İçeriğe Yönlendir

Hava Yastığı ışığı

Atıl Albayrak

Recommended Posts

Atıl Albayrak

Merhaba, geçen ay ikinci el bir C-max Trend aldım. (2005 model, 33.000 km, 1.6 benzinli). Geçen hafta bakımını yaptırana kadar da bir sıkıntısı yoktu. Standart bakımı yaptırdım (filteler, bujiler, yağ) ve yetkili servisten ayrıldım ki hava yastığı ışığı yandı. Ben çıkarken kapatıyor olduğundan servise geri dönmedim. Ertesi gün tekrar bindiğimde ışık yanmadı. Ama ben yine de servisi aradım. İlgilenen arkadaş tekrarlaması durumunda mutlaka servise uğramamı söyledi. 5 gün boyunca takip ettim, ara sıra yandı söndü. Ama neye göre ve hangi durumda yandığını anlayamadım. 2 gün önce götürdüm servise bilgisayara bağladılar ve tüm fonksiyonları test ettiler. Her şey normal ve çalışır göründü. Testi yapan arkadaş ekranda gösterip tek tek izah etti sonra testi bir daha tekrarladı ama her şey yine normal çıktı. Dün tekrar başladı ışık yanmağa ve artık sönmüyor gibi. Servis de çıkamıyorsa işin içinden ne yapmamı önerirsiniz? Teşekkür ediyorum.

Yorum bağlantısı
Uğur Çakmak

O ışık bende aylardır yanıyor bi çözüm bulamadım servisede gidemedim.Ben alıştım ama o ışıkla yaşamaya o yanmayınca sorun var gibi hissediyorum :lol2:

Yorum bağlantısı
Yiğitcan Coşar
O ışık bende aylardır yanıyor bi çözüm bulamadım servisede gidemedim.Ben alıştım ama o ışıkla yaşamaya o yanmayınca sorun var gibi hissediyorum :D

Seninki sönerse anlaki bir sorun var :D

Merhaba, geçen ay ikinci el bir C-max Trend aldım. (2005 model, 33.000 km, 1.6 benzinli). Geçen hafta bakımını yaptırana kadar da bir sıkıntısı yoktu. Standart bakımı yaptırdım (filteler, bujiler, yağ) ve yetkili servisten ayrıldım ki hava yastığı ışığı yandı. Ben çıkarken kapatıyor olduğundan servise geri dönmedim. Ertesi gün tekrar bindiğimde ışık yanmadı. Ama ben yine de servisi aradım. İlgilenen arkadaş tekrarlaması durumunda mutlaka servise uğramamı söyledi. 5 gün boyunca takip ettim, ara sıra yandı söndü. Ama neye göre ve hangi durumda yandığını anlayamadım. 2 gün önce götürdüm servise bilgisayara bağladılar ve tüm fonksiyonları test ettiler. Her şey normal ve çalışır göründü. Testi yapan arkadaş ekranda gösterip tek tek izah etti sonra testi bir daha tekrarladı ama her şey yine normal çıktı. Dün tekrar başladı ışık yanmağa ve artık sönmüyor gibi. Servis de çıkamıyorsa işin içinden ne yapmamı önerirsiniz? Teşekkür ediyorum.

Bu sorunları yaşayan arkadaşlar yada bilenler kaynağı hakkında bilgi vericeklerdir. Güle güle kullanın aracınızı :D

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Airbag lambası direkt yandı ve yanık mı kaldı yoksa sinyal verirr gibi yanıo söndü mü? 33.000 olan km yi kontrol ettirdiniz mi?

Yorum bağlantısı
Ahmet Berksoy Çabuk

sürücü koltuğunun altında emniyet kemerinin soketleri var onlardan biri çıkınca veya arızalanıncada bu ışık yanabiliyor kontrol etmenizde fayda var.

Yorum bağlantısı
Atıl Albayrak

Sayın Coşar, teşekkür ederim iyi dileğiniz için. Arabanın tüm servis kayıtlarına ulaştım. Ankara Başer otomotivden alınmış ve tüm bakımları yapılmış. 2005 model olup 33.000 km'de olunca ben de şüphelenmiştim :) Bunun dışında şasi, motor, kaporta, yürüyen aksama baktırdım tek tek herhangi bir sorun yok. Arabayı aldıktan sonra 3 hafta kullandım hiç bir şekilde yanmamıştı ışık. Bir tesadüftür herhalde ki serviste bakımı yaptırdıktan hemen sonra yandı ilk defa. Ama tüm bakım sırasında aracın yanındaydım buna neden olacak birşey yapılmadı. Bir tek polen filtresi değişirken pedalların ordaki kapaklar felan söküldü ondan olabilir mi diyorum ama pek de ihtimal vermiyorum. (değişen parçalar: yağ, buji, polen filt. hava filt. yağ filt. hidrolik ekleme). Işık sürekli yanıyor, sinyal şeklinde değil yani. Bir de hava yastığı ve kemerler aynı ışığa bağlı sanıyorum. Kemerlerle ilgili olabilir mi diye düşünüyorum. O nedenle yarın Ahmet beyin yazdığı kemer soketlerini kontrol etmeyi düşünüyorum. İlginize teşekkür ederim, yeni yorumlar da yardımcı olacaktır.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Direkt yanan lamba, airbag modülü veya tesisatı işaret eder. Geçen hafta benzer bir problemle de uğraşmıştım. Şahsi tavsiyem:

1. Üşemeyin, orta konsolu söktürüp modüle ehil göz ile baktırın, sökülmüş-takılmış-işlem görmüş mü

2. Arıza testine bağlatıp arıza kodu da alınmalı.

Direkt yanar ise ne olur:

1. Lamba yanarken arıza varken, kaza olursa airbag açılmaz

2. Lamba yanmasa da açılmayabilir birşey söylenemez

3. Kendiliğinden açılmaz

4. Bakım sonrası bence tesadüf. Zira o kısım ile ilgili hiçbir şeye dokunulmuyor.

Yorum bağlantısı
Atıl Albayrak
(düzenlendi)

Anlaşıldı, tekrar servis yolu göründü bana. Sonuç alınca bilgi veririm başkalarına da yardımcı olması açısından. Herkese teşekkür ederim.

tarihinde At?l Albayrak tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Atıl Albayrak

Bu hava yastığı ikaz lambası artık sürekli yandığından tekrar götürdüm servise. Bilgisayara bağlandı bu sefer yerini tespit ettiler. Yolcu yan hava yastığı veriyor arızayı. Koltuğun içine gömülü olduğundan arızanın tam olarak niteliğini tespit etmeleri için koltuğun döşemelerini sökmeleri gerekiyordu. Şu aralar fırsatım olmadığından bırakamadım. Bir de arızaya göre çıkarılacak olan tutarı göze alamadım. Eğer değiştirmek gerekirse 2.500 liraya kadar yolu var dedi servis. O nedenle servis dışında da bir yere götürmek niyetindeyim. Önerileriniz varsa memnun olurum.

Yorum bağlantısı
Atıl Albayrak

Hakan bey teşekkürler, inşallah dediğiniz gibi değiştirmeye gerek kalmadan soketlere bakarak hallolur. Çalışan şey durduk yere niye arızalanır ki? Bu arıza çıkmadan 10 gün önce kuaföre vermiştim aracı. Koltukları temizlerken mi birşey oldu acaba diye düşünüyorum. Ama o da 10 gün sonra mı ortaya çıkar?

Yorum bağlantısı
Kemal Murat İnce
Sokettir o soket. Kuaför temizlik yaparken koltuk altındaki soketler çıkmıştır. Bakın görürsünüz. Onlara bi wd40 sıkın, bi silin, daha sonra yerine takın. Muhtemelen sönecektir.

Kanka soket çıktığında sinyal veriyor 6kez sinyal verip biraz sönüyor falan, başıma geldi çünkü. Devamlı yanması hayra alamet değil o iş modülle alakalı muhtemelen.

Yorum bağlantısı
Uğur Çakmak
Benim mandada sürekli yanardı. Ama sürücü havayastığının clockspring ile bağlantısındaki soket çıktığı için 4 kere kodlu yanar daha sonra sürekli yanardı. O soketi takınca sönmüştü. Denemeden anlaşılmaz. Modül durduk yere niye bozulsun ki? Hoş bozulsa da onu da ebayden 150-200 aralığına bulmak mümkün.

Hocam bu clockspring dediğiniz bağlantı yeri nerde? benim ışıkta aynen sizin ki gibi yanıyo.

Yorum bağlantısı
Atıl Albayrak

Yalnız soket deyince aklıma geldi, servis tespit için bilgisayarı bağladıktan sonra usta koltuğun altındaki üzerinde devreler olan bir kutuyu çıkarmıştı kontrol için. Pas var mı yok mu baktıktan sonra Hakan bey'in dediği gibi WD40 sıkıp takmıştı. Sonrasında değişen bir şey olmayıp da ışık yanmaya devam edince arabayı bırakın demişti. Bu hafta sonu hallettirmeye çalışacağım inşallah başka bir ustada.

Yorum bağlantısı
Uğur Çakmak

Fiesta'larda bu koltuğun altında sensör var mi? Ben o kadar baktım göremedim.

Yorum bağlantısı
Uğur Çakmak
Yolcu havayastığı yoksa yoktur. Fiestalarda yolcu havayastığı olmaması lazım.

Atıl bey, olay daha çok modüle dönmeye başladı.

