İçeriğe Yönlendir

Devir saati yükseliyor, araba hızlanmıyor

Caner Güneş

Recommended Posts

Caner Güneş

beyaz incide bir sorun var sanırım. ama varmı yokmu onuda bilemedim. hokus pokus işte nerde ne olcağı belli olmuyor.

karşılaştığım şey şu.

mesela araçla 3. viteste gıderken gaz kök yapınca devir saati yükseliyor hızlı bı sekılde bostaymıs gıbı. araba bagırıo ama hız artmıyor sonradan yavas yavas artıyor. ama işin garibi bunu herzaman yapmıyor. bazen oluyor bazen olmuyor. bu nedir sorunmu değilmi. bazen 5. vıtestede yapıyor ama bazende yapmıyor.

debriyaj balatası dıcem, sorun yok gıbı kalkıslarda, yokuslarda, vıtes gecişlerınde sorunum yok. yanı balatamın iyi olduğunu düşünüyorum.

acaba lpg den olabilirmi. benzinde denemedim henüz yapıyormu diye.

daha öncelerden başına böyle bişi gelen varsa; yardımcı olurlarsa sevinirim.

Yorum bağlantısı
Murat Dere
beyaz incide bir sorun var sanırım. ama varmı yokmu onuda bilemedim. hokus pokus işte nerde ne olcağı belli olmuyor.

karşılaştığım şey şu.

mesela araçla 3. viteste gıderken gaz kök yapınca devir saati yükseliyor hızlı bı sekılde bostaymıs gıbı. araba bagırıo ama hız artmıyor sonradan yavas yavas artıyor. ama işin garibi bunu herzaman yapmıyor. bazen oluyor bazen olmuyor. bu nedir sorunmu değilmi. bazen 5. vıtestede yapıyor ama bazende yapmıyor.

debriyaj balatası dıcem, sorun yok gıbı kalkıslarda, yokuslarda, vıtes gecişlerınde sorunum yok. yanı balatamın iyi olduğunu düşünüyorum.

Ya Caner'cim, şu yazılarını Türkçe kurallarıyla yazsaydın da biz de rahat anlasaydık ya kardeşim. Türkçe harfler yok mu klavyede? Büyük harf de yok herhalde. ;) Biraz daha dikkat lütfen...

Yorum bağlantısı
Caner Güneş
(düzenlendi)

Ford Focus amb. Gp sahibiyim.

Herzaman olmayan ama yinede kafamı karıştıran bir sıkıntım var. Ama işin açıkcası bunun bir sıkıntımı olduğunuda bilemiyorum.

Mesela 3. viteste yada 5. visteste hareket halindeyken gaza sonuna kadar bastığımda devir saati yükseliyor, araba bağırıyor ama hızlanması gereken hızda olmuyor. Sonradan yavaş yavaş hızlanıyor. Ama işin garip tarafı, bunu herzaman yapmıyor.

Sıkıntım ne olabilir. Baskı balatamda sıkıntı olmadığını düşünüyorum. Çünkü rampalarda ve kalkışlarda sorunum yok. Herhangi bir kaçırma sorunumda yok.

Lpg'den olabilirmi. Henüz bu olayı benzinde test etme imkanım olmadı ki olayda herzaman olmuyor.

Bu olayın ne olduğunu bilen forumdaş arkadaşlarım ve abilerimden yardımcı olmalarını diliyorum.

Ya Caner'cim, şu yazılarını Türkçe kurallarıyla yazsaydın da biz de rahat anlasaydık ya kardeşim. Türkçe harfler yok mu klavyede? Büyük harf de yok herhalde. ;) Biraz daha dikkat lütfen...
tarihinde Caner G tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Guest Osman Bahad?r

Gaza bastığınızda devir saati yükseldiğinde motor devri de artıyor mu? Yani motor sesi de artıyor mu? Yoksa sadece devir saati mi yükseliyor?

Baskı balata en son ne zaman değişti?

Bu sorunu aracı biraz kullanıp debriyaj balatası ısınınca daha mı çok yapıyor? Yoğun trafikte veya bir kaç rampada kalkış sonrası daha da artıyor mu?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Gaza bastığınızda devir saati yükseldiğinde motor devri de artıyor mu?

Yani motor sesi de artıyor mu? Yoksa sadece devir saati mi yükseliyor?

Bu sorunu aracı biraz kullanıp debriyaj balatası ısınınca daha mı çok yapıyor?

Yoğun trafikte veya bir kaç rampada kalkış sonrası daha da artıyor mu?

