İçeriğe Yönlendir

Termostat yuvası neden bozulur?

Özkan Yenigün

Recommended Posts

Özkan Yenigün

Araba bir iki gündür su eksiltiyordu.Yani antifriz...Neyse götürdük servise termostat yuvasından kaçırıyor dediler...Ne kadar dedik 175 Tl işcilik filan silecekler değişti..2 l antifiriz toplam bize 270 maloldu..valla verdim ama fiyat ı fahalı mı değil mi anlamadım...Ford marka takmışlar..2 yıl garantili imiş...

Bu termostat yuvası neden kaçak yapar...o-ring lerden de değilmiş yoksa bi lastik le kurtulacaktıkkk olmadı...

Yorum bağlantısı
Yaşar Demirci

bazen orinklerde bazende geçme yerlerinden kaçırır. eskisinde nerden kaçırdıgı izlerle belli olur

Yorum bağlantısı
Özkan Yenigün
bazen orinklerde bazende geçme yerlerinden kaçırır. eskisinde nerden kaçırdıgı izlerle belli olur

Evet belliydi...Fiyatı nasıl sizce çok verdik yoksa..???

Yorum bağlantısı
Tolga Canvar

Keşke alış veriş yapmadan önce forumda aratsaydın benim yazdıklarımı görürdün,ben 70 tl ye aynı parçayı peugeot parcacısından almıştım.

Yorum bağlantısı
Yaşar Demirci
Evet belliydi...Fiyatı nasıl sizce çok verdik yoksa..???

bana gerek kalmadan cevap gelmiş

Yorum bağlantısı
Levent Erdoğan

Aracımda hiç antifiriz yoktu, yetkili "Keleşler Otomativ"e gittim. Sanki bedava yapacaklar ücret sordum 3 Lt. antifiriz fiyatı 35 TL dendi + işçilik nasılsa tamam deyip ağzımdan kaçırdım. Ama bu saatte olmaz mesai bitmek üzere iş uzun sürer havası falan alıncak gibilerinden laf etti, peki dedim çıktım.

Özel tamircime gittim, dışardan 3 LT 15 TL'ye antifirizi aldım. Plastik depoyu çıkardı döktü ve içine antifirizi koyarak su ilave etti toplam 5 dakika bile tutmadı, haaa işçilikde ödemedim. Pes doğrusu..... (hava mava almadı gereksiz dedi.)

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
Aracımda hiç antifiriz yoktu, yetkili "Keleşler Otomativ"e gittim. Sanki bedava yapacaklar ücret sordum 3 Lt. antifiriz fiyatı 35 TL dendi + işçilik nasılsa tamam deyip ağzımdan kaçırdım. Ama bu saatte olmaz mesai bitmek üzere iş uzun sürer havası falan alıncak gibilerinden laf etti, peki dedim çıktım.

Özel tamircime gittim, dışardan 3 LT 15 TL'ye antifirizi aldım. Plastik depoyu çıkardı döktü ve içine antifirizi koyarak su ilave etti toplam 5 dakika bile tutmadı, haaa işçilikde ödemedim. Pes doğrusu..... (hava mava almadı gereksiz dedi.)

Yanlış yapmış, sistem tamamen boşalmamış ayrıca çeşme suyu koyduysa olmaz saf su olacak, antifiriz pempe değilse yine olmaz, ayrıca suyu neye göre koydu yoğunluk ölçümü yaptımı, daha detaylı bilgi verirseniz iyi olur, sanki şahin doğan gibi uyduruk araba zannetmiş gibi geldi bana, bu motorlar antifirizsiz çalışmayı hiç sevmezler mutlaka güzelce doldurulup ayarlanması gerekir.

Yorum bağlantısı
Özkan Yenigün

ya bizim araca mavi antifiriz konuldu..Bunun rengi bu kadar önemli mi??? Ford özel servisi biliyodur herhalde demi...Bi de Fan açma dediler araba rölantide 30/45 dk arası çalıştı...sonrada fan açıldı dediler.Bu ne demek oluyor???

Yorum bağlantısı
Levent Erdoğan
Yanlış yapmış, sistem tamamen boşalmamış ayrıca çeşme suyu koyduysa olmaz saf su olacak, antifiriz pempe değilse yine olmaz, ayrıca suyu neye göre koydu yoğunluk ölçümü yaptımı, daha detaylı bilgi verirseniz iyi olur, sanki şahin doğan gibi uyduruk araba zannetmiş gibi geldi bana, bu motorlar antifirizsiz çalışmayı hiç sevmezler mutlaka güzelce doldurulup ayarlanması gerekir.

