İçeriğe Yönlendir

Türbülat&#246r

Hasan Basri Bayraktar

Recommended Posts

Ayhan Şentürk
yani daha düşük devirde daha yüksek hıza ulaşıyorsunuz hemde yakıttan tasarruf ediyor ...................................

...........................................

.........................................

............................................

Yıldız üniversitesi motor teknikerliği mezunuyum tüm araştırmaları yaptıktan sonra araçlarımıza taktırdım.

Aynı devir ve aynı vites için aracın farklı hızlarda gitmesi fizik kurallarına aykırı. Yıldız üniversitesinde motor teknikerliği okudum diyorsunuz, burada okulunu okumamış arkadaşlar bile bunun böyle olmadığını bilirler ki bunun için okul okumaya bile gerek yok. Bisiklet sürebilen herkes bilir.

ayhan kardeşim birde otomotiv öğretmeni olacaksın .........................................................

.......................................................

....................................................................ayhan kardeşim sen bu cihazı alıp test etsen de görmedim bi fark dersin ................................

:....................................................... küçük bir parçayı halen kabullenip kabulllenmemeyi tartışıyorsak vay bizim memleketimizin haline.

Otomotiv öğretmeni olup olamayacağıma karar veren jürimisiniz.. En azından otomotiv öğretmenliği okuyup alanımda bir iş yapacağım ve ticaretle uğraşmayacağım. Yazdıklarınızdan zaten motorla ilgili bilginizin olmadığı kesin.

Çok şükür aklım var ve bu cihazı test etmeden bile test sonuçlarını aşaüı yukarı doğru tahmin etmişim.

Bize nasıl ekonomi sağladığını teknik olarak açıklayabilirmisiniz. (siz açıklayın ama bu cihaz için açıklanacak birşey yok)

Havanın debisini ve birim zamandaki kütle düşüşlerindende bahsederseniz iyi olur.

Ben bu cihazın testini labaratuar ortamında yaptım, Havanın akış hızı ve kütlesini ölçtük

Bu cihaz kullanıldığında normale göre havanın debisinde ciddi bir düşüş oldu. Birim zamanda geçen hava miktarıza azaldı.

Bunların sonucunda yanma kötüleşir ve kurum oluşumu ile egsoz emisyonları artar . Yakıt tüketimide yükselir.

Ayrıca dönen hava boru içinde ilerlerken akışa daha fazla direnc gösteriyor.

Boru içinde akan su düşünelim, suyun hızı borunun merkezinde 1 metre/saniye ise borunun yüzeylerine yaklaştıkça 0.5 metre/saniyeye kadar düşer. Bu su dönerek girdiğinde yüzeylere daha fazla baskı uygulayarak daha fazla direnc görmesini sağlıyor.

Eğer sonuçları kesin olarak öğrenmek istiyorsanız yakıt tüketimini ölçmeye çalışmayın, arabanızın cihaz öncesi ve sonrasında dinamometreye bağlayın ve motor güçündeki değişimleri görün.Performans artıyormu azalıyormu. Buda yanma iyileşmişmi kötüleşmişmi cevap verir.

Çok tasarruf sağlıyorsa 3 tane takın bakalım ne olacak.

Kar ortağı yapacaksan otomotivden anlamıyorum derim ;)

Birtanesi %10 dan 3 tane takınca %30 tasarruf sağlıyorda derim :stop:

Turbo dizelde bu cihazı nereye takıyorsunuz çok merak ettim.

Yorum bağlantısı
Yiğitcan Coşar

Aklıma bi şarkı geldi nedense ;)

Kimler geldi hayatımdan kimler geçti... :stop:

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk
(düzenlendi)
Aklıma bi şarkı geldi nedense :)

Kimler geldi hayatımdan kimler geçti... :)

O benimde aklıma geldi ;)

Belki bazı eski motorlarda hava yakıt karışımını iyi yapamayan pek devir ceviremeyen motorlarda işe yarayabilir ama şu gün öyle araba pek kalmadı.

Havanın akışına direnc gösterdiği zaten kesin. Havanın akışı düşer ve bunu sezen maf sensörü beyine bildirir ve zengin karışım olmaması yakıt akışını düşürebilir ama bunun sonucunda da performansta düşer.

Turbo dizel bir arabada tubodan önceye bağlanması zaten mantıksız. Zaten nereye bağlarsanız bağlayın o havanın dönmesi motora girene kadar 10 kere durur. Zaten yakıt sıkıştırılıp sıcak havanın üzerine püskürtülüyor. 3000 devirde dönen motor saniyede 50 devir yapar. saniyede 50 devir dönen motora giren hava nasıl döndürülür :stop:

Benzinli eski arabalarda belki düşük devirde işe yarar.

tarihinde Ayhan ?ent tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
LPG kullananlar kızmasınlar ama yok subap ayarı,yok yaz ayarı,yok kış ayarı sürekli servis kapılarında masraf + eziyet.3 kuruş tasarruf 2 kuruş masraf.(bana göre tabi)

Kızmadım ama.. Yok böyle bir şey...

