İçeriğe Yönlendir

Taunus - GTS'nin restorasyonu

Rahim Sarı

Recommended Posts

Rahim Sarı
(düzenlendi)

İşte bağımlılık yapan bir eski toprağın (Klimalı 93 Taunus GTS) tepeden tırnağa restorasyon öyküsü.

İşte aracın bir kaç resmi:

soltm.jpg

solarka.jpg

solny.jpg

img0026pb.jpg

tarihinde Zafer Ayvacı tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Emre Özen

yürüyen aksam.. lift gibi bölümlerden birer tane detaylı fotoğrafı ekleyebilirseniz kendi adıma güzel olacaktır tabiki takdir adminlerimizin

Yorum bağlantısı
İbrahim Etem Gök

nazar değmesin :p

babamın bir 77 taunusu vardı bir bakan birdaha bakardı 2, el almıştı emekli öğretmenden

arabayı teslim alırken eski sahibi sizden ricam ona iyi bakın demişti :p

bir an o aklıma geldi taunus ne arabaydı ya

Yorum bağlantısı
  • 3 yıl sonra...
Rahim Sarı
yürüyen aksam.. lift gibi bölümlerden birer tane detaylı fotoğrafı ekleyebilirseniz kendi adıma güzel olacaktır tabiki takdir adminlerimizin

Biraz geç de olsa cevaplamış olalım. Aracı 3 yıldır (60000 kmnin üzerinde yol yapmış olarak) zevkle kullanmaya devam ediyorum.

img0006pru.jpg

img0008okt.jpg

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Maaşallah, tank resmen, bundaki rahatlık ve sessizlik f3 te yok, ah birde az yaksa :)

Yorum bağlantısı
Rahim Sarı

Modifiye resimlerini de ekledim.

Aracın ilk hali.

img0002pzc.jpg

img0003k.jpg

Motor ve yürüyen aksam yenileniyor:

stkapakskkndenf.jpg

sansklm.jpg

vitaskutusu.jpg

temizgsterge.jpgkmags.jpg

Westinghouse tamir edildi:

westtakld.jpg

almhidrovak.jpg

Çamurluk içi davlumbaz takılıyor, su buharı sistemi kuruluyor:

img0010oww.jpg

img0009bsj.jpg

km teli test ediliyor:

kmsaati.jpg

Kaporta ve Boya işi; Çürüklerden temizleniyor:

img0004renamed14842.jpg

img0013renamed7535.jpg

img0016renamed3540.jpg

img0022renamed20126.jpg

img0024renamed26023.jpg

samrlk.jpg

soltm.jpg

Taban temizliği ve izolasyonu yapılıyor:

img0003jhl.jpg

img0001cda.jpg

img0002dkk.jpg

Eksoza spiral takılıyor:

img0006renamed10052.jpg

Arka emniyet kemerleri takıldı:

13koltuklarp.jpg

Kapı içi toz ve su izolasyonu yapıldı.

img0034q.jpg

img0035zai.jpg

img0037.jpg

img0040i.jpg

img0042p.jpg

Eksoz manifolduna daha şık bir koruyucu kalkan yapıldı;

manifolyo1.jpg

manifolyo4.jpg

manifolyo9.jpg

Klima revizyonu yapıldı:

img0010k.jpg

img0014i.jpg

img0016a.jpg

img0017uzn.jpg

img0018q.jpg

img0020vlc.jpg

Sübap yağlama sistemi kuruldu:

yabesleme3.jpg

kapı pimleri yenilendi.

nkappimi1.jpg

Otomatik bagaj kapağı yapıldı:

img0008why.jpg

img0004jvr.jpg

53953361.jpg

img0010nvr.jpg

86146659.jpg

Alt bölge ve eksoz üstü yalıtımı yapıldı:

img0006pru.jpg

img0008okt.jpg

Bazı orjinal parçalar alınıyor ve yenileniyor:

altrotil2.jpg

mantarconta2.jpg

img0005eqj.jpg

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Rahim Sarı
(düzenlendi)

img0007mfz.jpg

img0020640x480.jpg

Arka Tampon Güçlendirildi:

tmpn1.jpg

tmpn2.jpg

tmpn21.jpg

Kalorifer fanı daha güçlü üfleme yapan bir Ford fanı uydurularak yenilendi.

img0003zl.jpg

Yeni fanın kalorifer kasasına oturacağı yüzey çok az kaldığından o yüzeyi genişletip orjinali ölçüsüne getirmek istedim. Saksı altlığını keserek uygun ölçüye getirdim. Çıkardığım orjinal fana oturtup lhavyayla deliklerini açtım. Bir altlık daha harcayarak kalınlaştırdım. Bu parçaları yeni fana plastik çelikle yapıştırdım. Yapışma yüzeyi az olduğundan daha önce hazırladığım dolap menteşe sabitleyicilerini de kullanmaya kara verdim ve yerlerine mastikle tutturdum. Böylece söküp takmalarda düşme sorunu ortadan kalkmış oldu. Boyadım ve orjinalinin ölçülerine getirilmiş söküp takması kolay olan bir fanımız oldu.

img0005cx.jpg

img0011f.jpg

Klimayı güçlendirmek için daha güçlü bir Kondenser fanı takıldı.

img0047640x480w.jpg

img0048640x480.jpg

img0055640x480f.jpg

Araç söküldü yeniden boyandı. Rengi İnci Beyaz oldu.

