İçeriğe Yönlendir

98 Mondeo Beyin (problemli mi)?

Cavit Çırakoğlu

Recommended Posts

Cavit Çırakoğlu

Herkese merhaba mondeo aracımın fanı yaklaşık 10 gündür ilk çalıştırmada çalışıyor. 1 dakka içinde de kapanıyor, diğer fan açma faaliyetlerini normal şekilde yapıyor. Autocom test cihazında herhangi bir arıza göstermedi. yetkili servisin cihazı da herhangi bir hata kaydı okumadı.

Yapılan kontroller;

1-Beyin söküldü göz yordamı ile kontrol edildi.yanık bir yer göze çarpmadı.

2-Termostatın üstündeki sensörden beyine giden kablolar kontrol edildi sıkınıt yok.

3-Termostaın üstündeki sensörün yenisi takıldı.Yine aynı sıktıyı yaptı.

4-Sigorta tablosundaki fan ile ilgili roleler kontrol edildi, sıkıntı yok.

Ayrıca; 1- 2 hafta önce aracı lpg enjektörleri ve redüktörü değişti.Tabiki soğutma sıvısı değişti.(Su)

Forumda yazılanlara göz atmaya çalıştım benzer arızalar var. Ama bizimkinin fanı çalıştırınca kafasına göre çalışıyor sonrada kendi kendine kapanıyor.

Merak ettğim bir kaç soru;

1- Kafasına göre açan fanın hiç açmama ihtimali nedir?

2-Beyin kodu 97BB 12A 650 SD aynı beyinden alsam kodlama yapmadan çalıştırma (tak çalıştır ) imkanı varmıdır?

3-Aynı model ,otomatik vitesli araçların beyinleri ile düz vitesli araçların beyni aynımıdır?

4- Açmayan fan için sensör sökümü ile fan devreye her zaman girermi?

5-Mondeolarda soğutma sıvısının havasını alma diye birşey varmıdır?

Teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Cavit Çırakoğlu
düz ile otomatiklerin beyni farklı sanırım :spiteful:

teşekkürler..

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Kazık sormuşsun :wub:

Bence beyin bozuk...

1- Bence fan açar

2- Denemek lazım... Çalışmayabilir..

3- Farkılıdır diye tahmin ediyorum

4- Anlamadım

5- Hava alma her motorda vardır. Zaten hararet meyilli bir araç.. Kontrol ettirmekte fayda görüyorum..

Yorum bağlantısı

ilk çalıştırırken eger kılima açık kalmışsa,fan bir dakika kadar çalışıp sonra durur,kılima kapalıysa zaten böyle bişey olmuyor,beyin kılimayı açık zannediyor olabilir,tabi bu sadece tahmin,işde hayalet arıza.inşallah tez zamanda çözülür, hocam.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Marş ile beraber fan çalışması, beyin arızasıdır. Ancak 1 dakika sonra durmaması lazımdı :) PArça numarası yeteli değil, EECV yazan yerin orada bir aile ismi de vardır, mesela PTFE gibi, bunun da tutması gerekir.

Bir de klima rezistansıın kontrol ettirin. Yani klimanın elektriksel tüm bağlantılarını iptal edin, fan düzelmiş ise bu bölüme yoğunlaşılır.

Zetez Motooru , hiçbir yeri mıncıklanmamış ise, hava yapMAMASI ile ünlüdür. Ustacık parmağı değmemiş ise tabii.

Yorum bağlantısı
Cavit Çırakoğlu
Kazık sormuşsun :)

Bence beyin bozuk...

1- Bence fan açar

2- Denemek lazım... Çalışmayabilir..

3- Farkılıdır diye tahmin ediyorum

4- Anlamadım

5- Hava alma her motorda vardır. Zaten hararet meyilli bir araç.. Kontrol ettirmekte fayda görüyorum..

Teşekürler.

Hafta içi uzn bir yolum var. Yolda olaki fan açmasa hararet müşürünü(motor ısı sensörü) söksem fan açarmı? demek istedim. (Bu kötü senaryo)

ilk çalıştırırken eger kılima açık kalmışsa,fan bir dakika kadar çalışıp sonra durur,kılima kapalıysa zaten böyle bişey olmuyor,beyin kılimayı açık zannediyor olabilir,tabi bu sadece tahmin,işde hayalet arıza.inşallah tez zamanda çözülür, hocam.

Yok klima kapalı düğmede cam da değil. teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

o soketi çıkarınca, fan durmaksızın çalışır. Yalnız abartmamalı, yoksa, fanın soketi yanar.

