İçeriğe Yönlendir

105.000 Km. Periyodik Bakım

Emin Sonkaya

Recommended Posts

Mahmut Sayar

Merhabalar.

97 binde 2008 Tit-x dizel bir focus aldım.

Araç şu anda 100 bini biraz geçmiş durumda, tatilimi Ankara'da geçiriyorum kısa bir süre sonra Sivas'a gideceğim, gitmeden kış da gelmişken bakımını yaptırmak istiyorum. 90 bin ağır bakımı dahil önceki tüm bakımları yetkili serviste yapılmış. Araçla ilgili tek sıkıntım rölanti esnasında motor sesine paralel hafif bir ses gelmesi sanki gevşek bir şeyden dolayı geliyormuş gibi bunu da göstermek/gidermek istiyorum. Triger seti değiştiği için buna paralel bir sıkıntıysa serviste garantiden değiştirmeyi düşünüyorum. Son olarak bugün Ankara'da yetkili bir Ford servisini ve dışardan bir Ford ustasını aradım. Yetkili servis 400 TL, özel servis 250 TL fiyat verdi.

Fiyatlar uygun mudur? Dizel araçlar için yağ ve filtrelerin fiyatı nedir?

Bu ses için önce servise gidip neden kaynaklandığına dair tespit yaptırmalı mıyım?

Teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

100 bin km de standart bir rakam zor, bakım malzemesi değişimi o rakamlar, aks keçelerinden fren balatasına kadar yolu var BAKımın

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Sayar

Çağlar Bey 2012 Haziran'da serviste 90 bin bakımı yapılmış. 4 ay gibi bir süre geçmiş, o zaman söylediklerinize bakılmış mı ya da değişen var mı servise sorgulatmak gerek.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Anlık hadisedir, belli km lerden sonra bakılır, hadise şu: servis anı kurtarıp müşteri kaçırmamak için az meblağa karşılık üstün körü iş yaparsa, bunları es geçerse, ileride açacağı masraf büyük olur.

15-30-45 ler neyse de bundan sonraki km ler için gerçek bakım yaptırmak faydalıdır. sorun yoktur orası ayrı.

Yorum bağlantısı
Cihangir Elbasan

Çağlar Bey 2012 Haziran'da serviste 90 bin bakımı yapılmış. 4 ay gibi bir süre geçmiş, o zaman söylediklerinize bakılmış mı ya da değişen var mı servise sorgulatmak gerek.

Fazladan birşeyler çıkmazsa o dediğiniz rakamlar iyidir.Siz sahibinden.com da benim araca talip olmuştunuz.Sonra bütçeden dolayı vazgeçmiştiniz sanırım.Fotoğraftan tanıdım. :) Bu aracı yeni aldıysanız hayırlı olsun. :nazar: Bu arada hala ilgileniyorsanız Tokat forddan kusursuz olduğuna dair expertiz yapılmıştır.Boya, değişen yok.Yürüyen,motor,mekanik sağlam.Bilginize. :crazy:

Yorum bağlantısı
Mahmut Sayar

Evet yeni aldık teşekkür ederim, önce Fiesta düşünmüştük sonra ufak geldiği için Focus'a döndük. :)

Servis için Cuma gününe Tan Oto'ya randevu aldım, sesi başka bir ustaya dinlettiğimde V kayışından ya da bilyalarından geldiğini söyledi. Büyük bir sorun olmadığını söylese de servise baktırmakta fayda var.

Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Emre Kara

Sürekli gittiğim ustada geçen gün 105000 bakımı yapıldı.

Motorcraft yağ, Ufi mazot filtresi, Polen, Yağ, Hava Filtreleri 180 TL

Dayco Triger Set, Dayko V kayışı, Devirdaim Pompası 250 TL

Grank Kasnağı Orjinal 160 TL

Antifiriz FMY 40 TL

İşçilik 200 TL

TOPLAM : 830 TL

Yer: SAKARYA

Araba : 2008 TDCI Focus 1.6 Collection

Yorum bağlantısı
Burhan Tümüklü

Arkadaşlar Merhaba,

İlk aracım olarak 2009 Focus 1.6 TDCİ Titanium X aldım.

Aracın ağır bakımı 92 binde yapılmış, şimdi araç 102 bine geldi..

Yağ ve filtre değişimi yapmam gerekiyor.

Ataköy civarında (ikitelli vs. de olur ) yağ değişimi yaptırabileceğim bir yer tavsiye edebilir misiniz ?

Birde başka neleri değiştirmek gerekiyor ve bana ne kadara mal olur acaba ?

Araba konusunda cahilim, hiç bilmeyene anlatıyor gibi anlatırsanız sevinirim. :)

Şimdiden teşekkürler...