Kötü kit kötü usta denk gelirse sizin dediğiniz gibi oluyor...

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Bugüne kadar hepsine inansaydık bizim fabrika verisi 3.7 olan fiestanın yakıtı 1.8 litre / 100 km'lere düşecekti :rolleyes:

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
bana çok sorunlu gibi geliyor.motor ikaz ışığı trafik lambası gibi yanıp sönenler,stop edenler ve finalde kapalı otaparka girememkde cabası :rolleyes:

Nevşehir Kapadokya Forum AVM'ye lpg'li araç giremeyecek dediler...

Girmedik...

Baktıkki, artık girebilirsiniz diyorlar :)

Yorum bağlantısı
Cihan Yetişken2
(düzenlendi)

Ben girilmeyen otopark görmedim hiç :)

Hatta bir gün bir avm'ye girerken aracın altına bakmışlardı. Gördün mü bombayı dedim güvenliğe.. Gördüm gördüm geçebilirsin dedi :rolleyes:

tarihinde Cihan Yeti?ken tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Osman Doğdaş

volt için şöyle diyebilirim sizin volt az yakıyor olabilir ama bu bahsettiğim voltla aynı yere servis çeken diğer voltu kıyasladım ben tabii300-320 kuruş yakan başka voltlarlada kıyasladım aynı zamanda.ayhan kardeşe gelince mesleği yerinde otomotiv öğretmenliği gördüğüm için öyle yazdım öğrenci olduğunu düşünemedim pardon.turbo araçlarda tabiiki turbodan sonraya takılıyor.hava yı yavaşlatmıyor tersine hızlandırıyor.bu kadar bilmiş tavırlardanda ancak çıkardı zaten 3 tane takınca %30 yapacağı herkes düşünemez bunu seni tebrik ediyorum

Yorum bağlantısı
Osman Doğdaş
(düzenlendi)

bu arada yazmayı unutmuşum ben yüksek hızda arıza yapıyor felan demedim düşük devirde kullanınca işe yarıyorda demedim başka arkadaşların yazdıklarıyla birleştirip cevap yazılınca sanki ben demişim gibi yorumlanmasın lütfen.birde volt sahibi arkadaş aracınızın nasıl o kadar kilometre yaptığını bilmiyorum ama şu linkteki yorumları dikkatli okumanı rica ediyorum. http://www.vwturk.com/forum/showthread.php?t=56556 ben volt kullanmıyorum kullananların yalancısıyım ;).ayhan kardeşim aramızda 100 km varbende kocaelindeyim buyur gel bigün misafirim ol.sen aracına taktırma burda takılı olan araçlardan sana konuyu anlatayım istersen vede gözünle şahit ol .hemde gelde gölcük değirmendereyi gezdireyim sana ne dersin.bunun büyük bir buluş olduğunu düşünen ve buna araba firmalarının büyük ödüller vereceğini düşünen arkadaşlarım ada şunu söylemek isterimki.araba firmaları isteseler bundan çok daha fazlasını yaparlar.neden yapmıyorlar diye sorarsanız bence araba fabrikalarının asıl büyük sahipleri aslında petrol zenginleri ne kadar çok araba o kadar çok akaryakıt.neden çok tasarruf işlerine takılsınlarki. benim şahsi görüşümdür

tarihinde Mehmet tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Uğur Çakmak
(düzenlendi)
bu arada yazmayı unutmuşum ben yüksek hızda arıza yapıyor felan demedim düşük devirde kullanınca işe yarıyorda demedim başka arkadaşların yazdıklarıyla birleştirip cevap yazılınca sanki ben demişim gibi yorumlanmasın lütfen.birde volt sahibi arkadaş aracınızın nasıl o kadar kilometre yaptığını bilmiyorum ama şu linkteki yorumları dikkatli okumanı rica ediyorum.http://www.vwturk.com/forum/showthread.php?t=56556 ben volt kullanmıyorum kullananların yalancısıyım ;).ayhan kardeşim aramızda 100 km varbende kocaelindeyim buyur gel bigün misafirim ol.sen aracına taktırma burda takılı olan araçlardan sana konuyu anlatayım istersen vede gözünle şahit ol .hemde gelde gölcük değirmendereyi gezdireyim sana ne dersin.bunun büyük bir buluş olduğunu düşünen ve buna araba firmalarının büyük ödüller vereceğini düşünen arkadaşlarım ada şunu söylemek isterimki.araba firmaları isteseler bundan çok daha fazlasını yaparlar.neden yapmıyorlar diye sorarsanız bence araba fabrikalarının asıl büyük sahipleri aslında petrol zenginleri ne kadar çok araba o kadar çok akaryakıt.neden çok tasarruf işlerine takılsınlarki. benim şahsi görüşümdür

