İçeriğe Yönlendir

2008'de açılan &#246zgür yazılım kullanabilme davası nihayet sonuçlandı.

Guest Hakan Tarım

Recommended Posts

Guest Hakan Tar?m

Benim de kararını beklediğim bir mahkeme davası sonuçlandı.

Mailimden alıntıdır

Linux Kullanıcıları Dernegi Basin Açıklaması

Günümüzde satın alınan bilgisayarların çoğu ile birlikte kullanıcıya

seçenek sunulmadan satılan Microsoft Windows işletim sistemini

istemeyerek, söz konusu işletim sisteminin iadesini isteyen ve iade

talebinin kabul edilmemesi nedeniyle Ankara 1. Tüketici Mahkemesine

başvuruda bulunan Pardus Kullanıcıları Derneği başkanı ve Linux

Kullanıcıları Derneği üyesi Av. Nihad Karslı, 2008 yılında açmış olduğu

davayı, 14 Aralık 2009 saat 10.25'te ilgili mahkemenin ürün ile beraber

alınması zorunlu hale getirilmiş olan Microsoft Windows işletim

sisteminin ederinin faiziyle birlikte iadesine karar vermesiyle

kazanmış oldu.

Ülkemizde ve birçok ülkede her bilgisayar satışıyla beraber bir işletim

sistemi satılıyor ve genelde aynı olan bu işletim sistemlerine lisanslı

olarak zaten sahip olunduğu halde ya da hiç kullanılmadan GNU/Linux,

BSD ve benzeri birçok özgür işletim sistemi kurularak silindiği halde

defalarca para ödemek zorunda kalınılıyor. Özellikle sadece özgür

yazılım kullanan insanların, satın aldıkları bilgisayar ile birlikte

dayatmacı bir üslup ile satılan Windows işletim sistemini bir kez bile

kullanmadan çöpe atıyor olması ve bilgisayarların Windows işletim

sistemi olmadan satın alınmak istenildiğinde, yetkili kişilerin olumsuz

bir şekilde yanıt vermesi uzun zamandır derneğimiz üyeleri başta olmak

üzere birçok bilgisayar kullanıcısının mağduriyetine yol açmaktadır.

Bu hukuksuzluğu durdurmak için derneğimiz üyesi ve Pardus Kullanıcıları

Derneği başkanı Av. Nihad Karslı tarafından dava açılmıştır. Davada

işletim sisteminin bilgisayarın ayrılmaz bir parçası olmadığı ve

tüketicinin tercih etme hakkı olduğunun savunulmuş, dayatılarak satılan

işletim sisteminin ederinin iadesi istenmiştir.

Bu davanın sonucu olarak özgür işletim sistemi kullanıcıları gibi yasal

işletim sistemi lisanslarına sahip kullanıcılar dava açmak yerine,

satıcı firmanın zorluk çıkarması durumunda, mahkemenin verdiği örnek

karar ile tüketici heyetine başvurarak, masrafsız bir şekilde

istemediği işletim sistemini iade ederek ederini geri alabilir. Bu

davanın sonucuyla beraber beklentimiz, özgürlüğünü kullanan bilinçli

bilgisayar kullanıcılarının oluşması, ülkemizde uluslararası firmaların

kendi ülke hukuklarına göre hazırladığı son kullanıcı sözleşmelerinin

değil, Türkiye Cumhuriyeti yasalarının geçerli olduğunun bilinmesidir.

-------

Saygilar

Mustafa Akgul

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Önce üniversiteleri rahat bıraksın Microsoft. Kampüs anlaşması ile alınan makinalara koy koyma tüm kapmüsün parasını peşinen yıllık alıyor. Bunu Ankara'dan ayarlamışlar. Durdurmanın imkanı yok.

Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tar?m
Önce üniversiteleri rahat bıraksın Microsoft. Kampüs anlaşması ile alınan makinalara koy koyma tüm kapmüsün parasını peşinen yıllık alıyor. Bunu Ankara'dan ayarlamışlar. Durdurmanın imkanı yok.

O paketlerin açılmadığı ve internet üzerinden hiç key işlemi yapılmadığı tespit edildiğinde faiziyle birlikte çok rahat geri ödeme yaptırılabiliyor.

Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tar?m

Normalde aldığımız dizüstü bilgisayarların hepsinde birer microzort ürünü yüklü olarak geliyor, istesen deeee istemesen dee !, lakin bundan sonra bunun üzerindeki işletim sistemini istemiyorum deme gibi bir hakkımız doğdu. Anında diske format attırarak ve arkasındaki barkodu söktürerek bunu yapabiliyoruz.

Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tar?m
ben loptop umu FreeDos Aldım öyle bir zorunluluk mu vardı ?

Bilinçli kullanıcı zaten sizin gibi FreeDos vb. alır. Nitekim halkımız o kadar bilinçli değil :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
(düzenlendi)
O paketlerin açılmadığı ve internet üzerinden hiç key işlemi yapılmadığı tespit edildiğinde faiziyle birlikte çok rahat geri ödeme yaptırılabiliyor.

Üniversitelerin lisansı öyle değil. Tüm kampüste tek cd. tek seri numarası.

Tüm ofis programlarını tüm personel için hem evde hem okulda karşılıyor. Öğrencilerin de laboratuvarlarını karşılıyor. paket yok yani. ama laptop aldın diyelim yüklü geldi. onun parasını da ikinci kez almış oluyor.

Geri ödeme pek mümkün değil. Satınalma bölümünde zaten bir faturayı günlerce bir sürü formaliteden sonra ödüyorlar. Bir de onu içinden iade dersen, memurlar korkusundan hiçbişey yapamaz.

tarihinde Mehmet G tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tar?m

Belki sizin bulunduğunuz üniversitede toplu lisans sözleşmesi yapılmıştır. Ama çok iyi bildiğim bi kaç üniversitede koli koli WinZort lisansları duruyor. Ve bunlar yeni üniversitelerden bir kaç tanesi.

Yorum bağlantısı
Eray Sireli

Zatenn Zoraki almak zorunda değiliz, windows almak istemeyen freedos bir pc satın alabilir ve istediği işletim sistemini kullanır ancak birçok dosya uzantısı ve yaygın programlar win tabanlı olduğundan insanlar gerçekten mecbur kalıyor kullanmaya, en azından devlet dairelerine pardus kurabilsek bunun bile maliyeti hesaplandığında devasa bir fiyata ulaşırız...

Yorum bağlantısı
Çağatay Demir
Peki ufak bir soru. Bilinçli tüketicilerimiz önce para vermeden gidip freedos'lu makine alıp, sonra sokaktan 5 liraya windows+ofis cd'si bulup bunu yüklüyorlar mıdır? Yoo yoo... İnanmam... Hepsi de zaten linaks yüklemek için bunu yapıyordur.

+1

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
(düzenlendi)
Belki sizin bulunduğunuz üniversitede toplu lisans sözleşmesi yapılmıştır. Ama çok iyi bildiğim bi kaç üniversitede koli koli WinZort lisansları duruyor. Ve bunlar yeni üniversitelerden bir kaç tanesi.

Bunlar özel üniversite olabilir. Devlet üniversitelerinin tamamı, YÖK ve maliye bakanlığı üzerinden bağlanmış. Vazgeçmek gibi bir yetki üniversite yönetiminin elinde değil. Bizim idari mali işler daire başkanı söyledi. Koli koli cd saçmalık. Kurumsal lisans diye birşey var.

Ha bir de şu var, makina alırsın, fiyatının içinde winzort (!) dahildir. Böylece daha önce söylediğim gibi iki kez almış olursun. CDleri de kolilerde turşu yaparsın. yahut şarap. nasıl hissediyorsan.

tarihinde Mehmet G tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Davut Çavdar

Evet bizde de öyle malesef :good1:

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran
Peki ufak bir soru. Bilinçli tüketicilerimiz önce para vermeden gidip freedos'lu makine alıp, sonra sokaktan 5 liraya windows+ofis cd'si bulup bunu yüklüyorlar mıdır? Yoo yoo... İnanmam... Hepsi de zaten linaks yüklemek için bunu yapıyordur.

Burada önemli olan,tüm hazır Pc ve laptopların windows yüklü seçeneklerinin yanısıra freedos seçenekli olanlarının da sunulması.Millet kandırılıyor.Yazılım için kimse yüzlerce dolar para ödediğini bilmiyor.Seçeneklerin sunulması lazım.Ha sonradan gidip korsan Cd alınıp yüklenirmiş o ayrı bir durum.O olayın başka bir boyutu.Microsoft korsanı önlemek için bunu yapıyorsa böyle bir dayatmaya gidemez.Buna zaten hakkı yok..Bizim ülkemizde yazılım ve donanım içiçe geçmiş durumda.Ben aldığım sistemde yazılımı da almak zorunda değilim ki?

Yorum bağlantısı
Ahmet Özdemir

Birçok kişi gibi bende windows harici bir işletim sisteminin varlığından bile haberdar değilizki.

Hepimizde olan ortak kanı bilgisayar alınca üzerinde windowsun kurulu geleceği.

