İçeriğe Yönlendir

98 Mondeo Beyin (problemli mi)?

Cavit Çırakoğlu

Recommended Posts

Harun Şen
Bu ... Zonguldak'ta deneyecek ikinci bir bobini bile bulamadım emmi. Kafayı yiyeceğim bu gidişle. Benden başka mondeo'da kullanan yok anladığım kadarıyla. Bayram ziyaretine gelen ailem araba burada bozulunca bırakıp gitmek zorunda kaldılar şimdi de ben uğraşıyorum. "Krank devir sensörü" de olabilir dediler ama 300km çapta hiçbir yerde yok ki deneyelim. Yetkili ereğli, düzce servisleri de dahil. Kafam bozuldu beyni söktük Ankara'ya götürüp yaptıracağım (tabi eğer arızalıysa). Kime götüreyim Ankara'da onu araştırıyorum. P0230 Fuel Pump Primary Circuit Malfunction P0352 Ignition Coil B Primary/Secondary Circuit Malfunction P1000 OBD-II Monitor Testing Incomplete Hatalarını veriyor bilgisayara bağlayınca. Ama kafasına göre de arada saat gibi çalışıyor 15 saniye sonra tekrar teklemeye başlıyor, ama fan bu arada devamlı çalışıyor tabi onda bir değişiklik yok.

Sayın İnan bende de 97 mondeo var. İlk çalışma esnasında gayet normal çalışıp, bahsettiğiniz gibi 10-15 saniye sonra sarsılarak 2 silindir çalışmaya başlıyordu. Yapılan testlerden sonra beyin arızası olduğuna karar verdiler. Samsun merkezde bulunan bir elektronikçi usta tarafından arıza giderildi. Şu an için hiçbir sorun yok.

Yorum bağlantısı

Siz iyi tamir ettirebilmişsiniz. Ben 2 sene önce Ankara'nın en büyük beyincisi Anka'ya tanıdık olmasına rağmen tamir ettiremedim. Yine çok iyi bir elektronikçi ustası beyni açmaya cesaret edemedi. Üstelik, bu usta beyin tamirinde referanstı. Daha doğrusu tamire garanti vermediler, araç bir daha çalışmayabilir, kabul ederseniz dediler. Ben de çıkma beyin almıştım. Benimkinin arızası Km göstergesi çalışmıyordu. Herşey değişti en son beyinde karar kılındı. Beyin değişince sorun düzeldi.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Beyinde temelde 2 parçanın tamiri var:

1. diyot

2. ateşeleme entegresi (sıfırı yok, başka beyinden çıkmışı bulunup takılıyor)

bunun dışındaki arızalarda, değişim tek şans

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Arda Inan

İzmir'de 700 TL'ye çıkma bir tane buldum. Ankara'ya getirip Yıldırım Oto'da her şeyi baştan gözden geçireceğiz sonra da eğer beyinse ki ben öyle olduğuna inanıyorum tamir şansını deneyeceğiz. Şans dileyin benim için :D

Yorum bağlantısı

İzmir'de 700 TL'ye çıkma bir tane buldum. Ankara'ya getirip Yıldırım Oto'da her şeyi baştan gözden geçireceğiz sonra da eğer beyinse ki ben öyle olduğuna inanıyorum tamir şansını deneyeceğiz. Şans dileyin benim için :D

Beyini değiştirip hemen aracı çalıştıramazsınız. Serviste anahtarlarınıza kod yüklenmesi gerekiyor.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Mondeo beyninde aile numarası tutmalıdır, parça no yanında yazan bir kod vardır, bu da aynı olmazsa, kodlama vs. de yapılamaz.

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Kesin beyin problemli ise E bay dan araştırın bence ben araştırmadım gittim dünyanın parasını bayıldım bence yurt dışına bakmakta fayda var.

Yorum bağlantısı
Harun Şen

Beyinde temelde 2 parçanın tamiri var:

1. diyot

2. ateşeleme entegresi (sıfırı yok, başka beyinden çıkmışı bulunup takılıyor)

bunun dışındaki arızalarda, değişim tek şans

Çağlar bey aynen izah ettiğiniz gibi. Çıkma beyinden alınan diyotların değiştirilmesi sureti ile tamirat yapılıyor. Daha önce de izah ettiğim gibi aynı sorunu ben de yaşadım. 3 ay kadar oldu şu an herhangi bir problem yok.

