soruyu sormak gerekiyor..

Ledler elektriği nerden alıyor.. Bende sorun olmadığı için soketi bağlantısı konusunu hiç incelememiştim..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yalçın Aslan
(düzenlendi)
Bir başka sorun da cam suyu motorundan çalışma sesi geliyor; fakat su fışkırtmıyor... Ona nasıl ulaşacağımı (tamponu sökmeme gerek var mı?) bilmiyorum.

camsuyuna depoluk eden hat için tampon falan sökmeye gerek yok (en azından depo kırık yada çatlak değilse) yapacagınız tek şey deponun pompa çıkışında bulunan hortumu kontrol etmek eğer mümkünse yenisi ile değiştirmek. benzer problem bende de vardı. kırılan yerleri değiştirdim sorun çözüldü.

fotoğraf çekebilirsem yollarım nereleri değiştirdiğimi görürsünüz.

tarihinde Serkan Toker tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Yalçın Bey haklı.. motor çalışıyorsa, motor veya deposu ile işiniz yok .. Fıskiyeler tıkalı olabilir, kireçlenmiş olabilir.. Borular kırılmış, ezilmiş, katlanmış olabilir..

Yorum bağlantısı
Burçin Kabasakal

evet, sanırım paraya kıyıp bir tane almam gerek (canon A590) :D Zira fotoğraflar, bizi göz doktoruna götürecek. Bir lastik alalım dedik, siteyi bulduk! İyi ki de bulduk burayı!

eskiden 77 model Granadamızla karşıdan gelen Fordlarla selektörleşirdik...

Bu

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Burçin Kabasakal
camsuyuna depoluk eden hat için tampon falan sökmeye gerek yok (en azından depo kırık yada çatlak değilse) yapacagınız tek şey deponun pompa çıkışında bulunan hortumu kontrol etmek eğer mümkünse yenisi ile değiştirmek. benzer problem bende de vardı. kırılan yerleri değiştirdim sorun çözüldü.

fotoğraf çekebilirsem yollarım nereleri değiştirdiğimi görürsünüz.

Yalçın Bey, fotoğraf çekebildiniz mi? ben baktığımda ancak deponun boğazını görebiliyorum.

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Depoda silecek suyu olduğuna göre (ghia olduğuna göre silecek suyu ikazı var), kaputu açıp suyu püskürtmeye çalışınız. Bir kaçak varsa görürsünüz ya da kaçak altlarda bir yerdeyse aracın altı ıslanacaktır. Kaçak varsa hortumu değiştirmek ya da kırık yere yama yapmak çözüm olur, ancak kaçak yoksa akla tıkanma ihtimali geliyor. Onun çözümünü bilmiyorum.

Yorum bağlantısı

O sürgünün bir özelliği, camları kilitledikten sonra arka kapılardaki cam açma düğmelerinin içindeki ledleri de söndürmesiydi. Bir alakası var mı bilmem ancak, belki burdan bir kısa devre durumu olabilir.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Burçin Kabasakal
O sürgünün bir özelliği, camları kilitledikten sonra arka kapılardaki cam açma düğmelerinin içindeki ledleri de söndürmesiydi. Bir alakası var mı bilmem ancak, belki burdan bir kısa devre durumu olabilir.

Saygılarımla.

Evren bey, benimkinde o sürgü böyle bir işlev görmüyordu. Ya da ben öyle hatırlıyorum. Tek bildiğim, düğme arızasıyla aynı zamanda (ya da içindeki metal parçalar kopup, gezinmeye başlayınca) ledlerin yanmadığını fark ettim. Zaten arabaya en fazla iki kişi biniyor, arka camlar neredeyse hiç kullanılmıyor.

İlk işim sabah dediğinizi kontrol etmek olacak. Teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Burçin Kabasakal
Depoda silecek suyu olduğuna göre (ghia olduğuna göre silecek suyu ikazı var), kaputu açıp suyu püskürtmeye çalışınız. Bir kaçak varsa görürsünüz ya da kaçak altlarda bir yerdeyse aracın altı ıslanacaktır. Kaçak varsa hortumu değiştirmek ya da kırık yere yama yapmak çözüm olur, ancak kaçak yoksa akla tıkanma ihtimali geliyor. Onun çözümünü bilmiyorum.

Dediğinizi birçok kez denemiş, yerde ıslanma görmemiştim. Depodaki suda da hiç azalma yok diyebilirim.

demek ki sorun, ya hortum tıkalı ya da motor boşa çalışıyor herhalde .

İlginize teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Burçin Kabasakal

Hortum çıkmış :bambam:

Davlumbazı ve lastiği söktük, hortumu taktık...

