İçeriğe Yönlendir

Fiesta yakıt deposu

Korhan Oray

Recommended Posts

Görkem Azizoğlu

Mazotu hep aynı yerden mi alıyorsunuz? Son zamanlarda farklı bi yerlerden aldınız mı? Şamandıra için ustanıza bi uğrayın derim

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Ayhan Şentürk
(düzenlendi)

Biraz araştırma yaptım ve birçok yabancı kaynakta Fiesta'nın yakıt deposunun 43 değil, 40 litre olduğunu gördüm.

Zaten fiesta kullanıcılarından depoyu fullerken 40 litre yakıt alabilen görmedim.

Bu kaynakta 40 litre

http://www.goauto.com.au/mellor/pricing.ns...A257666000A4B11

Bu kaynaktada 40 litre

http://www.carpages.co.uk/guide/ford/ford-....4-tdci-5dr.asp

Araştırırken farkettim, Ford'ta yeni ECOnetic motorlar var ve yakıt tüketimleri çok düşük. 1.4 tdci ve 1.4 tdci econetic olarak ayrılıyor.

Ayrıca yurtdışında motor seçeneklerinde extra orjinal fabrika çıkışı 1.4 LPG fiestalarda var. 1.4 16v LPG 92 hp

1.6 tdci'larda biraz daha iyileştirilip 95 hp olmuş.

tarihinde Ayhan ?ent tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Yakıt deposu kapasitesi hacim olarak tamam 43 litre olabilir ama kullanılabilir 40 litre.

Menzilde bizim ortalamalarımıza göre

şehir içi 675-750 km arası (yüklü,sıkışık trafik, bozuk yol -yüksüz, rahat trafik, temiz yol)

Şehir dışı 900-1025 km ( yüklü, bozuk yol- yüksüz, temiz yol)

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Mehmet Atan

Benim aracım 2008 tdci 1.4 fiesta. Araç 54000'de. Fakat 38 lt mazotla 585 km yapıyor. Bu da yaklaşık 6.3 lt - 100 km'de. Değer biraz yüksek bazı arkadaşların yakıt tüketimleri dikkatimi çekti. 4 lt olan bile var 100 km'de. Nasıl tüketimi düzeltebilirim. Aracı ayrıca şehiriçi kullanıyorum ve düşük tüketmesi için dikkatliyim.

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Ortalama kullandığınız devir ve ortalama arac hızınız nedir?

Yorum bağlantısı
Korhan Oray
Yakıt deposu kapasitesi hacim olarak tamam 43 litre olabilir ama kullanılabilir 40 litre.

Menzilde bizim ortalamalarımıza göre

şehir içi 675-750 km arası (yüklü,sıkışık trafik, bozuk yol -yüksüz, rahat trafik, temiz yol)

Şehir dışı 900-1025 km ( yüklü, bozuk yol- yüksüz, temiz yol)

Bu menziller benim için rüya gibi... Dün İstanbul'dan Antalya'ya seyahat ettim. Ortalama 110 km sürat ile (3 kişi+fazla yüklü olmayan bagaj) 700 km yapabildim ve ışık yandı. Benzeri mesafelerde de şimdiye kadar en çok 725 km yapabildim. (aracım 98.000 km'de ve 2004 model). Şehir içerisinde ise çok fazla dur kalk yapmaksızın 600 km'yi ancak bulabiliyorum. Kışın ise bu menzil daha da düşüyor. Aracımın mümkün olduğunca bakımını da aksatmamaya çalışıyorum. Lastiklerim de Michelin Energy Saver.

Nasıl düşer bu tüketim?

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk
(düzenlendi)

Gidilen km'ye göre aldığını yakıt miktarı önemli.

100 km'deki yakıt tüketimini hesaplamanın en kolay yolu şu.

Mesela 600 km gittiniz ve 30 litre yakıt aldıysa 30 / 6 yapacaksınız.

675 km gittiniz ve 33 litre yakıt aldıysa 33 / 6.75 yacapaksınız.

126 km gittiniz ve 7.4 litre yakıt aldıysa 7.4 / 1.26 yapacaksınız.

Bu şekilde hesaplamak kolay oluyor. Her yakıt aldığınızda km'yi sıfırlayın ve yakıt alırken kaç litre aldığına bakıp hemen hesap makinasıyla yada telefonla hesaplayın.

Şehir içi 5-6 litre arasında oynayabilir. Şehir dışıda yolun durumuna hıza yüke göre 4 ile 5 litre arasında oynayabilir.

Mümkün olduğunda sabit hızla gitmek yakıtı çok düşürüyor. 1. ve 2. viteslerde fazla kullanıyorsanız yakıt tüketiminiz fırlar. 3. viteste sabt hızlarda kullanıyorsanız şehir içi yakıt tüketim değerinde değerler çıkar. Şehir içinde 3. ve 4. viteslerde 45-75 km hızlar arasında sabit hızlarda sakin kullanabiliyorsanız yakıt tüketiminizin 5.5 'lere düşmesi gerek.

