İçeriğe Yönlendir

Ford Binek TDCI Motorlarının Ömrü

Guest Aydan Tambay

Recommended Posts

• 2 hafta sonra...
Serkan Toker

415k km. gider kanımca... :friends: Alper bu biraz ampülün ömrü gibi bir soru olmuş, milyon km. yapsa da motor çalışır. Bunun ömrü tak diye aniden bitmez, yağ yakar siyah duman atar ama çalışır.Ancak sen memnun olmazsın çekişinden yakıt tüketiminden sesinden motor bitti der yaptırırsın. Ama çalışmayla motor ömrü bitmez... :nazar: Ayrıca işleyen demir de pas tutmaz, bu da bir gerçek. Kısa zamanda çok km. yapan motor daha uzun ömürlü olur km. olarak. Bu mekanikte bence bir kuraldır. Hocalarda metal yorgunluğu derler.. :nazar:

Yorum bağlantısı
Alper Aksakal
415k km. gider kanımca... :) Alper bu biraz ampülün ömrü gibi bir soru olmuş, milyon km. yapsa da motor çalışır. Bunun ömrü tak diye aniden bitmez, yağ yakar siyah duman atar ama çalışır.Ancak sen memnun olmazsın çekişinden yakıt tüketiminden sesinden motor bitti der yaptırırsın. Ama çalışmayla motor ömrü bitmez... :good1: Ayrıca işleyen demir de pas tutmaz, bu da bir gerçek. Kısa zamanda çok km. yapan motor daha uzun ömürlü olur km. olarak. Bu mekanikte bence bir kuraldır. Hocalarda metal yorgunluğu derler.. :good1:

çok net ve akıl dolu cevap olmuş tşk ediyorum serkan abi.arkadaşım görmüş şirket arabası fiestada 600 bin km yol yapmış ben hayretler içinde kaldım ve inanamadım.merak ettim forumda sormak istedim :)

Yorum bağlantısı
Erdal Eke

çok hırpalamadan kullanıldığında çok rahat 300 bin km gider. ama bakımları falan aksatılırsa biraz erken jübile yapabilir diye düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Focus dizel motoru volvo s40 dada kullanılıyor, volvo forumlarına baktım adamlar 1 milyon km lerden bahsediyor buna nediyorsunuz arkadaşlar, gerçi çok o kadar dayanacağını sanmam ama 400k yapar gibime geliyor, zaten ozamana araba eskir çoktan değişirsiniz zaten.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

415 öylemi, nasıl eminsiniz acaba ve volvo konusunda ne düşünüyorsunuz Serkan bey, evet açıklama aliim.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Bende volvo gibi 1000.000 km deniyim diyorum ama o zamana yaşlanmış olurum herhalde :D

Yorum bağlantısı
Serkan Toker
415 öylemi, nasıl eminsiniz acaba ve volvo konusunda ne düşünüyorsunuz Serkan bey, evet açıklama aliim.

İspatlamam için 280k civarı km. daha yapmam lazım, şimdilik bu kadar söyleyebilirim. Volvo yaparda Ford yapamaz diye birşey yok mutlaka, ayrıca günümüz motorlarından diğerlerine göre ömür olarak avantajlı olanda yok bence. Düzgün kullanılırsa her motor 300-500 bin km. leri rahat görür ancak zaman önemli. 20 yılda 300k zor. Kullanın motor bitecek diye kendinizi esirgemeyin. İşleyen demir pas tutmaz.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
İspatlamam için 280k civarı km. daha yapmam lazım, şimdilik bu kadar söyleyebilirim. Volvo yaparda Ford yapamaz diye birşey yok mutlaka, ayrıca günümüz motorlarından diğerlerine göre ömür olarak avantajlı olanda yok bence. Düzgün kullanılırsa her motor 300-500 bin km. leri rahat görür ancak zaman önemli. 20 yılda 300k zor. Kullanın motor bitecek diye kendinizi esirgemeyin. İşleyen demir pas tutmaz.

+1000

aynen katılıyorum, hele volvo yaparda fiesta dizel hiç aşşağı kalırmı? Mümkün değil. :D

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
İbrahim Yıldırım
470 000 km'de şirket arabası gördüm.

