İçeriğe Yönlendir

Fiesta yakıt deposu

Korhan Oray

Recommended Posts

Korhan Oray

Selam arkadaşlar,

2004 model Fiesta 1.4 TDCi sahibiyim. Yakıt depomuzun 43 litre olup, 38 litrelik bölümünün kullanıldığını, 5 litrelik bölümünün ise acil durumlar için saklandığını biliyorum.

Peki, 38 litrelik bölümü tükettikten sonra 5 litrelik bölümü kullanmaya otomatik olarak mı devam ediyor araç? Bu sırada herhangi bir tekleme ya da farklı bir reaksiyon söz konusu mudur?

Bunu neden soruyorum. Dün, sarı ışık yandıktan sonra yaklaşık 40 km. kullandım aracımı. Ve tam Boğaz köprüsü gişelerine yaklaştığımda anlık belli-belirsiz bir titreme yaşadıktan sonra araba aynen çalışmasına devam etti. Benzin istasyonuna vardığımda da şimdiye kadar olmadığı üzere depoma 39 litre motorin koyuldu. Acaba, aracım yedek depoyu mu kullandı yoksa benzincinin pompasında mı bir yanlışlık var?

Yorumlarınızı bekliyorum....

Yorum bağlantısı
Mehmet Teoman Tuncel

Eğer yanlış bilmiyorsam depo 45 lt. sarı ışık yandıktan sonra sanırım 5 lt kalıyor. Sadece bana özellikle söylenen dizellerde mümkün olduğunca sarı ışıkta gezmemek ve depo sarı ışığı yakmadan doldurmak. Dizellerin biraz bu konuda hasaslığı varmış...

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Depo 43lt. ve evet 4-5 lt kala lamba yanar, ben yaklaşık 10km menzıl kalana kadar inmiştim bi sorun olmadı, yanlız dik ramplarda kesin sorun olur, ayrıca mazot aşırı azaldığında motor önce 2000 devri geçmez ardından stop eder buda hava yapmaması içindir, benim başıma gelmedi fakat denemekte istemem, en güzeli lamba yanınca menzil 60 km lere gelmeden yada hemen mazot almak.

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

1.4 tdci fiestaların depoları 43 litre. Şimdiye kadar max 39.5 litre yakıt aldırabilrdim. Yol bildisayarı son 10 km civarı gösteriyordu. Yol bilgisayarı sıfıra geldiğinde 3 litre yakıt kalıyor.

Aracı sıfır aldığındada son 5 km gösteriyordu. İstasyona varana kadar çoktan sıfıra düşmüştü. Arac yine 40 litreye yakın yakıt aldı.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Demekki menzil sıfırlanınca korumaya geçiyor, önce 2000 devri geçmiyor, baktıki hala sürmekte ısrarlısın stop ediyor, galiba 7 dk bekleyince tekrar çalışıyor fakat benden günah gitti modunda çalışıyor yinede zorlarsanız servisler sizi dört gözle bekliyor oluyorlar :p

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

2004 model farklıdır belki, 2006 ve üstü %1500 43lt sizinkide böyle olmalı, 45 olan benzinli fiesta.

Yorum bağlantısı
Bilim Özemir
1.4 tdci fiestaların depoları 43 litre. Şimdiye kadar max 39.5 litre yakıt aldırabilrdim. Yol bildisayarı son 10 km civarı gösteriyordu. Yol bilgisayarı sıfıra geldiğinde 3 litre yakıt kalıyor.

Aracı sıfır aldığındada son 5 km gösteriyordu. İstasyona varana kadar çoktan sıfıra düşmüştü. Arac yine 40 litreye yakın yakıt aldı.

Bende aracı sıfır aldım ve arac benzin istasyonunun içinde park halındeydı ve ilk olarak 30 metre ilerledim ve yakıt aldım.

Allah ford otosandan razı olsun 45lt benzin alan arac tam 44,9lt benzin aldı.

Yani otosan sadece 0,1lt benzinle aracı bana vermiş oldu. Bu arada aracım benzinli.

Sizin 40lt ye yakın degerınız cok iimiş. otosan bol keseden atmıs herhalde :D

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

bu araçlar türkiye'de üretilmediği için otosan yerine ford doldurmuş olabilir mi?

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Ford'un boş depoyla arac göndereceğini sanmam. Göndermez. Bu bizim otosanın işidir. Hortumla çekiyorlarmı acaba :)

Yorum bağlantısı
Yiğitcan Coşar

2 hafta önce benzin göstergesi 0'a düştükten sonra baya bi yol gittim bitermi bitmez mi derken tam benzin istasyonuna 200 m kala araba gaz yememeye başladı sanırım bu 2000 devir dediğiniz mesele sabit hızla ilerlemeye devam ediyo. Benzin aldıktan sonra bi 100 mt daha böyle yaptı sonra düzeldi...

Yorum bağlantısı
Bilim Özemir
Ford'un boş depoyla arac göndereceğini sanmam. Göndermez. Bu bizim otosanın işidir. Hortumla çekiyorlarmı acaba :rolleyes:

Kesinlikle türk işi bu haklısınız.. :bravo:

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Özkan Yenigün

selam arkadaşlar bende ki fiestaya 37 litreden fazla mazot alamadım..bunların deposu kaç litre alıyor...Normal mi???Bide 36 litre ile 535 km şehir içi (klima açık) otobanda ise 640 km gidebildim sizce çok mu yakıyor???

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan
selam arkadaşlar bende ki fiestaya 37 litreden fazla mazot alamadım..bunların deposu kaç litre alıyor...Normal mi???Bide 36 litre ile 535 km şehir içi (klima açık) otobanda ise 640 km gidebildim sizce çok mu yakıyor???