En son depo son çeyrekteyken fulledim ve şehir içi 5.5 olan tüketim 5.9 olmuş. Klima %10 kadar tüketimi arttırıyor.

tarihinde Ayhan ?ent tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Barış Akıncı

Ben Dizel Fiestaları kullananlar arasında ekonomik kullanım açısından bir Ayhan Bey'i bilirim.2-3 sene önce aracı ilk aldığımda baya bir tiyo aldığımı hatırlıyorum.Ama buna rağmen nedense daha rekor kıramadım.

Şehir içinde (Yozgat) 100 km de 9,5lt yi bile gördüm...Şehir dışında en düşük 100km de 4,9 lt yi gördüğümü hatırlıyorum.Tamamen alışkanlık ve değişik etkenler...Geçen yıl tatilde yol bilgisayarı 802km göstermişti fullediğimde.Ama en az 1500 km sonra bu rakamı gösterdi...Yani yakıt sıfırlayana kadar(ki daha ışığın yanmasına bile izin vermedim) araç 900km hatta 1000km nin bile üstüne rahat çıkabiliyor.

Şehir içinde uzun süreli kullanımlardan sonra fullediğimde yol bilgisayarı 500km yi hiç geçmedi.Yani uzun yol güzel olur ve gerçekten uzun olur ise (2000-3000km)Fiestanın yol bilgisyarı 1000km yi de gösterecektir.Bir tane resim ekliyorum.Ayhan Bey sizden de bekliyorum bir resim...

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Uzun yol ortalamam, dikkat etmezsem 4.5lt, yok sakin ve dikkatli 4.0 lt. klima açık ve 2 kişi varsa 4.7 lt. ortalamam oluyor, şehir içinde ise 5-5.5 lt. arasını daha hiç geçmedim, ayrıca uzun yolda giderken devri 2250 hızıda 95km/h tutmak en güzeli, araba resmen daha az yakıyor ve gaza çok daha tepkili oluyor.

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Fiestayla yaptığım en uzun yol 800 km civarı oluyor. O yüzden rekor kırmam zor. Araba full dolu ve ara sıra klima açık 4.2litrelere kadar düştüğüm oldu. Fabrika verisi olan 3.7 litrelere düşemedim. Oda yük, klimadan dolayı. yüzde olarak klimanın, yükün ve 195 tabanın etkisini çıkardığımda tahmini 3.5 litre yakar diye düşünüyorum.

Klimayı kullanmasam, araba yüksüz olsa, 175 taban lastik ve yeni hava filitresi ile temiz ve düz yol olsa 3.5 litrenin altına düşer. Yakıtı götüren klima ve hızlanmalarda yükün arabayı tutması.

Ufak bir hesap yapayım. Ben 4.2yi extra 200 kg yük, %50 klima kullanımı ve 195 taban lastikle yakaladım.

%50 klima kullanımı için %4 tüketimi düşsem 4 litreye düşüyor. 200 km yük içinde % 5 düşsem 3.8 yapar. %3 lastiklerden düşsem 3.65 yapar. Yolunda düz ve otoban koşullarında olduğunu düşünürsek 3.5 litreye düşer.

Yorum bağlantısı
Engin Karadayan
(düzenlendi)

Ben benzinli fiesta ile en son 334 km de şehirlerarasında 16 litreyi yakaladım.O da 100 km de yaklaşık 4.8 litre yapıyor.Ama aynı yolda giderken araba dolu ve klima açık 100 km de 6.7 litreydi. :)

Arabaya hep boş binmek lazım :D

tarihinde Engin Karadayan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Barış Akıncı
Uzun yol ortalamam, dikkat etmezsem 4.5lt, yok sakin ve dikkatli 4.0 lt. klima açık ve 2 kişi varsa 4.7 lt. ortalamam oluyor, şehir içinde ise 5-5.5 lt. arasını daha hiç geçmedim, ayrıca uzun yolda giderken devri 2250 hızıda 95km/h tutmak en güzeli, araba resmen daha az yakıyor ve gaza çok daha tepkili oluyor.

Ali Bey rekor sanırım sizde gibi görünüyor :nazar: Şehir dışı 4.0lt yi görmek hayal sanırım...Daha çok şehir içinde kullandığım için şehir içinde 8-9lt lerdeyim...Yokuşlar çok,dur kalk çok yapıyorum,kışın aracımı ısıtma imkanı bulamıyorum ve yarım debriyaja ayağımı alıştırmıştım...

