İçeriğe Yönlendir

Iphone Artık Araba Kullanıyor!

Erhan Doruk

Recommended Posts

Erhan Doruk

iphone-aplikasyon.jpg

Berlin Freie Üniversitesi tarafından geliştirilen bir aplikasyonla ise otomobilinizi iPhone ile sürebiliyorsunuz. Henüz prototip aşamasında olan aplikasyonda bir dizi sensör ve drive-by-wire sistemi ile donatılan bir Chrysler Grand Voyager'a uygulanmış. Videoda da görebileceğiniz üzere otomobil başka bir yardımcı sistem olmadan sadece iPhone ile sürülebiliyor.

Kontrolü sürücüden almaya yönelik sistemler yavaş yavaş hayatımıza girmeye başlamışken bu aplikasyon ile sürücü otomobilden tamamen uzaklaştırılmış oluyor.

videosu;

http://video.mynet.com/arseven.onur/iPhone...iyor/392183.swf

alıntı: mynet

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Yapılamayacak bir şey değil..Nasıl oyuncak arabalar uzaktan kumandalıysa aynı mantık.Eskiden kabloluydu şimdi kablosuz. :nazar:

Yorum bağlantısı
Engin Deniz
İnanmadım...

Abi uzaktan kumandalı araçları kontrol ediyorlar, youtube da vardı videosu, bunuda yapmışlardır.

Yorum bağlantısı
Süleyman Çetin

Yaklaşık bir ay önce falan haberlerde izlemiştim bu haberi. Yanlış hatırlamıyorsam, yapılsa(aktif hale gelse) bile ruhsata işlenmesiyle ilgili problemler olacağından falan bahsetmişti.

Yorum bağlantısı
Cihan Yetişken2

MythBusters'da sık sık kumandayla yaptıkları bir işlem bu :nazar:

Yorum bağlantısı
Davut Çavdar
Yapılamayacak bir şey değil..Nasıl oyuncak arabalar uzaktan kumandalıysa aynı mantık.Eskiden kabloluydu şimdi kablosuz. :nazar:

Dediğiniz olayla bunun alakası yok, bunda wireless sensorler kullanılıyor, uzaktan kumandalı arabalar mekanik sadece komutları (ön arka sağ sol) sinyal ile gönderiyor alıcı devrede bunu demodule edip mekanik olarak motorlara iletiyor..

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran
Dediğiniz olayla bunun alakası yok, bunda wireless sensorler kullanılıyor, uzaktan kumandalı arabalar mekanik sadece komutları (ön arka sağ sol) sinyal ile gönderiyor alıcı devrede bunu demodule edip mekanik olarak motorlara iletiyor..

Wireless sensör olup olmaması önemli değil ki..İşin özü uzaktan müdahale edebilmek değil mi? Ne şekilde olursa olsun..bu yıllardır bilinen bir uygulamaydı.Artık hayatımızda bir çok şey kablosuz.Ayrıca binek araçlarını bu şekilde kumanda etmek pek fayda sağlamaz.İş makinelerini uzaktan kumanda edebilmek daha hoş olurdu.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Şoförsüz araba, bizim yollarda bir sürü var, bunlar yeni mi keşfetmiş ;)

Yorum bağlantısı
Davut Çavdar
(düzenlendi)
Wireless sensör olup olmaması önemli değil ki..İşin özü uzaktan müdahale edebilmek değil mi? Ne şekilde olursa olsun..bu yıllardır bilinen bir uygulamaydı.Artık hayatımızda bir çok şey kablosuz.Ayrıca binek araçlarını bu şekilde kumanda etmek pek fayda sağlamaz.İş makinelerini uzaktan kumanda edebilmek daha hoş olurdu.

Bu şekilde düşünmenize önce şaşırdım sonra da üzüldüm açıkçası, uzaktan kumandalı arabalarla, kablosuz sensorlerin kullanıldığı bilimsel çalışmanın yapıldığı, üniversitelerin çalışma grupları kurduğu hatta makale yazdığı bir çalışmayı aynı kefeye koydonuzya, size saygılarımızı sunuyoruz üniversite camiası olarak Ayhan bey.. ;):good1:

tarihinde Davut tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tar?m

Burda önemli olan konu arabanın kontrol edilmesi ;) Ha kablo ile ha kablosuz ile. Ayhan ustanın demek istediği bu idi :)

Bu arada Çağlar abiciğime de feci düzeyde katılıyorum . :s

Yorum bağlantısı
Ahmet Özdemir
Şoförsüz araba, bizim yollarda bir sürü var, bunlar yeni mi keşfetmiş :s

+1milyon

Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tar?m
Son günlerde teknoloji dünyasının bir numaralı konusu olan Apple iPad'e çok benzeyen bir tablet bilgisayarın Çinli bir firma tarafından tam 6 aydır satılmakta olduğunu söylesek ne düşünürdünüz?

Her şey dün Shanghaiist adlı siteye girilen bir haberin yayılmasıyla başladı. Burada belirtilen habere göre iPad'e çok benzeyen hatta iPad'den çok daha iyi teknolojik özelliklere sahip olan bir cihaz tam 6 aydır zaten satılmaktaydı. Üreticisi ise Çinli Shenzhen Great Long Brother Industrial adlı bir firmaydı.

Alıntıdır : Kaynak Cnetturkiye.com

Adres : İpad'ı bizden çaldınız

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran
Burda önemli olan konu arabanın kontrol edilmesi :D Ha kablo ile ha kablosuz ile. Ayhan ustanın demek istediği bu idi :D

Bu arada Çağlar abiciğime de feci düzeyde katılıyorum . :sanssiz:

+ 5000

Yorum bağlantısı
Sezgin Geridönmez

Tam hızlanmışken IPhone'nin berbat bataryası dıngırdarsa ne olacak?

Yorum bağlantısı
Ahmet Böcek
Tam hızlanmışken IPhone'nin berbat bataryası dıngırdarsa ne olacak?

en fazla aracı hurdaya ayırırsınız.Daha kötüsüde olmaz herhalde :) :) :crazy:

Yorum bağlantısı
Abdülmecit Cirbil

şimdi git 50000 tl ye focusu al,,içine binme,,iphone ile dışardan kullan..ne zevk aldım ben o işten :good1:)

illa dışardan kullancaksan uzaktan kumandalı araba alırım..

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
H.Cenk Bayrakçı

Aynısını Blackberry için gördüm, Alonso BB Storm ile uzaktan Formula 1 aracı kullanıyordu.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Burda önemli olan kontrol sistemini nasıl bagladığınız. Yoksa uzaktan kumanda konsolları (şu profesyonel oyuncaklardakiler) çok daha başarılı olur. Yapılan şey bitirme projesi bile olmaz bence.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...