Yorum bağlantısı
Cavit Çırakoğlu
Marş ile beraber fan çalışması, beyin arızasıdır. Ancak 1 dakika sonra durmaması lazımdı :) PArça numarası yeteli değil, EECV yazan yerin orada bir aile ismi de vardır, mesela PTFE gibi, bunun da tutması gerekir.

Bir de klima rezistansıın kontrol ettirin. Yani klimanın elektriksel tüm bağlantılarını iptal edin, fan düzelmiş ise bu bölüme yoğunlaşılır.

Zetez Motooru , hiçbir yeri mıncıklanmamış ise, hava yapMAMASI ile ünlüdür. Ustacık parmağı değmemiş ise tabii.

Dün gece 24.00 kadar ustamla beraber uğraştık. Ama şimdi siz klima dediniz. rahatladım. Araçta daha önceden varolan bir klima problemi var. Geçen yaz klimayı çalışır hale getirmişti Ankara'da usta. Sadece soğuk sıcak ayarı yapan motor arızalı idi. manuel şekilde yazın soğuğa almıştık. Kıştan sonra tekrar soğuğa almaya çalıştı ama olmadı. Anlatacağım klima kurcalanmış. Sıkıntının oradan olma ihtimali hayali güzel.

Birde (PERU E9AF14A 638 AA) yazıyor.

Beyinde klima ile ilgili olan sigortaları sökmek klimayı devre dışı bırakmak için yeterlimidir? Yoksa manuel bir işlem yapılıyormu?

TEŞEKKÜRLER

o soketi çıkarınca, fan durmaksızın çalışır. Yalnız abartmamalı, yoksa, fanın soketi yanar.

O zaman rampalardan yukarı giderken açmak lazım :D

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

PERU ismi, aile ismi olmalı. Sigortayı sökmek yanıltabilir, şase sorunu var ise tabii. Sağ altta klima tüpü soketi ilk aşamada incelenebilir.

Yorum bağlantısı
Cavit Çırakoğlu
PERU ismi, aile ismi olmalı. Sigortayı sökmek yanıltabilir, şase sorunu var ise tabii. Sağ altta klima tüpü soketi ilk aşamada incelenebilir.

Evet bu muhtemelen elektrikçi soğuk sıcak ayarını değiştirmek için oralarda bayağı bir uğraşmıştı. Bu akşam dediklerinizi bir uygulayalım bakalım sonuç ne olacak.

Yorum bağlantısı
Cavit Çırakoğlu
benim aklıma takılan bir şey var motor hava almışsa nasıl tespit edilir çalışmasında nasıl bir etki yaratıyor.

ve motorda hava alma nasıl yapılıyor bende denemek isterim hava almışmı almışsa havasını alma işlemi.. tşkler..

Motor hava almadan değil, soğutma sıvısı(antifiriz) hava almadan bahsediliyor. Sizin bahsettiğiniz motorun herhangi bir yerinden hava alması zannedersem!

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Arda Inan

Dün de yazmıştım ama aradım bulamadım, arayüz değişikliğinden galiba. Umarım daha faydalı olur yine yeni yeniden güzel forumumuz. Mondeomun 2. kademe fanı motoru çalıştırır çalıştırırmaz devreye giriyor ve bir daha susmuyordu biz de zamanında beyin tamirine giremediğimiz için sorunu 2. kademenin sigortasını çıkarmtakta bulmuştuk. Ancak 2 gün önce araba teklemeye başladı ve sanayiye gidip birçok denemede bulunduk.Önce benzin mi kirli filtreden mi dedik, yok değilmiş. Buji, buji kablosu, bubin değişti yok hiçbiri fayda etmedi. Üstelik araba sanayiye arada bir sarsılarak kendisi gittiği halde sanayide tamamen 2 silindire düştü. Bobinden 2. ve 3. silindire elektrik çıkmıyordu. Bayramda beyinci olmadığı için mecbur sanayide bıraktım arabayı. Dün arabamı özleyip bir gidip görmek istedim ve sorunsuz çalıştı ama bir süre ısınmasını bekledikten sonra tekrar teklemeye başladı. Biz de beyinde bir çatlak türü bir şey olduğunu ve ısınınca kendini bıraktığına yorduk kafayı. Preşembe beyin ustası bakıcak, Zonguldak'ta 300 ile 500TL arasına yapıyormuş beyinci Bülemt Usta diye birisi. Sizce mantıklı mı yoksa çıkma mı aranmalı ardaşlar?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Çıkmasının içinin tamirli olup olmadığı da bilinmez, en iyisi sizdeki beynin tamir edilmesi olacak, gerçekten problem orada ise, bu arada bobin arızası da olabilir (2. yeni bir arıza). Fanın sigortasını sökmek kötü bir çözüm, motor nasıl soğuyacak? Klima rezistansında da sorun olabilir, yani beyne yoğunlaşmadan önce iyi bir konrol şart