Yorum bağlantısı
Arda Inan

Bugün arabam 550 TL'ye Zonguldak^tan buraya çekici üstünde geldi ve Engin Usta'nın tavsiyesi üzerine şaşmazda Aydoğanlar elektronik diye bir yere gittik(Oto farın yanı). Yaklaşık 1 saatte beyin tamir oldu ve geri takıldı arabam tıkıt tıkır oldu çok şükür. İşin ehli usta olmayınca günlerce arabayla uğraşmak, işe yaramayan parçalara paralar harcamak ve çok sevdiğiniz arabanızdan soğumak. Başıma gelenleri kısaca böyle özetliyorum. 300TL'ye tamir oldu beyin, 1 sene de garantili. Ama fanın sürekli çalışma sıkıntısı için pazartesi elektrikçiye göstereceğiz çünkü beyinden kaynaklanmadığını söylediler bugün.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ümit Kocabaş

Geçmiş olsun, sorunu biraz meşakatli de olsa halletmenize sevindim.

Yorum bağlantısı
Arda Inan

Teşekkürler arkadaşlar umarım uzun bir süre arabanın sadece tozundan çamurundan şikayetçi olup, keyfini sürerim :D

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Levent Altuntaş

geçmiş olsun. şu ankaradaki beyincinin telefonu varmı. belki lazım olur bizede. saygılar

Yorum bağlantısı
  • 2 yıl sonra...
Birol Türkkan

Benim aracımdada aynı sorun oldu.Yardım ederseniz sevinirim.

Kontağı ilk çevirmemde fanlar otomatik olarak devreye giriyor ve marşı çevirdiğimde aracım marşı basmıyor.fanların durması bazen 15 dakikayı buluyor bazende 15 saniyeyi buluyor.Fanlar durduktan sonra araç çalışıyor.bu sorun neden kaynaklanabilir.

Yorum bağlantısı
Cavit Çırakoğlu

Tam hatırlamakla birlikte sigorta kutusundan müşüre yeni kablo gibi bir şeydi.

Yorum bağlantısı
  • 3 yıl sonra...
Sedat Demircan

Iyi günler  Ignition Coil B Primary/Secondary Circuit Malfunction

Bu aruzayi bende alıyorum Bunun direk tanimi nedir ..araç soğukken tekleme var 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cavit Çırakoğlu
11 saat önce, Sedat Demircan yazdı:

Bu arıza derken kontağı açınca direkt fanmı çalışıyor?

Yorum bağlantısı
Sedat Demircan
On 03.07.2018 at 20:29, Cavit Çırakoğlu yazdı:

Bu arıza derken kontağı açınca direkt fanmı çalışıyor?

Pardon arızayi çözdüm .trigeri yeni değişince usta sente ayarini yapamamış tekleme ondan çıktı tekrar sente yaptirdim araç roket maşallah .o arıza kodu da yok şimdi 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Ömer Sakallı
On 22.07.2014 at 19:15, Cavit Çırakoğlu yazdı:

Tam hatırlamakla birlikte sigorta kutusundan müşüre yeni kablo gibi bir şeydi.

sana zahmet ustan nasıl bişey yaptıysa anlat 3 gündür cözemiyoruz hatayı araçı çalıştırınca fan calışıyor

Yorum bağlantısı
Cavit Çırakoğlu
7 dakika önce, Ömer Sakallı yazdı:

sana zahmet ustan nasıl bişey yaptıysa anlat 3 gündür cözemiyoruz hatayı araçı çalıştırınca fan calışıyor

Ömer bey . Usta Gürcistan'da idi. Ben şimdi İzmir deyim . Tekrardan hatırladığım şey sigorta kutusunun içinde bir yerden bir sigorta yada röleden motorun ön kısmına doğru kablo çekmişti. Zannedersem tek kablo çift yere gidiyordu.  Öncesinde beyini kontrol etmiştik oradan bir sonuç alamamıştım. :(( Allah yardımcınız olsun .

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
On 03.07.2018 at 09:01, Sedat Demircan yazdı:

bobin arızası

Yorum bağlantısı
Sedat Demircan
2 saat önce, Çağlar Bayur yazdı:

bobin arızası

Çağlar abi eyvallah o problemi hallettim ateşleme ile ilgiliymiş o hafta triger sente yaptırıp bobinin kabloları kontrol ettirip çözmüştüm

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...