İçeriğe Yönlendir

Kontak Kapatırken Motorun Sallaması

Yusuf Celebi

Recommended Posts

Vural Sarı
Kontak kapatıldıktan sonra, sitem elektriği , beyin, enjektör ve yakıt pompası ekipmanlarında kesilir. Ancak bu arada enjektör mazot püskürmesine saniyelik süre ile devam eder. Beyin elektirk kesildiğini enjektöre bildiresiye kadar geçen mili saniye oranında , püskürtmenin bir miktarı sıcak olan üst blok segmanına kaçmış olur. Enjektör gelen elektrik kesinti komutunu bujilere aktarıncaya ve bujilerde ateşlemeyi kesinceye kadar, üst blok segmanına akan maozot ateşlenme ile karşı karşıyadır. bu tepki süresine kadar geçen mili saniyelik zaman diliminde bir miktar verimsiz yanma gerçekleşir ve ardından gelen "tüm sistemlerde çalışma kesildi" komutu ile sistem durur Bu verimsiz yanmaya motorun tepki süresi denir. Dizel araçlarda bu tepki süresi bulunmaktadır. Japonların yaptığı ise bu tepkiyi , milisaniyeden mikrosaniye algılamaya dönüştürmesidir.

Dizel motordan bahsediliyor.Buji ?

Yorum bağlantısı
  • 3 yıl sonra...
M.Mustafa Şahin

Stop ederken debriyaja basmak sarsıntıyı azaltıyor...

Aradaki fark hissedilir derecede...

Benim aracımda bu böyle...

evet bende denedim debiryaja basınca azda olsa titremeyi azaltıyor ama forda yakışmıyor :)

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Kontak kapatıldıktan sonra, sitem elektriği , beyin, enjektör ve yakıt pompası ekipmanlarında kesilir. Ancak bu arada enjektör mazot püskürmesine saniyelik süre ile devam eder. Beyin elektirk kesildiğini enjektöre bildiresiye kadar geçen mili saniye oranında , püskürtmenin bir miktarı sıcak olan üst blok segmanına kaçmış olur. Enjektör gelen elektrik kesinti komutunu bujilere aktarıncaya ve bujilerde ateşlemeyi kesinceye kadar, üst blok segmanına akan maozot ateşlenme ile karşı karşıyadır. bu tepki süresine kadar geçen mili saniyelik zaman diliminde bir miktar verimsiz yanma gerçekleşir ve ardından gelen "tüm sistemlerde çalışma kesildi" komutu ile sistem durur Bu verimsiz yanmaya motorun tepki süresi denir. Dizel araçlarda bu tepki süresi bulunmaktadır. Japonların yaptığı ise bu tepkiyi , milisaniyeden mikrosaniye algılamaya dönüştürmesidir.

Bence capanlar stop esansında sibobları açıyor, al sana sıfır titreşim, gayet basit :)

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Serkan Gezici

Cem bey dediğiniz gibiyse bir nebzede olsa rahatliyacam.7.7:)beterin beteri var demekki.

Mehmet bey bende bir anlarımki motordan kulaktan sorma gitsin.Ama bir ay önce 30.000 bakımına gitti.Motor kulagında sorun olacağını sanmıyorum.Dediğiniz gibi aynı marka ve model bir araç bulup test etmem lazım.Arkadaşımda Dizel 2010 İ30 var ben böyle sessiz bir dizel daha görmedim.on numara.En baz madel mp3 çalar ve usb girişi standart.Dedemin 285'lik MF traktörü benim araçtan daha sessiz çalışıyor. :)

çok sesli çalışması zincirden de olabilir bende aracı çalıştırınca arkadaşlar komşular uyandı kapat diyorlardı ama zincir değiştirince büyük oranda kesildi ses stop ederken titreme bendede var usta normal dedi

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Alaattin Zeki

Aynı problem ben dede var, diğer bir focusla karsılastırdım ve problemin motor kulaklarından oldugunu farkettik.Arkadaşın focusta kulak değiştirildi yan sanayi kullanmıs sarsıntıyı çok iyi kesemedi sonrasın da orjinal kulak aldı ve sarsıntı kayboldu.

20 gün önce bozuk yolda önden gelen ses problemi ile ustaya gittim Z rot bozuk değiştirdik. usta araçta gereğinden fazla vibrasyon var motor takozu bozuk olabilir dedi. söktü orjinali ile değiştirdi, araca bindiğimde gerçektende önceden hissedilen aşırı bir titremenin yok olduğunu hissettim. üstelik stop ederken yaşanan lakırtılı sallantı da yok olmuştu. Araç konforunun bir kaç basamak yükseldiğini farkettim. Titreme ve Sallantı problemi olan arkadaşların dikkatine..

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
M.Mustafa Şahin

Herkese Selam.

Arkadaşlar bu konu ile ilgili daha önceleride formda yazılıp çizildi hepsini takip ettim.Ne tavsiye ettiyseniz uyguladım ama aracı kontak kapatıp stop ederkenki o motorun sallanmasını bir türlü durduramasım.Öyle böyle değil mütiş sallanıyor.aracım 2009 madel Focus trend,Dizel.Artık bu yüzden soğumaya başladım araçtan ya.Bu sallanma aracın motoruna zarar vermezmi.Koskoca ford bu motoru sabitleyememişmi.yardım edin.

Debriyaja basarak stop ederseniz sallanmanın azaldığını göreceksiniz. bende öyle yapıyorum. benimki sadece bir öneri

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Birol Şahingöz

Eski bir focus kullanicisi olarak tecrubelerim sonrasi titreme normaldir. Fakat biraz beklenip debriyaja basarak stop edilirse tahminimce titreme en aza indirgenmis olur.