Her sorunun doğru cevabı 20 puan, süre 20 dakika ;)

Yorum bağlantısı
Caner Güneş
(düzenlendi)
Gaza bastığınızda devir saati yükseldiğinde motor devri de artıyor mu? Yani motor sesi de artıyor mu? Yoksa sadece devir saati mi yükseliyor?

Bu sorunu aracı biraz kullanıp debriyaj balatası ısınınca daha mı çok yapıyor? Yoğun trafikte veya bir kaç rampada kalkış sonrası daha da artıyor mu?

Gaza bastığımda motor devride artıyor. Bir an boşta gaza basmışım gibi oluyor. Ama bu dediğim olay vites geçişlerinde değil. 3. viteste sabit hızla giderken son gaz yaptığımda oluyor. Ama herzamanda yapmıyor. Olayın motor sıcaklığıyla bi ilgisi yok. Ne zaman yapacağıda belli olmuyor. Yani ısındıda yaptı diyemiyorum. Mesela bi kere gaz köklüyorum yapıyor. Sonra aynı hareketi tekrarlıyorum yapmıyor. Balata yaklaşık 25000 km oldu değişeli.

tarihinde Caner G tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Guest Osman Bahad?r
(düzenlendi)
Her sorunun doğru cevabı 20 puan, süre 20 dakika ;)

:umnik2:

Aslında arkadaş motor bağırıyor da demiş.

Ben debriyaj balatası bitmese de yandığını düşünüyorum. :elveda: Ama pat diye de teşhis koymayalım :stop: Önce hastayı iyice dinleyelim :coffee:

Siz yazarken ben de cevap yazıyormuşum.

Gelelim fikrime;

Motor devri artıyorsa ve bu devir yola aktarılamıyorsa bu motor devrinin muhtemel iki kayıp, kaçış noktası vardır; biri debriyaj balatası, diğeri lastikler. Lastiklerde bir sorun olsa bunu en çok kalkışta hissedersiniz. Debriyaj balatasında bir sorun olsa ise bunu kalkışta balata kaçırsa bile hissedemeyebilirsiniz. Çünkü zaten araç dişli oranından dolayı çabuk hızlanacaktır. Yani gösterge ile birlikte debriyaj kaçırsa bile araç da hızlanacaktır. Ama 3.viteste motor hem debriyajı sıyıracak güçte hem de karşısında 3.vites gibi çevirmekte zorlanacağı bir oranda dişli var. Bence 2.viteste de biraz dik bir yokuşta tam gazda benzer bir sorun oluşacaktır.

Benim tavsiyem işinin ehli bir ustaya aracı götürüp debriyajı test ettirmenizdir. Hatta mümkünse birkaç ustaya götürün.

tarihinde Osman Bahad?r tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Kısaca şöyle diyoruz...

El frenini sonuna kadar çek... 4'e tak... Arabayı kaldırmaya çalış... Araba kalkarsa, motorun çok iyi şoförlüğün çok iyi.. El frenin bozuk...

Araba stop ederse, balatan iyi...

Araba stop etmez ama yerinden de kalkmazsa balatan bitik...

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Baskı balatadan kaynaklı olsa mutlaka 1.viteste dik rampalarda kendini belli edecektir.Ayrıca bir kaçırıp bir kaçırmamazlık yapmayacaktır.Yani aynı gün aynı saatte aynı dakikalar içinde art arda test edildiğinde aynı sonuç alınacaktır.3. vites 5.viteste yüksek hızlarda denenmek yerine bu şekilde test edilmelidir.Yanmış baskı hiç anlaşılmıyorsa kokudan mutlaka anlaşılır.Denemeleri kalorifer açıkken yapın ;)

Yorum bağlantısı
Uğur Çakmak
Kısaca şöyle diyoruz...

El frenini sonuna kadar çek... 4'e tak... Arabayı kaldırmaya çalış... Araba kalkarsa, motorun çok iyi şoförlüğün çok iyi.. El frenin bozuk...

+1905

Yorum bağlantısı
Guest Osman Bahad?r
Kısaca şöyle diyoruz...

Bu basit bir yöntem olarak görülse de bazen tarifle yapmak güvenilir sonuç vermeyebiliyor. Örneğin aracı kaldırmak için yüksek devirden kavramaya başlar ve güçlü gaz verirse sağlam balatada bile araç stop etmeyebiliyor. Veya aracı normalde kaldırdığı gibi düşük devirde kaldırmaya çalışırsa balata bitik bile olsa araç stop edebiliyor.

