İçeriğe Yönlendir

1 Ocak 2010 Tarihi itibariyle yeni cezalar..

Ayhan Onaran

Recommended Posts

Cavit Doğan
Ankara da sağa dönüşün serbest olduğunu düşünüyordum :unknw:

İstanbulda söylendiği gibi, sarı ışığın olmadığı çok yer var, ancak el kornada bekleniyor o da ayrı bir konu...

Kırmızı yanarken bile yürü diye korna basanı gördüm ben.. :)

Yorum bağlantısı
Can Karacaer
İstanbulda söylendiği gibi, sarı ışığın olmadığı çok yer var, ancak el kornada bekleniyor o da ayrı bir konu...

Çoğıu ışıkta sayaç var. Kaç saniye sonra yeşil yanacağı belli... Buna rağmen yeşil yandığında hala uyuzlananlara değil korna çalmak, üstünden geçmek istiyorum...

Yorum bağlantısı
Aziz Türkmen
Çoğıu ışıkta sayaç var. Kaç saniye sonra yeşil yanacağı belli... Buna rağmen yeşil yandığında hala uyuzlananlara değil korna çalmak, üstünden geçmek istiyorum...

Katılıyorum... Özellikle sıkışık trafikte saniyelerce hatta dakikadan uzun süre kırmızı bekleyip, sonra önümde 5-6 araba varken yanan yeşilde geçememek delirtiyor beni... İnsan(cık)lar trafikteki diğer insanları düşünmedikçe trafik çilesine bir çözüm bulmak zor; ceza, trafik polisi, vb. daha sonra geliyor.

Sağa dönüşte yol kontrol edilip geçilebilir, sonuçta kavşağın içine girilmiyor...

Bu da her zaman geçerli olmuyor, yine yerine ve zamanına göre bakmak gerekiyor. Adam ben sağa dönecem diye dar veya sıkışık bir yolda önüme atlıyor, o devam ediyor; ben hakkım olan yolda durmak zorunda kalıyorum. Dönüşe özel bir şerit olmadığı sürece bence ışık beklemek gerekir; tabii bomboş yol değilse; ki sizin de kontrolden kastınız bu sanırım. Ama işte büyük çoğunluk kontrol kısmını es geçiyor. :unknw:

Yorum bağlantısı
Can Karacaer
Bu da her zaman geçerli olmuyor, yine yerine ve zamanına göre bakmak gerekiyor. Adam ben sağa dönecem diye dar veya sıkışık bir yolda önüme atlıyor, o devam ediyor; ben hakkım olan yolda durmak zorunda kalıyorum. Dönüşe özel bir şerit olmadığı sürece bence ışık beklemek gerekir; tabii bomboş yol değilse; ki sizin de kontrolden kastınız bu sanırım. Ama işte büyük çoğunluk kontrol kısmını es geçiyor. :)

Kontrolden kastım soldan gelen yoksa tabiiki... Yoksa yeşil yanan adamın önüne- sağa dönüş için ayrı şerit yoksa- çıkılmaz tabii...

örneğin siz sağa döneceksiniz ve yeşil sadece sizin sağınızdaki yola yanıyor, yani sizin gireceğiniz yola dönebilecek kimse yok. Tabii ki sağa dönülür burda...

Facebook'u olanlar izlesin..

Olmayanlar pişman olsun... :unknw:

http://www.facebook.com/video/video.php?v=...3208&ref=nf

dayı iyiymiş...

Yorum bağlantısı
Aziz Türkmen
Kontrolden kastım soldan gelen yoksa tabiiki... Yoksa yeşil yanan adamın önüne- sağa dönüş için ayrı şerit yoksa- çıkılmaz tabii...

örneğin siz sağa döneceksiniz ve yeşil sadece sizin sağınızdaki yola yanıyor, yani sizin gireceğiniz yola dönebilecek kimse yok. Tabii ki sağa dönülür burda...

