İçeriğe Yönlendir

Akü (Markalar, Sorunlar, Çözümler)

Can Karacaer

Recommended Posts

Metin Akbal

Sayin abimede mesaj attim. Arabayi kurcaliyordum biraz mars bastim calismadi. O an tek alternatifim power supply. Taktim 11.7 den 12.2 ye kadar cikti mesaj atana kadar.

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Başka power varsa 5 voltu seri yap araya lamba bağla şarj olur
Baska yok. Beklemedeyim.
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Evde laptop adaptoru vardi aklima geldi. Ayar kismida mevcut. Sayin King ve Emmi ile yapilan istisare sonucu 15V ye ayarladik, aku 13.2 gosterince multimetrede verdim coskuyu. Calisti [emoji16] Power supply 12.2 ye kadar sarj edebildi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cengiz Yılmaz
Metin Akbal yazdı:

Evde laptop adaptoru vardi aklima geldi. Ayar kismida mevcut. Sayin King ve Emmi ile yapilan istisare sonucu 15V ye ayarladik, aku 13.2 gosterince multimetrede verdim coskuyu. Calisti emoji16.png Power supply 12.2 ye kadar sarj edebildi.

Merhaba

Bana yakın konumda olsaydınız aracınıza takviye çıkardım.

Geçmiş olsun.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Merhaba

Bana yakın konumda olsaydınız aracınıza takviye çıkardım.

Geçmiş olsun.
Saglik olsun sagolasin dusunmen yeter ustad :)
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
Metin Akbal yazdı:

Saglik olsun sagolasin dusunmen yeter ustad :)

En son aküden takviye yaptığım arkadaşım takviye yaptığım puntoyu almıştı 😅

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Metin Uzunoğlu yazdı:

En son aküden takviye yaptığım arkadaşım takviye yaptığım puntoyu almıştı 😅

Satilik Landlarda olur o bak bozulmus 😂

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Cengiz Duvarcı yazdı:

koronavirüs günlerinde evden çıkmayanlardanım. Malum araç kapıda yatıyor akü ne kadar etkilenecek bu durumdan ? Minimum su kaybı özellikli aküler var, etkili midir acaba. Örneğin ;

-

https://kolayoto.com/collections/inci-aku-akuleri/products/inci-aku-formul-a-12v-72ah-700cca

Zor koşullarda çalışmaya odaklı aküler birçok markada var. Normal şartlarda akünüz iyi ise 15-20 gün çalıştırılmasa dahi çalışacaktır araç. Bende şuan aküm yeni olmasına rağmen hem motor içerisinde yağ dolaşsın hem de akü ömrü daha uzun olsun düşüncesiyle 10-15 dk rölantide çalıştırıyorum aracı ortalama 10 günde bir. Akünüz 2-3 senelik ise haftada bir çalıştırırsanız sıkıntı olacağını düşünmüyorum, hücre kapakları açılıyor ise içerisindeki su seviyelerinin tam olduğundan emin olun. Evdeki diğer aracın aküsü 4 senelik mesela(araçta anahtarsız çalıştırma var, akü ömrünü etkiliyor), ben önceki sene sıvılarını tamamladım hücrelerin. Şuanda haftalık çalıştırıyoruz sorun yok.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Mustafa Yanar

Pilsan akülü arabanın şarj aleti ile otomobilimizin aküsünü de şarj edebilir miyiz. 

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Pilsan akülü arabanın şarj aleti ile otomobilimizin aküsünü de şarj edebilir miyiz. 

