İçeriğe Yönlendir

Michelin Yaz Lastikleri - Sorular, Öneriler, Yorumlar

Erdem Dengel

Recommended Posts

Mehmet Bedir

Arkadaşlar Lastiklerim Michelin Primacy Hp olduğundan burada sizlere sormak istedim. 205 55 R16

Normalde aracı kalkışlarda zorlayıp lastik çektirmem fakat.

Geçenlerde yağmulu bir havada ışıklardan hızlı kalktım ve aracın ön kısmı tak-tak-tak diye zıplamaya başladı. Yani patinaş yapıyodu ama aracın ön kısmı sanki çukura girip çıkıyomuş gibi zıpladı.

Bu durum kafama takıladı.

Sonra havanın kuru olduğu bi günde aynı ışıklardan ani kalkış yaptım ve lastiklerden sesli şekilde normal patinajla kalktım. Yani ıslak havada yaptığı o zıplama ve sarsıntıyı yapmadı. Sadece ses ve patinaj yaparak kalkış yaptı.

Bu neden kaynaklana bilri acaba?

Daha önce hep brigston lastik kullandığımdan böyle bi durum ilk defa Michelin de farkettim.

Bilgisi olan rakadaşların cevabını bekliyorum...

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Mehmet Bedir
Arkadaşlar Lastiklerim Michelin Primacy Hp olduğundan burada sizlere sormak istedim. 205 55 R16

Geçenlerde yağmulu bir havada ışıklardan hızlı kalktım ve aracın ön kısmı tak-tak-tak diye zıplamaya başladı. Yani patinaş yapıyodu ama aracın ön kısmı sanki çukura girip çıkıyomuş gibi zıpladı.

Sonra havanın kuru olduğu bi günde aynı ışıklardan ani kalkış yaptım ve lastiklerden sesli şekilde normal patinajla kalktım. Yani ıslak havada yaptığı o zıplama ve sarsıntıyı yapmadı. Sadece ses ve patinaj yaparak kalkış yaptı.

Daha önce hep brigston lastik kullandığımdan böyle bi durum ilk defa Michelin de farkettim.

Arkadaşlar bu konu ile ilgili yorumu olan yokmu? :unknw:

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Bu durum bende de oluyor başka araçlarda da. Lastikle ilgili değil birden itiş gücü uygulanan lastiğin arabayı ilerletememesi sonucunda boşa dönmesi gibi bir durum bu.

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Buna benzer bir durum benim yazlık lastiklerde de oluyor.Hava biraz yağışlı olduğunda özellikle rampa düz farketmeksizin bazı kalkışlarda sağ taraf resmen zıplıyor :nazar: Kışlık lastiklerim michelin bunlarla bir sorun yaşamadım.Yazlıklarım bridgestone :nazar: Marka olarak sizdekine göre tam tersi bir durum yaşıyoruz...

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Gökhan Uçak

bu olay benim 2001 focustaki fulda carat progressolarla da oluyordu. lastik yolu bırakmamak için uğraşıyor resmen. Çünkü o lastiklerle yüksek devirde debriyajı bırakıp ben patinaj yaptırmazsam birinci viteste tam kavrama olduktan sonra gaza istediğim kadar yükleneyim patinaj yapmıyordu. kuru zeminde ise çok az patinaj yapabiliyordu. Zaten o lastikte özellikle ıslak zemindeki çekiş ve frenaj değerleriyle test birincisiydi. Ama kuru zeminde ortalama bir performansı vardı. Şimdiki tdci motorlu aracımda zaten 2. viteste bile lastikler tutunamıyor yüklenince. Ama lastiklerimde eski. Dişler var ama tarihleri 2007 ve oldukça sertler falken diye bir marka. Made in Japan yazıyor ve kazık gibiler.

Yorum bağlantısı
Gökhan Uçak

Unuttuğum birşey daha aklıma geldi motor traverslerini kontrol etmişlerdi ve biraz gevşeklik ya da boşluk (hangisini söylediklerini hatırlayamadım) olduğu söylendi ve bu durum halledildiğinde bu zıplama epeyce azalmıştı.

Yorum bağlantısı
Övgü Gürşen

debriyaj baskı ve balatası iyi durumda olmasına rağmen lastikler sertleşmiş. bu tepkiyi verir diye tahmin ediyorum.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

45 bin km civarı olmuş sanıeım artık son kmlerine doğru geldi bizim energy saverlar. En son 195-60 15 88H energy saverı kim nerden kaça aldı :good1:

Yorum bağlantısı
Cengiz Aratemur
45 bin km civarı olmuş sanıeım artık son kmlerine doğru geldi bizim energy saverlar. En son 195-60 15 88H energy saverı kim nerden kaça aldı :p

Mustafa ben 6 cı ayda 4 adet taktırdım 155 tl ye.