Açıkcası ben 1. veya 2. viteste oldukça dik bir rampada, mümkünse araç doluyken, araç seyir halindeyken yani debriyajtan ayak çekilmişken aniden gazı kökleyip tepkiyi izlemeyi tercih ediyorum. Bence daha güvenilir sonuç veriyor.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Arabayı daha fazla hırpalamaya gerek yok bence...

İlk mesaja göre ya yolda buz vardı ya da balata bitik...

Yorum bağlantısı
Murat Dere
Ford Focus amb. Gp sahibiyim.

Herzaman olmayan ama yinede kafamı karıştıran bir sıkıntım var. Ama işin açıkcası bunun bir sıkıntımı olduğunuda bilemiyorum.

Mesela 3. viteste yada 5. visteste hareket halindeyken gaza sonuna kadar bastığımda devir saati yükseliyor, araba bağırıyor ama hızlanması gereken hızda olmuyor. Sonradan yavaş yavaş hızlanıyor. Ama işin garip tarafı, bunu herzaman yapmıyor.

Sıkıntım ne olabilir. Baskı balatamda sıkıntı olmadığını düşünüyorum. Çünkü rampalarda ve kalkışlarda sorunum yok. Herhangi bir kaçırma sorunumda yok.

Lpg'den olabilirmi. Henüz bu olayı benzinde test etme imkanım olmadı ki olayda herzaman olmuyor.

Bu olayın ne olduğunu bilen forumdaş arkadaşlarım ve abilerimden yardımcı olmalarını diliyorum.

Caner, teşekkür ederim. Şimdi yazdıkların daha anlaşılır olmadı mı? ;) Hassasiyetin için bir kez daha teşekkürler. :elveda:

Ha, bir de Mehmet'e bakma sen, bilmez o. :stop:

Yorum bağlantısı
Caner Güneş
Kısaca şöyle diyoruz...

Test etmeye iniyorum şimdi.

Yorum bağlantısı
Caner Güneş
Kısaca şöyle diyoruz...

Denemeyi yaptım. Araba durduğu yerde 4. viteste mustang misali burnout yapmaya başladı...

demeyi çok isterdim :coffee: ama olmadı ;)

debriyajdan çekmemin ardından 2 sn. kadar gaza yüklendim ama herhangi bir stop etme belirtisi yoktu. Hava filtresinin sesi gayet güzel geliyordu :elveda: 2 kez denedim, ikisinde de aynı şey oldu ve çıkan yanık debriyaj balatası kokusundan dolayı denemeyi sona erdirdim..

Acaba hangi parçaların değişmesi gerekiyor? Bilya vs. de değişecek mi? Hangi marka olmalı? Ve en önemlisi, ortalama maliyet nedir acep :stop:

Yorum bağlantısı
Guest Osman Bahad?r

Daha yeni kendi aracımınkini değiştirdim. Birebir aynı set oluyor sizinkine de.

LUK marka baskı + balata set 150 tl.

Bilyanın sökülünce durumuna bakılması gerekir. Gerekirse o da değişir. Hidrolikse 80-100 lira civarında.

Şanzımanı indirmek zor değil. Tamamını bir 13 lokma ile indirebilirsiniz. Ustanızla pazarlığı bu kolay işçiliği de hesaba katarak yapın.

Yorum bağlantısı
Sadettin Çelik

karşılaştığım şey şu.

Caner bey sizin sorununuza benzer benimde var,

Arabayı stop ettikden sonra yaklaşık 2-3 saat sonra arabayı çalıştırdığımda mükemmel oluyor yani motor iyice soğumaya yakın iken çalıştırırsam bir şeyler görevini tam yapıyor ve mükemmel oluyor 3 - 4 -5 mükemmel hızlanıyor mesela 80 gibi normal giderken gaza hafif dokunayım araba anında tepki veriyor öyle bir güzel çekiyor hızlanıyor zorlanmadan 4. viteste te 120 130 lara çıkıyor bu mükemmel durum ta ki stop edene kadar devam ediyor. arabayı stop edeyim tekrar çalıştırayım o mükemmel çekiş kaybolmuş kamyon gibi bağırıyor ancak hızlanıyor. Bu sorun bende 1 yıldır var herşeyine bakıttım bir sorun yok banada tek 1 yıl önce değiştirdiğim debriyaj baskı balata geliyor. forumda baskı balata konusunda yazılanlardan sonra baskının tam oturmayıp maksimum güç verememesi diye yorumluyorum. sabah çalıştırdığımda kamyon gibi dikkatimi çeken arkadaşlarla haftada 1 -2 akşamları kahveye takılıyorum7,5 - 8 gibi gidiyorum 11 -11,30 gibi kalktığımız zaman arabayı çalıştırdığımda ve her seferinde mükemmel oluyor 4 km mesafe var ben eve geliyorum arabayı stop edesim gelmiyor biliyorum sabaha kaybolacak. ve son olarak mükemmel çalıştığında neredeyse motordan ses gelmiyor.

