İçeriğe Yönlendir

Sunroof Tamiri.. ( 2004 Megane HB)

Nuri Başer

Recommended Posts

Çağlar Bayur
Bi araç alırsam ve bozulursa kapınıza bırakır, anahtarı camdan içeri atarım, gerisine karışmam.

:p Tebrikler ellerine sağlık. Otomotiv Ar-ge cileri artık uçmayı bırakıp, düşük maliyetli, tamiri basit sistemlerle çalışmalı. Mesela bu yapılan yeni tasarımlı kontrol sistemi gibi.

Yorum bağlantısı
Cihan Tiftik
(düzenlendi)

Abicim eline sağlık. Şahane iş olmuş. Bi benzerini beni renodan soğutan 2005 megane' da yapmak zorunda kalmıştık. Tek röle,aç-kapa olmuştu o. :p

tarihinde Cihan Tiftik tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Can Karacaer

Ne yaptığını anlamadım ama zor bir iş olduğu belli. Eline sağlık...

Yorum bağlantısı
Cengiz Aratemur

elinize sağlık güzel olmuş. :bravo: yakında renault şirketi kapınıza dayanmasın iş teklifiyle .

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Sani arızaları da yaz ki aramakla uğraşmayalım.. :bravo:

Abi CSI olan sensin, aracı bıraktığım yeri olay mahalli olarak düşünürsek eldivenler senden :)

Kimse yanlış anlamasın ama insanlar böyle kendileri bi şeyleri düzeltip onarınca o kadar hoşuma gidiyorki... Eloğlunun 1-2bin tl çektiği arıza demekki biraz emekle 20tl ye halloluyor sonra da bizim millet niye para kazanamıyor.

Onu tamirci arkadaş 100tl dese o dakika önüne koymaz mıydınız?

Yorum bağlantısı
Nuri Başer
(düzenlendi)
güzel bir çalışma. ellerinize sağlık,

tavanı nasıl söktüğünüzü ve geri taktıktan sonra tıkırtı, kırılan tırnak vb. sorunla karşılaşıp karşılaşmadığınızı merak ediyorum.... paylaşırsanız, temizlemek yahut değiştirmek için ben de sökmeyi düşünüyorum.. zira temizliğe de parça parası kadar para ödemek anlamsız geliyor. ya kendim temizlyeceğim, halı yıkama makinesi yahut soldurmayan çamaşır suyu ile.. ya da yenisini alıp takacağım...

Tavan sökme işi önce gözümde büyüdü uzak durdum ama sonra biraz incelediğimde sadece direkler ve birkaç bağlantı haricinde sökmeye engel bulamadım..

Tavan ile ilgili iki ayrıntıyı belirtmek isterim: Birincisi çok kırılgan bir malzeme olduğundan dikkatle ve özenle sökülmeli. İkincisi Tavan döşemesini tavana bağlamak için 16 adet bildiğimiz Cırt-Cırt tabir edilen tekstil ürünleri kullanılmış..

Sökme işlemini basamak basamak anlatıyorum..

**Önemli bir nokta: sökme işlemi sırasında neyi nereden söktüğümüze dikkat edip vida, klips v.s. parçaları dikkatli bir şekilde muhafaza edelim**

1-Öncelikle sağ ve sol güneşlikleri klipslerini ayırdıktan sonra yukarı doğru kastırıp çıkarıyor ve 2 ön direği sökmek için önce üst kısımlarını metal direğe tutan klipslerden kurtarıp çekiyoruz.. sonra yukarı doğru asıldığımızda çıkıyor.. Ortada bulunan güneşlik ayağını da aynı şekilde söküyoruz..

2-Daha sonra emniyet kemerlerinin bulunduğu 2 orta direği ve alt siyah plastikleri söküyoruz.. Hazır sökmüşken emniyet kemeri askısını yağlayıp geri çekilmeme sorununu çözebilirsiniz..

3-Arka direkleri sökmeden evvel bagaj içindeki sağ ve sol siyah plastik kirişleri (direklerin alt kısmına denk gelen) vidalarını söküp çıkartıyoruz.. daha sonra klipsli arka direkleri rahatça çıkarabiliriz..

4-Daha sonra bagaj açıldığında tavanın bitim noktasına denk gelen 2 adet 3 cm genişliğinde klips var onları tornavida yardımıyla çıkarıyoruz..

5-Sağ ön, sağ ve sol arka yolcu tatacaklarını plastik saplamalarını sökerek yukaraı doğru kastırıp çıkartıyoruz..

6-Bu işlemlerden sonra cırtcırtlar harici tavanı tutan bir etken kalmıyor.. Şimdi Elektrik aksamlarını dikkatlice söküyoruz.. (ön arka tavan lambaları, sunroof düğme paneli).