Orda konuşulan voltların çoğu crafter volt yalnız.Siz yalnızca volt yazdınız bende voltla ilgili yorum yaptım.Babam voltu verip crafter volt alacaktı biraz araştırma sonucu daha fazla yaktığını öğrendiği için almadı.Ki daha önceki yazımdada söylemiştim ben kullansam 500 km gitmez ama babam kullanınca gidiyor.Ve sırf az yaksın diye babamın denemediği yol kalmadı bir ara biri bir haptan bahsetmiş her depoya bir tane atıyodu oda bir işe yaramadı.Diceksiniz ki hepte babasından bahsetmiş ama işin içinde olduğu için söylüyorum bir dolmuş durağında kahya'dır aynı zamanda babam ve patronlar çok cimridir yakıttan tasarrufun tek yolunun istasyon kampanyası olduğunu anlamış durumdalar.Eğer gerçekten bu alet işe yarıyosa 30 araçlık bir durakta 3 arabaya takın beleşe hiç orda burda reklam yapmanıza gerek kalmaz 2 aya kalmaz köşe olursunuz...

tarihinde U?ur tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Yiğitcan Coşar
(düzenlendi)
Eğer gerçekten bu alet işe yarıyosa 30 araçlık bir durakta 3 arabaya takın beleşe hiç orda burda reklam yapmanıza gerek kalmaz 2 aya kalmaz köşe olursunuz...

;)

tarihinde Yi?itcan Co?ar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk
(düzenlendi)
hava yı yavaşlatmıyor tersine hızlandırıyor.

1-Kanatçık et kalınlığından dolayı borunun iç hacminde azalma olur ve bu hava akışına bir dirençtir.

2-Acılı kanatlara çarparak yön değiştiren hava kanatlara çarptığı anda direnç görür. Direnç sonucu oluşan kuvvet kanatcığada etki ederek döndürmek ister ama sabit olduğu için dönemez.

3- Dönmeye başlayan hava kendi hızını daha fazla yavaşlatır ve en kısa mesafede tekrar düz gitmeye başlar. Bu dönen hava yanma odasına hacim daralması olmayan bir borudan girmeli vede yanma odasına çok yakın mesafede olmalı.

Yani silindire havanın girdiği kısımda olmadığı sürece hiç bir işe yaramaz. Zaten yeni arabalarda hava silindire girerken iyi karışım sağlayacak şekilde ve silindiri iyi süpürecek şekilde giriyor.

Bu şekilde anlamadıysanız farklı bir şekilde anlatayım.

Rüzgar kuvvetiyle çalışan rüzgar değirmenleri vardır. Bu değirmenler nasıl dönüyor?

Belli bir hızdaki rüzgarın belli acıları olan kanatlara çarpar, kanat rüzgara direnç gösterir ve kanat yüzeylerinde bir basınç, dolayısıyla bir kuvvet oluşur. Böylece pervane dönmeye başlar.

Sizin dediğiniz gibi havaya direnç göstermese bu pervane dönmezdi.

Rüzgarın hızını ölçtüğümüz aletler var. Bu aleti hava akımının önüne koyuyoruz ve o pervane rüzgarı hızı ile orantılı bir devir yapıyor. Bizde o devir göre rüzgarın hızı şukadardır diyebiliyoruz.

Ben herşeyi teknik olarak mantığıyla anlaşılır bir şekilde açıklıyorum ama sizin 1 cümle teknik açıklamanız yok, sadece havayı hızlandırır, şukadar ekonomi yapar diyosunuz.

Alıntıdır

Memeden püskürmeye bşlayan yakıt, yön ve hareket verilen hava ile iyice karışarak yanmaya hazır hale gelir. İyi bir yanma için yakıt-hava oranının önemi büyüktür.Bu sebeple havayla yakıtın iyi karışmasını sağlayabilmek amacıyla yanma kafasında bir türbülatör bulunmaktadır. Bu türbülatör havaya girdaplı bir form kazandırarak yakıt hava karışımını daha iyi hale getirir. Yakıt hava karışımı türbülatörün hemen önünde bulunan ve kıvılcım arkıoluşturan elektrodlar tarafından yakılır

Yukarıdaki yazıda yazdığı gibi sadece yanmanın olduğu yerde olduğunda işe yarar. Eğer uzak mesafede olursa fayda yerine havanın akışını bozarak zarar sağlar.

Bu konu hakkından ekstra 1 kelime dahi yazmayacağım.