Benim durumumda bu, çare bulamadım. Yani bu araba mükemmel olabiliyorsa, bunu neden her zaman yapmıyor benim canımı sıkıp soğutuyor.

Yorum bağlantısı
Guest Osman Bahad?r

Arabayı stop ettikden sonra yaklaşık 2-3 saat sonra arabayı çalıştırdığımda mükemmel oluyor yani motor iyice soğumaya yakın iken çalıştırırsam bir şeyler görevini tam yapıyor ve mükemmel oluyor 3 - 4 -5 mükemmel hızlanıyor mesela 80 gibi normal giderken gaza hafif dokunayım araba anında tepki veriyor öyle bir güzel çekiyor hızlanıyor zorlanmadan 4. viteste te 120 130 lara çıkıyor bu mükemmel durum ta ki stop edene kadar devam ediyor. arabayı stop edeyim tekrar çalıştırayım o mükemmel çekiş kaybolmuş kamyon gibi bağırıyor ancak hızlanıyor. Bu sorun bende 1 yıldır var herşeyine bakıttım bir sorun yok banada tek 1 yıl önce değiştirdiğim debriyaj baskı balata geliyor. forumda baskı balata konusunda yazılanlardan sonra baskının tam oturmayıp maksimum güç verememesi diye yorumluyorum. sabah çalıştırdığımda kamyon gibi dikkatimi çeken arkadaşlarla haftada 1 -2 akşamları kahveye takılıyorum7,5 - 8 gibi gidiyorum 11 -11,30 gibi kalktığımız zaman arabayı çalıştırdığımda ve her seferinde mükemmel oluyor 4 km mesafe var ben eve geliyorum arabayı stop edesim gelmiyor biliyorum sabaha kaybolacak. ve son olarak mükemmel çalıştığında neredeyse motordan ses gelmiyor.

Benim durumumda bu, çare bulamadım. Yani bu araba mükemmel olabiliyorsa, bunu neden her zaman yapmıyor benim canımı sıkıp soğutuyor.

Merhaba.

Sizin sorununuzun baskı balata ile alakalı olduğunu sanmıyorum. Hatta sizin sorununuzun mekanik bir sorun olmadığını düşünüyorum.

Keşke imkanınız olsa da OBD'den aracın akışmetre değerlerini, manifold basıncını, yakıt trim değerlerini, oksijen sensörü voltajını okuyabilseniz. Bunlar fikir verecektir. Bana daha çok debimetre veya sensör hatası gibi geliyor.

Son olarak;

Araçta LPG var mı? Yazın hararet sorunu oluyor muydu?

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran
Denemeyi yaptım. Araba durduğu yerde 4. viteste mustang misali burnout yapmaya başladı...

demeyi çok isterdim :coffee: ama olmadı ;)

debriyajdan çekmemin ardından 2 sn. kadar gaza yüklendim ama herhangi bir stop etme belirtisi yoktu. Hava filtresinin sesi gayet güzel geliyordu :elveda: 2 kez denedim, ikisinde de aynı şey oldu ve çıkan yanık debriyaj balatası kokusundan dolayı denemeyi sona erdirdim..

Acaba hangi parçaların değişmesi gerekiyor? Bilya vs. de değişecek mi? Hangi marka olmalı? Ve en önemlisi, ortalama maliyet nedir acep :stop:

Bu teste göre baskı balata değişimi yaptırma bence..Hele ki bahsettiğin gibi ara sıra sorun yaşıyorsan hiç yaptırma.Rampalarda birde test et ondan sonra karar ver..

Yorum bağlantısı
Uğur Çakmak
(düzenlendi)

Bencede bu test sonucunda hemen değiştirme.Güvendiğin bi ustaya git o test etsin ona görede birşeyler yaptır.

tarihinde U?ur tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Sadettin bey, konuyu doğrumu anlamışım, araç viteste bastınız gidiyorsunuz, fakat devir çok yükseliyor araba hızlanamıyor, bazende yine viteste giderken gaza basınca araba gayet güzel hızlanıyor, bu şekildemi oluyor, yani boştayken değil değilmi? Eğer vitesteyken bunu yapıyorsa bariz baskı balata yada volant ta sorun var demektir, balata baskıya yapışmış iz bırakmış o kısma denk geldiğinde atlama yapıyorda olabilir vs. bence baskı balata sökülüp kontrol edilmeli, bunun dışında bu şekilde vitesteyken gaza basılınca devir artmasının ve arabanın hızlanamamasının sebebi benim bildiğim kadarıyla anca debriyaj sorunundan olabilir, öncelikle debriyaj merkezleri sağlammı ona baktırın, takılmada yarım debriyajda kalma olayı yapabilir, bunlarda sağlamsa baskı balata kontrol edilmeli kanımca.