Bu arada aracın vizesi dolmuştu, tek kusur silecek suyu fıskiyesi çıktı... :wub:

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Burçin Kabasakal

Dörtlü Düğmeyi tekrar söküp, ledleri ölçtük. Ledler, yanmış. Ancak ledlerin aynısından bulamadım. Denizli, Muğla, Uşak, Fethiye'de yok.Sanırım, evdeki eski telefonlardan söküp deneyeceğim. Ya da arayıp, inatla bulacağım; bulur bulmaz ilk işim değiştirmek olacak. Saygılarımla... Bu arada Serkan TOKER azizime koltuk dişlisi için tekrar teşekkürler. ;)

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Burçin Kabasakal
Dörtlü Düğmeyi tekrar söküp, ledleri ölçtük. Ledler, yanmış. Ancak ledlerin aynısından bulamadım. Denizli, Muğla, Uşak, Fethiye'de yok.Sanırım, evdeki eski telefonlardan söküp deneyeceğim. Ya da arayıp, inatla bulacağım; bulur bulmaz ilk işim değiştirmek olacak. Saygılarımla... Bu arada Serkan TOKER azizime koltuk dişlisi için tekrar teşekkürler. ;)

Değerli üyeler; nihayet bir hafta kadar önce ledleri buldum. Değiştirdim.

Tablayı sokete taktığımda her şey normaldi.

Sonra kapağı taktım ledler söndü.

Fark ettim ki soketteki pinlerden birinde iletim sorunu var. Sorunu çözebilmem için pinlerin FAZ-NÖTÜR şemasına ihtiyacım var.

Yardımcı olacak bir arkadaşımız var mı? Mesel

Yorum bağlantısı
Burçin Kabasakal
Değerli üyeler; nihayet bir hafta kadar önce ledleri buldum. Değiştirdim.

Tablayı sokete taktığımda her şey normaldi.

Sonra kapağı taktım ledler söndü.

Fark ettim ki soketteki pinlerden birinde iletim sorunu var. Sorunu çözebilmem için pinlerin FAZ-NÖTÜR şemasına ihtiyacım var.

Yardımcı olacak bir arkadaşımız var mı? Mesel

Yorum bağlantısı
Karani Gülistan

Arkadaşlar soğutma suyu ilave deposunun altındaki müşir nasıl çıkarılır veya korozyon - kirlenme ihtimaline karşılık wd-40 la temizlenebilirmi?Durum göstergesinde soğutma suyu eksik ikaz işareti yanıyor(soğutma suyu tam olduğu halde)Bu müşiri değiştiren veya tamir eden oldumu,yaklaşık fiyatı nedir acaba?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Abi çıkmacıdan aldım... Değiştirdim para vermedim... Kaça alınır bilmiyorum...

Yanılmıyorsam çekince çıkıyor... Çıkmacıdan alırken çekip çıakrmıştım ama benimkini tamirci değişmişti..

Yorum bağlantısı
Karani Gülistan

Yanılmıyorsam çekince çıkıyor... Çıkmacıdan alırken çekip çıakrmıştım ama benimkini tamirci değişmişti..

Teşekkürler Mehmet vaktim olduğunda bende uğrayayım çıkmacılara.

Yorum bağlantısı
Burçin Kabasakal

Sokete düğmenin alt tablasını takıyorum, ALTI LED birden ışık veriyor. Düğmelerin olduğu kapağı takıyorum, alttaki KIRMIZI-YEŞİL ledler ışık veriyor, kalan DÖRT YEŞİL'de ışık yok.

baktım, inceledim, kısa devre göremiyorum, sanırım tabladaki pinlerde bir şeyler var; ama, ne?

Yorum bağlantısı
Burçin Kabasakal
Sokete düğmenin alt tablasını takıyorum, ALTI LED birden ışık veriyor. Düğmelerin olduğu kapağı takıyorum, alttaki KIRMIZI-YEŞİL ledler ışık veriyor, kalan DÖRT YEŞİL'de ışık yok.

baktım, inceledim, kısa devre göremiyorum, sanırım tabladaki pinlerde bir şeyler var; ama, ne?

Tablada sorun yok, (bu iş günlük tutar gibi oldu...) sorun sokette. Soketteki kablolara bastırmadan dokununca ledler yanıyor. ama temassızlık yok görünüyor, zira düğmeler çalışıyor. kabloları söktüm, kontrol ettim, yerine taktım, olmadı... İçte bir kırıklık mı var, hayır, öyle bir sorun da görünmüyor.

