İçeriğe Yönlendir

Mondeo III - Aracım Oksijen Sensörü Hata Kodu Veriyor

Fatih Bayram

Recommended Posts

Cemil Yıldızz

Valla Mehmet Bey Ben Aracı Alırken Abs Uyarı Lambasıda Bi Yanıyor Bi Sönüyordu Ufak Arıza Diye Pek Oralı Olmadım 1 Ay Sonrada Hiç Sönmemeye Başladı

Şuanda Aynı, Zaten Abs Devre Dışı Tabi Motor Uyarı Lambasıda Yanıyordu Ankarada Cihaza Bağlattım Cihaz Sağ Ön Abs Okuyucu Hatası Verdi Ankaralı Olanlar Pursaklar

Sanayisini Bilirler Küçük Bir Sanayi Orada Aradım Bulamadım Ostimede Gidemedim Şimdi Abs Arızalı Olduğu İçin Motor İkaz Lambası Yanıyor Diye Düşünüyorum İnşallah Sadece Odur

Abs Okuyucu Sanırım 100 Yada 150 Lira Arası Önemli Bişey Değil.. Saygilar.

Yorum bağlantısı
  • 2 yıl sonra...
Ersin Alan

Dizel araçlarda bu oksijen sensörü var mı yakıt hava karışımını dizelde ne sağlar 

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Dizel araçlarda bu oksijen sensörü var mı yakıt hava karışımını dizelde ne sağlar 

Var. Emisyonu takip eder, akışmetre ve iat sensörü ile beraber
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
İsa Acar
On 06.04.2010 at 18:55, Cem Işık yazdı:

...

Mk 3 mondeo 2.0 için lambda (nam-ı diğer oksijen) sensörü

Araçlarımızda iki adet var biri manifold üzerinde Bosch kodu:0258 005 717 - fiyat 100 TL

ikincisi katalitik sonrası Bosch kodu:0258 986 507 - fiyat 115 TL

...

Konuyu bir de ben hortlatayım :)

Tek bir bosch bayisinden alınmış fiyatlardır.

0258 005 717 = 160 TL.

0258 986 507 = 265 TL.

Yorum bağlantısı
Yusuf Davaz

benim aracımdada katalitik konvertör sonrası olan sensör hata veriyor. devamlı olarak P0141 bank 1 sensör 2 hatası. bu hata yakıta etki edermi. aracımda fazla yakma söz konusu. ankara şehir içi (devamlı trafik var ama) benzinde denedim yaklaşık 14 litre benzin tüketimi oldu.  16 17 litre lpg tüketimi var. lpg ayarını quatro garage de AFR ayarına göre ayarlattım ama yakıtımı bir türlü düşüremedim. ama benim araç hem lpg de hemde benzinde fazla yakıyor. nette bu sensörün başka markasını gördüm. bunu taksak uyum saglarmı . kodu aynı olarak gömrünüyor

https://www.aliexpress.com/item/4-Wrie-Universal-Lambda-Probe-Oxygen-O2-Sensor-for-Renault-Ford-MITSUBISHI-VOLVO-MAZDA-MERCEDES-VW/32840985062.html?spm=a2g0o.cart.99999999.280.41853c00OI5wtC

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
İsa Acar
On 02.04.2019 at 16:09, Yusuf Davaz yazdı:

benim aracımdada katalitik konvertör sonrası olan sensör hata veriyor. devamlı olarak P0141 bank 1 sensör 2 hatası. bu hata yakıta etki edermi. aracımda fazla yakma söz konusu. ankara şehir içi (devamlı trafik var ama) benzinde denedim yaklaşık 14 litre benzin tüketimi oldu.  16 17 litre lpg tüketimi var. lpg ayarını quatro garage de AFR ayarına göre ayarlattım ama yakıtımı bir türlü düşüremedim. ama benim araç hem lpg de hemde benzinde fazla yakıyor. nette bu sensörün başka markasını gördüm. bunu taksak uyum saglarmı . kodu aynı olarak gömrünüyor

https://www.aliexpress.com/item/4-Wrie-Universal-Lambda-Probe-Oxygen-O2-Sensor-for-Renault-Ford-MITSUBISHI-VOLVO-MAZDA-MERCEDES-VW/32840985062.html?spm=a2g0o.cart.99999999.280.41853c00OI5wtC

Linkteki üründe "0258 986 507" bu kod yazıyor. Benim araçta da değişmiş bu ama  manifold üzerinde olan "0258 005 717" kodlu sensörü de değiştirmem gerekiyor çünkü arıza ışığım sönmüyor bir türlü...

