İçeriğe Yönlendir

Fiesta V - Akü Tavsiyesi

Levent Erdoğan

Recommended Posts

Muhammet Ergün

şimdi  adam ne almalı

büyük amperli akümü yoksa orjinal akümü?

bizim düldül de 50 amperlik  akü mevcut. :fiuw:

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

şimdi  adam ne almalı

büyük amperli akümü yoksa orjinal akümü?

bizim düldül de 50 amperlik  akü mevcut. :fiuw:

yerine oturan taşmayan fiyatı uygun olan en büyük olanı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Toker

yerine oturan en büyük akü en doğrusu. evet gerek yok olabilir. Ama 6 sene sonra 72 amper ne durumda olur 45 ne durumda olur?

6 sene sonra kalem pille çalışan araba bile çıkabilir de kapasitesi yüksek akü daha sonra mı ölür o kısmı kaçırdım sanırım.. Ben fark olmaz diye düşünüyorum..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

Konuyu epey dağıttık.Hakkınızı helal edin. :yes:

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

Güzel ve cidden dikkat edilmesi gereken bilğiler sunulmuş.

http://www.enpaenerji.com/teknik-bilgiler#collapseThree

Günümüzde araç şarj sistemleri normal şarj / deşarj döngüsünde çalışan aküleri şarj edebilmek için      tasarlanmıştır. ( 12,6 V- 100% kapasite  ve 12,4 V - % 75 kapasite aralığında )  Bu döngünün dışında çalışan akülerin araçtan sökülüp dışarıda uygun bir şarj ünitesine bağlanıp, eksik şarjı uygun ( sabit voltaj ve düşük amperle ) şekilde tamamlandıktan sonra yerine takılması gerekmektedir. Aksi durumda araç üzerinde maruz kalacağı uzun süreli yüksek amperli şarj akünün ömrünü kısaltacaktır.   

2-1 ARAÇTAKİ KAÇAKLAR VEYA AÇIK BIRAKILAN  TÜKETİCİLER  
Araçta oluşabilecek iç kaçaklar veya açık bırakılacak tüketiciler nedeniyle akü normal şarj / deşarj döngüsünün dışında çalışmak zorunda kalacaktır. Uzun süre deşarj vaziyet kalan ve yeteri kadar ve/veya uygun şekilde  şarj edilemeyen akü önce sülfatlaşmaya ve sonrasında da yukarıda belirtilen nedenle plakaları yanarak dökülmeye başlayacaktır.  
Örnek uzun süreli dörtlü flaşörlerin yanık bırakılması , farların açık bırakılması , tepe lambasının açık kalması ,vb. durumlar akünün hızlı deşarj olmasına neden olacaktır.   

2-2 ARACIN UZUN SÜRE KULLANILMAMASI 
Araçlarda kaçak olmasa bile donanımda bulunan sürekli aktif konumdaki tüketiciler ( saat, vb.. ) nedeniyle  araç tipine bağlı olarak 0-100 mA/h düzeyinde tüketim olabilmektedir. 
Örneğin ; Bir araçta sabit tüketim 50 mA/h olsun. Araçta 50 Ah lik akü bulunduğunu düşünelim. Araç kullanılmadığı her gün için 50 mA x 24 saat = 1200 mA = 1,2 Ah yük tüketmektedir. Bir hafta hiç kullanılmayan araç 1,2 X 7 = 8.4 Ah, 2 hafta kullanılmayan araç ise 16.8 Ah yükü aküden  tüketecektir. Aküyü başlangıcında tam şarjlı düşünürsek; 8.4 Ah / 50 Ah = % 16.8 i akünün boşalmış demektir. Bu süre arttığında ve akünün kapasitesi % 75 ‘in altına ( 12,4 V ) düştüğünde, şarj edilirken yukarıda bahsedilen sorunlara maruz kalıp, ömrünün kısalması söz konusudur. Böyle bir durumu engellemek için akünün kullanım sıklığına bağlı olarak serviste kontrol edilmesi ve gerekirse dış şarja bağlanması uygun olacaktır.      

2-3 ARACIN KISA MESAFELİ VE KISA SÜRELİ KULLANILMASI 
Aracın kısa mesafeli ve kısa süreli kullanılması durumunda, Madde 2-2 de bahsedildiği gibi, araçlardaki akülerin şarjlarından eksilen miktarı yerine koymak için uygun süre çalışmadıklarından deşarj durumu artarak devam edecek ve kalıcı sülfatlaşma nedeniyle aküde yukarıda bahsedilen sorunlar oluşacaktır.  

