İçeriğe Yönlendir

Michelin Yaz Lastikleri - Sorular, Öneriler, Yorumlar

Erdem Dengel

Recommended Posts

Çağlar Bayur

1. artık eski bir desen

2. paraya kıyılırsa nefis seçim

3. daha az meblağ karşılığı iyi seçim

4. iyi seçim ama çabuk aşınıyor

Yorum bağlantısı
Engin Özarı
1. artık eski bir desen

Bu yorumlarınız bizim için önemli. Otomobil sektörünün iş gereği tam göbeğinde olup, üretiminde pekçok kritik konularda karar veriyor olmama rağmen kendi aracımızda bu gibi konularda kararsız kalıyoruz.

Yorum bağlantısı
Serkan Dalgıç
1. artık eski bir desen

deneyim ve paylaşımınız için teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Onur Erdoğan

Arkadaşlar,

Ben Michelin Primacy HP 205/55/R16 91V olan (2007 19.hafta) üretimi lastikler ile 43 bin yaptım. Diş derinliğim 4-5 mm arasında hala. Yol tutuşta sorun yaşamıyorum ancak arabanın içindeki sesten artık rahatsız olmaya başladım. Kış lastiklerimden (Petlas Snowmaster W651) daha sesli olduklarını rahatlıkla söyleyebilirim. Bu sene kışa kadar 50 bin yapıp emekliye ayırmayı düşünüyorum.

Alternatif olarak Goodyear Efficientgrip 205/55/R16 91W baktım. Bilemiyorum W serisi olduğu için mi artık tanesine 195 TL dediler. Hatta 100 bin km dayanıklılığı varmış, kullanıcı hatası dahil yarılma,patlama vs. garantiliymiş. Birebir değişim için sertifika veriyorlarmış.

Ben bugün değiştirecek olsan denemek isterim.

Micheline alternatif olarak düşünen arkadaşların bilgisine.

Yorum bağlantısı
Barış Güler

Ben "Goodyear Efficientgrip 205/55/R16 91H " aldım.6 gündür kullanıyorum.Çok memnunum.Arabanın yolda gidişi bile değişti.Önceki lastikler 5 senelikti.50 bin yaptım araba yolda gezmeye başlamıştı.Yeni lastiklerden sonra araç yolda daha istikrarlı gidiyor.Sürüşte fark edilir yumuşama oldu.En önemlisi ses azaldı.Mıcırlı yollarda ses yine var ama eskisine oranla daha tok ve daha az rahatsız edici.

Yorum bağlantısı
Adnan Çakır
Ben "Goodyear Efficientgrip 205/55/R16 91H " aldım.6 gündür kullanıyorum.Çok memnunum.Arabanın yolda gidişi bile değişti.Önceki lastikler 5 senelikti.50 bin yaptım araba yolda gezmeye başlamıştı.Yeni lastiklerden sonra araç yolda daha istikrarlı gidiyor.Sürüşte fark edilir yumuşama oldu.En önemlisi ses azaldı.Mıcırlı yollarda ses yine var ama eskisine oranla daha tok ve daha az rahatsız edici.

Barış bey güle güle kullanın kaça aldınız sakıncası yoksa.

Yorum bağlantısı
Özgen Acar

Merhaba arkadaşlar bugün fabrika çıkışı bridgestonelardan kurtuldum michelin energy saver taktırdım ..eski ebat olan 175/65/14 ü 185/60/14 olarak değiştirdim

4 lastik 460 a geldi..balans jant düzeltme içinde..1 yıl yol yardımı hediye..

ilk izlenim bridgestone lastiklere göre fark edilir bi sessizlik var..daha fazla bişe anlayamadım yakıttan fark edermi ilerleyene zamanlarda görücem..

fiyat nasıl sizce bikaç yer dolaştım en uygun michelin bunu buldum...400 e good year duragrip vardı ama michelin olsun dedim iyimi ettim bilmem :)

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Yakıt pek fark etmez, michelin in düşük yuvarlanma direnci 1cm kalınlaşmayı telafi eder. :good1:

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk
Uzun yola çıkacağım zaman lastikçim latiklere nitrojen basalım demişti. amaç lastiklerin ısınmasını engellemek. nitrojen normal havaya göre içinde su buharı barındırmaz, kuru havadır demişti.

