İçeriğe Yönlendir

Oto Branda

Süha Demirtaş

Recommended Posts

Süha Demirtaş

Yarından başlamak üzere takiii ağustos sonuna kadar Mondeo aracımı kullanmayacağız. Ama 15 günde bir ufak bir tur atarım araba üzülmesin diye. Peki bu süre zarfında martılardan ve benzeri olumsuz hava koşullarından korumak adına Branda kullanmak mantıklımıdır ?

İnternette gördüğüm üzere sakıncalı olduğunu söyleyen bir çok kişi var, sizler ne dersiniz ?

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Branda aracınızı tahrip eder..Rüzgarlı bir ortamda özellikle aracınızı çizer.

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

branda yerine araca cila atıp sakin gölge biryere parketmeniz en isabetlisi olur. ancak ağaç altında bırakmayın. hem heryerine yaprak, çöp giriyo hemde bahar ayında ağaçların salgıladığı reçineler sabaha karşı aracınızın üzerine düşüyo. hem temizlemesi zor hemde boyaya zarar veriyor. randa da çok sıcak havalarda boyaya büyük zararlar veriyo. komşu apartmanlarda kapalı garaj varsa en iyisi odur tabi:)

Yorum bağlantısı
Saygın Can Oğuz

Aracı güzelce yıkayıyp üzerinde hiç toz yokken brandayı örtün ve gerekirse sabitleyin. Bence o kadar süre güneş, toz yemesindense örtmek daha iyi. Ben yıllarca araçlarımı örttüm,bir zararını görmedim.

Yorum bağlantısı
Can Karacaer

Ortmeyin. Kullansaniz da kullanmasaniz da zaten aurekli disarda degil mi? Normalden fazla yipranmaz.

Tercihen cogunlukla golge olan binalarin kuzey tarafina dogru parkedin, oglen gunesi vurmasin.

Yorum bağlantısı
Metehan Şahin

Pambıklı kumaş olursa hiç bişey olmaz. :) Bulamam derseniz 15 metre kumaş alın ve dikdirin. 30-40 TL dikiş parası ve alacağınız kumaşın parasına bu işi halledersiniz.

Yorum bağlantısı
İlker Kadılar

gerçekten çok çok iyi biri olarak söyliyecem bırandayı zamanında ve iyi kullanırsanız faydası olur zararı kesinlikle olmaz..

2 çeşit bıranda vardır kumaş tipi ve su geçirmez tipi..kumaşı yaz günleri güneşin kızgın sıcağından arabanın boyasını korumak için.. su geçirmez bırandayı kardan ve yağmurdan korumak içindir.peki en doğru bıranda nasıl kullanılmalı su geçirmez kullanıyorsanız aracınız bırandayı takacağınız zaman aracın kuru olması gerekiyor ve 4 günden fazla kalması tavsiye edilmez çünkü 4 günden sonra bıranda kış günü kullanıldığı için alt tarafdan nem almaya başlar ve nem hiç bir zaman arabaya iyi gelmez.kumaş çadırı yaz günü kullanılmasını tavsiye ederim kış günü değil yararı güneşin kızgın sıcağından koruması dır her iki tip bıranda kullanımında aracın temiz olması gerekir..bırandayı doğru kullanmazsanız araca zararı olur doğru kullanıldığında her zaman faydası olur.ama doğru kullananan çok az olduğu için hep yararından çok zararı olmuştur buna dikkat etmek lazım tabiki. mesala yaz günü açıkta olan bir aracı güneşin kızgın sıcağından kumaş bırandayla korumak boyanın ömrünün çok çok uzatacaktır.ve gölge deyipde ağaç altına bırakılan araçlar kuş pisliklerinin ve ağaç reçinelerinin aracın boyasına zarar vereceğini unutmamak lazım..bence en iyisi varsa kapalı garaj yoksa doğru şekilde ve ihtiyaç duyuluyorsa en doğru şekilde bırandayı kullanmak..

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

En büyük dezavanatajı, su buharını içeride tutması, domates serası gibi içerisi nemli kalıyor.

Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar

Açık renkli bir branda tercih edin ve örtmeden önce (temiz ve kuru olması çok önemli) pamuklu ve kenarları lastikli ,arabayı tamamen saracak bir çarşaf ,bez gibi bir örtüyle aracınızı sarın .Daha sonra brandayı örtün.4-5 günde bir aracın üstünü açın ve havalandırın.Hiç bir zararı olmayacaktır. Ben bunu Rizede 2 ay boyunca denedim ve en ufak bir nem olayı olmadı...

Yorum bağlantısı
Cihan Tiftik

Benim taka 1,5 yıl yattı su geçirmez brandayla. Tavsiyem;bırakın kendi halinde beklesin daha iyi. Uzun dönem testi yapmış oldum yani. :) Brandayı çıkardığımda vernik namına hiç bişey kalmamıştı tavanda.

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan
Yağmurdan sonra nasıl temizlenecek ki bu?