Yorum bağlantısı
Guest Hasan Ekici
(düzenlendi)

90 binde ağır bakımı yapılmış bir aracın(triger, devirdaim, v kayışı ve bilyalarının değiştiğini varsayıyorum) yapılması gereken bakımı periyodik bakımdır. Yağ,yağ filtresi,hava filtresi birde isteğe bağlı polen filtresi değişimi yeterli. Mazot filtresinin ağır bakımda değiştiğini varsayarak temiz yakıt alıyorsanız 30 bin km değişimine ihtiyaç olmadığını düşünüyorum.

Yağ:60-80 tl arası( mobil 5-30 super 3000)

Yağ filtresi:10 tl

Hava Filtresi:35 tl

Polen Filtresi:35 tl

İşçilik:30-50 arası bir rakam

orjinal parça rakamları aşağı-yukarı

Aracı ne kadara aldınız?Piyasasını öğrenmek amacıyla soruyorum?

tarihinde Hasan Ekici tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Volkan özyurt

Arkadaşlar Merhaba,

İlk aracım olarak 2009 Focus 1.6 TDCİ Titanium X aldım.

Aracın ağır bakımı 92 binde yapılmış, şimdi araç 102 bine geldi..

Yağ ve filtre değişimi yapmam gerekiyor.

Ataköy civarında (ikitelli vs. de olur ) yağ değişimi yaptırabileceğim bir yer tavsiye edebilir misiniz ?

Birde başka neleri değiştirmek gerekiyor ve bana ne kadara mal olur acaba ?

Araba konusunda cahilim, hiç bilmeyene anlatıyor gibi anlatırsanız sevinirim. :)

Şimdiden teşekkürler...

ikitelli'de bağcılar güngören sanayi sitesinde batmazlar oto var özel bir ford servisi oraya gidebilirsin tavsiye ederim.

Yorum bağlantısı
Burhan Tümüklü

90 binde ağır bakımı yapılmış bir aracın(triger, devirdaim, v kayışı ve bilyalarının değiştiğini varsayıyorum) yapılması gereken bakımı periyodik bakımdır. Yağ,yağ filtresi,hava filtresi birde isteğe bağlı polen filtresi değişimi yeterli. Mazot filtresinin ağır bakımda değiştiğini varsayarak temiz yakıt alıyorsanız 30 bin km değişimine ihtiyaç olmadığını düşünüyorum.

Yağ:60-80 tl arası( mobil 5-30 super 3000)

Yağ filtresi:10 tl

Hava Filtresi:35 tl

Polen Filtresi:35 tl

İşçilik:30-50 arası bir rakam

orjinal parça rakamları aşağı-yukarı

Aracı ne kadara aldınız?Piyasasını öğrenmek amacıyla soruyorum?

Hocam 90 bin bakımında;

- motor yağı

- mazot filtresi

- hava filtresi

- yağ filtresi

- polen filtresi

- eksantrik kayış seti

- alternatör gergi rulmanı

- vantilatör kayışı

- enjektör temizliği

değişimleri yapılmış...

Şimdi hava,yağ ve polen filtresi ve yağ değişimi mi yapmak gerekiyor?

Aracı 36 000 TL ye aldım...

ikitelli'de bağcılar güngören sanayi sitesinde batmazlar oto var özel bir ford servisi oraya gidebilirsin tavsiye ederim.

Eyvallah hocam,

Randevu almaya gerek var mıdır ?

Ek olarak bu değişimler ne sürede gerçekleşir acaba? Yarın işten önce mi uğrasam..

Yorum bağlantısı
Volkan özyurt

Hocam 90 bin bakımında;

- motor yağı

- mazot filtresi

- hava filtresi

- yağ filtresi

- polen filtresi

- eksantrik kayış seti

- alternatör gergi rulmanı

- vantilatör kayışı

- enjektör temizliği

değişimleri yapılmış...

Şimdi hava,yağ ve polen filtresi ve yağ değişimi mi yapmak gerekiyor?

Aracı 36 000 TL ye aldım...

Eyvallah hocam,

Randevu almaya gerek var mıdır ?

Ek olarak bu değişimler ne sürede gerçekleşir acaba? Yarın işten önce mi uğrasam..

randevu almana gerek yok yani en azından ben direk gidiyorum sıkıntı olmadı şimdiye kadar. aracın kaydını alıp servis gibi takip ediyorlar. bilgisayardan gittiğinde daha önce yapılanlara bakabiliyorsun. saat 08:30 da geliyorlar.serviste orjinal yedek parça da bulunuyor. bulamadığın parça olursa iki sokak üstlerinde ford otopar var, giriş sokakta ford kuba var onlardan temin edebilirsin.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

nostalji oldu :D 2009 de demişim ufak ufak öğrenmek lazım diye. hay o zamanki aklımı seveyim nerden bulaştıysam bu işlere :D