Kaç volt şarj cihazı?
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
12v 2 amper

%99 tam regüle değil. Trafo 12volt olmalı. 1.41 hesabı ile boşta 17 volt olacak. Düşük akım trafo olduğu için akü çok keyifle dolar. 15 volt civarı olunca şarjdan çıkar. Arada bir ısıyı konrol et cihazın veya voltaj hattına seri lamba bağla. 12volt sinyal ampülü ideal olacaktır.
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Yanar
(düzenlendi)
Servet Aydın yazdı:

%99 tam regüle değil. Trafo 12volt olmalı. 1.41 hesabı ile boşta 17 volt olacak. Düşük akım trafo olduğu için akü çok keyifle dolar. 15 volt civarı olunca şarjdan çıkar. Arada bir ısıyı konrol et cihazın veya voltaj hattına seri lamba bağla. 12volt sinyal ampülü ideal olacaktır.

Ağabey teşekkür ederim, bugün akülü arabada da dikkatimi çekti voltaj 15 üzeri çıkınca voltajı aşağı indiriyor sonra sabitliyor. Akülü arabanın mp3 çalarına evdeki küçük hoparlörlerden baplafım bşr de antene bakır kablo taktım ama akükü arabanın şarjı dolmuyor. Sebebi bu bağladıklarım olabilir mi yoksa şarj cihazında veya aküde sorun mu var. Akü 3 aylık

tarihinde Mustafa Yanar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 9 ay sonra...
Mustafa Tüfekçi

Picassonun akü gitti. 10 v ile marş basmıyor. 2010 1.6hdi C4 grand picasso. Akü ne alacaz. Nette ,60 70 75 diyor. Kitapçıkda değeri göremedim

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

74 Luk varta aldık. 550 ye. 500 e Bosch da vardı 72 lik İnci yi de 550 600 de dediler. Ama varta bayi az. İns garanti ile uğraşmayız yol da izde. 

Üstünde 72 lik çekilmiş tarihini göremedim

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Koray Demir
Mustafa Tüfekçi yazdı:

74 Luk varta aldık. 550 ye. 500 e Bosch da vardı 72 lik İnci yi de 550 600 de dediler. Ama varta bayi az. İns garanti ile uğraşmayız yol da izde. 

Hayırlı olsun. İnci akü yerli olmasına rağmen pahalıymış. 

Yorum bağlantısı
Gencay Bengli
Mustafa Tüfekçi yazdı:

Akü garanti kağı üzerinde bir seri no olacak.

onu aşağıdaki linkten kontrol ederek üretim tarihi bilgisini sorgulayabilirsiniz.

http://karatguc.com/index.php/tr/seri-no-sorgulama

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
Koray Demir yazdı:

Hayırlı olsun. İnci akü yerli olmasına rağmen pahalıymış. 

Yetkili servis aradım varta 72 ye 850 dedi.

Sanayide varta aradım yok Bosch u 72 lik 500 diyen oldu parçacı. Akucu aynısına 580 dedi.

İnciler 550 600 dedi. Yiğit vardı 480 dedi. Varta yoktu sanayide. Bı yer söylemişlerdi oraya gittim 74 e 550 dedi inci de aynı para olur dedi. Varta aldık . Bı kaç yerde daha askam pazarı 600 fiyat. Verdiler inciye.

Gencay Bengli yazdı:

Akü garanti kağı üzerinde bir seri no olacak.

onu aşağıdaki linkten kontrol ederek üretim tarihi bilgisini sorgulayabilirsiniz.

http://karatguc.com/index.php/tr/seri-no-sorgulama

Aynen baktım 2020 4. Çeyrek mali idi. Çelik olan eskisinden göremedim

Bisiyin yan sanayisi dedi çelik e 

Nette zaten fiyatlara baktım . Ordan kıyasladığım

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen
Metin Akbal yazdı:

Power supply 12.2 ye kadar sarj edebildi

Normal, çıkış 12 V zaten :)

alın 120-130 TL ye bir akım sınırlamalı DC DC dönüştürücü, birde kullanılmayan eski notebook adaptörü, her işte kullanırsınız.

16 V 3.3 A özel sınırlayıp şarj ettim geçen, gözünün feri sönmüştü.

N0twL6.jpg

N0t0qp.jpg

N0tfEx.jpg

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...