İçeriğe Yönlendir

105.000 Km. Periyodik Bakım

Emin Sonkaya

Recommended Posts

Cemal Demirezen

Otokoç Ankara servisle görüştüm biz atf koymuyoruz dedi otomatik şanzuman yağı servislerin özeldir ve 5 litresi 350 TL dedi.

Bu nasıl bir yağ imiş.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Recep Mura

Son bakımda ustanın elinde olmadığından Mobil 5W30 veya Castrol 5W30 yağ kullanamadım usta elinde bunlardan daha kaliteli olduğunu iddia ettiği ve gurbetçilerin özellikle bu yağı istediini söylerek bu yağı önerdi ve mecburen bunu kullandım sizce bu yağ nasıldır ben ilk defa duydum sıkıntı olur mu?

1ncwF.jpg

7bwk1.jpg

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

İlk defa gördüm ve duydum viskozitesi Ford'lar için uygun mu bu önemli olan.Peki yağ ne kadar?Ayırca sanırım aracınız için 4 lt yeterli değil.

Yorum bağlantısı
Recep Mura

İlk defa gördüm ve duydum viskozitesi Ford'lar için uygun mu bu önemli olan.Peki yağ ne kadar?Ayırca sanırım aracınız için 4 lt yeterli değil.

Bende bilmiyorum bakım yaptırdığım yer küçük bir ilçeydi hatta giderken ne olur be olmaz diye parçaları alıp gidecektim ama konutla ilgili yeterli paylaşım olmayınca kafamda tam olarak hangi marka hangi ürünü alacağımı kestiremeyince bir de vakit olarak sıkışınca alamadan gittim ve korktuğum başıma geldi ustaya ayıp olur diye başka yerden de alamadım bu ürünü özellikle getirtiyoruz dedi Almancı diye tabir ettiğimiz gurbetçilerin yoğun olduğu bir yer gurbetçiler hep bunu istiyor onlardan çok daha iyi ve kaliteli dedi hiç bir sorun olmaz dedi bizde mecburen güvendik....Yağı yanılmıyorum 90-100 TL civarıydı tam hatırlayamadım kayıtlarımdan bakabilirim...Önceki bakımda 4LT yağ kullanılmış biraz da artmıştı bu sefer tamamı kullanıldı hiç artmadı bu işten bende bir şey anlamadım...

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Ustanız,;, öyle böyle değil ama bayağı bir saaalam sallamış, gurbetçi diye bir laboratuvar mı varmışş, kaç TL alındı bu yağ için?

100 TL mi? :s olay hatalı yağ değişiminden , soyguna doğru gidiyor, siz ustaya ayıp etmemişsiniz, ama usta bayağı ayıp etmiş, 100 TL sadece yağ içn mi?

Firma ismi net değil tam olarak ne yazıyor orada siz yazabilirmisiniz? GMBH ın önündeki isim?

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Eğer focus ile aynı motor ise araç 4.30lt(tam emin değilim) yağ alması lazım.Konunuz gözden kaçmış nasıl olduysa forum sponsorumuz fordburada.com dan bütün bakım malzememlerini getirtebilirdiniz sadece işçilik parası vererek orada değiştire bilirdiniz. Yağ cidden pahalı bu fiyata castrol edge alınıyor neredeyse.

Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez

Usta demiş ki ' Gurbetçiler senden daha akıllı onlar bunu aldı sende al' başka alternatifiniz varsa o ustayı değiştirin.

Yorum bağlantısı
Recep Mura

Usta demiş ki ' Gurbetçiler senden daha akıllı onlar bunu aldı sende al' başka alternatifiniz varsa o ustayı değiştirin.

Bir daha zaten ona gitmeyeceğim yağdan dolayı değil de başka bazı sebeplerden dolayı ama yağ konusunda da sıkıntı varsa gerekirse hemen değiştiririm..

Sizden daha akıllı diye değil de hani gurbetçilerin kullandığı araçlar genelde mercedes vb. olduğu için alman ürünü bizden hep bunu istiyorlar yani Almanya'da bu yaygın hani vardır ya bizde hep yabancı hayranlığı :((( diğerlerini pek talep eden yok bizde bunu bulunduruyoruz diye söyledi ben bunu ilk defa görüyorum deyince...

Eğer focus ile aynı motor ise araç 4.30lt(tam emin değilim) yağ alması lazım.Konunuz gözden kaçmış nasıl olduysa forum sponsorumuz fordburada.com dan bütün bakım malzememlerini getirtebilirdiniz sadece işçilik parası vererek orada değiştire bilirdiniz. Yağ cidden pahalı bu fiyata castrol edge alınıyor neredeyse.

Fiyat konusunda tam emin değilim toplu para verdiğim için ama liste fiyatını yazdırmıştım araca yaptırdığım herşeyi tarih, fiyat ve adresi vb. tüm bilgileri kaydederim dosyaya bakınca net olarak söylerim ama o civarlarda diye aklımda kalmış...

