İçeriğe Yönlendir

Tartarini ; Sorunlar, Yorumlar

Hüseyin Aksungur

Recommended Posts

Hüseyin Aksungur

Arkadaşlar bir ay önce 2003 Hb focus 1.6 comfort aldım. Tartarini LPG var. İlk çalıştırdığımda gaza geçene kadar araba potur potur tekliyor, gaz yemiyor, benzini çiğ atıyor. Bu neden olur?

Bir de Lpg tüketimim km'de 30 kuruş civarı. Normal değil diye düşünüyorum. Neden kaynaklanır acaba?

Yorum bağlantısı
Onur Çiftçi

Ben aracımı satmadan bu tur bır sorunu vardı teklıyordu çalıştıgında gaza geçene kadar servise goturdugumde benzin pompasının bozuldugunu soylemişlerdi diger sorunuza gelince km 300 ykr yakması çok yuksek rakam 160-170 ykr civarlarında yakmalı aracınızda bir sorun var boşa o degerlerde gazla binmeyin benzinlide çok fazla yakmaz bu halinden 300-320 ykr civarı yakar

Yorum bağlantısı
Burak Hatipoğlu
(düzenlendi)
Ben aracımı satmadan bu tur bır sorunu vardı teklıyordu çalıştıgında gaza geçene kadar servise goturdugumde benzin pompasının bozuldugunu soylemişlerdi diger sorunuza gelince km 300 ykr yakması çok yuksek rakam 160-170 ykr civarlarında yakmalı aracınızda bir sorun var boşa o degerlerde gazla binmeyin benzinlide çok fazla yakmaz bu halinden 300-320 ykr civarı yakar

+1

30 krş lpg li yakması çok anormal, zaten benzinde bu kadar yakar, acil bir ustaya yada mehmet abiye danışmak lazım :)

tarihinde Burak Hatipo?lu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Hüseyin bey, avatarımızda sadece kendi resmimizi kullanıyoruz. Lütfen en kısa sürede değiştirir misiniz?

Yorum bağlantısı
Adem Tarı
Hüseyin bey, avatarımızda sadece kendi resmimizi kullanıyoruz. Lütfen en kısa sürede değiştirir misiniz?

Peki "Kişisel Fotoğraf" da hangi fotoğrafı kullanmamız gerekiyor?

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
Arkadaşlar bir ay önce 2003 Hb focus 1.6 comfort aldım. Tartarini LPG var. İlk çalıştırdığımda gaza geçene kadar araba potur potur tekliyor, gaz yemiyor, benzini çiğ atıyor. Bu neden olur?

Bir de Lpg tüketimim km'de 30 kuruş civarı. Normal değil diye düşünüyorum. Neden kaynaklanır acaba?

ateşleme sorunu olabilir.

buji-buji kablosu-bobin

Yorum bağlantısı
Ahmet Ertugay

LPG tüketimi gerçekten fazla. Benim araçta LPG yok, benzinde tüketim km'de 26-27 kuruş.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Zaten araç tekliyor demişsiniz, satın aldığınızdan beri böyle mi? nereye baktırmıştınız? Ateşleme sorunu olduğu kesin,muhtemelen bobin - buji kablosu.

Yorum bağlantısı
Hüseyin Aksungur
Zaten araç tekliyor demişsiniz, satın aldığınızdan beri böyle mi? nereye baktırmıştınız? Ateşleme sorunu olduğu kesin,muhtemelen bobin - buji kablosu.

Aldığımdan beri böyle. Servise gitmedim. Ustam çocukluktan arkadaşım ustalığı çok iyidir. Sente atlak diye söktük ayar yaptı sorun devam ediyor.

Sayın hocam ateşleme sorunu lpgde de ciddi şekilde belli olur. Aracım LPGye geçince nisbeten rahatlıyor.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Tekleyen arabada , sorun gidermek için, triger kayışını söküp tekrar aynı kayışı geri takmış ise, söyleyecek söz bulamam tabii...

Yorum bağlantısı
Kuzey Kaya

abi benim gaz sistemim de tartarini... çok kaliteli diye taktırdık... 1.5 sene oluyor... hiç sorun yaşamadım bu biraz şans işi galiba... ama yakıtın acayip yüksek çünkü neredeyse benim 4000 motorluk aracımdan fazla yakıyorsun benim araç 300-330 krş. yakıyor. uzun yolda 240 krş.a düştüğü bile oluyor... yanlış birşeyler var... ihmal edilecek gibi de değil... benzinde kullanman daha mantıklı bu durumda..