Antifirizi dışardan ben aldım. 15 TL. plastik bidonun hemen ucunda klips gibi bişey var onu çıkardı, bidondaki suyu döküp 3 LT antifirizi ilave etti, üstünede sanırım çeşme suyu ilave etti. (ama çok az aldı) .

ya bizim araca mavi antifiriz konuldu..Bunun rengi bu kadar önemli mi??? Ford özel servisi biliyodur herhalde demi...Bi de Fan açma dediler araba rölantide 30/45 dk arası çalıştı...sonrada fan açıldı dediler.Bu ne demek oluyor???

Bence renk o kadar önemli değildir. Fan motor yeteri kadar ısınır fan açar, su devirdaim olur. Onu demek istemiştir.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Olay sadece boya değildir..

Şurada geyik dönmüş biraz ama bilgi de var..

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Yazılanları okuyunca aklıma 2004 yılında skodanın manifoldun ucundan başlıyarak komple egzos borusunu 14 ytl ye değiştirdiğim aklıma geldi.

Bu sokak arası yol üstü ustalarından biriydi.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Teknik olarak doğrusu kırmızı antifriz konmasıdır. Şimdi komple su boşaltmaya gerek yok ama aklınızda bulunsun.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
Antifirizi dışardan ben aldım. 15 TL. plastik bidonun hemen ucunda klips gibi bişey var onu çıkardı, bidondaki suyu döküp 3 LT antifirizi ilave etti, üstünede sanırım çeşme suyu ilave etti. (ama çok az aldı) .

Bence renk o kadar önemli değildir. Fan motor yeteri kadar ısınır fan açar, su devirdaim olur. Onu demek istemiştir.

Aksine renk çok önemlidir, mavi işe yaramaz eski döküm motorlarda kullanılır ucuzdur dayanıksızdır ve aliminyum bloklu motor için sağlıklı değildir, mavinin ömrü 1 yıl kırmızı yada pempenin 4-5 senedir, aracın havası alınması gerekirdi fakat siz sadece genleşme kabını boşaltmışsınız galiba yani hava yapmamış, değişim yaparken hem kabı hemde alttan radyatörü boşaltmalısınız, ayrıca onu diyen servis yetkilide olsa bilgisizmiş, kulaktan dolma bilgi var adamlarda, çoğu servislerin durumu bu neyazıkki, netten yada forumumuzdan öğrenip bunlara ders vermek lazım, ben her gittiğimde yanlış bişey gördüğümde usta 50 seneliğim desede yırtınsada doğru bildiğimi (tabi araştırıp emin olduklarımı) adama anlatıyorum ve benim dediğimi yaptırıyorum, diretirse alır arabayı giderim, ayrıca yetkili servilerde arabanın başından hayatta ayrılmam, yasak deselerde kusura bakmayın güvenmiyorum diyip ayrılmıyorum, kızıyorlar falan ama dinlemiyorum, eğer zorlarlarsa alıp arabayı giderim, yada daha önce şirket aracı toyota pikapta yaptığım gibi direten serviste aracı kapının önüne çekerek bakımını kendim yapmıştım, baka kalmışlardı adamlar.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

İşte gıcık bir servis daha, ya ellerinde yoktur yada bişey bilmiyorlardır, fan açmada saçma hele 30-45 dk. çalıştırmaya yuh diyorum, birkere fan açsın diye beklemek saçma, klimayı aç anında fan açılır, doğrusu termostat açılsın dolaşım olsun hava yapmasın olacaktı, bunun için o kadar bekleyeceklerine aracı 5 dk. kullansınlar 2-3 km gittilermi zaten açardı termostatı, haybeye mazot harcayıp turboyu düşük yağ basıncıda uzun süre gereksiz döndürmüşler adamlar.

Yorum bağlantısı
Ali Önvelioğlu
(düzenlendi)

İyi akşamlar.

Benim arabada antifirizli suyu eksiltiyor.Yalnız ben bu durumu önemsemedim.Altı ayda yaklaşık 1 litre kadar su koydum.Bugün başlığı görünce bu durum başka bir sorunumla ilgili olabilir diye düşündüm:Arkadaşlar benim arabanın alt kısmında sağ aks tarafında bir sızıntı vardı.6 Ay önce yetkili servise götürmüştüm.Yetkili servis hiç hararet yapmadığı halde hararet yapmış şeklinde saçma sapan şeyler söylemiş sonrasında bir başka özel serviste keçe değişimi yapılmıştı.Yalnız sorunum çözülmedi.En son bir ay kadar önce arabanın altını kontrol ettirdiğimde sorunun aynen devam ettiğini gördüm.Sizce bu durum arkadaşın bahsettiği antifirizli suyun sızmasıyla olabilir mi?Birde ustalar bunun yağmı sumu olduğunu bakınca hemen anlayabilir mi?Belki saçma bir soru olabilir ama artık servislere pek güvenim kalmadı.

