İçeriğe Yönlendir

Fiesta yakıt deposu

Korhan Oray

Recommended Posts

Ayhan Şentürk

Rahatlık açısında sıcak havalarda klima herzaman daha iyi ama şehir içinde dur kalklarda yakıtı etkiliyor. Uzun yolda sabit hızlarda klimanın yakıta çok fazla etkisi yok.70 km hızın üzerinde camları açmaktanta klimayı açmak daha mantıklı. Hem yakıt açısından hemde rahatlık açısından.

Yorum bağlantısı
Mehmet Solak

yanılmıyorsam kliması açık bir araba 100 km ortalama 1 lt fazla yakıt tüketirken camı açık bir araba 4 lt civarında fazla tüketiyor.şehir içi kullanım özellikle devamlı dur kalk şeklindeyse yakıt tüketimi artıyor.

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk
yanılmıyorsam kliması açık bir araba 100 km ortalama 1 lt fazla yakıt tüketirken camı açık bir araba 4 lt civarında fazla tüketiyor.şehir içi kullanım özellikle devamlı dur kalk şeklindeyse yakıt tüketimi artıyor.

Okadar etkilemiyor. Klima 100 km'de 0.5 litre yakıt artışına sebep olur. Eğer camları açıyorsanız en fazla 1 litre artar ama asla 4 litre artmaz.(uzun yolda) Şehir içinde zaten cam açasanızda açmasanızda yakıtı etkilemez. Klima şehir içinde dur kalkta en fazla 1 litre kadar tüketimi arttırır.

Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Guest Sabahattin K

Ben aracımı yeni aldım. Yakıt tüketimi nasıl ölçeceğimi bilmiyorum. Bazılarına göre depoyu fulleyip(taşacak kadar) 100 km yapıp tekrar fulleyerek(yine taşacak kadar) ölçülüyormuş. Bilgisi olan var mı?

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Depoyu fulleyip 100 km gezeip tekrar fullemek yanlış bir ölçüm. Her fullemede belki 1 olmz ama yarım litreden fazla sapma olabilir.

O yüzden fulleyip 400 km gezin ve tekrar fulleyip aldığı litreyi 4'e bölün. Çıkan sonuç çok daha hassas olur.

Ben hassas olsun diye mesela fulledikten sonra 340 km geçtiysem tekrar fulleyip kaç litre aldığını bir yere not ediyorum, ondan sonra tekrar gezip 400 km geçtiysem fulledikten sonra kaç litre aldığına bakıyorum. Toplam 740 km için toplam kullandığım yakıta bakıyorum.

Aldığım yakıt/740 yapıyorum ve hassas bir şekilde sonuçu görüyorum. Ortalama yüketim bu şekilde. ilk 100 km için hesaplarsanız hem fullemede sapma olabilir hemde sıkışık trafiğe yakalanmış olabilirsiniz. Gerçek sonuçu göstermeyebilir.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
  • 2 yıl sonra...
Cihan Yaşar

Depoyu fulleyip 100 km gezeip tekrar fullemek yanlış bir ölçüm. Her fullemede belki 1 olmz ama yarım litreden fazla sapma olabilir.

O yüzden fulleyip 400 km gezin ve tekrar fulleyip aldığı litreyi 4'e bölün. Çıkan sonuç çok daha hassas olur.

Ben hassas olsun diye mesela fulledikten sonra 340 km geçtiysem tekrar fulleyip kaç litre aldığını bir yere not ediyorum, ondan sonra tekrar gezip 400 km geçtiysem fulledikten sonra kaç litre aldığına bakıyorum. Toplam 740 km için toplam kullandığım yakıta bakıyorum.

Aldığım yakıt/740 yapıyorum ve hassas bir şekilde sonuçu görüyorum. Ortalama yüketim bu şekilde. ilk 100 km için hesaplarsanız hem fullemede sapma olabilir hemde sıkışık trafiğe yakalanmış olabilirsiniz. Gerçek sonuçu göstermeyebilir.

Hangi marka yakıt kulanıyorsunuz?

Yorum bağlantısı
Sabri Kahraman

Slm arkadaşlar . 2006 tdci fiestamda kalan menzil 80 km de lamba yanıyor ve depoyu fullediğimde her seferinde 32,5 lt yakıt alıyor her seferinde özellikle deniyorum. Kalan menzil konusunda ise 0 olan fiesta gördüm bişi olmuyor. Kullanma kılavuzunda yazana göre depoyu tamamen istesende bitiremiyormuşsun motor devri düşüyor ve motor uyarı lambası yanıyormuş .Çok şükür hiç başıma gelmedi

Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Ferdi R Arslan

10 aydır arabayı kullanıyorum ve her seferinde depoyu bitirip fullletiyorum. Her seferinde de 33 maks 34 litre mazot alıyor.