7-şimdi aracın bagaj kısmına geçip tavanı araladıktan sonra ellerimizi içeri uzatıp cırtcırtları parmak hamleleri ile söküyoruz.. direk asılmayın, tavan kırılabilir ya da cırtcırtlar yırtılabilir.. aynı işlemi orta ve ön bölge için de yapıyoruz.. Böylece tavanın indiğini göreceksiniz..

8-son olarak tavana yapışık bulunan kablo aksamını ayırıp Tavan döşemesini bagajdan yavaşça dışarı alıyoruz..

9-İşimizin bitimine müteakip tavandaki tüm aksamı kontol edip eksik cırtcırt varsa yerine japonla yapıştırıp sarkan kablo aksamını plastik kelepçe ile topluyoruz..

10-Tavan döşemesini yavaşça içeri yerletirdikten arkaya uzanan kablları çift taraflı bant ile yapıştırıp cırtcırtların konumlarına dikkat ederek tavanı yukarı bastırıyoruz.. (tek kişiyle olmuyor, yardımcı şart.. :) )

11-Sökme sıramızın tersini izleyerek diğer aksamları takıyoruz..

12-Birkaç yumruk hamlesiyle sallanan, zıngırdayan parça kontrolü yapabiliriz.. :bravo:

İşte bukadar... :)

Aklınıza takılan bir soru olursa cevaplayayım..

Bu arada Edit: Tavan temizlemek zorlu iştir, sonrasında sarkma, deformasyon v.s. oluşmaması için dikkatle ve yapışkana zarar verecek maddeler kullanmadan silinmelidir.. ben ıslak mendil ile fazla bastırmadan temizledim..

tarihinde Nuri Ba?er tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı

Nuri abi eline sağlık, sunroof sorunu da çözülmüş oldu. Elektrik'ten anlamak başka bişey.

Yorum bağlantısı
Nuri Başer
7 ve 8. madde benim sedanda imkansız olduğundan, dışarı çıkarma kısmı korkutuyor beni :D

emniyet kemeri askısını yağlamaktan kasıt ne anlamadım tam olarak.. ben yayları (zembereği) biraz yağlamayı.. ayrıca kemeri tutan pimi çıkarıp bir kaç tur (5-6) daha geriye döndürüp zembereği gerdirmeyi düşünmüştüm hep...

sıcak havada cama yapışan sunroof fitili hakkında çözüm önerisi olan var mı? yakında koparacağım sanırım...

temizledim, daha kötü oldu.. pudra geliyor aklıma... ?

faydalı ve detaylı paylaşım için teşekkürler..

yakın zamanda biraz zor ama ilk fırsatta uygulamaya geçip, resimleri ben de paylaşacağım inş.

Öncelikle araç sedan ise işiniz zor.. Dışarı almak için tek çözüm ön camın sökülmesi geliyor aklıma..

Emniyet kemerlerindeki çekmeme sorununun kaynağı tespit edebildiğim kadarıyla yay değil üst kısımdaki askı tokası.. Oraya sıkışıyor.. zamanla sürtünmeden eriyen plastik yüzeyi kemeri tutuyor.. en güzel çözüm askı tokasını değiştirmek..

Fitillere ben WD40 sürüyorum..

Şimdiden kolay gelsin..

Yorum bağlantısı
Mert Yeldan
(düzenlendi)

Temiz iş :D elinize sağlık.

Kanıtları temizlediniz mi :rofl:

tarihinde Mert Yeldan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Hasan Kerik
(düzenlendi)

Vallahi pes diyorum, helal olsun diyorum başka diyecek bir şey bulamıyorum :) benim focusu getireyimde bi adam edelim seninle olma mı :)

Hatta benim aracın tekerlekler aşağı doğru dönsün içinde roketler olsun , hafif hafifte uçsun istiyorum aynı geleceğe dönüş filmindekinden. Ama şöyle 100-150 TL falan harcayarak olsun istiyorum, ne dersin :)

tarihinde Hasan Kerik tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Guest Tolga

Nuri Bey Merhabalar,

Benimde sunrooflu megane 2 sedan aracım var. Sunroof çalışmamaya başladı. Motorunu söktüm motorda sorun yok ancak çalışmıyordu. Akü bitince çalışmaz demişsiniz bu nasıl oluyor bilginiz var mı? Nasıl çalışır hale getirilir? Bunlarda işe yaramaz ise sizin yaptığınız işlemi yapmak istiyorum, bana yardımcı olur musunuz ya da satar mısınız?

İyi günler dilerim.