Antitez yoksa tez doğrudur :D

tarihinde Ayhan ?ent tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Ayhan bu büyük yazdığın yer fsi mantığı değil mi zaten?

değilmiş ama amaç aynı :D

FSI(FUEL STRATiFiED INJECTiON)(BENZiNLi DiREKT ENJEKSiYON)

Geleneksel benzinli motorlarda yakıt ve hava silindirin dışında karıştırıldıktan sonra silindire giriyor.FSI motorda ise yakıt doğrudan silindire ve çok hassas bir zamanlama ile püskürtülüyor.Böylece verimlilik artıyor.Ayrıca geleneksel benzinli motorlarda yakıt 3-5 bar gibi püskürtülürken bu FSI motorda 50-100 bar oluyor.Böylece yakıt daha atomize hale geliyor ve hava ile daha iyi karışması amaçlanıyor.Temel olarak FSI iki ayrı modda çalışıyor.Düşük motor devirlerinde kullanılan yakıt/hava karışım sistemi yüksek devirlere geçildiğinde değişiyor.Eğer yüksek performans isteniyorsa ve otomobil yüksek devirlerde kullanılıyorsa FSI motor geleneksel motor gibi çalışıyor.Hava ile yakıt (sırasıyla 14 ile 1 birim)karışım silindir içerisinde homojen (eşit)olarak dağılıyor.Buna karşılık şehir içerisinde kullanımlarda veya konforlu sürüşlerde otomobil düşük devirlerde kullanılıyorsa motor FSI moduna geçiyor.

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Bu ürüne bukadar güveniyorsanız basit bir test yapın , sizde kurtulun bizde inanalım.. :D

Bir aracın deposu tamamen boşaltılır 3 lt benzin koyulur sabit hızda otobanda benzin bitene kadar yol yapılır

Ardından bu ürün uygulanır ve yine sabit hızda araç kullanılır her iki şekilde yapılan km karşılaştırılır ve sonuç ortaya çıkar..

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Bu ürüne bukadar güveniyorsanız basit bir test yapın , sizde kurtulun bizde inanalım.. :)

Bir aracın deposu tamamen boşaltılır 3 lt benzin koyulur sabit hızda otobanda benzin bitene kadar yol yapılır

Ardından bu ürün uygulanır ve yine sabit hızda araç kullanılır her iki şekilde yapılan km karşılaştırılır ve sonuç ortaya çıkar..

+1

Vitesi daha düşük devirde yükseltin daha az basın yüksek devire çıkmayın diyerek tasarruf olmaz...

Böyle bir tasarruf yöntemi için o aparata gerek yok...

Ben yıllardır uyguluyorum zaten...

Taktiği hepinize veriyorum... 1-3-5 ötesi yok :D

Yorum bağlantısı
Ergin Şendağ
:good1:

evet en güzel test bu olur herhalde... :unknw:

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
2.0 mondeo almak, tasarrufun tek yolu

Evet benim taktik için bu da gerekli :unknw:

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
+dizel :unknw:

Çevre düşmanı... Yakında Metin ve Azra soluyacak temiz hava bulamayacak... :good1:

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Çift isim koyarak büyük hata yaptın... Çocuklar büyüsün hele.. Sadece Metin ve Gönül olacaklar..

Benim Arda'nın Arda Asım olduğu gibi... Sen de şişirdin bu işi...

Ben pişmanım...

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bizde kısaltma yok... Ama Asım yok hiç... Kullanmıyoruz, kullanan da yok..

Babamın adı, silemem de.. Yani babam bişey demez ama, silmek de istemiyorum...

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Konu ne konuşulan ne, geyikçiler sizi... :unknw::good1:

Bizimkilerin kısaltması da, Doğu-Batı....:unknw:

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Konu ne konuşulan ne, geyikçiler sizi... :unknw::good1:

Bizimkilerin kısaltması da, Doğu-Batı....:unknw:

Güney, Kuzey düşünmediniz mi hiç :D

Kız evladı gibisi yok...

Sevgisi kıyaslanmaz ama.. Kızım bir başka...

Yorum bağlantısı
Osman Doğdaş
(düzenlendi)

kimse anlamıyor ne yapmaya çalıştığımı amacım reklam değil burda methedip birilerine satmaya çalışmak değil yanlış anlaşılıyorum galiba ben bununla ilgili zaten mesafe katettim yazdıklarımı ben uydurmuyorum insanların tecrübesini aktarıyorum.ayrıca haklısın duraklar çok önemli hergün 200-300 km yol kateden araçlardan en keskin neticeler çıkıyor.bende o yolda ilerliyorum zaten yinede önerin için teşekkürler ama kimseye beleşe bişey vermem :unknw:

ayrıca madem böyle anlaşılıyor bundan sonra asla yorumda yapmıyorum açıklamada herkese hayırlı günler dilerim.

tarihinde Osman Do?da? tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...