İçeriğe Yönlendir

Akü (Markalar, Sorunlar, Çözümler)

Can Karacaer

Recommended Posts

Muhittin Kaplan
(düzenlendi)

Merkezi İşlemci den kaynaklanıyor olabilir (Hani şu EAC felan dedikleri "Beyin" den bahsediyorum)

yaşar usta büyüksün valla

beraber yazdık sanırsam

tarihinde Muhittin Kaplan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan

emin değilim ama olmaması için bir sebep yok

yani unutma değilse "ilk ayar" daha mantıklı

Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan

flash bellektir(elektrik kesilince bellek silinmez) ama bir şekilde kendini boot etmesi gerekiyordur.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Uğur Yılmaz

Bir süre aracı kullandım (yaklaşık 300 km) fakat hiç bir değişiklik yok. Aküyü tekrar çıkarttım taktım. Yine bir değişikik yok. Şunu farkettim ki akünün önce + sonra - kutbunu bağlayınca merkezi kilit çalışıyor ve kendini kilitliyor. (şans eseri anahtar üzerinde değildi yoksa kilitli kalacaktı yedek anahtarıda yok). Önce - sonra + kutbu bağladığınızda böyle bir durum olmuyor. Yanlış hatırlamıyorsam akünün önce - sonra + kutubu bağlanmalıydı. Ben ilk seferinde hiç dikkat etmemiştim önce + sonra - yi bağlamıştım. Bu ECU ya bir zarar vermiş olabilir mi?

Biraz araştırma sonucu öğrendim ki benim sorunumu yaşayan başka fiesta kullanıcıları için MAF sensörü, MAP sensörü, gaz kelebeği konum sensörü, rölanti sensörüyle ilgili problem olabilir deniyor. Daha çok MAF sensörünün kirlenmesinden bahsediyorlar. Birde bu gibi sorunlar açık daha hava filtresi takan araçlarda oluyor. Bu sensörlerin temizliği nasıl yapılır? Sensörlerin sağlıklı çalışıp çalışmadığını kontrol edebilecek bildiğiniz usta varmıdır? İlginiz için teşekkür ederim...

Yorum bağlantısı
Mustafa Yılmaz

ecu maplerini değiştirecek, vuruntuya göre, ve optimizasyon yapacak. düzelir merak etme. aküden sonraki 100 kmden sonra yüklenebildiğin kadar yüklen motora, kendine gelir bir süre sonra.

Her akü değişikliğinde yazılım yeniden yüklenmeli mi? Yükleme yapmadan 100 km gitmesi bu sorunu nasıl ortadan kaldırıyor.anlamadım doğrusu:)

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

yazılım gitmiyor. Geçici parametreler siliniyor. siz aracı 100 km kullanında araç bu parametreleri yeniden yavaş yavaş buluyor yerine koyuyor. zaten normalde de bu parametreler sürekli yavaş yavaş değişir. mevsime göre bile değişir.

Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Cihan Yetişken2

Arkadaşlar dün LPG için giderken yaptığım genel bir kontrolde akü kutup başlarının çok oksitlendiğini gördüm.Sizce neden yapar böyle?LPG servisindeki ustalar akünün asit kaçırdığını söylediler.Doğru mudur?Aküde başka herhangi bir problem yok.gayet sağlıklı çalışıyor.Motocraft marka.Yorumlarınızı bekliyorum

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Oksitleri temizleyip kutup başlarını iyice sıkın.. Yoksa bir müddet sonra kaçırmaya başlayacaklardır..

Niyesini bilmiyorum..

Yorum bağlantısı
Cihan Yetişken2

Şimdilik öyle yaptım bakalım.Sıcak suyla hepsi gitti.Bakalım durumunu takip ediyorum.Ustanın dediği kafamı bulandırdı biraz.

Yorum bağlantısı
Özdemir Deniz

kimi ustalar sıktıktan sonra gresler, tekrar oksitlenmemesi için. vazelin de kullanabilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Temizleyin ve WD-40 sıkın biraz zor oksitlenir.http://www.otoclubturkiye.com/forum/public/style_emoticons/default/lol.gif

Yorum bağlantısı
Serkan Öz

Vazelin de olur, marş motorunu çalıştırdığı sürece aküyü değiştirmeye gerek yok..