Yorum bağlantısı
  • 6 ay sonra...
Abdullah Akbulut

google da megane sunroof sorunu yazınca bu konu çıkıyor o yüzden üye olup buraya bakan arkadaşlara yardımcı olmak istedim benimde sunroof bu sene çalışmadı resetleme falan yaptım olmadı motoru çıkardım incelemelerim sonucu motorda bir sorun olmadığını devrede sorun olduğunu anladım iki parçadan şüpheleniyordum kapasitör ve röle,en basit olarak kapasitörü değiştirdim değişen birşey olmadı röleyi değiştirecektim Ankara da bakmadığım yer kalmadı bulamadım istanbul karaköyden buldum yurtdışında 3-4 $ ama nasıl olsa kimsede yok diye 45 tl ye satıyorlar bende mecbur aldım ve taktım.sunroof ilk günkü gibi çalışıyor zaten bu rölenin bir ömrü vardır 8 sene idare etmiş.belki daha uzun ömürlü olabilirdi bunun sebebide bizim araçların düğme kademesi 4 kademeli birinci kademeyi tamamlamadan 2. ye,3.ye,4.ye çevirince bir süre sonra röle bozuluyor uzun ömürlü olması için komutu tamamladıktan sonra düğmeyi çevireceksiniz ha bu arada en önemli şeyi yazmadım rölenin markası nais act212 12v 8 bacaklı bir röle.kapasitörüde açmışken değiştirirseniz iyi olur 50 krş bişey kapasitörde 470 mikrofarad 35 v luk bir kapasitör Volt u 12 üzeri olsun yeter.toplam 50 tl ye çözdüm sunroofcularda 300-400-500-600 tl kim ne tutturursa fiyat çekiyor

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Nuri Başer
google da megane sunroof sorunu yazınca bu konu çıkıyor o yüzden üye olup buraya bakan arkadaşlara yardımcı olmak istedim benimde sunroof bu sene çalışmadı resetleme falan yaptım olmadı motoru çıkardım incelemelerim sonucu motorda bir sorun olmadığını devrede sorun olduğunu anladım iki parçadan şüpheleniyordum kapasitör ve röle,en basit olarak kapasitörü değiştirdim değişen birşey olmadı röleyi değiştirecektim Ankara da bakmadığım yer kalmadı bulamadım istanbul karaköyden buldum yurtdışında 3-4 $ ama nasıl olsa kimsede yok diye 45 tl ye satıyorlar bende mecbur aldım ve taktım.sunroof ilk günkü gibi çalışıyor zaten bu rölenin bir ömrü vardır 8 sene idare etmiş.belki daha uzun ömürlü olabilirdi bunun sebebide bizim araçların düğme kademesi 4 kademeli birinci kademeyi tamamlamadan 2. ye,3.ye,4.ye çevirince bir süre sonra röle bozuluyor uzun ömürlü olması için komutu tamamladıktan sonra düğmeyi çevireceksiniz ha bu arada en önemli şeyi yazmadım rölenin markası nais act212 12v 8 bacaklı bir röle.kapasitörüde açmışken değiştirirseniz iyi olur 50 krş bişey kapasitörde 470 mikrofarad 35 v luk bir kapasitör Volt u 12 üzeri olsun yeter.toplam 50 tl ye çözdüm sunroofcularda 300-400-500-600 tl kim ne tutturursa fiyat çekiyor

Benim konu hortlamış.. :)

Abdullah bey öncelikle problemin çözüldüğüne sizin adınıza sevindim.. benim driver karttaki problem malesef act212 değildi.. bursada act212 mevcut.. röleyi ölçtüm ancak sağlamdı.. yaptığım sürücü devresi halen tıkır tıkır çalışmakta.. herhangi bir problem yaşamadım.. dediğiniz gibi servisler 500-1000 arası affetmiyorlar.. :)

Yorum bağlantısı
Nuri Başer
bayağı zaman geçmiş üzerinden.. ama yeni farkettim. cevaplayayım.

geçen uzun süre zarfında hiç bir şekilde tavan temizlik işine girmedim. ve o su lekeleri kendiliğinden geçti :)) ama halen bir temizlik yapcağım diye umut taşıyorum :) domestos? sonax? vanish kosla? hangi kimyasalı öneriyorsunuz? hem koltuklar.. hem tavan için..

emniyet kemeri sorunu kesinlikle zemberek/yay kaynaklı.. daha önce 131 şahin'in kini de tamir etmiştim.. geçenlerde çıkmacıda baktım mekanizma aynı mekanizma.. ben aradan geçen 15-20 senede çok şey değişmiştir diyr düşünmüştüm :flowers: neyse. mekanizmayı sökün.. kemeri sonuna kadar çekin. en uçta pim var. onu çıkarınca kemer boşa çıkıyor.. makarayı boşta bir kaç tur daha çevirip (en az 5-6 tur) kemeri ve pimi takıp sarmasına izin verin ve yerine geri monte edin. basit bir işlem.