Yorum bağlantısı
Yusuf Davaz
(düzenlendi)
13 dakika önce, İsa Acar yazdı:

Linkteki üründe "0258 986 507" bu kod yazıyor. Benim araçta da değişmiş bu ama  manifold üzerinde olan "0258 005 717" kodlu sensörü de değiştirmem gerekiyor çünkü arıza ışığım sönmüyor bir türlü...

benimde manifolt üzerinde ki sensör saglam , katalizör üzerindeki oksijen sensörü bozuk olarak görünüyor.temizliyorum 1 hafta sonra tekrar yanmaya başlıyor. sizin sorun belki sensör kaynaklı olmayabilir. aracınız lpg li ise lpg kalibrasyonundada sorun olabilir. benimde bi ara p0171 hatası veriyordu. yolda yaptırdım lpg ayarını şimdi o sorun yok. üniversal olan bu 0258 986 507 -  orjinal olanda  bu 1S7F 9G444. orjinal olana Ankara Oto İkilerden 260 TL fiyat aldım. müsait bir zamanda bunu alıp degiştirecegim. isterseniz sizde burdan alabilirsiniz. çünkü üniversal bosch ve orjinal nerdeyse aynı fiyat. orjinal pahalı oldugu için universala yönelmişti arkadaşlar. orjinal ile aynı para oldukdan sonra universale gerek yok. hatırladıgım kadarıylada manifolt üzerindeki oksijen sensörü dahada ucuzdu. 

tarihinde Yusuf Davaz tarafından düzenlendi
ekleme
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
İsa Acar
3 dakika önce, Yusuf Davaz yazdı:

benimde manifolt üzerinde ki sensör saglam , katalizör üzerindeki oksijen sensörü bozuk olarak görünüyor.temizliyorum 1 hafta sonra tekrar yanmaya başlıyor.  üniversal olan bu 0258 986 507 -  orjinal olanda  bu 1S7F 9G444. orjinal olana Ankara Oto İkilerden 260 TL fiyat aldım. müsait bir zamanda bunu alıp degiştirecegim. isterseniz sizde burdan alabilirsiniz. çünkü üniversal bosch ve orjinal nerdeyse aynı fiyat. orjinal pahalı oldugu için universala yönelmişti arkadaşlar. orjinal ile aynı para oldukdan sonra universale gerek yok. hatırladıgım kadarıylada manifolt üzerindeki oksijen sensörü dahada ucuzdu. 

507 bende değişmiş olan, 717' yi değiştirmem gerekiyor. Onun orijinalinin fiyatını ve kodunu biliyor musunuz Yusuf Bey :unsure2:

Yorum bağlantısı
Yusuf Davaz
11 dakika önce, İsa Acar yazdı:

Aşağıdaki linkte OEM kodları da var ama bir çok kod var, hangisi acaba? :unsure2:

https://www.aloparca.com/yedek-parca/BOSCH/Oksijen-Sensoru/0258005717/9336

1S7F-9GF477 AB bu kodu buldum ama , bu kod ile ilgili bir parça bulunmuyor. belkide parça numarası yazarken harf veya sayı fazla yazılmış olabilir. 0312 278 0355 numara oto ikiler in numarası. ihtiyacınız olan parçayı burdan sorabilirsiniz. ben genelde ihtiyacımı bu firmadan alıyorum. fiyatlarıda gayet makul. ama siz sensör öncesi gaz ayarınızın düzgün olup olmadıgını kontrol ettirin. sizde hangi hata kodunu veriyor cihazda