Lastiğin ısınmasını engeleyemessiniz. Yine ısınır. Sadece nitrojen ısındığından oksijen gibi genleşerek basınc artışına sebep olmaz.

Bizim yollarda lastiklerden pek fazla performans beklemeyin. Yollar toz ile kaplı olduğu için lastik asfalta pek temas edemiyor. Yada kalitesiz asfalttan dolayı asfalt yüzeyi taş yüzeye dönüşmüş, sanki araba mermerin üzerinde gidiyor.

Yorum bağlantısı
Özgen Acar

bugün fırsat bulup fren mesafesini deneyebildim.. bridgestonedan kat kat iyi hemen abs yi devreye sokmuyor ve araç düz bir çizgide duruyor..ayrıca biraz süratli girince hafif arabanın arkasını kaydıran bi kavşak var benim test parkurum:) orda da aynı şekilde girince bu sefer savrulmadı:lol2: şimdilik memnunum michelinlerden verdiğimiz paraya değdi gibi

Yorum bağlantısı
Cengiz Aratemur
bugün fırsat bulup fren mesafesini deneyebildim.. bridgestonedan kat kat iyi hemen abs yi devreye sokmuyor ve araç düz bir çizgide duruyor..ayrıca biraz süratli girince hafif arabanın arkasını kaydıran bi kavşak var benim test parkurum:) orda da aynı şekilde girince bu sefer savrulmadı:lol2: şimdilik memnunum michelinlerden verdiğimiz paraya değdi gibi

Hayırlı olsun iyi günlerde kullanın.Michelin lastikleri'ni almakla iyi bi seçim yapmışsınız bende 3 ay önce aracımın lastiklerini değiştirmek için baya bi araştırma yapmıştım enson birkaç kuruş fazla olsun değip michelin lastiklerini almıştım.

kullandıkça daha iyi anlıyorsunuz.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Hayrullah Işıktaş

Uzun zamandan beri düşündüğümü haftasonu gerçekleştirdim.... 195/50R15 ebatlarında olan turanzaların(40000 km de) yerine (orjinal olarak geldi) 195/55R15 ebatlarındaki michelin energy saver ları taktırdım...

sonuç şimdilik süper oldu valla... direksiyon kontrolü, sürüş keyfi çok tatmin edici hemen anlaşılıyor.. frenlere uyuz olur kızkardeşimin grande puntosuna binince fren konusunda deli olurdum... şimdi kat ve kat iyiler... hele fiesta ya özgümü desem sağdan soldan gelen tıkırtılar bariz şekilde ortadan kalktı... yol sesi o kadar azaldı ki... araç sanki hava yastıklarının üzerinde gidiyor... hiç inanmıyordum lastik olayının bu kadar önemli olduğuna ama gerçekten fark varmış...

eksi yönde ki tek fark aracın ivmelenmesi daha yavaş... sürüş karakterim sakin olduğundan benim için önemli değil...

bu durumu servise sorduğumda biz hallederiz dediler, program güncellemesi ve lastik ebatlarına göre yakıt kullanımını ayarlayarak olumsuzluğu ortadan kaldıracaklarmış... biraz böyle kullanmayı düşünüyorum açıkçası ve bu konuda bilgisi olan arkadaşların önerisini bekliyorum...bu mümkünmüdür...

aracım 2-3 cm yerden yükseldi 3008 gibi oldu... ve 5 kişi bindirmeme rağmen sonrasında kontrol ettiğimde hiç bir sürtme de görmedim...