Şu an baktımda fiyatlara düşmüş yıl sonu diyemi ne anlamadım doğrusu.

linkini verdiğim yerde değiştirmiştim .

http://kerimogluticaret.com.tr/main/ebatlar.asp?start=21

Yorum bağlantısı
Mustafa Cerci

benim 206 da 205 45 16 ebatlarinda pilot exalto modeli takili cok guzel yol tutusu var cakilli yerde sert firen yaparsam kayma yapiyor ama normalde kesinlikle kayma yapmiyor ama kardada kesinlikle yurumuyor arac kotu yani yolda ne kadar civi vida varsa miknatis gibi cekiyor vada hep bana denk geliyor

fiestada ise energi modeli vardi onlarda gayet iyiydi yol tutsu falan guzeldi yipraninca celik jant aldim uzerinda lastikle simde falken var uzerinde onlarda iyi lastik ama michelinin yerini tutmuyor biraz eskiyince pilot exalto ile degistirmeyi dusunuyorum

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

1 kasımda liste fiyatlarına zam gelmiş :D

195 60 15 88h energy saver 205 lira diyor liste fiyatına, alırken 170 peşinde 175 taksitte veriyor..

Birde michelin in yan ürünleri var dedi bf goodrich adı. ona 130 peşin 135 takistli söyledi, bir tane daha yan ürün vardı onun adını unuttum 110 lira diyor. en son yan ürün bir acayip. bf goodrich ise adını duydum ama nedir ne değildir bilmiyorum. ford yetkili sevisinde geçen ay sorduğumda energy savera 170-180demişti. bir daha soracam servise acaba o fiyatlar zamlı mıydı yoksa zam mı geldi :p

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Mustafa Tüfekçi

Bu aralar aracına 185 65 14 energy saver takn var mı ? güncel fiyat bilgisi lazım da :blush:

Yorum bağlantısı
Orhan Türker
Bu aralar aracına 185 65 14 energy saver takn var mı ? güncel fiyat bilgisi lazım da :D

Yıllardır tüm araçlarımızda michelin lastiklerini kullanıyoruz. Şuana kadar hiç bizi üzen bir durum olmadı. ( Citroen Evasion 205/65/R15 ) hem kışlık hem yazlık lastikleri gerçekten şahane. Tabi bu bilgi uzun yol için geçerli inanılmaz sessiz heleki energy saver. Fakat Şehir içinde özellikle bolca delik olan yollarda tellerde çabuk kırılmalar olabiliyor.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Bu tel kırılmasını nasıl anlıyoruz. ve düşük yankata mı yoksa tüm energy saverlar da mı bu risk yüksek.

Yorum bağlantısı
Övgü Gürşen

bu michelin türkiye şartlarına uyumlu değil gibi dedikodulara da bayılıyorum. her ortamda oradan buradan sıkça duyulduğu için söylenip duruyor. neredeyse 20 senedir bu markayı kullanırım. çektiğim en büyük sıkıntı 2 yaşından sonraki sertleşmeydi. iki defa balon ve bir defa da yarılma yaşadım yanlış hatırlamıyorsam. türkiye şartlarına uyumsuz lastik varsa türkiye şartlarına uyumsuz otomobile biniyoruz demektir. hangi lastik uyumluymuş bizim için? lassa mı mesela? hani test sonuncusu olan... balon yapacak diye yol tutmayan lastik takacağıma her yıl değiştiririm daha iyi.

dünyanın en pahalı benzinidir türkiye şartı. ona para veriyorsanız düzgün lastik için de para vereceksiniz demektir. işi siyasete dökmek yasak olmasaydı bu fiyata benzin satanlara oy vereni de gönülden kutlardım ya neyse :)

energy saver için bir hatırlatma. düşük dönme dirençli lastikler yolu daha az tutar. çünkü ters orantılı özelliklerdir. bütün testlerde de bunu görürsünüz en kötü yol tutuş özelliklerine sahip lastik en tasarruflu olmuştur. michelin burada hem bir miktar tasarraflu hem de yol tutuşu kötü olmayan bir lastik.

bu tasarruflu lastikleri bir taraftan destekliyorum ama bir taraftan da rahatsızım. MXT ler vardı belki hatırlarsınız. bunlar da o tasarruf mevzuları olmadığından mis gibi tutardı. sonra karbon salınımı vs önem kazanınca lastikler "iddiasız kullanıma uygun olarak" geliştirildi. aslında doğruydu da çünkü sürücülerin büyük kısmı araçlarını limitlerinde kullanmıyor. amaç en sağlıklı biçimde ulaşım değil mi?