Hatta bilgisayar alırken işletim sistemi aklımıza bile gelmiyor.

Pardustan bahsetmişsiniz...

Bilgisayar bilgisi iyi olmayan insanlar bunu kullanabilirmi windows gibi?

Kurulum bilgilerine nasıl ulaşabiliriz?

Ücretsizmidir?

Son kullanıcıya yönelik döküman destek vs. varmıdır?

Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tar?m
Burada önemli olan,tüm hazır Pc ve laptopların windows yüklü seçeneklerinin yanısıra freedos seçenekli olanlarının da sunulması.Millet kandırılıyor.Yazılım için kimse yüzlerce dolar para ödediğini bilmiyor.Seçeneklerin sunulması lazım.Ha sonradan gidip korsan Cd alınıp yüklenirmiş o ayrı bir durum.O olayın başka bir boyutu.Microsoft korsanı önlemek için bunu yapıyorsa böyle bir dayatmaya gidemez.Buna zaten hakkı yok..Bizim ülkemizde yazılım ve donanım içiçe geçmiş durumda.Ben aldığım sistemde yazılımı da almak zorunda değilim ki?

+ sonsuz abi, Ağzınla bin yaşa emi :

Birçok kişi gibi bende windows harici bir işletim sisteminin varlığından bile haberdar değilizki.

Hepimizde olan ortak kanı bilgisayar alınca üzerinde windowsun kurulu geleceği.

Hatta bilgisayar alırken işletim sistemi aklımıza bile gelmiyor.

Pardustan bahsetmişsiniz...

Bilgisayar bilgisi iyi olmayan insanlar bunu kullanabilirmi windows gibi?

Kurulum bilgilerine nasıl ulaşabiliriz?

Ücretsizmidir?

Son kullanıcıya yönelik döküman destek vs. varmıdır?

www.pardus.org.tr her türlü bilgiye ulaşabilirsiniz. Hoşunuza gitmedi mi sayısız distro (Dağıtım) var. Hepsinin de Türkçe desteği mevcut.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Microsoft korsanı bitirse kendi de biter. O yüzden bitirmez :)

Düşünün bakalım niye..

Korsanı bitirse niye biter, bunu tam açıklamak zor ama...

Korsana göz yumduğunu görüyoruz...

Xp kurmakta çok zorlanırken Win7 kurmakta hiç zorlanmıyoruz, hiç bir şifreye olmaz demiyor.. Direk etkinleşiyor...

Bence şu:

Önce izin veriyor, alıştırıyor, tanıtıyor, reklamını yapıyor... Sonra kısmaya başlıyor...

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Mehmet Acar

3 yıldır tüm işlemlerimi "open suse" ile yapıyorum ve windows a dönmeye niyetim yok. Dönsem de işimi görmez zaten. Microsoft korsana izin veriyor çünkü herkes windows kullanabiliyor oluyor bir süre sonra. Korsandan arta kalan satışlarda zaten onlara yetiyor.

Yorum bağlantısı
Sezgin Geridönmez

Açık kaynak kullanmayı hep istedim. Bilgisayar bilgim de iyi olmasına rağmen Linux dağıtımlarının hiçbirinde muvaffak olamadım.

Ya kablosuz ağ, ya başka bir sürücü tanımadı. Bazı işlemler için komutlar yazmak gerekiyor, bir türlü beceremedim ve çevrede de bundan anlayan yok. Yasınlar xp gibi kolay yüklenip ayarları yapılabilen ve donanımları tanıyan bir sürüm (belki çıkmıştır?) memnuniyetle kullanırım.

Yorum bağlantısı
Mehmet Acar
Açık kaynak kullanmayı hep istedim. Bilgisayar bilgim de iyi olmasına rağmen Linux dağıtımlarının hiçbirinde muvaffak olamadım.

Ya kablosuz ağ, ya başka bir sürücü tanımadı. Bazı işlemler için komutlar yazmak gerekiyor, bir türlü beceremedim ve çevrede de bundan anlayan yok. Yasınlar xp gibi kolay yüklenip ayarları yapılabilen ve donanımları tanıyan bir sürüm (belki çıkmıştır?) memnuniyetle kullanırım.

Open suse yi tavsiye ederim. Yalnız kde kullanmayın. Özellikle 4 serisini. gnome ya da kde 3.5 kullanırsanız oldukça başarılı. Kde 4 biraz vista gibi olmuş. Son 2 yılda kullandığım hiçbir pc ya da laptopta susenin tanımadığı donanım olmadı.

Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tar?m

Herhangi bir donanımızında sorun çıktğıı takdirde donanım firmasının web sayfasından güncel linux sürücülerini yükleyebilirsiniz ki ati de dahil olmak üzere bütün büyük firmalar açık kaynak kod sürücülerini çıkarmaya başladı zaten. Artı olarak XP de hiçbir şeyi sadece işletim sistemini yükleyip de kullanamazsınız, hepsinin sürücüsünü yüklersiniz! bu önemli bir ayrıntıdır :( Lakin takın bir ubuntu cd si ofis yazılımınızdan tutun fotoğraf editörünüze, ses kartı sürücünüzden tutun kablosuz veyahut kablolu sürücünüze kadar kurabiliyorsunuz. Ha olur bi kaç tane eksik o da doğaldır :)

Open suse yi tavsiye ederim. Yalnız kde kullanmayın. Özellikle 4 serisini. gnome ya da kde 3.5 kullanırsanız oldukça başarılı. Kde 4 biraz vista gibi olmuş. Son 2 yılda kullandığım hiçbir pc ya da laptopta susenin tanımadığı donanım olmadı.

Küçük bilgi : Kde 4 vistadan çok çok süre önce çıkarılmıştır. Onun için vistaya benzeme gibi bir düşüklük gösteremez :D

Yorum bağlantısı
Mehmet Acar
Herhangi bir donanımızında sorun çıktğıı takdirde donanım firmasının web sayfasından güncel linux sürücülerini yükleyebilirsiniz ki ati de dahil olmak üzere bütün büyük firmalar açık kaynak kod sürücülerini çıkarmaya başladı zaten. Artı olarak XP de hiçbir şeyi sadece işletim sistemini yükleyip de kullanamazsınız, hepsinin sürücüsünü yüklersiniz! bu önemli bir ayrıntıdır :( Lakin takın bir ubuntu cd si ofis yazılımınızdan tutun fotoğraf editörünüze, ses kartı sürücünüzden tutun kablosuz veyahut kablolu sürücünüze kadar kurabiliyorsunuz. Ha olur bi kaç tane eksik o da doğaldır :)

Küçük bilgi : Kde 4 vistadan çok çok süre önce çıkarılmıştır. Onun için vistaya benzeme gibi bir düşüklük gösteremez :D

Yavaşlık ve dumurluk ve görsellik olarak benzediğini düşünüyorum. Belki de micisoft "aha güzel birşey bulduk, hadi taklit edelim" demiştir. Ve open source cular olta atmıştır mikiye. :D

Yorum bağlantısı
Abdullah Ercan

Ben de kumuş olduğum serverlarda suse 11, 11.1 kullanmaktayım. Ve çok da memnunum.

Ama ev kullanıcıları için heleki windows a alışmış olanlar için bu bahsettiğimiz zor gibi gözüküyor. :( Değişim çoğu zaman insanlara angarya gelir ve hemen itirazlar beğenmemeler başlar. Hele bir de ufak tefek problemler olunca eğer dönebiliyorlarsa eskiye dönerler dönemezler ise yeniye de hemen leke atmaya başlarlar. Malesef her yeni sistemin uygulmaya konulmasında karşılaşılan bu zorluklar burada ev kullanıcıları için de benzerlikler göstermekte.

Kısa lafın sonucu denyiniz. :) Karşılaştırınız. Yılmayınız.

Yorum bağlantısı
Mehmet Acar
(düzenlendi)
Ben de kumuş olduğum serverlarda suse 11, 11.1 kullanmaktayım. Ve çok da memnunum.

Ama ev kullanıcıları için heleki windows a alışmış olanlar için bu bahsettiğimiz zor gibi gözüküyor. :( Değişim çoğu zaman insanlara angarya gelir ve hemen itirazlar beğenmemeler başlar. Hele bir de ufak tefek problemler olunca eğer dönebiliyorlarsa eskiye dönerler dönemezler ise yeniye de hemen leke atmaya başlarlar. Malesef her yeni sistemin uygulmaya konulmasında karşılaşılan bu zorluklar burada ev kullanıcıları için de benzerlikler göstermekte.

Kısa lafın sonucu denyiniz. :) Karşılaştırınız. Yılmayınız.

Alışma meselesi farklı bir konu. Yapılmış bir test var. Adamın biri anne ve babasına pc alıyor internete girsinler falan diye ve makineye ubuntu kuruyor. 6 ay sonra da bir gün ubuntu yerine xp kuruyor. Adamlar fıttırıyor "bu ne leyn" diyerekten.

Kısaca buna öğrenilmiş çaresizlik diyebiliriz.

tarihinde Mehmet Acar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...