Evet işte aynı şeyi söylüyoruz. Yani benim yazdığım geneldi biraz, gördüğüm örnekleri söyledim... :unknw:

Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş
Kırmızı ışıkta sağa dönecekmiyiz? dönmeyecekmiyiz..? Bi karar verelim arkadaşlar :) Dönmesek herkes selektör yapıp korna basıyor.Dönsek göz göre göre kırmızı da geçmiş oluyoruz.Gerçi bazen polis bile duranlara kızıyor bekleme dön diyor ama bilemiyorum bu konuda trafik ışıkları yetersiz gibi.Hepsinde mutlaka sağa dönüş lambası da olmalı..

Bu durum Ankaraya mahsus bir olay. Ben başkentin trafiğini ve işaretçilerini sevemedim gitti zaten

Yorum bağlantısı
Abdullah Ercan
Bir haberde duyduğuma göre Ankara'da elektronik sistem destekli trafik ışıkları kullanılmaya başlanıyormuş, yani yolların yoğunluğuna göre ne tarafa geçiş vereceğini ve bekletme sürelerini ayarlayan bir sistem... Keşke her kavşak böyle olsa mesela...

Bu bahsettiginiz gecekten bazı kavsaklar da var ben her gun sabah şeker fabrikasının önünden sola Etimesgut'a dönerim sabahları bize 10-15 sn ana yol arterine ise 2-3 dakika yeşil yanmakta. Aynı yerden öğlen saati geçerseniz yada akşama doğru bu sürenin nerdeyse bibirine eşitliğine şahit olabilirsiniz.

Bu uygulamalar ve kırmızı ışık kontrol kameraları, hız kameraları yavaş yavaş çoğalmakta. :D

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
(düzenlendi)

İstanbulda belediyenin kardeş firmasını ziyaret etmiştim trafik ışığı yapan firmayı. Asfalt altına konulan sensörler var. Özellikle sola dönüş cep ışıklarına koymaya başladılar. Bekleyen araç yoksa sola yeşil yanmıyor. karşıdan geleni durdurmuyor. Yavaş yavaş yaygınlaşacak. Tali yol çıkış ışıklarına da koyacaklar. Bekleyen yoksa ana yola hep yeşil.

ANkara'nın problemi trafik işareti yön levhası koymaya direk dikecek paraları olmaması. ufacık berber levhası gibi yazıyı kavşak ayrımından "sonra" koyuyorlar. Gördüğünde iş işten geçiyor.

Diyelim gördün ve döndün. Bir süre sonra bir kavşağa daha geliyorsun ve hiçbir işaret yok. Yine kayboluyorsun.

Yerde çizgi yok. Olsa da uyan yok.

İstanbul dan gelirken otobandan çıktıktan sonra Şehir Merkezi Centrum denilen yere girin bakalım nereye varacaksınız? Ben bir kez o hatayı yaptım.

Ankara'ya gitmek için "konya" levhasına sapacaksınız, eskişehir yolundan şehre gitmek için "samsun" !!!

Birileri de şu trafiği düzenleyenlere ve işini tam yapmayan savsaklayan görevlilere ceza kesse.

tarihinde Mehmet G tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sami Aktaş

Türkiye'nin en büyük ilk on il merkezinde de araba kullandım...Bence en kötüsü Bursa trafiği...Hele sol şeritten asla ayrılmama huyları var ki...Allahtan çevre yolu açıldı da en azından gelip geçerken sorun olmuyor...

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Bursa, Gebze, Adapazarı vb köyden indim şehire tarzı şöförlerin doğal seleksiyona uğramadığı yerlerde, metropol şöförlerini sıkıntı basıyor. Ama bu onların doğrudan suçu sayılmaz. Eğitim sorunu ve genel bir sorun. Genellikle araçların haftada bir ya da ayda bir kullanıldığı yerlerde çok tehlikeli şöförlere rastlıyoruz. Bunun yanında telefon çevirmeye çalışırken sağ-sol gezinen şehirli bilgililer ustalar da var.

Her ne olursa olsun eğitim sorunumuz olduğu aşikar.

Ancak, böyle yönetime böyle şöför gibi düşünürsek. Yollar ve işaretler o kadar biçimsiz ki uymaya kalksan kaza kesin yapılır ya da silahla vurulursun pek çok yerde.