Ankara trafiğinde şehir içi sürüyorum ve 600km yol yapıyorum, ışık yanıp 50 km kala yakıtı alıyorum ve araç hep 33 - 34 litre yakıt alıyor.

Benim anlamadığım kalan menzil 50 gösterip araçta nasıl 9-10 litre yakıt kalır. Yoksa bu araba şehir içinde 600den daha fazlamı yapar acaba?

Yoksa depo şamandırası mı hatalı görüyor yakıtı?

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Menzil son 40 km'deyken yakıt aldım. 35 litre yakıt aldı. Kırmızı yanıp menzil 80' km'deyken 8-10 litre yakıt kalıyor. Menzil 0'a kadar kullanırsanız 4-5 litre yakıt kalır.

Yorum bağlantısı
Ferdi R Arslan

Menzil son 40 km'deyken yakıt aldım. 35 litre yakıt aldı. Kırmızı yanıp menzil 80' km'deyken 8-10 litre yakıt kalıyor. Menzil 0'a kadar kullanırsanız 4-5 litre yakıt kalır.

35 litre yakıt ile kaç km gitti şehir içimi dışı mı? yani demek istediğim ben 34 litre alıyorum hep 600 km gidiyor şehir içi. oda km de şehir içi 25 kr ediyor. sanırım uygundur..

Yorum bağlantısı
Ferdi R Arslan

25 kuruş normal. En son yaptığım uzun yolda 820 km yol yaptım

Sonuçta Ankara trafiği dur kalk bir dünya ışık, iş yeri ev kısa mesafe bence de normal 25 kr. Hele ki mazot 4,60 ları gördükten sonra :( bir ara insanlar şehir içinde 700-800 km leri yazıyordu da ona kafam takıldı nasıl oluyor diye :biggrin:

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

35 litre yakıt ile kaç km gitti şehir içimi dışı mı? yani demek istediğim ben 34 litre alıyorum hep 600 km gidiyor şehir içi. oda km de şehir içi 25 kr ediyor. sanırım uygundur..

shell vpower ile 600, po wmax ile 700 gidiyor.

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

nİtro kullandın mı hocam ?

Kullanmadım ama deneyeceğim çünkü PO wmax'ta menzil çok iyi ama performans olarak shell vpower'dan çok uzak.

Yorum bağlantısı
Ferdi R Arslan

Kullanmadım ama deneyeceğim çünkü PO wmax'ta menzil çok iyi ama performans olarak shell vpower'dan çok uzak.

Bende Shell fuel save ile yapıyorum anca 600km yi, opetle 500ü zor görüyo :D

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Cihan Yaşar

Bende Shell fuel save ile yapıyorum anca 600km yi, opetle 500ü zor görüyo :D

opet sehır ıcı 611 km gordum .

nıtro nasıl  denedınız mı? menzıl ve motor sesı farkı var mı?

Yorum bağlantısı
Ferdi R Arslan

depoyu fullediğiniz de kaç lt yakıt aldı?

Yorum bağlantısı
Cihan Yaşar

depoyu fullediğiniz de kaç lt yakıt aldı?

37 lıtre sanırım

Yorum bağlantısı
Ferdi R Arslan

37 lıtre sanırım

ben 600 km yapınca 34-35 lt alıyorum sanırım fark orada

Yorum bağlantısı
Cihan Yaşar

37 lıtre sanırım

37,130lıtre

37,130lıtre

o zaman lastıklerım 185 65 14 kıslıktı  175 65 14 le degıstırdım.ama menzili test etmedim ama menzil artar gıb gelıyor.

Yorum bağlantısı
Cihan Yaşar

ben 600 km yapınca 34-35 lt alıyorum sanırım fark orada

611 km test ettigimde lastıklerım 185 65 14 kıslıktı.175 65 14 yazlık lastık taktım ama test etmedım menzıl artmıstır herhalde

Yorum bağlantısı
Ferdi R Arslan

611 km test ettigimde lastıklerım 185 65 14 kıslıktı.175 65 14 yazlık lastık taktım ama test etmedım menzıl artmıstır herhalde

bendeki lastikler 195/50/15 ve performans lastikleri ama menzilim iyi bence

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Cihan Yaşar

yakıt hortumumda catlak  yuzunden hortuma bakmak ıcın sokerken depo samandra gırısını usta kırmıs yenı samandra taktım.eskı samandrada kırmızı ısık yanmıstı.yenı samandrayı taktıgında gosterge iki cızgı oldu.samandranın dogru gosterdıgını nasıl anlarım?

yakıt hortumumda catlak  yuzunden hortuma bakmak ıcın sokerken depo samandra gırısını usta kırmıs yenı samandra taktım.eskı samandrada kırmızı ısık yanmıstı.yenı samandrayı taktıgında gosterge iki cızgı oldu.samandranın dogru gosterdıgını nasıl anlarım?

38 lt alıp fullemıstım 560  yada 570 kmde ısık yandı..sonra samandra degıstı

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...