Yorum bağlantısı
İsa Acar
1S7F-9GF477 AB bu kodu buldum ama , bu kod ile ilgili bir parça bulunmuyor. belkide parça numarası yazarken harf veya sayı fazla yazılmış olabilir. 0312 278 0355 numara oto ikiler in numarası. ihtiyacınız olan parçayı burdan sorabilirsiniz. ben genelde ihtiyacımı bu firmadan alıyorum. fiyatlarıda gayet makul. ama siz sensör öncesi gaz ayarınızın düzgün olup olmadıgını kontrol ettirin. sizde hangi hata kodunu veriyor cihazda

Gaz ayarı burada iki kere yaptırdım, tabiri caizse dükkandan çıkmadan tekrar yandı arıza lambası. P0171 hatası veriyor. Bayramda Denizli’ye gidince orada afr ayarı yaptırayım bari önce. [emoji849]
Yorum bağlantısı
Yusuf Davaz
3 saat önce, İsa Acar yazdı:

Gaz ayarı burada iki kere yaptırdım, tabiri caizse dükkandan çıkmadan tekrar yandı arıza lambası. P0171 hatası veriyor. Bayramda Denizli’ye gidince orada afr ayarı yaptırayım bari önce. emoji849.png

ama şöyle bişeyde var. manifold üzerindeki oksijen sensörü arızalı oldugu zamanda yakıt hava karışımı stabil olmadıgı için afr ayarıda yapılsa saglıklı birşey çıkmıyor ortaya . bende afr yaptırdım ama o ara termostatımda arıza oldugu için onda bile ayar tam olmadı. lpg beynine sıcak su gitmedigi için sıvı lpg düzensiz gaz haline geliyordu. buda ayarı saglıksız yapıyordu. bugun termostatı degiştirdim. bi kontrol edecem. bakalım benimki nasıl. benim P0141 genel itibari ile yanıyor . ara arada p0171 yakıyor. termostat sonrası belki bu düzelecek.  internette oksijen sensörünün test videoları felan var. deneme şansnız var ise o videolara bakarak sensörden mi kaynaklanıyor yoksa gaz ayarının bozuklugundan mı yanıyor görebilirsiniz. en azından bir fikir olur sizin için. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İsa Acar
ama şöyle bişeyde var. manifold üzerindeki oksijen sensörü arızalı oldugu zamanda yakıt hava karışımı stabil olmadıgı için afr ayarıda yapılsa saglıklı birşey çıkmıyor ortaya . bende afr yaptırdım ama o ara termostatımda arıza oldugu için onda bile ayar tam olmadı. lpg beynine sıcak su gitmedigi için sıvı lpg düzensiz gaz haline geliyordu. buda ayarı saglıksız yapıyordu. bugun termostatı degiştirdim. bi kontrol edecem. bakalım benimki nasıl. benim P0141 genel itibari ile yanıyor . ara arada p0171 yakıyor. termostat sonrası belki bu düzelecek.  internette oksijen sensörünün test videoları felan var. deneme şansnız var ise o videolara bakarak sensörden mi kaynaklanıyor yoksa gaz ayarının bozuklugundan mı yanıyor görebilirsiniz. en azından bir fikir olur sizin için. 

Teşekkür ederim Yusuf bey, geçmiş olsun [emoji106][emoji6]

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 8 ay sonra...
Fuat GÜVEN
İsa Acar yazdı:

Konuyu bir de ben hortlatayım :)

Tek bir bosch bayisinden alınmış fiyatlardır.

0258 005 717 = 160 TL.

0258 986 507 = 265 TL.

ustam bu fiyatlar yaklaşık bir yıl öncesine ait. siz nereden aldınız bu fiyatları? tekrar öğrenip yazabilir misiniz yada ilgili firmaya ait bilgi paylaşır mısınız?

Yorum bağlantısı
Yusuf Davaz
Fuat GÜVEN yazdı:

ustam bu fiyatlar yaklaşık bir yıl öncesine ait. siz nereden aldınız bu fiyatları? tekrar öğrenip yazabilir misiniz yada ilgili firmaya ait bilgi paylaşır mısınız?

