İçeriğe Yönlendir

Focus Mk1 - Direksiyon ile İlgili Sıkıntılar...

Aykut Gürkan

Recommended Posts

Mehmet Ozyurek

Ben iki kez jant düzelttirdim.. Son seferinde 3'ü yamuktu.. Tanesi 10 liraya düzeltiliyor.. 3-5 milimlik düzeltmelerin bir mahsuru olacağını zannetmiyorum..

Ki serviste düzelttirmeyi öneriyor.. Bir mahsuru olsa hiç çekinmeden "yeni jant almalısın" derlerdi..

Yorum bağlantısı
Cihan Tiftik

... Bir mahsuru olsa hiç çekinmeden "yeni jant almalısın" derlerdi..

Şu servis bi jantlara demedi değiştir diye.Eğik kapı çerçevesini görüp değiştirmeye kalktılar.(ben dizimi koyup kendime doğru çekip düzelttim) :) Jantları eğiom büküom gidip düzeltiolar.Bi deseler "yenisi lazım,değiştircez" hemen babadan ödenek çıkar,205/40/17 lere Nankangkları sarar çakarım arabaya ama servis işte;dengesiz...
Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Fahri Fatih Özer

Fusion 1.6 tdci aracımın direksiyonunda çok hafif bir sola çekme bulunuyor . Araç yolda giderken sola çekmiyor ama direksiyon çok hafif olarak sola dönük duruyor. Nedeni ne olabilir? Lastik havalarına baktırdım bir anormallik yok .

Yorum bağlantısı
Özdemir Deniz

doğru sadece rot ayarı ama bir ağız alışkanlığı var ya rot-balans diye, herkes ondan öyle söyledi galiba :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Taner Kadak

Abi zaten bunların makinesi var. Klimayı bağlıyorlar. Makine nekadar gaz lazım, nekadar yağ lazım herşeyi ayarlıyor. yaklaşık 45 dk sürüyor.

Tabi klima sağlamsa.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Gaz basma ve eğer varsa tesisattaki kaçağı yapacak bir yer mi??????

Neresi abi ?

Gaz basma işi kolay, Nevşehir'de klimacı var. Haa Nevşehir'de Ford servisi de varda, servisi boşver sen daha acemiler..

Lale Sanayi 6. blokta yanılmıyorsam, Blokta yanılabilirm ama yeri biliyorum..

Ama kaçak varsa onu napabilirler bilmiyorum, onunda bi çaresi bulunur, Kayseri'ye gitme ihtimalin yoksa, Nevşehir'e gel..

Yorum bağlantısı
Sinan Uzundumlu

böyle işlemlerde sanayiye gitmemenizi tavsiye ederim.nerde servis var doğru oraya..garantili iş olsun an azından bence.

Yorum bağlantısı
  • 4 ay sonra...
Mehmet Ozyurek

1-Lastiklerinde balans var..

2-Jantın eğilmiş..

3-Rot ayarın bozuk

Bu üçünden biri.. Muhtemelen 1.'si..

Yorum bağlantısı
Erkan Baydemir

Basit bir balans işlemi ile hallolucak bişey bu.

Kötüsü ise,jantın yamuk olması.

Ama rot ayarının kaçıklığı,sizin şikayetinizin sebebi değil.

Yukardaki iki işlemden biri yada ikisi birden yapılırsa sorun çözülür.

Yorum bağlantısı
Sami Aktaş

Son zamanlarda o kocaman subap kapaklarından takmadıysanız balans ayarı istiyor tekerlekler.Taktıysanız çıkarmanız yeterli... :)

Yorum bağlantısı
Erkan Baydemir

Rottan olmaz buyuk ihtimal balans tır yada disklerde eğilme olabilir veyahut motor rektefe istemiştir. :)

Bu durumda frene basıldığında fren pedalınında vuruntu yapması lazım.

Son zamanlarda o kocaman subap kapaklarından takmadıysanız balans ayarı istiyor tekerlekler.Taktıysanız çıkarmanız yeterli... :)

Bunada gerek yok,direk yeni bir balans işi çözer.

O kacaman sübap kapakları balansı etkilemiyecek kadar hafiftir.

...yüksek inç se lastiklerde atlama vardır

Ben bunu anlamadım :)

Lastikteki atlama tamamen farklı bişeydir.

Yukardaki şikayetin hiçbir şekilde sebebi olamaz. :)

Bizim Erkana gidin.