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

şundan sıkılacakmış: http://www.corrosionx.com/marine.html

sitelerde kırmızı halkalardan bahsediiyor. Bir de kullanılan kelepçedeki metallerin cinsi de önemli.

Bana sorarsanız şasinin topraklaması ya da benzeri bir elektriksel problem de buna yol açabilir. vazelin sıcakta eriyor.

Yorum bağlantısı
  • 5 ay sonra...
Mustafa Erkan

Sabah aracımın marşına bastım, 1,5 - 2 sn marş bastıktan sonra gösterge ışıkları ve marş gitti. Şaşırdım, kontağı bırakıp tekrar çevirdim ancak yine aynısını yaptı. Üçüncü marşta motor çalıştı. Akünün üzerindeki şarj durumu yeşil değil. Ancak 2-3 ay önce ölçtürdüğümde akücü, akünün durumunun çok iyi olduğundan bahsetmişti. Sanki kutup başı kırıkmış gibi bir hisse kapıldım. Yarın akücüye gidip göstercem, bakalım aküye kaç para sıkışmış.

Yorum bağlantısı
Mustafa Erkan

Özşir bey linki okudum. Verdiğiniz bilgilerden dolayı çok teşekkürler. Daha önce aracımın aküsü, mutlu akü bayiinde çok iyi bir şekilde ( Asit, Voltaj ve marş esnasında ) kontrol edilmiş ve " bu akü sanki yeni gibi çok rahat bu kış idare eder" denmişti. Ancak bu kontrol yapılırken araç 2-3 saat uzun yol yapmış ve iyi şarj görmüştü. İnşallah uzun şarj ile bu kışı geçiririm diyorum. Birde şöyle bir husus var. Aracımın aküsünü söktürürken galiba başka akü ile takviye yapılıp , araç elektriksiz bırakılmadan emanet akünün bağlanması gerekiyor. Yanılıyormuyum ?

Yorum bağlantısı
Sertaç Selim Sarıca

focus ve benim fiesta'da (Tabi gördüğüm bunlar) akü bitmeye yakın göstergeler belirti vermeye başlıyor, örneğin tüm göstergeler (Hız, devir, benzin) sonuna kadar gidip geliyor, eğer daha önce böyle birşey olmadıysa akünüz bitmemiş olabilir.

Yorum bağlantısı
Aydın Bengü

Sertaç bey bu belirtiyi daha öncede duymuştum ama kaç gün veya kaç marş önce veriyor?

Yorum bağlantısı
Sertaç Selim Sarıca

Süre konusunda birşey diyemeyeceğim muhtemelen aracın kullanılıp kullanılmadığına bağlı, ama benim araba 3 ay önceden başladı bunu yapmaya, bende bitmesini beklemeden 3 ay sonra değiştirdim, belki daha fazla gidebilirdi.

Yorum bağlantısı
Mustafa Erkan

Bu sabah akücüye gidilerek akü tekrardan ölçtürüldü. Arkadaş ölçümler yapıp %54 gibi birşey söyledi. Bu ne anlama geliyor dediğimde, 7 yıllık akünüz ömrünü doldurmuş, değişmesi gerekiyor. Ancak 24 saatlik yavaş şarj yapalım, gittiği yere kadar sizi idare eder dedi. Bir başka akü ile takviye yaparak aküyü sökmesine rağmen yinede bir anlık temassızlık oldu ve saat sıfırlandı, teyp kod sordu. Neyse bunlarıda hallettik.

Uzun lafın kısası şu an emanet akü ile eve gidecez. Bakalım tam şarj gören akü ile uzatmalı beraberliğimiz nereye kadar sürecek .

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Soğuk bir kış gecesinin sabahında marş basmayana dek sürecek :) ve emin ol bu sabah fazla uzak değil gibi..

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...