Sıcak suyla falan olabilir belki..

Araçlar yurt dışından gelirkende bu tarz bi maddeyle kaplanıyorlar sanırım..

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

İstanbulda iseniz aracı bana verebilirsiniz. :)

Brandaya gerek yok, bir binanın kuzeyine gelecek şekilde parkedin. Ön ve arkaya metalik güneşlik koyun. güneş enerjili fan motoru zımbırtılarından varsa koyun yoksa da farketmez. lastiklerin havasını 15 günde bir kontrol edin. Bir de asıl önemlisi motor yağını şimdiden değiştirin. bayat yağ beklemesin katılaşmasın karterde.

Yorum bağlantısı
İlker Kadılar
Benim taka 1,5 yıl yattı su geçirmez brandayla. Tavsiyem;bırakın kendi halinde beklesin daha iyi. Uzun dönem testi yapmış oldum yani. ;) Brandayı çıkardığımda vernik namına hiç bişey kalmamıştı tavanda.

helal sana cihan 1.5 sene yattı diyorsun su geçirmez bırandayla..ben 4 günde bir havalanması gerekiyor tavsiyesinde bulunmuştum.. tabiki senin arabaya zararı olacaktır o kadar senede.. yinede geçmiş olsun.doğru kullanılırsa yararı olur bu şekilde zararı olduğu kesin senin dediğin gibi...

Yorum bağlantısı
Deniz Tayanç
helal sana cihan 1.5 sene yattı diyorsun su geçirmez bırandayla..ben 4 günde bir havalanması gerekiyor tavsiyesinde bulunmuştum.. tabiki senin arabaya zararı olacaktır o kadar senede.. yinede geçmiş olsun.doğru kullanılırsa yararı olur bu şekilde zararı olduğu kesin senin dediğin gibi...

ilker abi yaşıyormsun nerelerdesin

Yorum bağlantısı
İlker Kadılar
ilker abi yaşıyormsun nerelerdesin

yaşıyorum tabi deniz forumdan biraz arazi olduk sadece. :nazar:

Yorum bağlantısı
Beyhan Yılmaz

İlk aracım 98 model hyundai accent`imi aldığımda nasıl korusam nasıl korusam derken gittim efes brandaya hem yazlık hem kışlık branda diktirdim ve kışlık olanı arkadaşlarında dediği gibi altı nemli kalıyor ve araç gerçektende domates tarlası gibi oluyor mantar bile yetiştirilir ve kışlıktan vazgeçtim kullanmadım yazlık brandada ise ince delikli olandan hava alsın hesabına yazın takıyorum mesela sanki güneşin sıcaklığı araca geçiyor ve dışarı çıkamıyor hafif güneşli havada brandayı bir çıkarıyorum araba yanıyor resmen sabitlensede hafif rüzgarda tavanını resmen aradaki tozlarla zımpara yapıyor sonuç olarak araç hafif güneşli düşünülerek bırakılmış bir yerde 10 sene yatar fakat branda ile 10 sene kalmaz =)=) tavsiye edilmez =) artık araçların üstünde brandalar göremiyorum millet uyandı sanırım branda sadece birşeylerden arabalarını kaçıran godomanlarda var şöfeer hemen bagajdan çıkarıyor brandayı tık kapatıyor üstünü..İzmir`deki gıda çarşısında falan bu şekilde bütün jeeplerin üstü branda ile örtülü iştah kabartmasın diye tek amacı artık brandanın bu...

Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

kısaca anladığımız üzere bu branda işi

1) en kötü haftada bir bakım istiyor

2) mevsimine göre en iyisinden seçmek gerek

3) bu durum altında güzel bir brandaya 70-80 tl verip üzerine birde bakım yapacaz

4) 15 günde bir dış yıkama yaptırırım kafam rahat olur. ayda 10 TL harcarım, toplam 40 TL ye bu iş biter ;)

Değerli bilgi paylaşımlarınız için teşekkür ederim..

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Hakan Yıldız

merhaba arkadaşlar,aracıma güneşten korunması için örtü almak istiyorum ne tavsiye edersiniz teşekkürler

Yorum bağlantısı
İlker Kadılar

güneşten korumak için bez tipi kumaş çadır sizin için en idealıdır..

Yorum bağlantısı
Hakan Yıldız
güneşten korumak için bez tipi kumaş çadır sizin için en idealıdır..

teşekkürler

Yorum bağlantısı
Metehan Şahin
merhaba arkadaşlar,aracıma güneşten korunması için örtü almak istiyorum ne tavsiye edersiniz teşekkürler

Pambıklı kumaş işinizi görür.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Hakan Yıldız

merhaba dün aksam aracımın brandasını örtmüştüm fakat gece şiddetli lodos brandayı uçurmuş sabah baktığımda branda aracın üzerinde değildi yan komşum gece uçtuğunu görünce brandamı almış sabah verdi sağolsun tavsiyem brandayı aracın altındanda bağlayın bilginize

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...