Oda bişiymi abi..Adana Birmotta staj yaparken 550 binde Fiat Albea gördüm...ki KM geri çekilmiş bide :) kaporta bitik motor üfürüyor alt takımlar bitik...Expertize gelmişti.Memur adamın biri alcakmış,arabadan anlamıyor haliyle.Adama tek bi laf ettim Abi dedim araba ölmüş gömmeyi unutmuşlar.

Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

istanbul içi 200.000km deki bir araç şehirler arası 200.000km deki bir araç ile aynı olmayacağından bu sorunun cevabını iyi düşünmek lazım.

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk
istanbul içi 200.000km deki bir araç şehirler arası 200.000km deki bir araç ile aynı olmayacağından bu sorunun cevabını iyi düşünmek lazım.

Haklısın. İstanbul içindeki bir arac hem daha çok soğuk motor ile çalışacak. Yaptığı toplam devir ile aldığı yol az olacak.

Sehir dışındaki daha fazla sıcak motor ile kullanılıp daha az devir ile daha çok yol aldığı için ömürlerinde bariz farklar olur.

Yorum bağlantısı
Abdussamed Acar
(düzenlendi)

Km'yi daha çok kaçıncı viteste yaptığına göre değişir... :s

1. Viteste 50 bin km yapabilenin alnından öpmek lazım mesela :good1:

Yada sürekli şehirlerarası seyahat edenin yaptığı 300 bin Km pek bi maharet istemiyordur sanırım...

Bence önemli olan diğer bir nokta'da motor açılana kadar yaptığınız diğer masraflar, Turbo'suydu, enjektörleriydi... Bunlar Kimi zaman motor revizyonundan daha külfetli bir hal alabilir...

Bu arada yeri gelmişken, bilenleriniz vardır ikinci el traktörlerde bakılan şey Km sayacı değil saat sayacıdır. yani Traktörler kaç saat çalışmış olduklarını kayda alırlar, acaba otomobillerin bi yerlerinde de Km sayacı gibi elektriği kesince sıfırlanmayan kaç saat çalıştığının bilgisi varmıdır?

tarihinde Abdussamed Acar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Abdussamed Acar
(düzenlendi)
Gauge testinde aracın kaç saat çalıştığı ekranda görülüyor.

elle sıfırlanan bişey değil yani? eğer öyleyse araç alırken ciddi fikir verebilecek bi kriter olabilir mi acaba...

tarihinde Abdussamed Acar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Necat Ertan
Gauge testinde aracın kaç saat çalıştığı ekranda görülüyor.

Hangi sekmede bu bilgiye ulaşabiliyoruz?

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Motor 300 bin km kaliteli yakıt ve bakımla bence dayanır. Ama enjektörler ve turbo 200 bini biraz zor görür gibi geliyor.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Mustafa Ekmekci

Merhaba arkadaşlar.

Forumda arattım ama bulamadım, bizim bu araçların( 1.4 tdci ) motor ömrü ortalama olarak kaç bin km olabilir?

Yorum bağlantısı
Tolga Canvar

Ben şu an 190.000km deyim dahalık yağ yakma gibi sorunlarım yok.Tahminimce iyi bakılırsa 400.000kmleri görür ama bu kmlere turbo,enjektör vb. parçalar dayanmayabilir.

Yorum bağlantısı
Kıvanç Altınbay

selamlar tolga pekı aracın bu km lere kadar bakım dısında ne masraflar actı ? bende 90,000 km ye gelmek uzereyım Allah a sukur en ufak arıza masrafı yapmadım

Yorum bağlantısı
Mustafa Ekmekci

Mesela bazı arabalar için motor ömrü biçilebilior. bizim bu arabalar için resmi yada yarı resmi bir motor ömrü biçmiş bir kurum var mı?

Yorum bağlantısı
Serkan Toker
Merhaba arkadaşlar.

Forumda arattım ama bulamadım, bizim bu araçların( 1.4 tdci ) motor ömrü ortalama olarak kaç bin km olabilir?

Ben aradım, buldum ve buraya ekledim.. :D

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...