İçeriğe Yönlendir

Sunroof Tamiri.. ( 2004 Megane HB)

Nuri Başer

Recommended Posts

Akif Özkan

Paylaşım için teşekkürler.

Aynı sorun omegamda da mevcut.Konumu algılayan ve muhtemelen pice darbe gönderen o malzemede sıkıntı olduğunu düşünüyorum.Ama bu parçanın adını bilmediğim için araştırmalarım sonuca ulaşamıyor.Bu konum darbesi gönderen parçanın adını biliyormusunuz? 

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Aydın Demir

google da megane sunroof sorunu yazınca bu konu çıkıyor o yüzden üye olup buraya bakan arkadaşlara yardımcı olmak istedim benimde sunroof bu sene çalışmadı resetleme falan yaptım olmadı motoru çıkardım incelemelerim sonucu motorda bir sorun olmadığını devrede sorun olduğunu anladım iki parçadan şüpheleniyordum kapasitör ve röle,en basit olarak kapasitörü değiştirdim değişen birşey olmadı röleyi değiştirecektim Ankara da bakmadığım yer kalmadı bulamadım istanbul karaköyden buldum yurtdışında 3-4 $ ama nasıl olsa kimsede yok diye 45 tl ye satıyorlar bende mecbur aldım ve taktım.sunroof ilk günkü gibi çalışıyor zaten bu rölenin bir ömrü vardır 8 sene idare etmiş.belki daha uzun ömürlü olabilirdi bunun sebebide bizim araçların düğme kademesi 4 kademeli birinci kademeyi tamamlamadan 2. ye,3.ye,4.ye çevirince bir süre sonra röle bozuluyor uzun ömürlü olması için komutu tamamladıktan sonra düğmeyi çevireceksiniz ha bu arada en önemli şeyi yazmadım rölenin markası nais act212 12v 8 bacaklı bir röle.kapasitörüde açmışken değiştirirseniz iyi olur 50 krş bişey kapasitörde 470 mikrofarad 35 v luk bir kapasitör Volt u 12 üzeri olsun yeter.toplam 50 tl ye çözdüm sunroofcularda 300-400-500-600 tl kim ne tutturursa fiyat çekiyor

benim 99 mondeom var aldığım kişi sunrof un arızalı olduğunu söyledi,yaklaşık 1 yıl oldu ,hiç baktırmadım arızasına,zaten ankarada da anlayan yok diyorlar buna özel sunrof tamircisi bakmalıymış,bu sizin anlattığınız role işlerinden falan da hiç anlamam belkide arızası sigortası patlak ondandır ama inanın hiç üstüne düşmedim ,bu işlerden anlayan birisi olarak size baktırmak isterim  uygun görürseniz ,telefonum 5353309105 ararsanız sevinirim..

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Suat Bozdemir
(düzenlendi)

Selamlar..

Focustan sonra aldığım 2004 Megane HB'in sunroofu açılmıyordu.. Birkaç oto elektrikçiye gösterdim ve tavan inmesi lazım zor iş, motor yanmıştır v.s. benzeri olumsuz yaklaşımdan sonra mais yetkili servise gösterdim.. onlar da arızayı biliyoruz, motor değişiyor 1500-1600 TL arası masrafı var tamir olmuyor dediler.. (oha yani..)

Hal böyle olunca iş başa düştü. :) aldım takım çantasını elime ve 1,5 saatlik uğraş sonucu tavan döşemesini komple indirdim.. (evin salonunda yerini aldı) :D motora ulaştım ve incelemelerim sonucu arızanın motor beyninde (driver & counter devresi) olduğunu anladım.. devre tek başına satılmadığı için ya 1300 TL verip yeni motor alacaktım ya da 500-600 TL ye çıkmasını bulacaktım..

DC elektrik motoru sağlam ve çalıştığı için ben de 3. bir seçenek olarak yeni bir sürücü devre tasarladım.. elektronik sayıcı yerine (bu sayıcı açılıp kapanma anlarını ve kademeleri ayarlıyor) stopper switch, sürücü yerine 2 adet çift kontak röle kullandım.. böylece düğme olarak mevcut açma kapama anahtarı da işimi gördü.. Yaptığım devreyi ön sol direk içerisine yerleştirdim.. böylece herhangi bir arızada tavan sökmek zorunda kalmayacağım..

Eski sistemde ancak 4 farklı kademede açılabiliyorken benim devre ile istenilen mesafede yada tam açılıp kapanma sağlanabiliyor.. :biggrin: akü söküp takınca tanıtma gibi bir dert te olmuyor..