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Coşkun Yılmaz

Kişisel kanaatim dizel motor hep stop ederken sallanır, bu motorun sağlığı ile doğru orantılıdır pistonları sekmanları kaçıran motorlar daha fısır fısır stop eder benzinli gibi nazikçe kendimin 220 binde dizel 1.4 hdi vardı basınc tepme diye birşey yoktu. 
Ve bir miktar sallanması iyidir çünkü sallanmayan hareket etmeyen birşey biryerleri kıraraz faz değiştirir..
Eger ki bu sallantı arabayıda debindirecek hale gelmişsse şüphe edilmeli.

Sallanmaya devam :)

Yorum bağlantısı
Aytaç Tan

Mitsubishi Colt 1.5 DiD deneyin bence, sallantı neymiş göstersin,7.7 şiddetinde deprem yaşatıyor hem çalışıtırınca hem durdurunca.

Her japon bildiğimiz japon değil bence:)

Abi mizahin 10 numara :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Uğur Köker

bende de benzer sorun vardı,motor takozu çatlamış,değiştirdim kurtuldum sıkıntıdan

Yorum bağlantısı
Murat Çukur

bende de benzer sorun vardı,motor takozu çatlamış,değiştirdim kurtuldum sıkıntıdan

hangi takoz sağ taraftaki büyük olanı mı?

Yorum bağlantısı
Uğur Köker

hangi takoz sağ taraftaki büyük olanı mı?

evet sağdaki büyük olandı;dışardan bakınca çatlak belli olmuyordu;levyeyle takozu sabitleyince ses kesildi böylece takozu sökünce çatladığını gördük...umarım sizinki de basit bir sorundur ve hal olur

Yorum bağlantısı

Bende 15 gün önce sağdaki kulağı OEM ürün ile değiştirdim...resmen dünya varmış dedim...

Yorum bağlantısı
  • 5 ay sonra...
Berkay Ekinci

Ne kadara değiştirdiniz acaba kulakçığı?
Bu sorun bendede var ayrıca bende kontağı kapattıktan birkaç saniye geçikmeli durduruyor motoru.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Lemi Sam

Osman Usta'nın bu konudaki görüşü gayet normal olduğu.

Osman ustanın seyrantepedeki yerini bilen var mı acaba?

Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Köksal Yılmaz

Bende 15 gün önce sağdaki kulağı OEM ürün ile değiştirdim...resmen dünya varmış dedim...

Üstünden zaman geçse de ne kadarmış abi motor takozu, ben de bu titremeyi hissetmeye başladım, malum 110 k da aracım, değişim vakti gelmiş olabilir.

Yorum bağlantısı

Üstünden zaman geçse de ne kadarmış abi motor takozu, ben de bu titremeyi hissetmeye başladım, malum 110 k da aracım, değişim vakti gelmiş olabilir.

Ürün OEM'di o zamanlar yanlış olmasın 300 liraya almıştım,şuanda da bu fiyatlardadır tahminimce.

Yorum bağlantısı
  • 5 ay sonra...
Cihan Kanyılmaz

Bende de aynı sorun var.2006tdci trend.çalıştırırken pek hissetmiyorum ama stop ederken fazla titriyor gibi geliyodu ilk aldığımda.şimdi gözüm de kulağım da alıştı :).Sıkıntılı bir durum olmadığını burdaki daha eski kullanıcılardan okumuştum.

Yorum bağlantısı
  • 4 ay sonra...
Mustafa Alkan

aynı sorun bendede var malesef bıraz bekleyınce ve ara ara yapıyo bencede malesef bu konudada sıkıntı var 

Yorum bağlantısı
  • 10 ay sonra...
Enes Bektaş

enjektörleri temizletin ilk 1 ay benzinli gibi çalışıyor sonra yine aynı. Sorun değil motorun doğal yapısı. Enjektör temizleyici atınca da kesiliyor biraz ama fordlar evet sallanıyor... :(

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Burak TONĞA

Karakteristik bir durum ama aşırı olduğunu düşünüyor sanız  motor kulaklarından kontrol etmeye başlayın biri tam işlev görmüyor olabilir oda sallantıya sebep olabilir stop ederken ama çok detaya girecek olursak o iş pistonların stop ederken duruş pozisyonlarına kadar gider :D

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Burak Yıldırım

Aynı sorun benim aracımda da mevcut debriyaja basıp stop etmeyi denicem bugün biraz azaltır diye tahmin ediyorum bakalım nolcak

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Servet Aydın
On 24.05.2010 at 11:31, Mehmet Ozyurek yazdı:

Dizel motor stop ederken titrer..

Çok biliyon sen

On 15.06.2010 at 20:10, Çağlar Bayur yazdı:

Yani; dpf focus tdci titaniumların emme manifoldunda klape de var mı?

Amanda aman neler öğrenmiş

Kangonun klape dişlileri aşınmış. 2300 tl dediler. dişlileri bulmam lazım veya yaptırmam da, daha piyasada ne adla arandığını bilmiyordum. Burası çıktı karşıma. Klapeymiş ya la

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
39 dakika önce, Servet Aydın yazdı:

Kangonun klape dişlileri aşınmış. 2300 tl dediler. dişlileri bulmam lazım veya yaptırmam da,

o klape kapanmassa çok güzel 12950 devir çevirion anlatmış mıydım :dance3:

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...