şu fitillere wd 40 sıkma işi kafamı karıştırdı? plastiğin yapısını bozup ömrünü kısaltırmı acaba? silikon sprey mi sıksak yoksa?

aracın tepesi.. güneşi yiyince sunroof camı yapışıyor fitile :(

bu arada; sunroof raylarına normal gres sürmemek gerekiyormuş.. özel beyaz bir gress dediler? varmı bu konduda fikri olan?

Alper bey tavan temizliği için en güzeli bir paket ıslak havlu.. :D gayet güzel kir çıkarıyor.. ancak fazla bastırıp tavan malzemesini bozmamak lazım..

Kemerleri 45 TL ye (maisten orj.) alıp yeniledim.. gayet güzel oldu..

WD40'ı uzun süredir fitillere sürüyorum.. bir zararını görmedim.. sunroof raylarına da sürüyorum.. beyaz gres kurumadığı için tavsiye ediyorlar sanırım..

Bugün bir arkadaşla kapı kollarını (arkadaşın Megane 2 sinin) gümüşe boyadık, bagaj kapak amortisörleri, vites topuzu ve arka kapı fitillerini değiştirdik.. toplam masraf 120 TL.. ;)

Yorum bağlantısı
Abdullah Akbulut
Benim konu hortlamış.. :)

Abdullah bey öncelikle problemin çözüldüğüne sizin adınıza sevindim.. benim driver karttaki problem malesef act212 değildi.. bursada act212 mevcut.. röleyi ölçtüm ancak sağlamdı.. yaptığım sürücü devresi halen tıkır tıkır çalışmakta.. herhangi bir problem yaşamadım.. dediğiniz gibi servisler 500-1000 arası affetmiyorlar.. :p

teşekkür ediyorum röleyi nasıl ölçtünüz?

Yorum bağlantısı
Nuri Başer
teşekkür ediyorum röleyi nasıl ölçtünüz?

act212 genellikle çift yönlü motor uygulamalarında kullanılan bir röle.. bizim araçlardaki 8 terminalli çift sarımlı modeli.. şeması aşağıdaki resimde mevcut.. sarımlar sağlam, pinlerde iletim normal ise rölesel bir sıkıntı olacağını sanmıyorum. ancak röle problemli ise dediğiniz gibi motor hareket etmeyecektir..

Yorum bağlantısı
Abdullah Akbulut
act212 genellikle çift yönlü motor uygulamalarında kullanılan bir röle.. bizim araçlardaki 8 terminalli çift sarımlı modeli.. şeması aşağıdaki resimde mevcut.. sarımlar sağlam, pinlerde iletim normal ise rölesel bir sıkıntı olacağını sanmıyorum. ancak röle problemli ise dediğiniz gibi motor hareket etmeyecektir..

ben 8 terminalli bir rölenin nasıl ölçüleceğini bilmiyordum elektronikten anlayan birkaç kişiye sordum röleyi kontrol etmenin yanlış sonuç vereceğini söylediler bir sorun olsa bile anlayamazsın dediler.

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Murat Kamaç

abi ne olursun yardım et delirecem megane 2 hb arabam var açılırken sorun yok kapatırken 3 kademede sorun yok 2 kademeye gelince geri gidiyor tavan üstündeki tozluk perdesini elimle indirdigimde kapanıyor 2 kademe kendi indirip kapanması lazım ben indiriyorum güzel bişekilde kapanıyor sanruf ayaklarına baktım saglam seste yok kanalar temizledim yagladım ama bir türlü olmadı ne yapmam lazım lütfen delirecem vallahi soguttu beni arabadan lütfen abi neden olur söylersen sevinirim

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Mehmet Arslantaş

S.a. Bayrak diye bir arkadaşımızdan alıntı: Arkadaşlar bu ara işler durgun bende arabayla uğraşıyorum aracımın sanrufu açılmıyordu açılmaya çalışıp geri kapanıyordu yaptığım incelemede cam arkaköşeleri tavana değip kapanıyordu temizliğini bakımını yaptım yağları temizlerken arka iki köşenin altında iki adet lastik takoz gördüm takozlar sarufun camının tavan seviyesinde kalmasını sağlıyor ve tamamen ezildiğini gördüm kendim pek kullanmam .Sarufu açarken alttan destek verdiğimde sornsuz açıldığını gördüm o takozların üstüne çift taraflı bantla laztik takoz yapıştırdım cam tavan seviyesine çıktı tıkır tıkır çalışmaya başladı biginize

Yorum bağlantısı
  • 5 ay sonra...
Bekir Diri
(düzenlendi)

Benim sanrufun da bi bakım görmesi gerekiyor,her sene bakımını yaptırmak gerekirmiş,şuan sorunsuz çalışıyor ama yinede bakıma girmesi lazım,Adana da sanruf tamir eden bildiğiniz biryerler varmıdır arkadaşlar ? webasto markası

tarihinde Bekir Diri tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...