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Bana kalırsa 5000 km bu yağ ile binin sonra değiştirin yağı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Recep Mura

Ustanız,;, öyle böyle değil ama bayağı bir saaalam sallamış, gurbetçi diye bir laboratuvar mı varmışş, kaç TL alındı bu yağ için?

100 TL mi? :s olay hatalı yağ değişiminden , soyguna doğru gidiyor, siz ustaya ayıp etmemişsiniz, ama usta bayağı ayıp etmiş, 100 TL sadece yağ içn mi?

Firma ismi net değil tam olarak ne yazıyor orada siz yazabilirmisiniz? GMBH ın önündeki isim?

Mitan Minarlöl (ö'den tam emin değilim biraz bulanık çıktığından emin olamadım) yazıyor

Mitan Minarlöl (ö'den tam emin değilim biraz bulanık çıktığından emin olamadım) yazıyor

Mitan Mineralöl (ö'den tam emin değilim biraz bulanık çıktığından emin olamadım) yazıyor...

o kadar mı kötüdür diyorsunuz yoksa tedbir için mi ne olur ne olmaz diye...

Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez

Bence de, internetten güvenilir bir yerde yağ alın sanyide ise sadece işçilik ile anlaşın dükkana aracınız soktumu parça aramak zor birşey adamlar ne isterlese onu kullanmak durumunda kalıyorsunuz.

Yorum bağlantısı
Recep Mura

Bence de, internetten güvenilir bir yerde yağ alın sanyide ise sadece işçilik ile anlaşın dükkana aracınız soktumu parça aramak zor birşey adamlar ne isterlese onu kullanmak durumunda kalıyorsunuz.

Aynen öyle durumda kaldım içinden gidip başka yerden alıp gelmek geldi ama adama da ilk defa gittiğimden belki uygun olmaz diye düşündüm çıkamadım da hatırlarsanız gitmeden önce bununla ilgili konu açmış özellikle sizden bilgi istemiştim ama tam olarak ne almam gerektiğini anlayamadığımdan biraz da vakit kaybından ya nasip dedik gittik böyle oldu bir daha inş. alıp gideceğim...

http://www.riflona.d...r-Kanister.html

5 litresi alamanya da 22avro , 50 TL yapar ki orada biraz pahalıdır bu yağlar, mobilden castrol den falan iyi diyen de bayağı iyi kar peşinde koşmakta, bilgi doğru olsun canımızı yesin

zaten 5/40 ın ford motorunda ne işi var? müşteriye yazık.

Maşallah hemen seçeresini çıkarmışsınız fiyat olarak neyse buraya gelene kadar iki katına katlanmıştır diyerek kendimi rahatlatayım da kalite olarak nasıl acep bir fikir edinebildiz mi? hemen değiştirmek icap eder mi?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

100 TL ye castrol edge satıyorlar, 5/30 hem de, ben olsam gider ustaya hesap sorardım, etik olarak ayıp, bu yağın 100 TL etmesi mümkün değil, üstelik 5/40

Yorum bağlantısı
Recep Mura

100 TL ye castrol edge satıyorlar, 5/30 hem de, ben olsam gider ustaya hesap sorardım, etik olarak ayıp, bu yağın 100 TL etmesi mümkün değil, üstelik 5/40

Fiyat konusunda emin değilim ama o civarlarda diye hatırlıyorum inş. yarın dosyama bakar kesin bilgi veririm zaten bundan sonra o ustaya gitmeyi düşünmüyorum aynı yerde başkalarının da tavsiyesiyle forddan daha iyi anlayan bir başka usta ile tanıştım orada yaptırırsam bir daha bakımları ona gideceğim açıkça söyledim gelirken parçaları alıp getireyim mi diye getirirsen daha iyi olur dedi...

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Mitan Mineralöl (ö'den tam emin değilim biraz bulanık çıktığından emin olamadım) yazıyor...

o kadar mı kötüdür diyorsunuz yoksa tedbir için mi ne olur ne olmaz diye...

Tedbir amaçlı söylüyorum. Yağı bilmiyorum ama ustanın burada tamamiyle kar amacı güderek hareket ettiği belli ki o fiyatlara Castrol Edge alınıyor.

İyi usta parçayı sen getir diyendir. ;)

+1 Demek ki ustalığına güveniyor,yaptığı işi biliyor.

Yorum bağlantısı
Oğuzhan Deniz

Hele ki, BMW'ciler deninen camia da böyle usta buldunmu yapışcan yakasına. BMW ustalarının net konuşuyorum %70i çakal. Bir ustamız var bizim aracımıza bakan, adama gidiyoruz bakıyor ne lazım ne lazım değil gidiyoruz orjinal parçayı alıyoruz adama veriyoruz kendisi takıyor çıkan parçaların hepsini de geri veriyor. Örneğin en son bakımda aracın değişen yağı için adam helallik istedi biz bunu kışın yakıyoruz sobada siz hakkınızı helal edin yada indirim yapayım 3 - 5 lira dedi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Recep Mura

Hele ki, BMW'ciler deninen camia da böyle usta buldunmu yapışcan yakasına. BMW ustalarının net konuşuyorum %70i çakal. Bir ustamız var bizim aracımıza bakan, adama gidiyoruz bakıyor ne lazım ne lazım değil gidiyoruz orjinal parçayı alıyoruz adama veriyoruz kendisi takıyor çıkan parçaların hepsini de geri veriyor. Örneğin en son bakımda aracın değişen yağı için adam helallik istedi biz bunu kışın yakıyoruz sobada siz hakkınızı helal edin yada indirim yapayım 3 - 5 lira dedi.