Benim eve gelirken mesela iki şerit bir göbeye yaklaşıyor. Sol şerit aniden yokoluyor hiçbir uyarı olmadan, daha sonra göbeği takip ediyorsun göbek çıkışında sağ şerittesin. sağında adam vardı ise, marketin otoparkına bindirmiş oluyor. ayda bir kaza olur orda.

Kavşaklara çiçek dikeni ve görüşü kapatanı mı ararsın, ağaç arkasında kalan ya da birbirini örten levhalarımı mı ararsın artık saymakla bitmez.

Yine eve gelirken kenarı otoban demiri olan e5 çıkışında (bayramoğlu) yaya geçidi çizdiler yere. ama yaya geçidi çizdikleri yerin her iki yanı saç otoyol demiri ile kapalı. yaya nerden geçecek? (gerçekten geçilebilecek bir yer de değil).

Dostlar alışverişte görsün. yere çizgi çektik mi çektik. Hoş duruyor misali herhalde. Bir nevi belediyecilik anlayışı. Kavşak içine otobüs durağı koyanları da ayrıca kutluyorum buradan. :seytan:

Yorum bağlantısı
Adnan Çakır
Bursa, Gebze, Adapazarı vb köyden indim şehire tarzı şöförlerin doğal seleksiyona uğramadığı yerlerde, metropol şöförlerini sıkıntı basıyor. Ama bu onların doğrudan suçu sayılmaz. Eğitim sorunu ve genel bir sorun. Genellikle araçların haftada bir ya da ayda bir kullanıldığı yerlerde çok tehlikeli şöförlere rastlıyoruz. Bunun yanında telefon çevirmeye çalışırken sağ-sol gezinen şehirli bilgililer ustalar da var.

Bu genellemeye Darıca'da dahil mi? :seytan:

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran
Türkiye'nin en büyük ilk on il merkezinde de araba kullandım...Bence en kötüsü Bursa trafiği...Hele sol şeritten asla ayrılmama huyları var ki...Allahtan çevre yolu açıldı da en azından gelip geçerken sorun olmuyor...

Ben Bursa ve İzmir trafiğini çözemedim..Ne yapmaya çalıştıklarını kestirmek oldukça güç.Feleğim şaşmıştı :) En güzel trafik bence Eskişehir de.Hiç polise falan gerek yok..

Yorum bağlantısı
Volkan Aydogdu
(düzenlendi)

Evet Ayhan bey insanları da medeni ışık konulmasa yine yol verir yaya ya ve diğer sürücülere...saygılılar...

Ankaranın güzel bi düzenlemeye ihtiyacı var bu kesin...Ama yollar 5 şerit yeşil süresi 10 dk olsa bile bu zihniyet yine kornaya basıp sellöktör yapar...sinyal vermeden önünüze kırar...Bu nedenle bu tarz insanlara yol veriyorum belki yanlışlarını anlarlar insanlık görüp utanacakları birşey olabilir...

Her gün talatpaşa bulvarında cebecide ki kavşakda a.paşadan gelen sürücüler her nedense kırmızı yanmasına rağmen geçer koysunlar mobeseyi devlet kazansın bu zihniyete az bile 300 lira yapsınlar cezayı ve her defasında da katlansın...

Kırmızı da geçmenin hiç bi açıklaması olamaz insanın etrafındakilere saygısı olmadıktan sonra her türlü cezada meşrudur...

Alkollü araç kullanmanın da hiç bir haklı sebebi yok...Yeşilaycı değilim..İçki içecekseniz oraya kendi arabanızla değil taksi ile gidin mümkünse...Bu kadar insanlık anlayışanada sahip değilseniz allahınızdan bulun...İçki keyfi birşey senin iki tek atıp kafamı rahatlatayım diye baktığın şey yüzünden evine ekmeği zor götüren insanların hayatıyla oynanabiliyor nitekim her gün gazetelerin 3. sayfalarında fazlaca yer almakta...

Bence düzenlemelerden önce trafikte saygı öğretilmeli ! Sanki biz hızlı kalkmayı yada hız yapmayı bilmiyoruz !