2-4 ARACA UYGUN AKÜ ALINMAMASI   
Araçlar ilk tasarım koşullarına uygun olarak seçilen akü ile donatılmıştır. Kullanım şartlarının değişmesi durumunda ( ilave ışıklar, müzik aleti , vb… ilave tüketici ilavesi , aracın LPG ‘li araca döndürülmesi, aracın ticari araca dönüştürülmesi vb… )  aracın üzerindeki akünün değiştirilmesi ve yeni şartlara uygun akünün seçilmesi gerekmektedir. Ayrıca bu durumda alternatörün yeni akü için uygun olup olmadığı da kontrol edilmelidir.  Uygun akünün seçilmemesi akünün hızlı deşarj olmasına , uygun şarj edilememesine ve neticesinde ömrünün kısalmasına neden olacaktır.     

2-5  ARACA UYGUN ŞARTLARDAKİ AKÜNÜN TAKILMAMASI  
Yeni alınan araçlarda ve/veya aküdeki voltaj değerinin 12.60 Volt değeri üzerinde olmasına dikkat ediniz. Bu değer altında kalmış (akü voltaj değeri < 12.40 volt ) bir aküde sülfatlaşma başlamış olacağından araç alındıktan birkaç ay sonrasında aşırı şarj problemi ile karşılaşılabilir. Eğer araç yaz döneminde alındıysa ( sıcaklık akü içindeki reaksiyonların yüksek düzeyde olmasını sağlayacağından ) ilk problemler kış döneminde yaşanmaya başlanacaktır.       
Yukarıda belirtilen nedenden dolayı bir problem yaşanmaması için yeni araçtaki akünün veya yeni alınan akünün voltaj kontrolü  motor soğukken veya aküyü araca takmadan önce yapılmalı ve yukarıda belirtilen emniyet noktalarında olup olmadığı tespit edilmelidir.  

2-6 AKÜNÜN YÜKSEK SICAKLIK ALTINDA UZUN SÜRE BEKLEMESİ   
Sıcaklık akünün ömrünü kısaltır. Aracın uzun süre çalıştırılmadan, direkt güneş alacak şekilde bırakılması ,akünün hızlı bir şekilde boşalmasına ve yeteri kadar şarj edilemediğinde de ( eğer çok boşalmış ise yetkili serviste ek şarj yapılması gereklidir ) yine sülfatlaşmaya daha sonrada aşırı şarja dönmesine neden olacaktır.  
tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

önemli birşey yok. sülfataşma şarj edemezen olan birşey. harcadığından daha az kazanırsan.

Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Burak Güngör

bulunduğum yer sanayiye uzak bide burdaki tamircilere güvenmiyorum deneme yanılma yoluyla yapıyorlar herşeyi.

aküyü netten sipariş vericem forumdan öğrendiğim kadarıyla kendim değiştiricem.

akü tavsiyeleriniz nelerdir.

aracım 2011 tdci fiesta

bide orjınal olarak bu aküyü buldum bu akü alınabilir mi?

http://www.esenbogaotomotiv.com/?newUrun=1&Id=993283&CatId=bs400835&Fstate=&/FORD-OTOSAN-AK%C3%9C-60AH-ORJ%C4%B0NAL

şimdiden yardımcı olan herkese tesekkurler.....

Yorum bağlantısı
Misafir

bulunduğum yer sanayiye uzak bide burdaki tamircilere güvenmiyorum deneme yanılma yoluyla yapıyorlar herşeyi.

aküyü netten sipariş vericem forumdan öğrendiğim kadarıyla kendim değiştiricem.

akü tavsiyeleriniz nelerdir.

aracım 2011 tdci fiesta

bide orjınal olarak bu aküyü buldum bu akü alınabilir mi?

http://www.esenbogaotomotiv.com/?newUrun=1&Id=993283&CatId=bs400835&Fstate=&/FORD-OTOSAN-AK%C3%9C-60AH-ORJ%C4%B0NAL

şimdiden yardımcı olan herkese tesekkurler.....

Burak Bey,

Konunuz birleştirilmiştir.

Ayrıca aşağıdaki konuya da göz atabilirsiniz.