Yorum bağlantısı
Aldığımdan beri böyle. Servise gitmedim. Ustam çocukluktan arkadaşım ustalığı çok iyidir. Sente atlak diye söktük ayar yaptı sorun devam ediyor.

Sayın hocam ateşleme sorunu lpgde de ciddi şekilde belli olur. Aracım LPGye geçince nisbeten rahatlıyor.

ben o hatayı eski arabamda yaptım,arkadaşım diye hep aynı kişiye götürdüm,sonu hep hüsran,işi bilen birine baktır,yoksa fena kurcalıyorlar,düzen tutmuyor.

Yorum bağlantısı
Sevgin Yılmaz

Kesinlikle tüketiminiz çok.En fazla şehir içi 20 kuruşlar civarında olması lağzım.

Yorum bağlantısı
Hüseyin Aksungur
Tekleyen arabada , sorun gidermek için, triger kayışını söküp tekrar aynı kayışı geri takmış ise, söyleyecek söz bulamam tabii...

Öncelikle araç sente ayarı, bujiler, vs için söküldü. Triger kayışı yeni olmasaydı en aptal usta bile değiştirelim derdi. Bu nedenle ustamın kötü olduğunu söyleyemem.

Servise her seferinde boş işler için çuvalla para ödemedim, ödemem de.

Bu arada sorunum çözülmüştür. Yakıt pompasının arızası nedeniyle gerçekleşen bir durummuş. Lpgye de program attırdım iki güne oturur dedi usta.

Benim toplamda 2 günüm gitti (hoş tatilde iyi oldu), yakıt pompası, bujiler, yağ değişimi, senkronizasyon, hata silme ve işçilik 220 TL oldu Yani 45 Tl işçilik oldu...

İlgilenenlere çok teşekkür ederim...

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

1. Triger kayışının durumunu, göz, dokunma, his duyusu ile anlama yöntemi yoktur. Eğitim kitabında, 1 gün önce takılan kayış bile sökülmüş ise yenilenmesi gerekir diye yazar. Triger kayış arızaları çok ciddi meblağlara sebebiyet verir.

2. Yakıt pompası şamandıra ile beraber bir parçadır, lehimden sökmek mümkün olsa da, takılan elektrikli motorların ömrü çok çok kısa olacağı için, boşa ödenen bir meblağ olur

3. Lpg deki aşırı tüketimi benzin pompasına bağlayan, ardından lpg ye program atıp, gün sayma sonrası kendi kendine düzeleceğini söyleyen ustada da de büyük cesaret varmış.

Yorum bağlantısı
Selçuk Baysal
1. Triger kayışının durumunu, göz, dokunma, his duyusu ile anlama yöntemi yoktur. Eğitim kitabında, 1 gün önce takılan kayış bile sökülmüş ise yenilenmesi gerekir diye yazar. Triger kayış arızaları çok ciddi meblağlara sebebiyet verir.

2. Yakıt pompası şamandıra ile beraber bir parçadır, lehimden sökmek mümkün olsa da, takılan elektrikli motorların ömrü çok çok kısa olacağı için, boşa ödenen bir meblağ olur

3. Lpg deki aşırı tüketimi benzin pompasına bağlayan, ardından lpg ye program atıp, gün sayma sonrası kendi kendine düzeleceğini söyleyen ustada da de büyük cesaret varmış.

Hüseyin Bey inşallah sorununuz çözülür ama siz yine de Çağlar abimizin söylediklerini yabana atmayın, kendisi forumun değerli bilgi kaynaklarından biridir.

Yorum bağlantısı
Hüseyin Aksungur

Benzin pompası benzindeyken gaz yemiyor ulmasından dolayı söküldü. Gaz için programı Lpg ustaları yaptı.

Çağlar beyin bilgisine hiçbirşey diyemem. Allah razı olsun. Ancak onun bu konuda bilgi üstünlüğü yarışına girerek fevri cümleler kurması bence hoş değil.

Benim sorunum çözülmüş durumda Çağlar bey. Acaba tesadüf mü oldu ki?