Frene basınca balatadan gidecek sinyal verince eskiyecek düşüncesi milletimizin çoğunu kara bi kayleye almış heralde....Fahri trafik müfettişi olup basacaksın cezayı...Kimisi lafdan kimileride cezadan anlar...

tarihinde Volkan Aydogdu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Demirtaş
Kırmızı ışıkta geçmek biraz kasıtlı cinayete teşebbüs gibi birşey oluyor. 130X5 olmalı.

Aşağıda alkolle ilgili bazı yazılar var. onların belirttiği gibi alkollü araç kullanmanın çok çok ciddi bir suç olduğunu ve trafikte seyir halinde bulunan tüm araçlara ve o araçların içinde bulunan insanlara can ve mal kastı olduğunu düşünüyorum. bunu yapmakta ısrar eden insanların psikolojik terapi görmesi ise etkili bir uygulama. aynı şekilde kırmızı ışıkta geçen insanlarında aynı şuçu işlediğini düşünüyorum ve psikolojik terapilerin bu insanlar içinde yapılması gayet ii olur.

Yorum bağlantısı
Aziz Türkmen
Ankara'nın problemi trafik işareti yön levhası koymaya direk dikecek paraları olmaması. ufacık berber levhası gibi yazıyı kavşak ayrımından "sonra" koyuyorlar. Gördüğünde iş işten geçiyor.

Diyelim gördün ve döndün. Bir süre sonra bir kavşağa daha geliyorsun ve hiçbir işaret yok. Yine kayboluyorsun.

Yerde çizgi yok. Olsa da uyan yok.

İstanbul dan gelirken otobandan çıktıktan sonra Şehir Merkezi Centrum denilen yere girin bakalım nereye varacaksınız? Ben bir kez o hatayı yaptım.

Ankara'ya gitmek için "konya" levhasına sapacaksınız, eskişehir yolundan şehre gitmek için "samsun" !!!

Birileri de şu trafiği düzenleyenlere ve işini tam yapmayan savsaklayan görevlilere ceza kesse.

Ankara'nın trafik sorunları konusunda haklısınız Mehmet Bey. Ancak ben parasızlıktan olduğunu sanmıyorum. Yolları öğrenene kadar, o berber tabelalarını hep geçtikten sonra gördüm, yeri geldi kmlerce "U" dönüşü aradım. Eğer yolu ezbere bilmiyorsanız müsait bir yerde durup soracaksınız Ankara'da, en garanti yol o.

Üstelik kimi yerlerde de öyle tabelalar var ki bariz yanlış. Tabelaya uyup ana yoldan çıkıyorsunuz ve bakıyorsunuz ki alakasız sayılacak bir yerdesiniz. Dolana dolana gidiyorsunuz ondan sonra. Aslında bir sonraki çıkışa, dönüşe koyması lazım o tabelayı. Ben artık bilmediğim bir taraflara gidecek olursam da Google Mapten bakıyorum, o civara gelince de soruyorum, tabela yokmuş gibi davranıyorum yani. Ama Ankara'ya dışarıdan gelenler için büyük bir sorun ve birçok kişi de şikayetçi bu durumdan...

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

İstanbul'da hiç kaybolmadım....

Ama Ankara'ya her gidişimde, gideceğim yeri bulana kadar telefonla Serkan'dan destek aldım... :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Bu genellemeye Darıca'da dahil mi? :flowers:

Darıca da pek araç yoktur. Yerlisi çoktur ama son zamanlarda işgal altındadır.

Ters yola girmeye ısrar edenler bol bulunur.

Yorum bağlantısı
Fazlı Özdemir

Tartışmanın hararetinden bizim soru güme gitmiş daha önce: Benim aracın muayene süresi 4 Ocakta doluyor. Muayeneye, ruhsat değişimine(lpg'yi işleteceğim), sızdırmazlık belgesi vs. gibi işlemlere de zam geliyor mu? Aralık'ta yaptırmakla Ocak'ta yaptırmak arasında fark var mıdır?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...