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

nostalji oldu :D 2009 de demişim ufak ufak öğrenmek lazım diye. hay o zamanki aklımı seveyim nerden bulaştıysam bu işlere :D

La ben de diyorum ki Mustafa nasıl böyle bir konu açtı :D :D

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Yıllardır bu sektördeyim abi desem acaba haahhahahaha sektör diye bi tepki alır mıyım bilemedim

:D :D :D

yağ filitresi 12

hava filitresi 12

benzin filitresi 15

motor yağı 70

buji 26

z rot 60

parçalar otosan orjinal yağ mobil 5 30

işcilik 40

toplam 230

kazığı yağdan yemişim :D yine allah için :p benzin filitreside dandik miymiş ki acaba :D çünkü daha sonra 45 lira mı ne vermiştim :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Yıllardır bu sektördeyim abi desem acaba haahhahahaha sektör diye bi tepki alır mıyım bilemedim

:D :D :D

kazığı yağdan yemişim :D yine allah için :p benzin filitreside dandik miymiş ki acaba :D çünkü daha sonra 45 lira mı ne vermiştim :D

Tecrüben 40 yıla dayanırsa o zaman sıkıntı :p

Yorum bağlantısı
Tolgay Bilge

Merhaba Arkadaslar!

Bildiginiz uzere bundan yaklasik 3 ay once Mondeo ya terfi etmis bulundum tabi ki yeni bir arac ve Focusa göre daha donanimli oldugu icin baya bir kurcaladim denedim ve bugun itibariyle aracimla yaklasik 9,000 km yapmis bulunmaktayim!Araci alirken tum kontrolleri yaptirmistim boya ve motor tabii ki ama aldiktan sonra ufak tefek problemlerimiz olmadi degil bildiginiz uzere Enjeksiyonda ki Oring problemi Isitmali koltugun tam calismamasi gibi neyseki hepsini siz degerli arkadaslarimin tavsiyeleriyle cozmus bulunmaktayim!Bu arada araca ses sistemi,Xenon ,Eonon teyp,Kafalik monitorleri ve karbon kaplama gibi extra isleri hesaba katmiyorum ve dun kapi alti logolariyla bu modifiye isinide birakmis oluyorum :biggrin: (Yoksa hanim bosucak beni)Konu basligindan da anliyacaginiz uzere aracima saglam bir bakim yaptirmak istiyorum Oncelikle 9,000 olmasina ragmen motor yagi ve filtresini degistirecegim bu konuda hangi YAGI (CASTROL%MOBIL 1)kullanma mi onerirsiniz?Gecen kislik lastikleri aluminyum janta alirken Fren balatalarina baktim yarisi duruyor zaten aldigim arkadas 85000 de degistigini soylemisti.Bunlar benim aklima gelenler genel olarak aractan cok memnunum gecen GOTEBORG STOCKHOLM GOTENE GÄVLE arasi ortalama 1110 km yi tek depo ile yaptim eve geldigimde 6 km yapar yaziyordu yol bilgisayarinda :bravo: Sorunlari sayacak olursam 100 ile 110 arasinda direksiyonda titreme yapiyor herzaman degil ama sanki sasedede varmis gibi geliyor bana salincak burclarindan supeleniyorum acaba cok zor bir ismidir onu degistirmek?onun disinda bir sikintim yok sizinde onerileriniz dogrultusunda kendime bir liste hazirlayacagim ve sanzuman yaginida degistirmek istiyorum !degeri yorumlarinizi paylasirsaniz cok sevinirim hepinize iyi aksamlar!

Yorum bağlantısı
Tolgay Bilge

Titreme için, balans yaptırdınız mı lastiklere?

yaptirdim hatta aluminyum jantlara taktirdim kislik lastikleri ama hala hafif titreme var herzaman da yapmiyor acaba havalar cok soguk jantta buz kalsa yaparmi balans?anlamis degilim bazi forumlarda da MICHELIN X-ICE lastiklerin balans sorunu oldugunu duydum belki ondandir diyorum bir haftasonu hatunun yazlik lastikleri takip deneyecegim o zaman anlariz herhalde sorunun lastiklerde mi jantlarda yoksa burclarda mi oldugunu!! :unsure2:

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Aynen öyle, başka lastik takıldığında ortaya çıkacak titreme sebebi.

Yorum bağlantısı
Tolgay Bilge

evet doğrudur. Şimdi aracınız 2.0 motor. onlarda hangi tip yağ kullanıldığını tam bilemiyorum. eğer uyuyor ise linkteki yağı kullanmanızı tavsiye ederim.

siteden baktim 5w-30 yaziyor sanirim uyumludur...Eger bunu alirsam deneyimleri paylasirim hava filtresi markasi farkedermi acaba?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...