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Murat Türer
(düzenlendi)

Lpg tüketimleriniz şehir içi 1 lt lpg ile yaklaşık 10 km olmalıdır Şehirler arası sakin kullanımda ise 1 lt ile 14 km ye kadar gidebilirsiniz Tabiki size kalmış

tarihinde Murat T tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Murat Türer
(düzenlendi)

Bir de Lpg tüketimim km'de 30 kuruş civarı. Normal değil diye düşünüyorum. Neden kaynaklanır acaba? Tekleme sorunu lpg ye geçişten sonrada devam ediyorsa sorun ateşleme sistemindedir Triger kayışından bahsedenler olmuş problem triger değişiminden sonra olmuş ise subab zaman ayerını kaçırmış olabilirler Sadece benzinde yapıyorsa yakıt benzin sisteminde olabilir Enjektörlerinizi kontrol ettirin benzinin enjektörlerden sağlıklı şekilde geldiğinden emin olun

Tekleme sorunu lpg ye geçişten sonrada devam ediyorsa sorun ateşleme sistemindedir Triger kayışından bahsedenler olmuş problem triger değişiminden sonra olmuş ise subab zaman ayerını kaçırmış olabilirler Sadece benzinde yapıyorsa yakıt benzin sisteminde olabilir Enjektörlerinizi kontrol ettirin benzinin enjektörlerden sağlıklı şekilde geldiğinden emin olun

tarihinde Mehmet tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Davut Tunacık

Arkadaşlar aracımda aldığımda tartarini sıralı sistem takılı idi.Araç lpg deposu dolu olmasına rağmen kendi kafasına göre benzine geçiyordu.Benzin pompasıda arızalı imiş.Ankaradaki ULUDA

Yorum bağlantısı
  • 5 ay sonra...
İbrahim Turan
Arkadaşlar aracımda aldığımda tartarini sıralı sistem takılı idi.Araç lpg deposu dolu olmasına rağmen kendi kafasına göre benzine geçiyordu.Benzin pompasıda arızalı imiş.Ankaradaki ULUDA
Yorum bağlantısı
Atilla Demir

bende tartarini taktırdım fakat bahsettiğiniz sorun bende yok. devrinde hıza ulaşmasında çekişinde gayet iyi. çok rahat lpg ye veya benzine geçiyor.

Yorum bağlantısı
Gökhan Aksu
(düzenlendi)

2 lpg ustası bir ford ustası birde elektrikçi elinden geçtikten sonra aracıma oksijen sensörü arızası teşhisi kondu.Geçtiğimiz cumartesi günü 120 tl sensöre 20 tl'de ustaya para ödedim.Tam herşey yolunda derken bugün motor arıza ışığı tekrar yandı.Dellenmeme az kaldı. :D

Bu konuda fikir verebilecek arkadaşlara şimdiden teşekkürler :nazar:

Konuyu yanlış başlığa yazmışım.Özür dilerim :D

tarihinde G tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Özenç

Gökhan Bey ;

Aracınızı ,aracınzdaki sistemi ,yaşadığınız sorunu ve şuanki arıza kodunu yazarsanız ,yardımcı olmaya çalışayım.

2 lpg ustası bir ford ustası birde elektrikçi elinden geçtikten sonra aracıma oksijen sensörü arızası teşhisi kondu.Geçtiğimiz cumartesi günü 120 tl sensöre 20 tl'de ustaya para ödedim.Tam herşey yolunda derken bugün motor arıza ışığı tekrar yandı.Dellenmeme az kaldı. :rolleyes:

Bu konuda fikir verebilecek arkadaşlara şimdiden teşekkürler :)

Konuyu yanlış başlığa yazmışım.Özür dilerim :wub:

Hüseyin Bey ;

Aracınzdaki sorunun nedeni yanlış lpg ayarından kaynaklı olarak benzin ücüsünün LFT (Long Fuel Trim) değerinin bozulmasıdır.Yapılması gereken aracınızı yaklaşık 300 km benzin ile kullanıp LFT değerinin ideal aralığa inmesini sağlamaktır ,bu sayede sabah soğuk motordaki sorununuz giderilecektir ;akabinde konusunda uzman bir serviste lpg kalibrasyonunu baştan yaptırmanız olacaktır.SElamlar...

Yorum bağlantısı
Atilla Demir

sayın mehmet bey; benim aracımdada tartarini lpg kiti takıldı 15 gün önce... aracın yakma değerinde, hızında çekişinde hiçbir sorun yok.

sadece; aracla ortalama 100 km/hz ile yokuş aşağıya giderken ayağımı gaz petalinden çekiyorum araç kendi deviri ile yol alıyor. işte bu durumda iken arac kendini sıkıp bırakıyor küçük küçük. yani sanki teklememi desem, yakıtı kesmesimi desem. ama bunlar çok küçük sıkıp bırakmalar. acaba bu neden olabilir. servise gitmem gerekirmi acaba. yada bu soruna daha önce rast geldinizmi....

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...