Yorum bağlantısı
Adnan Çakır

Bence soket çıkışından soketi taktıktan sonra kabloları tek tek sağa sola sallayın itin çekin hatalı kabloyu tespit edin ,birde soket içindeki soketlerde gevşemiş olabilir sıkma şansınız varsa biraz sıkın ki karşı tarafa sıkı geçsin, kolay gelsin umarım bu kadar uğraştan sonra problemi çözersiniz.

Yorum bağlantısı
Burçin Kabasakal
Bence soket çıkışından soketi taktıktan sonra kabloları tek tek sağa sola sallayın itin çekin hatalı kabloyu tespit edin ,birde soket içindeki soketlerde gevşemiş olabilir sıkma şansınız varsa biraz sıkın ki karşı tarafa sıkı geçsin, kolay gelsin umarım bu kadar uğraştan sonra problemi çözersiniz.

Teşekkür ederim. Denedim, ama tavsiyeniz üzere tekrarlayacağım.

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Caner Üstün

Yeni başlık açmayayım dedim ama tarih, bayağı eskiymiş umarım fark edersiniz. Ben de bu dörtlü cam düğmesini aynı nedenden dolayı dün açmıştım. Dörtlü de arka camların düğmelerini kitleyip açan düğme arızalıydı (ledlerde herhangi bir sorun yok). Sorun burda resimde de gösterilen beyaz çift kanatlı plastiğin bir kanadının ucundan kırılması, çok çok minicik bir parçasını kaybetmesi. Buraya japon damlatıp ayrılan diğer parçaları bir araya getirdikten sonra ( hanımefendi burda da çok güzel bir şekilde resimlemiş olayı) bakır pin'in devre anahtarının yuvasına denk gelecek şekilde kapatmaya çalıştım ama defalarca denememe rağmen olmadı. Ben de sonra uğraşırım diyerek vazgeçtim ve kapağı kapattım. Cam düğmesinin kapıdaki soketlerini yerleştirip yuvasına oturttum. Ama artık sol ön cam (auto yazan) ne iniyor ne de çıkıyor. Pişman oldum şimdi kendi kendime kızıyorum keşke uğraşmasaydım diye. İşlemden önce dört camda da sorun yoktu. Sonrasında ne olmuş olabilirki şimdi sadece sol camın çalışmamasının??? :p

Yorum bağlantısı
Burçin Kabasakal
(düzenlendi)
Yeni başlık açmayayım dedim ama tarih, bayağı eskiymiş umarım fark edersiniz. Ben de bu dörtlü cam düğmesini aynı nedenden dolayı dün açmıştım. Dörtlü de arka camların düğmelerini kitleyip açan düğme arızalıydı (ledlerde herhangi bir sorun yok). Sorun burda resimde de gösterilen beyaz çift kanatlı plastiğin bir kanadının ucundan kırılması, çok çok minicik bir parçasını kaybetmesi. Buraya japon damlatıp ayrılan diğer parçaları bir araya getirdikten sonra ( hanımefendi burda da çok güzel bir şekilde resimlemiş olayı) bakır pin'in devre anahtarının yuvasına denk gelecek şekilde kapatmaya çalıştım ama defalarca denememe rağmen olmadı. Ben de sonra uğraşırım diyerek vazgeçtim ve kapağı kapattım. Cam düğmesinin kapıdaki soketlerini yerleştirip yuvasına oturttum. Ama artık sol ön cam (auto yazan) ne iniyor ne de çıkıyor. Pişman oldum şimdi kendi kendime kızıyorum keşke uğraşmasaydım diye. İşlemden önce dört camda da sorun yoktu. Sonrasında ne olmuş olabilirki şimdi sadece sol camın çalışmamasının??? :unknw:

Hanımefendi? Fotoğraf eklemek farz oldu sanırım :jedi:

Otomatik düğmenin üç tane ayağı var, onları dikkatlice yuvasına geçirmelisiniz. Ayrıca soket kabloları biraz hassas, onları tekrar kontrol edin. Bence anahtarı tekrar açın, bakır silindiri yerine oturtun, beyaz plastiğin kırık parçasını japonladıktan sonra da üzerinden bir kat naylon ip dolayıp tekrar japonlayın. sağlam olsun derseniz beyazın iki kolunu yine naylon iple biribirine yakın tutabilirsiniz. Başka ve yeni bir arıza çıktığını sanmıyorum. Zira sistem çok basit ve bozma riskiniz oldukça düşük. Led sorununu çözdüm: Soket arızası.

Bakır silindiri beyaz parçaya sabitleyecek, sonra hassas şekilde törpüyle pürüzsüz h

tarihinde Bur tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...