Şehir içinde 6lt yaksam bile kafi...Önerileriniz var mı?Siz nasıl kullanıyorsunuz?Mesela şehir içinde sokak aralarında tarfiğin yoğun olmadığı yerlerde ben 2 veya 3.vites ile gidiyorum...Kırmızı ışıklara yaklaşırken frene basıp yavaşlıyorum ve aracı boşa alarak duruyorum.Bazen de yarım debriyaj ve gaz ile bekliyorum...

Şehir dışı için de devir 2250,hız 95 km olursa siz kaçıncı vitesde kullanıyorsunuz aracı? 4.vites mi?Yanlış hatırlamıyorsam benim fiestada 5.vitesde araç 2000-3000 devir arsındayken hız 130km ye çıkıyor da???Anlamadım şimdi...

Yorum bağlantısı
Mehmet Atan
(düzenlendi)

Ayhan bey ortalama 60 km ile kullanıyorum. Devir 2000-2500 arasında. arabayı sıkıştırmıyorum. Zaten Depoyu 38 lt mazotla doldurduğumda (115 lira) 680 km yazıyor 800 demedi hiç. 38 lt ise 585 km yol ile bitiyor. Bu da 6.49 lt / 100 km eder. Fazla geliyor. Araç 2008 model ve 54000'de. Sürüş kaynaklı bir problem olduğunu sanmıyorum. Motor soğukken katiyen sıkıştırmıyorum arabayı. Sakin kullanıyorum. Ama demekki biraz yokuş yol şehiriçi böyle bir sonuç çıkıyor.

60000 bakımında carbon clean, hava filtresi değişimi, yağ filtresi değişimi, 5-30 castrol yağ değişimi , BP'den yakıt almak(opetten alıyordum)gibi yakıt tüketimi için gerekli herşeyi yaptırmayı planlıyorum. Çünkü araç buna uygun yaş ve km açısından. Bir de ideal tüketim için arka ön lastik basınç değerlerini bilen varsa çok iyi olur.. ön 31 arka 27 basıyorum. Ali beyin tavsiyesiydi.

bu arada aracı tek başıma ve yüksüz kullanıyorum. klimayı çalıştırmıyorum. lastikler 175/65 R14 82T.

tarihinde Mehmet Atan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Yiğit Salcı

Konu ile biraz alakasız olacak ama buraya sormanın uygun olacağını düşündüm. 2008 Fiesta TDCİ Comfort'um da yol bilgisayarında sadece kaç KM gidilebileceğini gösteriyor . Oysa Anlık tüketim Vb. yapmanın bir mümkiniyeti var mı ?

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan
Konu ile biraz alakasız olacak ama buraya sormanın uygun olacağını düşündüm. 2008 Fiesta TDCİ Comfort'um da yol bilgisayarında sadece kaç KM gidilebileceğini gösteriyor . Oysa Anlık tüketim Vb. yapmanın bir mümkiniyeti var mı ?

Melesef o bilgileri göremiyorsunuz.. Hatta benim yol bilgisayarında ortalama tüketim var anlık tüketim yok :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Atan

Ersen bey benim aracımda 2008 fakat bende sadece ne kadar yol yapılabileceğini görebiliyorum.göstergedeki siyah düğmeye bastığımda saat çıkıyor, basmayı bıraktığımda ne kadar yol yapılacağını gösteriyor. bende ort.tüketimi görme imkanım var mı? siz nasıl görebiliyorsunuz.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Comfort larda yol bilgisayarı yok, o yüzden göremezsiniz boşa uğraşmayın, zaten bilgisayar dedikleri gereksiz, anlık görsem ne olur, bakmaktan araba süremiyoruz, kalan menzili göstermesi yeterli bence, diğerleri şart değil bence. Collection larda olması gerekir, gösterge tablosunda tuş varsa bilgisayar yoktur, tuş yoksa vardır.

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Anlık tüketim veya ortalama tüketimi görebilseydik çok iyi olurdu. Sürüş tarzımıza göre nasıl daha verimli kullanabileceğimiz hakkında yol gösterirdi.

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan
Collection larda olması gerekir, gösterge tablosunda tuş varsa bilgisayar yoktur, tuş yoksa vardır.

+1

Yorum bağlantısı
Mehmet Atan

Arkadaşlar ideal yakıt tüketimi için lastiklerin hava basıncı ne kadar olmalı bilgisi olan var mı?

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Çok yük taşımıyorsaız, arabaya genelde 2-3 kişi biniyorsanız önler 30, arkalar 27 uygundur.

Yorum bağlantısı
İhsan Yargıcı

peki menzili arttırmak açısından camı açmakmı daha iktisatlı bir davranış klimamı. bu da ayrı bir tartışma konusu olabilir. kendi açımdan konuşursam hız saatte 20 km nin üstünde seyrediyorsanız klima camdan çok daha iktisatlı bir aksesuar oluyor.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...