Sonuç olarak biraz yorucu oldu ama Sunroofum artık çalışıyor.. Toplam maliyet 20 TL.. (röle, klemens, baskı devre, kablo, switch..) Kendi tamir ettiğin sunroofu açıp gezmenin verdiği keyif ise paha biçilemez.. :D

Servise de kapak olsun..

devreyi yapıp gönderebilecek var mı?

tarihinde Tahir İlter tarafından düzenlendi
Resimli alıntı
Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Tamer ÖZEN

Tavan sökme işi önce gözümde büyüdü uzak durdum ama sonra biraz incelediğimde sadece direkler ve birkaç bağlantı haricinde sökmeye engel bulamadım..

Tavan ile ilgili iki ayrıntıyı belirtmek isterim: Birincisi çok kırılgan bir malzeme olduğundan dikkatle ve özenle sökülmeli. İkincisi Tavan döşemesini tavana bağlamak için 16 adet bildiğimiz Cırt-Cırt tabir edilen tekstil ürünleri kullanılmış..

Sökme işlemini basamak basamak anlatıyorum..

**Önemli bir nokta: sökme işlemi sırasında neyi nereden söktüğümüze dikkat edip vida, klips v.s. parçaları dikkatli bir şekilde muhafaza edelim**

1-Öncelikle sağ ve sol güneşlikleri klipslerini ayırdıktan sonra yukarı doğru kastırıp çıkarıyor ve 2 ön direği sökmek için önce üst kısımlarını metal direğe tutan klipslerden kurtarıp çekiyoruz.. sonra yukarı doğru asıldığımızda çıkıyor.. Ortada bulunan güneşlik ayağını da aynı şekilde söküyoruz..

2-Daha sonra emniyet kemerlerinin bulunduğu 2 orta direği ve alt siyah plastikleri söküyoruz.. Hazır sökmüşken emniyet kemeri askısını yağlayıp geri çekilmeme sorununu çözebilirsiniz..

3-Arka direkleri sökmeden evvel bagaj içindeki sağ ve sol siyah plastik kirişleri (direklerin alt kısmına denk gelen) vidalarını söküp çıkartıyoruz.. daha sonra klipsli arka direkleri rahatça çıkarabiliriz..

4-Daha sonra bagaj açıldığında tavanın bitim noktasına denk gelen 2 adet 3 cm genişliğinde klips var onları tornavida yardımıyla çıkarıyoruz..

5-Sağ ön, sağ ve sol arka yolcu tatacaklarını plastik saplamalarını sökerek yukaraı doğru kastırıp çıkartıyoruz..

6-Bu işlemlerden sonra cırtcırtlar harici tavanı tutan bir etken kalmıyor.. Şimdi Elektrik aksamlarını dikkatlice söküyoruz.. (ön arka tavan lambaları, sunroof düğme paneli).

7-şimdi aracın bagaj kısmına geçip tavanı araladıktan sonra ellerimizi içeri uzatıp cırtcırtları parmak hamleleri ile söküyoruz.. direk asılmayın, tavan kırılabilir ya da cırtcırtlar yırtılabilir.. aynı işlemi orta ve ön bölge için de yapıyoruz.. Böylece tavanın indiğini göreceksiniz..

8-son olarak tavana yapışık bulunan kablo aksamını ayırıp Tavan döşemesini bagajdan yavaşça dışarı alıyoruz..

9-İşimizin bitimine müteakip tavandaki tüm aksamı kontol edip eksik cırtcırt varsa yerine japonla yapıştırıp sarkan kablo aksamını plastik kelepçe ile topluyoruz..

10-Tavan döşemesini yavaşça içeri yerletirdikten arkaya uzanan kablları çift taraflı bant ile yapıştırıp cırtcırtların konumlarına dikkat ederek tavanı yukarı bastırıyoruz.. (tek kişiyle olmuyor, yardımcı şart.. :) )

11-Sökme sıramızın tersini izleyerek diğer aksamları takıyoruz..

12-Birkaç yumruk hamlesiyle sallanan, zıngırdayan parça kontrolü yapabiliriz.. wink.png

İşte bukadar... :)

Aklınıza takılan bir soru olursa cevaplayayım..

Bu arada Edit: Tavan temizlemek zorlu iştir, sonrasında sarkma, deformasyon v.s. oluşmaması için dikkatle ve yapışkana zarar verecek maddeler kullanmadan silinmelidir.. ben ıslak mendil ile fazla bastırmadan temizledim..