Saygılarımla,

http://www.otoclubturkiye.com/forum/topic/184136-ak%C3%BC-markalar-sorunlar-%C3%A7%C3%B6z%C3%BCmler/page-65

Yorum bağlantısı
Burak Güngör
(düzenlendi)

Mutlu Akü'nün akü seçme aracını kullanabilirsiniz.

http://www.mutlu.com.tr/get_content.cfm?id=4

tesekkurler sonuç bu cıktı

Marka : Ford - Otosan

Model : FIESTA 1.4 TDCI

Akünüz : 12 / 66 OP. TIPI

Kod : LBS3-66A

tarihinde Burak Güngör tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Burak Güngör
(düzenlendi)

arkadaşlar herkese selamlar hayırlı cumalar.

forumda da araştırdım dün konu açtım başka konuyla birleştirildi kimse görmedi galiba sağlıklı bilgi alamadım.

aracım 2011 tdci fiesta aküm bitti

sipariş vericem netten alıp kendim takıcam. 

bu amperler kafamı karıştırdı üzerinde 60amper var

nette arac cinsini markasını girdiğimde secenekler cıkıyor örneğin varta markalı akü 72amper çıkıyor 

bende 60amper sıkınrı olurmu

birde bu aküyü buldum. sizce nasıldır. alınırmı?

tarihinde Burak Güngör tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sabri Güngör

Kardeşim takacağın akü 66 amper olmalı ancak Ford için üretilen alçak akü olmalı diğer akülerden alırsan üst tarafa gelen kelepçeleri takamazsın

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Burak Güngör

Kardeşim takacağın akü 66 amper olmalı ancak Ford için üretilen alçak akü olmalı diğer akülerden alırsan üst tarafa gelen kelepçeleri takamazsın

sabri ustam cok sağolun sizinle daha öncede konuşmuştuk birtürlü gelemedim izmire tayinimiz cıkmadı nasipse bu yıl gelicez.

bide bunu buldum nette altında ford aracları için yazıyor ama 72 amper bu akü alınırmı

Yorum bağlantısı
Mustafa Şimşek

mutlu akü neden almıyorsunuz ?

ben 3 ay önce 185.00 TL'ye almıştım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Taktak

Ford serviste taktırdım geçen ay. 70 amperlik 160 tl idi. Senin de en az 66 yada 70 olmalı. Servise gidersen 70 lik takıyorlar. İnci nin ford için ürettiği alçak model.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Misafir

arkadaşlar herkese selamlar hayırlı cumalar.

forumda da araştırdım dün konu açtım başka konuyla birleştirildi kimse görmedi galiba sağlıklı bilgi alamadım.

aracım 2011 tdci fiesta aküm bitti

sipariş vericem netten alıp kendim takıcam. 

bu amperler kafamı karıştırdı üzerinde 60amper var

nette arac cinsini markasını girdiğimde secenekler cıkıyor örneğin varta markalı akü 72amper çıkıyor 

bende 60amper sıkınrı olurmu

birde bu aküyü buldum. sizce nasıldır. alınırmı?

Burak bey;

Kimse görmedi diye tekrar konu açmanıza gerek yok,lütfen tek konu üzerinden devam ediniz.Emin olun hepimiz görüyoruz konuları.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Sabri Güngör

Kardeşim senin aracına 66, 70, 75 amper akü takabilirsin benim tavsiyem 66 amper ancak bulamıyorsan diğerleri'de olur (alçak olmak koşuluyla) linkteki akü olur ancak akü değişiminde aracın şarj değerleri ölçülüp garanti kağıdı doldurulur, bu işlemi netten nasıl yaparsın bilmem. Bu arada piyasada satılan akü 225 TL arada 10 TL fark var değer'mi bilemedim ;)

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Burak Güngör

Kardeşim senin aracına 66, 70, 75 amper akü takabilirsin benim tavsiyem 66 amper ancak bulamıyorsan diğerleri'de olur (alçak olmak koşuluyla) linkteki akü olur ancak akü değişiminde aracın şarj değerleri ölçülüp garanti kağıdı doldurulur, bu işlemi netten nasıl yaparsın bilmem. Bu arada piyasada satılan akü 225 TL arada 10 TL fark var değer'mi bilemedim ;)

sabri abi çok sağol verdiğin bilgiler için mecburen netten alıp kendim takıcam şuanda arac çalışmıyor birde bulunduğum yer sanayiye şehir merkezine uzak suriye kobaninin yakınlarında biryerdeyim.

Yorum bağlantısı
  • 2 yıl sonra...
Murat Karaoğlu

2005 comford 1.4 benzinli için akü tavsiyeniz nedir?

Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Serkan Ataman

Merhaba 2007 model 1.4 tdci aracıma akü alacağım.akü tipi fiestalarda,focuslarda olduğu gibi alçak tip akümüdür yoksa normal tipmidir.internetten buna göre araştırmaya çalışacağım.geçen baktığımda şu anki aküsünün üzerinde ford yazmakta,acaba orjinal aküsümü bilemedim.zaten şu anda aküsü boşalmış durumda araç marş almıyor.araç garajda duruyor ve cumartesi kendi aracımdan takviye yapıp ardından akücüye gidip değiştireceğim.bulunduğum ilde inci akü yok mutlu akü alacağım muhtemelen.60 amperlik iş görür sanırım

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...