İçeriğe Yönlendir

105.000 Km. Periyodik Bakım

Emin Sonkaya

Recommended Posts

Erkan Öcal

ama benım spor hava filtrem motorun orda akunun üstünde değil sol tekerın onunde ve hava gaz karışımı orantılı oldugundan fazla yapmaz gibime geliyo doğrumuyum..akunun orda olsa normal havayı tam anlamı ile geçemez hava gaz karışımı orantısızlıktan yakıt daha fazla artar doğrumudur..

Yorum bağlantısı
  • 6 ay sonra...
Ali Altuntaş

Şaşıyorum bu fiyatlara ancak arabanın bakımları gerçekten motosikletlerden çok ama çok ucuz.

500cc lik italyan motosikletim her 6000km de bir bakıma giriyor.

40bin km bakımında tam 650 TL ödedim.

Ve yapılanlar sadece şu;

Yağ + Yağ Filtresi + Varyatör Kayışı + Direksiyon Bilgesi Değişimi

Her 6binde yağ ve filtre değişir 100 TL tutar

Her 12bin de Kayış Değişir = 300 TL

1 Bujisi = 35 TL

2 Adet Lastiği 400TL

Şuan 2000 model Mondeo sahibiyim 4 adet bujiyi 40 TL'ye alıyorum :) Bakım paralarıda çok komik.

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Ahmet Topcu

Merhaba arkadaşlar aracımdan gercekden çok memnunum gidiş olsun, sürüş zevkli olsun, güvenlik açısından gerçekden 4/4lük, özellik açısından ise esp'sinden tutunda çift bölgeli otomatik kilimasına kadar mevcut bazı arkadaşlarım sürekli sat sat demelerine rahmen yaklaşık 3 yıldır sadece suyu ve yağı koyulup binilen araçıma komple bakım yaptırmaya karar verdim çünki baya bir sorunlar vardı ses ve debriyaj açısından ve bu bana 2400 tl ye patladı bunulada yetinmedim 4 adet Nokian 205 55 R16 lastik aldım onların fiyatıda 560 yani toplam 2960 lira masraf yaptım ancak şu anda araba 180 derece değişti diyebilirim sizce biraz abartımı olmuş yaptığım masraflar ve değişen parçaları aşağıda yazıyorum sizler içinde bu bilgiler faydalı olaçağını düşündüm şimdiden teşekkürler..

Aracım Focus 2006 GHİA TDCİ 104binde

Faturadaki bakım masrafları

Volant................800

Debriyaj sut........270

Grank kasnağı......140

V kayışı................25

Turbo hortumu......80

Mazot filitresi........85

Yağ filitresi...........10

Hava filitresi.........10

Polen filitresi........25

Arka balatalar......80

Enjektör pulu........16

Üst kapak contası..20

Motor yayı............80

Eksoz masfalı......140

Enjektör tamiri....300

İşcilik...................350

TOPLAM............2.431 :nazar:

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Bakım+debriyaj+frenler olarak görüyorum, hava filtresi keşke orjinal olsaymış. Enjektöre ne yapıldı acaba? Trgier değişmesi ise, işçilik? Debriyaj:120 Bakım 50 Fren 50 olsa= 220 TL işçilik çıksa iyi olurmuş.

Yorum bağlantısı
Ahmet Topcu
(düzenlendi)
Bakım+debriyaj+frenler olarak görüyorum, hava filtresi keşke orjinal olsaymış. Enjektöre ne yapıldı acaba? Trgier değişmesi ise, işçilik? Debriyaj:120 Bakım 50 Fren 50 olsa= 220 TL işçilik çıksa iyi olurmuş.

tam bakım derken bu açıdan demiştim maşallah aracımda başka hiç bir sorun yok çünki en ince ayrıntısına kadar baktılar takılan parçaların hepsi orjinal bizzat parça alımında şahit oldum triger seti 87 binde değişmişti turbo bakımıyla birlikde.Enjektörlere gelince ise ayarsızlık vardı bu yüzden motor sarsıntı yapiyordu söküp temizlenmiş ve ayarlanmış. arabam tam 3 gün orda yattı işçilik hakları olanı aldırlar diye düşünüyorum çünki ford servisinde sadece volant değiştirmenin maliyeti 1200 tl

tarihinde Ahmet Topcu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Misafir

Fiyatlarda o kadar abartı bir durum yok sonuçta yaptırmışsınız ve arabanız eminimki harika olmuştur.güle güle kullanın kafanız rahat olsun...