Kardeşim bu sunrof arızası benim aracımında başına geldi.Aracım 2009 focus II sedan model.Şimdi senin yazıyı okuyunca bu tavan nasıl sökülecek diye kara kara düşünmeye başladım.Gerçi servise verdim ama onlarda tavan inecek dediler.Tavan söküldükten sonra o bütün parça nereye konacak mesela cammı sökülecek.Bilgi verebilrmisin.

Yorum bağlantısı
  • 4 yıl sonra...
Enver Erdem
(düzenlendi)
Nuri Başer yazdı:

act212 genellikle çift yönlü motor uygulamalarında kullanılan bir röle.. bizim araçlardaki 8 terminalli çift sarımlı modeli.. şeması aşağıdaki resimde mevcut.. sarımlar sağlam, pinlerde iletim normal ise rölesel bir sıkıntı olacağını sanmıyorum. ancak röle problemli ise dediğiniz gibi motor hareket etmeyecektir..

Abdullah Akbulut yazdı:

google da megane sunroof sorunu yazınca bu konu çıkıyor o yüzden üye olup buraya bakan arkadaşlara yardımcı olmak istedim benimde sunroof bu sene çalışmadı resetleme falan yaptım olmadı motoru çıkardım incelemelerim sonucu motorda bir sorun olmadığını devrede sorun olduğunu anladım iki parçadan şüpheleniyordum kapasitör ve röle,en basit olarak kapasitörü değiştirdim değişen birşey olmadı röleyi değiştirecektim Ankara da bakmadığım yer kalmadı bulamadım istanbul karaköyden buldum yurtdışında 3-4 $ ama nasıl olsa kimsede yok diye 45 tl ye satıyorlar bende mecbur aldım ve taktım.sunroof ilk günkü gibi çalışıyor zaten bu rölenin bir ömrü vardır 8 sene idare etmiş.belki daha uzun ömürlü olabilirdi bunun sebebide bizim araçların düğme kademesi 4 kademeli birinci kademeyi tamamlamadan 2. ye,3.ye,4.ye çevirince bir süre sonra röle bozuluyor uzun ömürlü olması için komutu tamamladıktan sonra düğmeyi çevireceksiniz ha bu arada en önemli şeyi yazmadım rölenin markası nais act212 12v 8 bacaklı bir röle.kapasitörüde açmışken değiştirirseniz iyi olur 50 krş bişey kapasitörde 470 mikrofarad 35 v luk bir kapasitör Volt u 12 üzeri olsun yeter.toplam 50 tl ye çözdüm sunroofcularda 300-400-500-600 tl kim ne tutturursa fiyat çekiyor

Arkadaşlar merhaba,

Aynı problem benim Sunroof da var. Bazen çalışıyor bazen çalışmıyor.

Düğmesine basınca bi ses geliyor ama tkırt diye ama şu an çalışmıyor.

Arabam HB 2004 model haliyle benim de Röle bitti sanırım.

Röle ve sunroof motoru arabanın neresinde acaba ?

Yazışmalardan anladığım Röle,  sunroof motoruna yakın galiba.

Bu motoru nasıl çıkartabilirim ?

Selam ve saygılar.

tarihinde Enver Erdem tarafından düzenlendi
İlave detay eklemek
Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Enver Erdem
Guest Tolga yazdı:

Nuri Bey Merhabalar,

Benimde sunrooflu megane 2 sedan aracım var. Sunroof çalışmamaya başladı. Motorunu söktüm motorda sorun yok ancak çalışmıyordu. Akü bitince çalışmaz demişsiniz bu nasıl oluyor bilginiz var mı? Nasıl çalışır hale getirilir? Bunlarda işe yaramaz ise sizin yaptığınız işlemi yapmak istiyorum, bana yardımcı olur musunuz ya da satar mısınız?

İyi günler dilerim.

Merhaba,

Sunroof motorunu nasıl söktünüz acaba ?

Aynı sıkıntı bende de var. Bazen çalışıyor. Tutukluk yapıyor.

Röle siparişi verdim geldi.

Ama Motoru nasıl söktünüz ?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Merhaba,
Sunroof motorunu nasıl söktünüz acaba ?
Aynı sıkıntı bende de var. Bazen çalışıyor. Tutukluk yapıyor.
Röle siparişi verdim geldi.
Ama Motoru nasıl söktünüz ?

Tolga gitmiş
Aracınız nedir ?
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...