Yoksa yazılımla oksijen sensörüyle falan ilgisi olmaz bence, araba viteste motor bazen bağırıyor bazen bağırmadan normal devrinde oluyor gidiyorsunuz, e motor devirleniyorsa araba gitmiyorsa debriyajda sorun vardır, yok devirleniyor o sırada debriyajı bırakınca bayılıp kalıyorsa güçsüzleşip çekmiyorsa ozaman bujiler ateşleme sensör vs. bir sürü şeyde sorun olabilir, ama sizin aracınız viteste bunu yapıyor gaz yiyor gitmiyor, bariz debriyaj sorunu bu bence.

Yorum bağlantısı
Guest Osman Bahad?r
Sadettin bey, konuyu doğrumu anlamışım, araç viteste bastınız gidiyorsunuz, fakat devir çok yükseliyor araba hızlanamıyor, bazende yine viteste giderken gaza basınca araba gayet güzel hızlanıyor, bu şekildemi oluyor, yani boştayken değil değilmi? Eğer vitesteyken bunu yapıyorsa bariz baskı balata yada volant ta sorun var demektir, balata baskıya yapışmış iz bırakmış o kısma denk geldiğinde atlama yapıyorda olabilir vs. bence baskı balata sökülüp kontrol edilmeli, bunun dışında bu şekilde vitesteyken gaza basılınca devir artmasının ve arabanın hızlanamamasının sebebi benim bildiğim kadarıyla anca debriyaj sorunundan olabilir, öncelikle debriyaj merkezleri sağlammı ona baktırın, takılmada yarım debriyajda kalma olayı yapabilir, bunlarda sağlamsa baskı balata kontrol edilmeli kanımca.

Yoksa yazılımla oksijen sensörüyle falan ilgisi olmaz bence, araba viteste motor bazen bağırıyor bazen bağırmadan normal devrinde oluyor gidiyorsunuz, e motor devirleniyorsa araba gitmiyorsa debriyajda sorun vardır, yok devirleniyor o sırada debriyajı bırakınca bayılıp kalıyorsa güçsüzleşip çekmiyorsa ozaman bujiler ateşleme sensör vs. bir sürü şeyde sorun olabilir, ama sizin aracınız viteste bunu yapıyor gaz yiyor gitmiyor, bariz debriyaj sorunu bu bence.

Olayın doğrusu bu şekilde ise arkadaş yanlış anlatmış demektir. Yok arkadaş doğru anlatmışsa siz yanlış anlamışsınız.

Saadettin beyin alttaki mesajını incelersek devir hız orantısı ile ilgili bir anormallikten bahsetmemiş. Sadece motorun soğukken verdiği performansı sıcakken vermediğini söylüyor. Kaçırma belirtisi yok anlattıklarında.

Siz sanırım Caner beyin mesajıyla Saadettin beyin mesajını karıştırdınız.

Yorum bağlantısı
Rıdvan Bakkal

Sizin problemin aynısı bende olmuştu. Problem gaz kelebeği potansiyometresinde çıkmıştı.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
Sizin problemin aynısı bende olmuştu. Problem gaz kelebeği potansiyometresinde çıkmıştı.

Nasıl yani, şunu tam açıklarmısın. Yani araba viteste ayağını debriyajdan çektin 3. yada 4. vitestesin gidiyorsun, gaza bastın devir fırlıyor fakat araba hızlanmıyor, böylemi oluyor yani.

Yorum bağlantısı
Rıdvan Bakkal
Nasıl yani, şunu tam açıklarmısın. Yani araba viteste ayağını debriyajdan çektin 3. yada 4. vitestesin gidiyorsun, gaza bastın devir fırlıyor fakat araba hızlanmıyor, böylemi oluyor yani.

Bahsettiğin şeyleri Saadettin Bey'in yazısının neresinden çıkardın bilmiyorum.

Benim başıma gelen:

1. Motor sıcak. Marşa basıp çalıştırıyorsun: Kullanırken motor performansı zayıf, motor sesi yüksek oluyor.

2. Motor soğuk. Marşa basıp çalıştırıyorsun, motoru ısıtıyorsun. Kullanırken motor performansı iyi, motor sesi düşük.

Arıza gaz kelebeği potansiyometresinden çıktı.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...