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Şahsen, paketinde Otosan yazan hava filtresine orjinal demiyorum, açıklayayım dedim. Özelikle tdci motorda yağlı hava filtresi çok iyi ve tek koruyucu.

Vesile ile Otosan onaylamış, ama ben kendi motoruma takmam.

Yorum bağlantısı
Ahmet Topcu
Fiyatlarda o kadar abartı bir durum yok sonuçta yaptırmışsınız ve arabanız eminimki harika olmuştur.güle güle kullanın kafanız rahat olsun...

Teşekkür ederim Hakan bey gerçekden çok harika oldu lastik seçimimide bu sefer nokiandan yaptım uzun araştırmalar sonuçunda gerçekden çok sessiz

Şahsen, paketinde Otosan yazan hava filtresine orjinal demiyorum, açıklayayım dedim. Özelikle tdci motorda yağlı hava filtresi çok iyi ve tek koruyucu.

İlginiz için çok teşekkür ederim Çağlar bey bende farkındayım gerçekden hava filitresi çok önemli bir faktör 3 ayda bir kendim değiştiririm

Yorum bağlantısı
Tuğra Yanık

Çağlar bey, yağlı hava filtresi hakkında biraz daha ayrıntılı bilgi alabilirmiyim?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

HAav filtresi kağıdına elinizi sürünce, kese kağıdı hissi vardır, kuru bir histir,

Ayrıca, parmağa yağlı kağıt hissi gelir , kasabın et sardığı kağıt gibi. Bu yağlı havca filtresidir, orjinali budur. Fiyatı 40-50 TL arasındadır.

Yorum bağlantısı
Ahmet Topcu
HAav filtresi kağıdına elinizi sürünce, kese kağıdı hissi vardır, kuru bir histir,

Ayrıca, parmağa yağlı kağıt hissi gelir , kasabın et sardığı kağıt gibi. Bu yağlı havca filtresidir, orjinali budur. Fiyatı 40-50 TL arasındadır.

Dediğiniz yağlı kağır olayını bende biliyorum Çağlar bey fiyatıda o civarlarda ancak ford servisleri dahi kuru kağıtlardan takıyolar

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Maalesef, müşteriye izahat vermek bazı konularda güç oluyor, aslında müşteriyi koruyacaklar ama yanlış anlaşılıypr, Vayy pahalısını giydirmişler diye bir de laf yiyor servis danışmanı.....

Otomobilimie yağsız filtre takmazdım, atmosferik benzinli dahil.

Yorum bağlantısı
İbrahim Fındıklı
Maalesef, müşteriye izahat vermek bazı konularda güç oluyor, aslında müşteriyi koruyacaklar ama yanlış anlaşılıypr, Vayy pahalısını giydirmişler diye bir de laf yiyor servis danışmanı.....

Otomobilimie yağsız filtre takmazdım, atmosferik benzinli dahil.

Çağlar Abi, yağlı hava filtresinin amacı tozu toprağı tutsun gibi bir şey mi?