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Murat Birinci
(düzenlendi)

herkese hayırlı akşamlar.Aracımıza lastik almak istiyoruz,fakat hangisini alsak? hem pek bir bilgimiz yok hemde kararsız kalıyoruz.....michelin söylenenlere göre focus 1 için en iyi seçim deniyor.lastikleri yaz lastiği olarak almayı düşünüyoruz.2011 lastikleri varmıdır?2010 alsak mı?izmir şartlarında kullanılacak,ve alıp taktırabileceğimiz yer konusunda yardımcı olacabilecek varmı?

tarihinde Murat Birinci tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Otomobil markasına uyumlu diye bir lastik markası yoktur, 1001 Ps özel yapım değilse. Enegry Saver makul bir modeldir, bulabilirseniz Yokohama C serisinden de çok memnun kalırsınız, Pirelli Cinturato P7 bulabilirseniz test birincisi lastiğiniz olur.

Yorum bağlantısı
Murat Birinci

çağlar abi pirelli nin fiyatı hakkında bilginiz var mı?

birde bu lastiğin ebatları araca uyacakmı?195/55 olurmu?

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Kubilay Selvi
(düzenlendi)
Bugun sabah 9 da Ankaradaki Efeoğulları Michelin bayisine gittim

4 adet Michelin Primacy HP aldım = 720 TL

Kışlıklar söküldü

Jantların hepsi eğriymiş (2. el aldığımdan dolayı çok da anlamadığımdan kontrol etme gibi bir şansım yoktu)

Tüm jantlar elden geçti

Siboplar değişti

Nitrojen basıldı

Rot balansı yapıldı = 120 TL (Çinici Kardeşler)

Sonra lastikleri denemek için güzel fırsatım oldu

Ankarada yağmur başladı ve ben yaklaşık 200 kilometre aracımı kullandım bugun

Objektif olduğumla övünen bir insanım ve yorumlarımı ona göre yapacağım

1. Kaymak asfaltta araba sanki yere değmiyor ses sıfır sadece motoru duyuyorum

2. Mıcırlı yolda lastik sanki o lastik değil inanılmaz ses geliyor

3. 70 ile ani fren, ıslak zemin, ABS devreye girmedi, paşa paşa durdu

4. 70 ile kazık fren, ıslak zemin, ABS devreye girmedi, paşa paşa durdu

5. Yokuş aşağı 50 ile ani fren, ıslak zemin, ABS devreye girmedi, paşa paşa durdu

6. Yokuş yukarı kalkış, ıslak zemin, kısa bir patinajdan sonra toplardı (Bu benim fazla gaz asılmamdan da olabilir)

7. Çukur, kasis gibi engellerde sanırım nitrojenden dolayı araçta hiisedilir oranda bir yaylanma söz konusu

Kışlık lastiklerden sıfır yazlık lastiklere geçtiğimden yukardaki yorumlar ne derece size faydalı olur bilmiyorum ancak benim için en önemli artısı pürüzsüz asfaltta sıfır ses

En önemli eksisi hafif pürüzlü yolda oldukça gürültülü

Bende bir araştırma yaptım ancak kararsız kaldım üzerindeki lastikler brıdgestone lm 30 kışlık memnunum.

205 55 16 91 v bridgestone er300 190 tl dediler

205 55 16 91 v michelin primacy hp 180 tl

micheline çabuk balon yapıyor falan filan dediler yol tutuşu filan nasıl yorumunuzu bekliyorum.

Lastik tarihi 1048 2010'nun 48.haftası Almanya üretim sizinki kaç tarihli sorabilirmiyim?

tarihinde Adnan tarafından düzenlendi
Gerekmedik
Yorum bağlantısı
Misafir

Onur abi gerekeni söylemiş zaten.

Michelin energy saver:sessiz,tüketimi düşük ama ıslak zeminde yol tutuşu zayıf

Bridgestone turanza er300:ıslak-kuru yol tutuşta en iyiler arasında, michelin'e göre biraz daha sesli siz önce lastikten ne beklediğinize kara vermelisiniz, sessiz ve tüketimi düşük mü olsun yoksa ses ve tüketimden ziyade ıslak-kuru yol tutuşmu önemli.

Ben tercihimi yol tutuştan yana kullandım geçen yaz turanza aldım,şu ana kadar çok memnunum,yol seside birazcık müziğin sesini açınca duyulmuyor :good1:

Yorum bağlantısı
Kubilay Selvi

haklısın az önce araştırmalarımda mıchelin pilot sport3 var 2010 yeni ürün.ıslak zeminde yol tutuşu iyiymiş yorumlarda ve testlerde sanırım onda karar kılacagım gibi bir yarın bayilere bakayım bakalım ne diyecekler

teşekkürler

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Michelin Saver lar çabuk bitecek gibi gelmişti bana , ancak 50bin km civarı oldu , iyi durumda.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...