İçeriğe Yönlendir

Cep telefonlarının sağlığımıza etkisi

İsa Köse

Recommended Posts

İsa Köse
Zorunlu durumu önceden tahmin edip yanınıza alıyorsunuz o zaman. :good1: Genellikle üzerimde taşımıyorum diyelim olmazsa. :good1:

Burada kastettiğim "zorunlu haller" farklıydı Şefkatli Moderatörüm. :unknw: Üzerimde taşımasam da zorunlu hallerde kullanmak durumunda kalabiliyorum. :) Üzerimde taşımasamda yakınımda olabiliyor bu meret... (örneğin arabada oluyor, masada oluyor, yan odada oluyor.) Beni cepten arayana "burdan konuşamam, ölürüz mazallah, evi ara!" mı diyeceğim... :p

Ama yine de haklısınız, genellikle üzerimde taşımıyorum. :angry:

Yorum bağlantısı
İsa Köse

Konuyla ilgili bir haber daha... Taze taze...

46 bin cep telefonu toplatılacak

Bilgi Teknolojileri İletişim Kurumu (BTK), insan sağlığına zararlı olduğu gerekçesiyle iki cep, bir de sabit telefonun piyasadan toplatılmasına karar verdi.

Kurum, Matsu T828, Orite T808 markalı cep telefonları ile Minton SC5938 model sabit telefonun yaydığı elektromanyetik dalga sınırını yüksek buldu. Bu cihazları kullanan vatandaşların, ellerindeki söz konusu telefonları en kısa sürede geri vermelerini istedi.

'Cep' ve kablosuz telefonlarının sağlığa zararlarını laboratuarlarda inceleyen BTK, yüksek radyasyon yayan cihazları toplatıyor. Piyasa gözetimi ve denetimleri sonucunda telefonların yaydığı elektromanyetik dalgayı ölçen Kurum, önce cihazı ithal eden firmaları da uyarıyor. Telefonlardaki sağlığa zararlı dalgaların 'eşik değerin' altına indirilmesini isteyen Kurum, verilen sürede düzeltilmesi yapılmayanları 'bertaraf' kararı alıyor. Bu çerçevede geçtiğimiz aylarda test sonuçları güvensiz çıkan 3 cihaz istenen düzeltmeyi yapmadığı için piyasadan toplatılmasına karar verildi.

BTK'nın toplatılmasını istediği Matsu T828, Orite T808 markalı cep telefonları ile Minton SC5938 cihazların sayısı 46 bini buluyor. Yurtdışından getirilen bu telefonların yüksek elektromanyetik dalga yaydığını tespit eden Kurum, firmaları şöyle bir uyarı yazısı gönderdi:

"Piyasa Gözetimi Laboratuvarında teste tabi tutulmuş ve test sonuçları doğrultusunda güvensizlik tespiti yapılan cihazların ilgili sorumlu firmalarının güvensizlik nedeni olan olumsuz parametreleri giderememeleri nedeniyle aşağıdaki tabloda bilgileri verilen cihazların 11 Temmuz 2007 tarihli ve 24459 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan 4703 sayılı Kanun' un 11 inci maddesinin ikinci fıkrasının © bendi ("Ürünlerin, güvenli hale getirilmesinin imkansız olduğu durumlarda, taşıdıkları risklere göre kısmen ya da tamamen bertaraf edilmesini") ve 10 Kasım 2008 tarihli ve 27050 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan 5809 sayılı Kanun'un 53' üncü maddesinin üçüncü fıkrası ("Elektronik haberleşme cihazları, güvenli hale getirilmesinin imkansız olduğu durumlarda, masraflar üretici tarafından karşılanmak üzere, taşıdıkları risklere göre kısmen ya da tamamen Kurum tarafından bertaraf edilir veya ettirilir.") hükümleri gereği; bertarafına karar verilmiştir."

09 Şubat 2010

Kaynak: Anadolu Ajansı

Yorum bağlantısı
Nuri Başer

Hergün en az 3-5 gram "Fast Blue B (bilinen en kanserojen kimyasallardan)" ile haşır neşir olan biri olaraktan cep telefonunu görmezden geliyorum.. :) üstüne bir de hanım radyolog olunca değmeyin ailenin radyoaktivitesine.. :)

Yorum bağlantısı
Nuri Başer
Sizin ev geceleri parliyormus diyorlar dogru mu Nuri bey ? :)

Doğrudur.. geceleri bir ışık hüzmesi oluştuğu oluyor arada.. :)

Yorum bağlantısı
Fırat Şenol
Samsung çift hatlı C5212 kullanıyorum. Parrot kitim ile problemsiz çalışıyor. Şu ana kadar kullandığım tüm modeller problemsiz çalıştı ama D880 le olmadı bir türlü.

C5212 nin sar değeri 0.65 li rakamlarda olduğundan değiştirmek istemiştim. Yoksa memnunum aslında.

Sefa bey ben zaten hiç kullanamazsınız demedim , klasik tek hatlı bir cihazdaki kadar pürüzsüz ve sorunsuz kullanamazsınız şeklinde kastetmiştim . Örnek vermem gerekirse hat1 ile görüşme yaparken hat2'den gelen çağrıyı göremezsiniz , rehberde bir isme kayıtlı birden fazla tel no var ise sadece birini görür diğerini göremezsiniz , bazen gelen numara rehberde kayıtlı olduğu halde isim çıkmaz sadece no gözükür gibi . Bu örnekleri dahada çeşitlendirebilirim , hepsi tecrübe ile sabittir...

Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı

Ben sürüş güvenliği açısından arabada Parrot kit kullanıyorum, evde, okulda telefonun hoparlöründen konuşuyorum, sadece dışarıda kulağıma götürüp konuşuyorum.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...