Aahahah

Turgay,baba;

Bu trafikte o kadar yolu gideceğime arabayı yakarım daha iyi :D

tabi işin şakası.

Eğer gelirse elimden geldiğince...

Ama iyi bir rot-balans servisi bu işi halleder. :)

Taa buralara kadar gelmesine gerek yok yahu :rolleyes:

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Serkan Öz

Sertan Bey;

Ben servis teknisyenliği, servis danışmanlığı ve satış danışmanlığı yaptım otomotiv sektöründe.

Tofaş, Renault, Toyota ve Volvo'da çalıştım ama direksiyonun sarf malzeme olduğunu duymadım.

Okulda bize okutulan(Marmara Üniversitei-Otomotiv Öğretmenliği) hiç bir kitapta da böyle bir bilgi yok.

Direksiyon sarf malzemeyse, motor da, koltuk ta, vites kolu da, kapı da, tampon da sarf malzemedir. Hatta araba başlıbaşına sarf malzemedir, çünkü ben arabayı düzenli aralıklarla değiştiriyorum!

Eğer size direksiyonun sarf malzeme olduğunu bildiren bir yazı verirlerse hepimiz bu yazıyı ford'larımızın camına yapıştıralım bence.

Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı

Şimdi şöyle bir durum var, bu direksiyon değiştirme işi servisin inisiyatifine kalmış gibi..Sanki bana deri direksiyon simidi soyuldu ya da eskidi diye garanti kapsamında değişebilir gibi geliyor. Ama sizin yaşadığını durum tam tersini gösteriyor. Otosan'ı arayıp görüşmeyi denediniz mi?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Valla bu Ford'ların direksiyon simitleri sarf malzeme sayılacak kadar kalitesiz.. Benimkindeki deri soyulmaları 3. yılda başlamıştı..

Yorum bağlantısı
Onur Gülbakanoğlu

Dediğiniz soyulma 1 sene sonra olsa hadi diyecemki çok kullanmadan soyuldu değiştirdiniz. Bkz. Farlar.....

ancak 2 ayda soyulması eğer bıçakla giriştiyseniz o ayrı bence abes..

doğrusu işgüzar bir servise denk gelmişsiniz bence

Tüm servisçiler böylemidir bilmem ama istediklerini yapıyor istemediklerini yapmıyorlar. 99 yılında 95 model brodwayimi tanıdık bir servise götürdüm gün sonu bir liste geldi 4 yaşındaki arabada 10 kalem iş yapıldıysa 6sı garanti kapsamı diye (beleş) faturalandırılmıştı varın siz düşünün artık.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

ancak 2 ayda soyulması eğer bıçakla giriştiyseniz o ayrı bence abes..

Yanlış olmasın 2 aylık dememiş.. İki ay önce demiş.. Aracın modelini bilmiyoruz.. Tabi bu durum direksiyonu sarf malzeme yapmıyor.
Yorum bağlantısı
Nuri Güngör

bir arkadasımda 307 vardı direksiyonda soyulma olmuştu gitti servisten garanti kapsamında degiştirdi birde sanırım parmakta yüzükle kullanmak soyulmayı kolaylaştırıyor

Yorum bağlantısı
V.Ceyhun Emir

Burada sanırım bir kavram karmaşası var, servis sarf malzeme diyerek yanlış ifade kullanmış, eğer kullanıma bağlı olarak eskiyen parça deseymiş doğru ifade etmiş olurlardı.

Buna göre koltuk ve düğmeler de sarf malzemesi değildir ama kullanıma bağlı olarak eskiyen parçalardır, herkesin eskitme süreci de farklıdır.

Yorum bağlantısı
Onur Gülbakanoğlu

Ceyhun Beye katılıyorum, araba 5 yaşında olur 15.000 km anca yapmıştır. Bide 1 yaşında 100.000 km yapmıştır. O zaman koltuklarımızın döşemeleri de eskiyince garantiden değiştirin dememiz gerekir.

Mesela hava filtresi değişiminde de yıl değil km baz alınır. Çünkü kullanımla ilgilidir.

Direksiyonda güneş altında kama, çok kullanım gibi kullanıcıdan dolayı olan hataları servis karşılamaz gibime geliyor. Bu birazda servisin insafına kalmış bir şey

Buradaki esas sorun Fordun değiştirip değiştirmemesi değil ford müşteri hattından ve servisten gelen tatmin etmeyen cevap. Adamlar bir cevap veriyor ama bunu destekleyici bir belge sunamıyorlar. Ya bilmiyorlar ya işlerine gelmiyor.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...