Değerler biraz fazla ; kullanım alışkanlığınızda önemli tabiki ama ben şehiriçi dışı karma 7 lt civarında yakıyorum ve benimki benzinli;

Yorum bağlantısı
  • 9 ay sonra...
Şener Yörük

Fiesta bir depo yakıt ile kaç km götürüyor?

Daha uzun yol yapma şansım olmadı,

Uzun yol ve şehir içinde denemiş arkadaşlar bilgilendirirse sevinirim.

Model olarak 2010 model fiestayı soruyorum...

Yorum bağlantısı
Yasin Çelik
Fiesta bir depo yakıt ile kaç km götürüyor?

Daha uzun yol yapma şansım olmadı,

Uzun yol ve şehir içinde denemiş arkadaşlar bilgilendirirse sevinirim.

Model olarak 2010 model fiestayı soruyorum...

Şehir içinde full depo ile 650-700 km arasında yapıyorum bu arada litresini unuttum ama depo ise 115tl ye full oluyor (03/05/2010) güncel fiyat ile

Uzun yolu bende denemedim henüz

bu arada araç 2.700 km de belki ileriki dönemlerde yakıt biraz daha düşer

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
(düzenlendi)

Özellikle dizelde az yakıtla gitmek iyi değil.

tarihinde Evren Erak tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı

Yeni bir yere gidip geldim giderken fulldu doldurdum190 km 29 lira mazot aldı.Mazot 3,13tl 9,27 lt yapar.4,87 litre yakmış 100 kmde klima gelirken açık kullanım yarı agresif 80 kmsi 5 vites hariç.

Yorum bağlantısı
Engin Oynak
Şehir içinde full depo ile 650-700 km arasında yapıyorum bu arada litresini unuttum ama depo ise 115tl ye full oluyor (03/05/2010) güncel fiyat ile

Uzun yolu bende denemedim henüz

bu arada araç 2.700 km de belki ileriki dönemlerde yakıt biraz daha düşer

Yasin bey sizin söylediğiniz değerlere ben ulaşamadım şimdiye kadar aracı alalı neredeyse 1 yıl olacak,ama şöyle bir durum söz konusu ben ışık yandığı anda kesinlikle o şekilde kullanmam ve hemen gidip depoyu tekrar fullerim ve 103-104 lirayı geçmedi şimdiye kadar son zamlardan sonra litre olarak soracak olursanız da 33-33.5 litreyi geçmedi,siz o zaman ışık yandıktan sonrada kullanıyorsunuz muhtemelen bu da yaklaşık olarak sizin verdiğiniz rakamlara göre 4 litre falan daha fazla kullanıyorsunuz demek oluyor ki bu şartlar altında hiç denemedim ama heralde bende sizin kadar yol yapabilirim heralde...

Yorum bağlantısı
Yasin Çelik
Yasin bey sizin söylediğiniz değerlere ben ulaşamadım şimdiye kadar aracı alalı neredeyse 1 yıl olacak,ama şöyle bir durum söz konusu ben ışık yandığı anda kesinlikle o şekilde kullanmam ve hemen gidip depoyu tekrar fullerim ve 103-104 lirayı geçmedi şimdiye kadar son zamlardan sonra litre olarak soracak olursanız da 33-33.5 litreyi geçmedi,siz o zaman ışık yandıktan sonrada kullanıyorsunuz muhtemelen bu da yaklaşık olarak sizin verdiğiniz rakamlara göre 4 litre falan daha fazla kullanıyorsunuz demek oluyor ki bu şartlar altında hiç denemedim ama heralde bende sizin kadar yol yapabilirim heralde...

ışık yandığında kalan menzil 90 km diyor bende 40-50 km ye düşünceye kadar gidiyorum, ama tam ne zaman biter kalan menzil doğrumu bilemiyorum

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan
Ersen; sakin kullanımda 6,5 - 7,2lt arası, fakat biraz agresif olunca 8,2 yi gösteriyor b.sayar.

bide ustalar özellikle benzin göztergesinde kırmızı ışığı yakmamaya özen göstermemizi istiyor. çünkü depodaki benzin pompası yanabiliyormuş, sanırım dizel araçlardada aynıdır.

Depodaki yakıtı pek bitirmemeye özen gösteriyorum, eskiden gelen alışkanlık.

Bugüne kadar en fazla 30 lt aldım yani 15 lt nin altına düşmüyor depodaki benzin..

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk
ışık yandığında kalan menzil 90 km diyor bende 40-50 km ye düşünceye kadar gidiyorum, ama tam ne zaman biter kalan menzil doğrumu bilemiyorum

Bizde ise yol bilgisayarı son 80 km gösterdiğinde ışık yanıyor. Bu ışık menzile göre yanıyor. Yol bilgisayarı 80'den 81'e çıkarsa hemen sönebiliyor.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Mehmet Solak

merhaba arkadaşlar.benim sorunum iki gündür kontağı açtığımda depo ibrem full gösteriyor.keşke böyle dursa :D ama depo yarıya yakın.sorun neden kaynaklanabilir? saygılarımla

Yorum bağlantısı
Görkem Azizoğlu

Şamandıra arızası diye tahmin ediyorum. Hep mi full gösteriyor acaba?

Yorum bağlantısı
Mehmet Solak

öğleden sonra binmeden önce depo kapağını açtım.belki hava dolmuştur diye.arabayı çalıştırdığımda normal gösterdi.dün ise sabah full öğleden sonra normal gösteriyordu.deponun şamandırasına nasıl bakacağız?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...