20111203111514.jpg

tarihinde Zafer Ayvacı tarafından düzenlendi
  • Beğen 16
Yorum bağlantısı
Rahim Sarı

Zafer Bey, teşekkür ederim. Şimdilik başka fotoğraf yoktur.

İlave olarak şunu söyleyebilirim: Burada otomobille uğraşmaktan zevk alan arkadaşlar için paylaşım yapmak istedim. Aracımdaki işlemlerin hemen tümünü (liftte yapılan ağır işler ve kaporta boya dışında) klima revizyonu dahil kendim hobi olarak mesai dışı zamanlarda yaklaşık 1 yılda tamamladım. Diğer ağır ve özel ekipman isteyen işleri de işini seven ve Taunus'u bilen ustalarla çalıştım ve mutlaka aracın başında oldum.

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

Konuyu tekrar toparladım şimdi. Sanıyorum eksik bir şey kalmadı.

Sercan, arada senin mesajını da kaldırmak zorunda kaldım, bütünlük bozulmasın diye, mesajını tekrar yazarsan sevinirim.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Sercan Eskin
(düzenlendi)

Şimdi daha güzel olmuş eline sağlık Zafer Abi.. :)

Taunus sağlam restorasyona uğramış.. Emeklerinize sağlık.. :bravo:

Benim de aklımdan geçmiyor değil Granada yada eski kasa Taunus toplamak, ama hayalden öte gitmedi daha..

tarihinde Sercan Eskin tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Misafir

Maşallah çok güzel olmuş yeni ve beyaz hali ile. Allah güle güle iyi günlerde kullanmak nasip etsin.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Zafer Bey, teşekkür ederim. Şimdilik başka fotoğraf yoktur.

İlave olarak şunu söyleyebilirim: Burada otomobille uğraşmaktan zevk alan arkadaşlar için paylaşım yapmak istedim. Aracımdaki işlemlerin hemen tümünü (liftte yapılan ağır işler ve kaporta boya dışında) klima revizyonu dahil kendim hobi olarak mesai dışı zamanlarda yaklaşık 1 yılda tamamladım. Diğer ağır ve özel ekipman isteyen işleri de işini seven ve Taunus'u bilen ustalarla çalıştım ve mutlaka aracın başında oldum.

birçok işlem ev otoprarkında yapılmış gibi gelmişti , bravo ellerinize sağlık :nazar: yapım üsresi de, yapılan işe bakınca harika

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

ilk hali bile güzelmiş. bunların bagajı sıfırken de mi düşük duruyordu yoksa hastalık mı

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Genelde hep sarkıktır, birde taunusun klasik arızası ön travers eğilmesidir, aracın kafası havaya kalkar ve üst travers değişmeden düzelmez, 86 da sıfır aldığımızda Ankara otokoç direk bizi satış yerinin karşısındaki bir rot balansçıya yollamıştı, adam özel imalat travers taktı, yerli bir firma üretiyordu, fena sağlam ve 6 defa ayar kapasiteli bir traversti, eğildikçe bu ayarı anahtarıyla ayarlıyorsun, 86 dan bu yana 1 kez kullandım, o derece sağlam,5 hakkı daha var ama görmeye ömrüm yetmez herhalde :D

Bu gts ninde 2 şeyini sevmem, ön farları ve aracın ön göğsünü, plastikten yapmışlar, eski kasanınki daha bir kaliteliydi, ayrıca kapı trimlerinide bozdular, onlarıda plastik yapmışlar, eski ahşap kaplamalılar çok daha klas bir hava veriyordu, hatta zımpara-vernik bile yapmıştım :)

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Adnan Çakır

:nazar::bravo: Çok güzel bir hikaye elinize sağlık,büyük sabır işi :good1:.

Ben de 88 Taunus GL varken arkadaşımda 92 si vardı bunun sizinkinin son hali gibi Beyaz o zamanlar limuzin gibi gelirdi.Westinghouse tahminin kronik çünkü arkadaşımın aracında da frene basınca şişmiyordu ve pedalı ayağı ile geri çekiyordu.

ilk hali bile güzelmiş. bunların bagajı sıfırken de mi düşük duruyordu yoksa hastalık mı

Bunlara yanlış hatırlamıyorsam kırık kasa gibi bir tabir kullanıyorlardı.

Zafer'e;

Zafer,eline ve sabrına sağlık bayağı zor bir iş :bravo:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...