Yorum bağlantısı
Arda Inan
(düzenlendi)

1. Kademe fan çalışıyor 2. kademenin sigortası ayrı galiba Çağlar Abi çünkü hararet yükselince fan gene devreye giriyor. Yeni bobin takıp onu da denedik, değişen bir şey olmadı sonra beyin olduğuna kanaat getirdik. Klima rezistansı dediniz olaya bambaşka bir boyut kattınız iyice kafam karıştı :ki:

tarihinde Arda Inan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

fan devreye girer de, 2. kademinin de bir görevi var, sigorta çıkarmak, eve kadar gitmek için bir çözüm olabilir ancak. Klima sistemi arızası da fanı direkt çalıştırır.

Yorum bağlantısı
Arda Inan
(düzenlendi)

Şimdi anladım. Maalesef onu göze almıştım zaten çok hararetli ortamlara girmemeye çalışıyordum çözüm olarak. Neyse bakalım beyinden ne çıkacak göreceğiz. Teşekkür ederim Çağlar Abi hızır gibisin valla :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Servisten alınıp sıfır kutusundan çıkan 2 bobinin arızalı olduğunu gördüm... Çalışan bir araçtan söküp denemenizi tavsiye ederim..

Yorum bağlantısı
Arda Inan

Bu ... Zonguldak'ta deneyecek ikinci bir bobini bile bulamadım emmi. Kafayı yiyeceğim bu gidişle. Benden başka mondeo'da kullanan yok anladığım kadarıyla. Bayram ziyaretine gelen ailem araba burada bozulunca bırakıp gitmek zorunda kaldılar şimdi de ben uğraşıyorum. "Krank devir sensörü" de olabilir dediler ama 300km çapta hiçbir yerde yok ki deneyelim. Yetkili ereğli, düzce servisleri de dahil. Kafam bozuldu beyni söktük Ankara'ya götürüp yaptıracağım (tabi eğer arızalıysa). Kime götüreyim Ankara'da onu araştırıyorum.

P0230 Fuel Pump Primary Circuit Malfunction

P0352 Ignition Coil B Primary/Secondary Circuit Malfunction

P1000 OBD-II Monitor Testing Incomplete

Hatalarını veriyor bilgisayara bağlayınca. Ama kafasına göre de arada saat gibi çalışıyor 15 saniye sonra tekrar teklemeye başlıyor, ama fan bu arada devamlı çalışıyor tabi onda bir değişiklik yok.

Yorum bağlantısı
Cavit Çırakoğlu

Bu arada sıkıntıyı Batum da ustanın biri yeni bir müşür( zannedersem hararet)taktı ve sigorta kutusuna bağlantı yaparak çözdü. İlk çalışmada fan açma derdi yok. Bir şey anlamadım. ama sıkıntı bitti....Bence beyine yoğunlaşmayınn.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Müşiri takarak iş bitse iyi de, sigortaya ne bağlantısı yaptı??? Nereden, fanın soketinden mi, müşirden mi?

Yorum bağlantısı
Cavit Çırakoğlu

Müşiri takarak iş bitse iyi de, sigortaya ne bağlantısı yaptı??? Nereden, fanın soketinden mi, müşirden mi?

Sigortada rolenin dibine kablo çekti.Tam emin değilim ama heralde yeni müşürden.!Yarın bi bakayım.

Yorum bağlantısı
Arda Inan
(düzenlendi)

Ankara'dan krank devir sensörü aldırıp getirteceğim. O da olmazsa arabayı Ankara'ya götüreceğim zaten. Soğuta soğuta, yavaş yavaş gelirim artık ne yapalım. Çünkü sabahtan akşama, akşamdan sabaha arabada hiç bir şey yok. Beyni ayrı olarak test edip tamir etme imkanı yokmuş anladığım kadarıyla. Yaptığım bir kaç telefon konuşması bana bunu gösterdi. Bu arada beynin soketinden bobine giden kabloları kontrol ettik bir temassızlık yakalayamadık.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...