Bende gecen haftalarda arastirdim. 717 ile biten 1. Sensore 25 euro +kdv fiyat aldim. 2. Sensorde ya ayni yada 3 4 euro farkli olabilir. Sensoru test ederken aracima carptilar o yuzden sensor isini askiya aldim simdilik. Bosch car servislerde yok ama. Ben direk sasmazdaki bosch bayiinden aldim fiyati. Perakendeleri yokmus ama nakit odeme yapip beklersek urun getiriyorlarmis.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fuat GÜVEN
Yusuf Davaz yazdı:

Bende gecen haftalarda arastirdim. 717 ile biten 1. Sensore 25 euro +kdv fiyat aldim. 2. Sensorde ya ayni yada 3 4 euro farkli olabilir. Sensoru test ederken aracima carptilar o yuzden sensor isini askiya aldim simdilik. Bosch car servislerde yok ama. Ben direk sasmazdaki bosch bayiinden aldim fiyati. Perakendeleri yokmus ama nakit odeme yapip beklersek urun getiriyorlarmis.

orjinal sensörü 270tl ye aldım ve araca taktım. motor ile alakalı tüm sorunlar düzeldi. sadece yakıt konusu kaldı o da bakalım nasıl olacak. 

ilginiz için de ayrıca teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Yusuf Davaz
Fuat GÜVEN yazdı:

orjinal sensörü 270tl ye aldım ve araca taktım. motor ile alakalı tüm sorunlar düzeldi. sadece yakıt konusu kaldı o da bakalım nasıl olacak. 

ilginiz için de ayrıca teşekkür ederim.

hayırlı olsun. hangi sensörü almıştınız . mavi olanı mı yeşil olanmı aldınız.

Yorum bağlantısı
Fuat GÜVEN
Yusuf Davaz yazdı:

hayırlı olsun. hangi sensörü almıştınız . mavi olanı mı yeşil olanmı aldınız.

yeşil olan orjinal sensörü aldım. üzerinde ford amblemi de var.

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Yusuf Davaz

bende geçen hafta bosch marka 0258 005 717 koduna sahip öndeki sensörü 160 tl ye  aldım ama aracın üzerindeki eski sensörü sökemedik. iyice sarmış durumdaymış. usta biraz ısıtıp denedi ama açılmadı. daha fazla ısıtılması lazım o zamanda komple dişlleri sıyırıp gelirse manifold sökülmesi lazım dedi. tornada yeni dişli açılması için. bunu en basit nasıl sökebiliriz. yada dedikleri gibi eksoz manifoldu sökmek gerekirse masraflı bir işmidir. söküm işleminde işlem çokmudur. 

Fuat GÜVEN yazdı:

yeşil olan orjinal sensörü aldım. üzerinde ford amblemi de var.

yakıta bir etkisi oldumu aldıgınız sensörün

Yorum bağlantısı
Fuat GÜVEN
(düzenlendi)
Yusuf Davaz yazdı:

bende geçen hafta bosch marka 0258 005 717 koduna sahip öndeki sensörü 160 tl ye  aldım ama aracın üzerindeki eski sensörü sökemedik. iyice sarmış durumdaymış. usta biraz ısıtıp denedi ama açılmadı. daha fazla ısıtılması lazım o zamanda komple dişlleri sıyırıp gelirse manifold sökülmesi lazım dedi. tornada yeni dişli açılması için. bunu en basit nasıl sökebiliriz. yada dedikleri gibi eksoz manifoldu sökmek gerekirse masraflı bir işmidir. söküm işleminde işlem çokmudur. 

yakıta bir etkisi oldumu aldıgınız sensörün

evet 

Sensör öncesi 1tl üzernde yakıyordu ve gaz yememe sorunu da vardı. Hatta sensörü alana kadar birkaç gün arabaya gaz almadım. Şu an şehir içi 42krş yakıyor ve arıza lambası da söndü ve bir daha yanmadı. Uzun yol deneyemedim. Ama salı günü depoyu doldurup İstanbul ataşehire gittim geldim. Şu an mesaafe 320km oldu ve gaz var. Aracım 38-40lt gaz alıyor. Gaz bitince hesabını yapıp buradan paylaşırım.