Ya Hakan abi benim Fiesta da var yolcu hava yastığı ama kutuyu bulamıyorum.Nasıl olacak bilemedim

Yorum bağlantısı
Yiğitcan Coşar

Hakan Abi fiesta vanlarda yok yolcu hava yastığı diğerlerinde standart :D

Yorum bağlantısı
Uğur Çakmak
Hakan Abi fiesta vanlarda yok yolcu hava yastığı diğerlerinde standart :D

Yiğit sen bulabildin mi o sensörü ya.Banada göster.

Yorum bağlantısı
Yiğitcan Coşar
Yiğit sen bulabildin mi o sensörü ya.Banada göster.

Kemerlerin oralarda kablolu bişeyler vardı heralde ama bilemedim o mu değilmi :D

Yorum bağlantısı
Uğur Çakmak
Kemerlerin oralarda kablolu bişeyler vardı heralde ama bilemedim o mu değilmi :s

Yuvarlak ince bi boru var o mu acaba ya.Onun içini nasıl açacağız ki acaba?

Yorum bağlantısı
  • 6 ay sonra...
Abidin Akpınar

Sürücü koltuğunun altındaki kabloları bir kaç sefer çekip çıkarın.

Yorum bağlantısı
  • 2 yıl sonra...
Yunus Karslı

Merhabalar

3 yıldır kullanmakta olduğum 2004 c-max tren aracımda 10 gündür kontağı açıyorum test işlemi sonrası her zaman ki gibi diğer lambalar gibi hava yastığı lambası da sönüyor.Motor çalışınca hava yastığı lambası tekrar yanıyor.Bazen sürekli yanıyor bazen de hiç yanmıyor.Yorumlar da Koltuk altındaki soketlerden  bahsediliyor. Baktım ama nasıl çıkarılacağını göremedim vidalımı? tırnaklımı? Tecrübesi olan arkadaşımız varsa paylaşırsanız sevinirim.

Kazasız belasız günler dilerim.

Yorum bağlantısı
Batın Kırat

Merhabalar

3 yıldır kullanmakta olduğum 2004 c-max tren aracımda 10 gündür kontağı açıyorum test işlemi sonrası her zaman ki gibi diğer lambalar gibi hava yastığı lambası da sönüyor.Motor çalışınca hava yastığı lambası tekrar yanıyor.Bazen sürekli yanıyor bazen de hiç yanmıyor.Yorumlar da Koltuk altındaki soketlerden  bahsediliyor. Baktım ama nasıl çıkarılacağını göremedim vidalımı? tırnaklımı? Tecrübesi olan arkadaşımız varsa paylaşırsanız sevinirim.

Kazasız belasız günler dilerim.

Yanlış hatırlamıyorsam 8 numara lokma ile sökebilirsiniz. açık ağız takım ile de sökülür ama biraz uğraştırır. soket üzerindeki bu civatayı iyice gevşettiğinizde soketi kendinize doğru çektiğinizde yerinden çıkacaktır. bu hafta sonu aracın tüm koltuklarını söküp halı yıkama makinası ile yıkadım, koltuklar kuruyunca yerine taktığımda ise airbag bağlantı soketini takmadan aracı çalıştırdım ve bahsedilen arıza lambası yanıp bir daha sönmedi, muhtemelen bu çalıştırmada arıza olarak algıladığı için soketleri taktıktan sonra dahi sönmedi, ben de akünün kutup başlarını söküp aracı tekrar çalıştırdığımda ekrandaki airbag lambası söndü. yalnız akü söküldüğü için teyp için girilmesi gereken kod var kutup başlarını sökmeden bu detayı atlamayın.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Yunus Karslı

Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Koltuk üzerindeki  tozlar gitsin diye elimle hafif vurduktan sonra yana ışığında söndüğünü gördüm.1 hatfa oldu   arıza lambası yanmıyor.

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Mustafa AYSAN

selamlar sonunda airbag lambam söndü. tabi acı gerçek de ortaya çıktı. aracımın airbagleri açılmış. orjinalleri takılmış ve kaplama yapılmış. allahtan sonradan takılan airbagler orjinalmiş ve de sağlam çıktılar. sanayideki ustam gayet güzel bir işçilik çıkardı. şuan da lambam söndü. beyin ile ilgili sorun giderildi. kaplama olan sürücü airbag kapağı değişti. ustayla beraber çalıştık her bir yeri bana anlata anlata yaptı. arada benim de elim değdi. airbaglerin ohmaj ölçümü yapıldı. tüpün kontrolü yapıldı. şuan ki durumla beraber airbag sistemi allah göstermesin bir kaza durumunda açılacak hale geldi.

kocaeli/izmit bölgesinde airbag ile sıkıntı yaşayanlara ustanın telefonunu verebilirim.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...