Yorum bağlantısı
Ahmet Topcu
Çağlar Abi, yağlı hava filtresinin amacı tozu toprağı tutsun gibi bir şey mi?

evet Çağlar abi onu demek istedi heralde şu anki bizim araçlarda olanlar kağıt filitreler yağlıların gözenekleri daha küçük oluyor toz yada duman girmesi daha da zorlaşır

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Emre Filiz
Bugün Liderler Oto'da bakım yaptırdım. Ayrıntılar:

1. motor yağı(mobil super 3000 5W-30 tam sentetik): 60TL

2. Yağ filtresi (otosan) : 10TL

3. benzin filtresi (otosan) : 10TL

4. hava filtresi (otosan) : 10TL

5. Şanzıman yağı (castrol 75W-90-WSD-M2C-200C1 tam sentetik, 2lt) : 40TL

6. İç aks körüğü : 10TL

7. Krank gezinti ayı : 45TL

8. İşçilik( 125TL'ye Dağdelen Oto'dan çıkma komple aks aldım, onun takılması da dahil) : 80TL

Toplamda 265TL ödedim.

Liderler Oto'ya teşekkürler, ben memnun kaldım. Tavsiye ederim.

Ayrıca, dün Carbon Clean yaptırmıştım. Ona da 65TL ödedim.

Arkadaşlar Merhaba

Aracımın 105.000 km bakımını 150 TL'ye yaptırdım.Şu şekilde;

2S6Q-9155-AD Yakıt Filtresi – 65.51 Tl

TAM-T9601-FDE Hava Filtresi – 14,98 Tl

TAM-T6714-FDE Yağ Filtresi – 6.50 Tl

TAM-T16N619-YFST Polen Fİltresi – 10.67 Tl. (Bu parçaları Fordburada.com Erdal beyden temın ettım)

motor yağı(mobil super 3000 5W-30 tam sentetik): 45 TL (AK-Öz Petrol Ürünleri Gebze temin ettım)

İşçilik ve Filtre değişimi 20 Tl (Gebze askerlik subesı karşısı Akkan Otomotıc Kenan Usta)

Ben uzun araştırmalar sonucunda yaptırdım umarım ısınıze yarar.

Yorum bağlantısı
Soner Varol
(düzenlendi)

Merhaba arkadaşlar aranıza yeni katıldım 1 ay öncede 2008 Focus TDCİ 96000km'de araç aldım ancak 90bin bakımında triger kayışı değişmemiş şu an araç 97binde triger kayışını değiştirmek istiyorum.Serviste yaptırmayacağım kendi ustama götüreceğim ancak orjinal triger kayışının ve kasnaklarının markası nedir orjinal parçalarını nerden temin edebilirim.

tarihinde Adnan tarafından düzenlendi
Mesaj? da komple b
Yorum bağlantısı
Abdullah Barutcu

arkadaşlar ben bugün 105 bin bakımı yaptırdım Şentürkler de

toplam 220 lira verdim ama sorduğumda 280 den açtılar kapıyı indirim yaptıra yaptıra bu fiyat oldu. isterseniz 4-5 taksit yapıyorlar. değişenler

yağ mobil1 5w30 (90tl)

yağ filtresi-benzin filtresi-hava filtresi-polen filtresi-4 adet buji-balata temizliği-benzin katkısı( 20tl)

gidecek olan arkadaşların bilgisi olsun dedim. herkese kazasız belasız sürüşler...

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Mustafa Tüfekçi

yazacaktım es geçmişim. yakıt filitresi 30 binde bir değişir aslında. ama dizelde imkan varsa 15 binde bide değişmeli. yakıt kalitesi vs sorun yaşatmaz hiç olmazsa.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

20 bin diye bir bakım yok. 15 binde birdir bakımlar. 10 binde bir girmek keyfi.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Mehmet Solak
(düzenlendi)

aracım dizel ve bakım zamanı geldi.son günlerde 105 bin bakımını yaptıran varmı?serviste veya dışarıda fiyat ne olabilir görüşlerinizi bekliyorum.

tarihinde Ali Akar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Mehmet Solak

kendi sorumu cevaplıyayım,turbo hortumu dahil,bütün filtreler değişti mobil 10-30 yağ konuldu 380 TL ücret ödendi.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...