fiyatı biraz pahallı olmasına rağmen fiesta kullanıcısına şiddetle tavsiye ederim resmen C segmenti gibi oldu araç :( ... 225 tl ye ben aldım ama , belki daha ucuza da alınabilir.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Sıfır lastik takınca, direksiyon hafifler, yol tutuş harikaalşır, ses azalır, zira eskiler o kadar kötü olmuştur ki; yalnız yeni lastik ne marka olursa olsun bu şekilde olur, tam olarak 500- 1000km gibi sonra iyi lastik kendini belli eder. Şu anda yuvarlanma çapı artmış oldu, ara hızlanma düşer, daha düşük devirde daha hızlı gider ama rampada o oranda daha çabuk bayılır.

Yazılım güncellemsi ile sadece beynin doğru hızı okuması sağlanır ki bu ara hızlanmaları iyileştirmez. Ama güncelletin. Tanesi mi 225 TL? :(

Yorum bağlantısı
Hayrullah Işıktaş
Sıfır lastik takınca, direksiyon hafifler, yol tutuş harikaalşır, ses azalır, zira eskiler o kadar kötü olmuştur ki; yalnız yeni lastik ne marka olursa olsun bu şekilde olur, tam olarak 500- 1000km gibi sonra iyi lastik kendini belli eder. Şu anda yuvarlanma çapı artmış oldu, ara hızlanma düşer, daha düşük devirde daha hızlı gider ama rampada o oranda daha çabuk bayılır.

Yazılım güncellemsi ile sadece beynin doğru hızı okuması sağlanır ki bu ara hızlanmaları iyileştirmez. Ama güncelletin. Tanesi mi 225 TL? :kutlama:

evet tanesi o kadar ... :lol: goodyearın efficient de vardı oda 200 lira idi 2-3 gün beklemem gerektiği söylenince michelin taktım... aslında goodyearın deseni daha iyi gibi gelmişti ama kısmet buymuş... eskiler 40000 de idi ve balon dışında bi problemleri yoktu...:D bence lastik ve ebat farkından dolayı bir iyileşme var sanırım.. en azından o kadar para verdim böyle olmasını umut ediyorum...

güncelletmek pek fayda etmez mi gerçekten ... %2 lik farkı okumak içinmi gerekli sadece, yakıt olayında bi fayda sağlarmı acaba? yada böyle kalması dahamı az yaktırır...?

Yorum bağlantısı
Hayrullah Işıktaş

arkdaşlar bu program yenileme konusunda bilgisi ve önerisi olan yok mu acaba? yakıt konusunda yanlış algılamadan yollarda kalmayalım...:)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
güncelletmek pek fayda etmez mi gerçekten ... %2 lik farkı okumak içinmi gerekli sadece, yakıt olayında bi fayda sağlarmı acaba? yada böyle kalması dahamı az yaktırır...?

Bunu güncellemenin, tüketimle yada performans ile bir alakası yoktur. Sadece göstergeniz düzelecek..

% 3.39 fark var..

Belirli bir hızda giderken Göstergeniz 100 gösterirken şimdi; 96.73 gösterecek..

Bir de şu boyut var..

Eğer 195/50/15 orjinal ebat ve ecuda kayıtlı olan buysa, göstergeniz 5-6 km zaten fazla gösteriyordu.. Yeni lastik ebadı ile bu fark 2 km'ye düştü.

Yani; ecuya yeni lastiği yazdırmasanız da olur bence..

Ama hızınızı bir gps cihazıyla yine de ve mümkünse mutlaka kontrol edin.

Diğer taraftan;

+Konforunuz arttı,

+Balon riskiniz düştü,

-Virajlarda esnemeniz artı

-Ara hızlanma süreniz arttı

-Rampalarda çekişiniz düştü

-Son hızınız düştü.