Arabam 2006 Fiesta TDCI.

Teşekkür ederim.

tarihinde Ali tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Özkan Yenigün
İyi akşamlar.

Benim arabada antifirizli suyu eksiltiyor.Yalnız ben bu durumu önemsemedim.Altı ayda yaklaşık 1 litre kadar su koydum.Bugün başlığı görünce bu durum başka bir sorunumla ilgili olabilir diye düşündüm:Arkadaşlar benim arabanın alt kısmında sağ aks tarafında bir sızıntı vardı.6 Ay önce yetkili servise götürmüştüm.Yetkili servis hiç hararet yapmadığı halde hararet yapmış şeklinde saçma sapan şeyler söylemiş sonrasında bir başka özel serviste keçe değişimi yapılmıştı.Yalnız sorunum çözülmedi.En son bir ay kadar önce arabanın altını kontrol ettirdiğimde sorunun aynen devam ettiğini gördüm.Sizce bu durum arkadaşın bahsettiği antifirizli suyun sızmasıyla olabilir mi?Birde ustalar bunun yağmı sumu olduğunu bakınca hemen anlayabilir mi?Belki saçma bir soru olabilir ama artık servislere pek güvenim kalmadı.

Arabam 2006 Fiesta TDCI.

Teşekkür ederim.

sende de benim ki bir sorun gözüküyor ama servise götürdüysen anlamaları lazımdı...Ben ilk başlarda klima suyu sanmıştım...Bir sormakta fayda var...

Yorum bağlantısı
  • 4 ay sonra...
Ali Emre Öksüz

Konuyu hortlatacaz biraz ama olsun. Bizim focus 9yıl antifiriz eksiltmedi ta ki 1 ay öncesine kadar. Termostat Yuvası değişti. 170e zor aldım parçacıdan. Devridaim ise daha ucuz (fiestanınki 80civarı) bir parça yani bu iki parça karışmış olabilir. Fiesta parçaları focusa göre daha ucuz olduğundan fiyat denildiğinin aksine normal olabilir.

Bu termostatın bozulma sebebine hiç değinilmemiş sorulmasına rağmen, bilenler açıklasa da bizde öğrensek...

Yorum bağlantısı
Gökhan Kızılkaya
Konuyu hortlatacaz biraz ama olsun. Bizim focus 9yıl antifiriz eksiltmedi ta ki 1 ay öncesine kadar. <a href="http://www.bu linke izin vermiyoruz.com.tr/FOCUS-TERMOSTAT-YUVASI-20-KOMPLE19982005-pid-11812.html" target="_blank">Termostat Yuvası </a> değişti. 170e zor aldım parçacıdan. Devridaim ise daha ucuz (fiestanınki 80civarı) bir parça yani bu iki parça karışmış olabilir. Fiesta parçaları focusa göre daha ucuz olduğundan fiyat denildiğinin aksine normal olabilir.

Bu termostatın bozulma sebebine hiç değinilmemiş sorulmasına rağmen, bilenler açıklasa da bizde öğrensek...

Bana servisin dediği çok eskiden gelen kronik ford problemi imiş ama benim f1 10 yaşındayken vermişti o arızayı.

Demek model tutunca parça kaliteleri düştü mü acep :)

Yorum bağlantısı
İbrahim Özaşkın

20 gün önce fiestamın termostatı bozuldu. Kaçırma değil ama radyatör buz gibiyken genleşme kabı kaynıyordu. Parçacıdan 110 Tl ye kendim aldım. Eski termostatın mekanik olarak çalışmadığını gördüm. Zamanla işlevini yitirmiş olabilir. Fiyatınız gayet normal.

Yorum bağlantısı
  • 2 yıl sonra...
Mehmet Atlihan

arkadaslar su an benim arabadaki termostat yuvasindan su kaciriyor servise sordum parcaya 60 euro dediler . bu yuva degisirken termostat ´da degismesi lazimmi degisim yapilirken nerelerin sökülmesi lazim parcayi alip siradan bir tamirciye götürüp yaptiracam

Yorum bağlantısı
Mehmet Atlihan
(düzenlendi)

termostat zaten yuvanın içinde

termostat yuvasin´dan su kacagi varsa yuvami degisiyor termostat mi degisiyor.tambilmedigimn icin ikisi birliktemi satiliyor tarihinde Mehmet Atlihan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Atlihan

ford un kendisine sadece fiyat sordum ikisinin birlikte olup olmadigini sormadim eger dediginiz gibiyse beraberdir.bu parca degisirken komle su bosaltiliyormu götürecegim tamrici acemi biraz

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...