Herkese böyle Allah korkusu olan Usta lazım ne güzel Allah böyle ustaların sayısınız artırsın...

Tedbir amaçlı söylüyorum. Yağı bilmiyorum ama ustanın burada tamamiyle kar amacı güderek hareket ettiği belli ki o fiyatlara Castrol Edge alınıyor.

+1 Demek ki ustalığına güveniyor,yaptığı işi biliyor.

Mutlaka bu tür ustalar mümkün mertebe bir şekilde elindeki ürünü satmaya çalışıyor sonuçta oradan da kâr ediyor işçilikten de o yüzden elindeki ürünü allem edip kallem edip satmaya çalışıyor ama benim gibi tecrübesizlerde biraz da mecburen güvenmek zorunda kalıyor...

Yorum bağlantısı
Recep Mura

bence senin usta paragözün tekiymiş :crazy: .ayak üstü ne kopardıysam kar saymış.tam tatlı su kurnazıymış.allah ıslah etsin ben başka bir şey demiyorum.

Ne yalan söyleyeyim ustayı babam tavsiye etti babamın aracını güvendiğimiz bir usta hiç alakasız bir parçanın değişmesi gerekir demiş bir tanıdık ben seni bir ustaya götüreyim çok iyi demiş ve bu ustaya gitmişler adam çok basit bir şey yapmış araç düzelmiş biz bu durum üzerine gittik ama gittikten sonra babamında benim de içime sinmedi bir daha gitmeyiz zaten şimdi kim kaybetti? Kısa vadede belki kazandı ama uzun vadede hepten kaybetti? Hatta istememe rağmen klima gazını çekti cihaz kaçak var dedi ama ben kaçak bulamam dedi kaçak kontorolünü atlatıp gazı geri yükledi biraz kullan gel tekrar gazı çekip bakalım dedi sırf kontrol etsin diye gittim kendince baktı bu soğutuyor dedi gazı çekmeye gerek yok dedi bende sen bana hani çekeriz aradaki farka bakarız kaçak var mı yok mu anlarız demedin mi dedim hiç bir şey demedi bir daha da büyük konuşmayayım uğramam Allah böylelerinden cümlemizi korusun...

Bunlar hep bir tecrübe eski aracımın ustası da böyleydi giderdim adamın dükkanı tam takırdı ne lazımsa liste yapar parçacılardan aldırırdı değiştirirdi değişecek veya değişmeyecek olan parçaları bana şu biraz daha idare eder şunu da değiştirsek iyi olur diye söylerdi...

Yorum bağlantısı
Recep Mura

benden size tavsiye aracınızda örneğin herhangi bir parça.yada sistem.bu sistemi yada parçayı ustaya baktırmam için ya tam anlamıyla işlevini gerçekleştiremiyor olması yada gerçekleştirse bile ses yapıyor olması gerekir.bunun dışında asla kurcalattırmam.

siz klımanız soğuttu halde sadece kontrol amaçlı baktırmışsınız.zaten klımalarda kaçak olmadığı sürece gazın kaçma ihtimali yok denecek kadar az.birde tanıdık usta değilse+paragöz ise başınıza gelecekleri düşünemiyorum bile.umarım böyle ustalara bir daha düşmezsiniz..

Kesinlikle haklısınız bende bunu tecrübe ederek öğrendim aslında son zamanlarda klimayı açınca tuhaf bir ses duymaya başlamıştım daha önceki aracım klimalı olmadığından ve aldığımdan beri hiç klimaya bakım yaptırmadığımdan belki gazı bitmek üzeredir diye ustaya kontrol etmesin söyledim o da direkt gazı boşaltıp geri yüklemeye çalıştı yani usta aslında yalnızca gaz yüklemesini biliyormuş gerisi yok tabii ben bunu o işlemi yaparken farkettim dediğiniz gibi en ufak şeyde kurcalatmamak gerekir özellikle ustalığını bilmediğimiz kişilere..

Yorum bağlantısı
Recep Mura

Parçacı olarak akçamlar, atatürk sanayi,

Lpg olarak marmara otogaz, marangozlar sanayi,

Kaporta olarak yıldırımlar oto servis, emniyet müdürlüğü arkası,

Mekanik olarak baymer oto servisi, atatürk sanayi,

Rot balans olarak taşınlar oto,

Yağ servisi olarak bilgiçler, modern sanayi.

Yakıt olarak lpg gündoğar oto gaz, hayvan pazarı Arkadaş, danışman olarak ben :)

demiştim :)

Teşekkür ederim Özşir Bey, bunu not ediyorum inş. bundan sonra sayenizde benzer durumlar yaşamayacağımı ümit ediyorum...Sağolun...

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...