Yorum bağlantısı
Erkan Baydemir

Yazılım güncellemsi ile sadece beynin doğru hızı okuması sağlanır ki bu ara hızlanmaları iyileştirmez. Ama güncelletin. Tanesi mi 225 TL? :s

Çağlar,o kilometlrerde tam belli olmaz.

Performans eğrisinin ölçümleri 5000-10000.....25000 diye gidiyor.

İlk 300-500 km de anca lastiğin üstündeki sakallar gider :rolleyes:

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Çağlar,o kilometlrerde tam belli olmaz.

Performans eğrisinin ölçümleri 5000-10000.....25000 diye gidiyor.

İlk 300-500 km de anca lastiğin üstündeki sakallar gider :lol:

Sakalları kast etmiştim tabii, Bu arada, çap artmışsa, son hız artar (motor rüzgarı yenebiliyorsa) ama en tatlı rampada +10km/h geri düşer.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Bende bu değişimde 60 yanağı 55 e düşürmek istiyorum ama yük endeksi 88 olarak yok. 82 var. 2001 focus için bu yük endeksi sorun olur mu? balon rsikini artıran faktör yük endeksi midir? Ve evet 195 -55-15 ateş pahası :D

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

yük endeksine takılma, sorunolmaz ama 60 yanağa devam et.

Yorum bağlantısı
Turkay Enez

Çok pahalı almışsın. Ben, 205/55/16 V Primacy Hp serisini tanesi 170 TL den almıştım. 3 ay önce...

Ancak Michelini tercihederek en doğrusunu yapmışsın. Islak zeminde biraz kayar dikkat etmen gerekir...

225 tl ye ben aldım ama , belki daha ucuza da alınabilir.
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
yük endeksine takılma, sorunolmaz ama 60 yanağa devam et.

55 yanakla konfordan az ödün verip tüketim- performans ve yol tutuşunda az kazanma işine girme diyorsun yani :)

Çok pahalı almışsın. Ben, 205/55/16 V Primacy Hp serisini tanesi 170 TL den almıştım. 3 ay önce...

Ancak Michelini tercihederek en doğrusunu yapmışsın. Islak zeminde biraz kayar dikkat etmen gerekir...

195 60 15 ie 205 55 16 aynı fiyatlardan gidiyor ama iş 195 55 15 yada 205 55 15 e gelince karışıyor :p çok tercih edilen lastikler olmadığı için pahalıymış :p

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

225 TL eyvah eyvah. :) Sadece Michelin takmanız bence yeterli olacaktı, ebadı değiştirmeden.

Yorum bağlantısı
Hayrullah Işıktaş
Bunu güncellemenin, tüketimle yada performans ile bir alakası yoktur. Sadece göstergeniz düzelecek..

% 3.39 fark var..

Belirli bir hızda giderken Göstergeniz 100 gösterirken şimdi; 96.73 gösterecek..

Bir de şu boyut var..

Eğer 195/50/15 orjinal ebat ve ecuda kayıtlı olan buysa, göstergeniz 5-6 km zaten fazla gösteriyordu.. Yeni lastik ebadı ile bu fark 2 km'ye düştü.

Yani; ecuya yeni lastiği yazdırmasanız da olur bence..

Ama hızınızı bir gps cihazıyla yine de ve mümkünse mutlaka kontrol edin.

175/65R14 ebatı fiestanın ilk orjinal ebatları olarak bildiğim için bu ebata göre hesaplamalara baktım...

% 2.082 gibi fark ediyor sanırım uygulanabilir limitlerde + / - %2,5-3.0 sanırım...

225 TL eyvah eyvah. :D Sadece Michelin takmanız bence yeterli olacaktı, ebadı değiştirmeden.

en ufak bir çukur yada kasiste duyduğum seslerinde dışında eyvahhh jant gitti yada lastik balon yaptı endişesinden sıkıldığımdan dolayı 50 yanağımı 55 yapmaktı amacım yada 60 yanaktı... yada satıp kurtulacaktım fiestadan ...:p

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...