İçeriğe Yönlendir

Sunroof Tamiri.. ( 2004 Megane HB)

Nuri Başer

Recommended Posts

Nuri Başer
(düzenlendi)

Selamlar..

Focustan sonra aldığım 2004 Megane HB'in sunroofu açılmıyordu.. Birkaç oto elektrikçiye gösterdim ve tavan inmesi lazım zor iş, motor yanmıştır v.s. benzeri olumsuz yaklaşımdan sonra mais yetkili servise gösterdim.. onlar da arızayı biliyoruz, motor değişiyor 1500-1600 TL arası masrafı var tamir olmuyor dediler.. (oha yani..)

Hal böyle olunca iş başa düştü. :) aldım takım çantasını elime ve 1,5 saatlik uğraş sonucu tavan döşemesini komple indirdim.. (evin salonunda yerini aldı) :lol2: motora ulaştım ve incelemelerim sonucu arızanın motor beyninde (driver & counter devresi) olduğunu anladım.. devre tek başına satılmadığı için ya 1300 TL verip yeni motor alacaktım ya da 500-600 TL ye çıkmasını bulacaktım..

DC elektrik motoru sağlam ve çalıştığı için ben de 3. bir seçenek olarak yeni bir sürücü devre tasarladım.. elektronik sayıcı yerine (bu sayıcı açılıp kapanma anlarını ve kademeleri ayarlıyor) stopper switch, sürücü yerine 2 adet çift kontak röle kullandım.. böylece düğme olarak mevcut açma kapama anahtarı da işimi gördü.. Yaptığım devreyi ön sol direk içerisine yerleştirdim.. böylece herhangi bir arızada tavan sökmek zorunda kalmayacağım..

Eski sistemde ancak 4 farklı kademede açılabiliyorken benim devre ile istenilen mesafede yada tam açılıp kapanma sağlanabiliyor.. :D akü söküp takınca tanıtma gibi bir dert te olmuyor..

Sonuç olarak biraz yorucu oldu ama Sunroofum artık çalışıyor.. Toplam maliyet 20 TL.. (röle, klemens, baskı devre, kablo, switch..) Kendi tamir ettiğin sunroofu açıp gezmenin verdiği keyif ise paha biçilemez.. :lol2:

Servise de kapak olsun..

30299625.jpg

42060695.jpg

19537046.jpg

84146393.jpg

98468429.jpg

66690574.jpg

63295766.jpg

62474965.jpg

48661169.jpg

36111597.jpg

28402923.jpg

95916268.jpg

64307355.jpg

tarihinde Nuri Ba?er tarafından düzenlendi
  • Beğen 7
Yorum bağlantısı
Bilgin Uluoğlu
(düzenlendi)

Elinize sağlık geçenlerde ben bağaj açma butonu tamir etmiştim ama siz olayı baya aşmışsınız..

tarihinde Bilgin Uluo?lu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Evet Nuri, resimlerin maşallahı var...Küçüklerini ekle biz değiştiririz...Eline sağlık güzel uygulama olmuş... :lol2:

Yorum bağlantısı
Nuri Başer
(düzenlendi)

Edit: küçültme işlemi yapılmıştır..

tarihinde Nuri Ba?er tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Bu haliyle 10 bin lira veririm...:lol2: Nuri sen bu devreyi çoğalt, Gökhan satsın komşulara... :lol2:

Yorum bağlantısı
Uğur Çakmak

Ellerine sağlık Nuri abi çok iyi bir tamirat yapmışsın.Tebrikler :lol2:

Yorum bağlantısı
Ahmet Kapdan

İnsanın eli işe yatkın olmaya görsün.Size ,sizin adınıza teşekkür ediyorum. :lol2: Tebrikler ve sunruflu günler.

Yorum bağlantısı
Görkem Azizoğlu

Nuri Hocam eline sağlık. Gerçekten Renoya kapak olmuş. :lol2:

Yorum bağlantısı
Nuri Başer

Teşekkürler arkadaşlar..

Bu haliyle 10 bin lira veririm...:lol2: Nuri sen bu devreyi çoğalt, Gökhan satsın komşulara... :D

Senin Dünya çevresini 6 kez dolaşmış fiestanın üstüne mi? :lol2: tamam ama devreyi sökerim..

Yorum bağlantısı
Alpaslan Göktaş

Valla takdir ettim başka ne deyim... :lol2:

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Olmamış... Herhangi bir yerde bir ataş göremedim... Demekki sen yapmadın bunu :lol2:

Eline Sağlık Nuri :lol2:

Yorum bağlantısı
Nuri Başer
Olmamış... Herhangi bir yerde bir ataş göremedim... Demekki sen yapmadın bunu :D

Valla tam da aklımdan geçtiydi.. "Bu uygulamada ataş kullanılmamıştır" notu ekleyecektim ki aklıma geldi.. klips yaptım 2-3 tane ataştan.. :lol2:

Yorum bağlantısı
Murat Dere
Olmamış... Herhangi bir yerde bir ataş göremedim... Demekki sen yapmadın bunu :D

İlle bir şey söyleyeceksin di mi? Hasedinden çatlayacaksın bir gün. :) Yapmış işte adam ne güzel.

Helal sana Nuri'm. Keşke benim de bozuk sanrufum olsaydı da tamir etseydim. :lol2:

Yorum bağlantısı
Nuri Başer
İlle bir şey söyleyeceksin di mi? Hasedinden çatlayacaksın bir gün. :D Yapmış işte adam ne güzel.

Helal sana Nuri'm. Keşke benim de bozuk sanrufum olsaydı da tamir etseydim. :lol2:

Eyvallah abi.. sunroof varsa sıkıntı yok.. bozarız, sonra tekrar yaparız.. maksat uğraşmak.. :lol2:

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Bi araç alırsam ve bozulursa kapınıza bırakır, anahtarı camdan içeri atarım, gerisine karışmam.

Yorum bağlantısı
Gökhan Taşkın

fiestamın sunrooflu olmasını cok isterdim :)

Yorum bağlantısı
Nuri Başer
Olmayanlarada sunroof takabiliyomsun abi :)

Kap gel fiestayı.. keseriz biçeriz yaparız bişeyler.. :rolleyes:

Bi araç alırsam ve bozulursa kapınıza bırakır, anahtarı camdan içeri atarım, gerisine karışmam.

Sani arızaları da yaz ki aramakla uğraşmayalım.. :D

Yorum bağlantısı
Lokman Ceritlioğlu

ellerine kollarına sağlık Nuri yine iyi iş çıkarmışsın Bu konularda Murat hocamda geri kalmaz heralde.

Yorum bağlantısı
Evren Barış Özbek

Eline sağlık çok iyi iş çıkmış.

Ciddi ciddi FordClubTR Servis işini düşünmeye başlasak diyorum :)

Yorum bağlantısı
Soner Akıncı

Nuricim.. Ben sana ne diyim.. Tebrik ediyorum öncelikli olarak.

Hanım yanımda diyor ki biz de taktıralım sunroof...

Buna da çare bulmak var şimdi :nazar:

Yorum bağlantısı
Arda Akbay

Başer Oto Ltd. Şti. benim arabaya sun-roof açabilir mi acaba :nazar:

Yorum bağlantısı
Nuri Başer

İstediğiniz Sunroof olsun arkadaşlar.. :p prensibimiz şu: elin oğlu yapıyorsa biz neden yapamayalım.. :) bütün olay alet-edevat, zaman ve merak.. :good1:

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...