Bu arada sensörü sökebildiniz mi?

tarihinde Fuat GÜVEN tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Yusuf Davaz
Fuat GÜVEN yazdı:

evet 

Sensör öncesi 1tl üzernde yakıyordu ve gaz yememe sorunu da vardı. Hatta sensörü alana kadar birkaç gün arabaya gaz almadım. Şu an şehir içi 42krş yakıyor ve arıza lambası da söndü ve bir daha yanmadı. Uzun yol deneyemedim. Ama salı günü depoyu doldurup İstanbul ataşehire gittim geldim. Şu an mesaafe 320km oldu ve gaz var. Aracım 38-40lt gaz alıyor. Gaz bitince hesabını yapıp buradan paylaşırım.

Bu arada sensörü sökebildiniz mi?

valla dediginiz gibi bir düşüş yaşadıysanız sensör çok kısa sürede kendini amorti eder ve kullanım konforu saglamaya başlamış bile. şehir içi kullanımınız nasıl . yogun trafik halinde dur kalk mı yoksa normal dur kalkların oldugu  akıcı trafik şekildemidir.  yol bilgisayarında şehir içi kullanımda ortalama hız ve ortalama tüketim degerleri ne görünüyor. 

ben sensörü söktüremedim. şuanda karasızım zaten. benim çekiş ve tekleme vs problemim yok. sadece yakıt fazlalıgı var. en sonki ölçümde 16 km ortalama hız 13.4 ortalama tüketim ile 130 tl lik gaz ile ( 1 lt 3,20 tl ) 280 km oldu. ama kış ayında oldugumuz için benzin sarfıyatıda var . yani ortalama 260 265 km felan diyebiliriz. bu ara çok trafik yoktu okular tatil diye ama trafik artınca km hemen düşecek. 240 250 lere iner.

kimi sökeriz sorun olmaz diyor. ama kimide sensör ısıdan iyice sardıgı için yuvayı bozar, tornacıda yapılması gerekeceginden manifoldun inmesi gerekebilecegini söylüyor. buda zaten artı bir masraf olacak bana. ve bunun içinde hafta içi bir gün seçilecek.

Yorum bağlantısı
Fuat GÜVEN
Yusuf Davaz yazdı:

valla dediginiz gibi bir düşüş yaşadıysanız sensör çok kısa sürede kendini amorti eder ve kullanım konforu saglamaya başlamış bile. şehir içi kullanımınız nasıl . yogun trafik halinde dur kalk mı yoksa normal dur kalkların oldugu  akıcı trafik şekildemidir.  yol bilgisayarında şehir içi kullanımda ortalama hız ve ortalama tüketim degerleri ne görünüyor. 

ben sensörü söktüremedim. şuanda karasızım zaten. benim çekiş ve tekleme vs problemim yok. sadece yakıt fazlalıgı var. en sonki ölçümde 16 km ortalama hız 13.4 ortalama tüketim ile 130 tl lik gaz ile ( 1 lt 3,20 tl ) 280 km oldu. ama kış ayında oldugumuz için benzin sarfıyatıda var . yani ortalama 260 265 km felan diyebiliriz. bu ara çok trafik yoktu okular tatil diye ama trafik artınca km hemen düşecek. 240 250 lere iner.

kimi sökeriz sorun olmaz diyor. ama kimide sensör ısıdan iyice sardıgı için yuvayı bozar, tornacıda yapılması gerekeceginden manifoldun inmesi gerekebilecegini söylüyor. buda zaten artı bir masraf olacak bana. ve bunun içinde hafta içi bir gün seçilecek.

yukarıda yazdığınız kriterlere göre tüketiminiz normal diyebiliriz. benim aracım da şehir içi 280-300km (130tl yakıt) arası yakıyor. bence sizinki de normal. söküm işine gelince motor soğukken oksijen sensör lokması ile sökmeniz gerekli. eğer gerekirse civatalar için bazı çözücü spreyler (wd40) kullanabilirsiniz. ama lokma mutlaka kullanın derim.

Yorum bağlantısı
  • 7 ay sonra...
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...