İçeriğe Yönlendir

Evinizdeki Klimanın Bakımını Yapıyor Musunuz?

Sani Gerşon

Recommended Posts

Sani Gerşon

Bugün soğutmasından şüphelendiğim klimanın içini açtım, filtrelerini söktüm. Çıkanları görmenizi isterim.

Dün eve ikinci klima için İklimSA ile görüştük, senede 60-70 liraya tüm klimalara kimyasal temizlik yapıyorlar. Ben eski firmamda 6 ayda bir yaptırtıyordum kendi odamda. Herkese tavsiye ederim.

Resimlerde temiz ve kirli iki filtreyi koydum, bi inceleyin derim wink.png

9w3riAPl.jpg

1sHOl9Al.jpg

Su1iseYl.jpg

Ben temizlik için önce iyice yıkadım, sonra şampuanla yıkayıp kurumaya bıraktım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emin Önal

Bende dün işyerindekine bakım yaptırdım.artık pislikten su tahliye edememiş ve damlatmaya başlamıştı.

filtreler aynı senin resmini gösterdiğin gibiydi ve servis bahsettiğin kimyasal ilaç ile içinide temizledi (60TL)

resmen çamur akıttı klima :unknw: ama spor hava filtresi takılmış gibi nası rahatladı klima felaket üflüyor :=))

Yorum bağlantısı
Mustafa Yiğit

bu sadece gördüğünüz kısım.esasında evaptör ve kondanser kısımlarının ilaçlı su ile temizlenmeside gerekmekte

Yorum bağlantısı

Güzel bir bilgi, aklımızın bir köşesinde dursun. Özellikle astım hastası olduğumdan havalandırma sistemlerine daha bir önem veriyorum. ;)

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

O kadar abartmaya gerek yok siz yıllarca temizlemediğinizde bu derce kir olur, o filtreleri ayda bir yada duruma göre daha kısa sürede çıkarıp suyla yıkayın silkeleyin yerine takın, petekleri temizlemek içinde evde kullandığınız oda spreyi yada cam sil gibi fısfıslı pompası olan şişelere su doldurup içinede biraz deterjan yada marc türü bişey koyup güzelce fısfıslayın, tüm kir aklar gider, temizlenince sade suyla durulayın iş tamamdır. Periyodik olarak yaparsanız hiç bakteri falan da oluşamaz.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Kemalettin Karatum

+07

Ben şöyle yapıyorum: Yılda iki kez yaz ve kış aylarının başında (klimanın yoğun çalıştırılacağı dönemler) resimlerde görünen filtreleri banyoda yıkıyorum. Direk güneş ışığı görmeyen bir yerde kurutuyorum (15 dk yeterli oluyor) hepsi bu. 10 senelik klimam bunca zamandır ilk günkü performarsını aynen sürdürdü. Şans mıdır nedir, bir kez bile olsun servis ihiyacı, gaz eksiltmesi vs olmadan çalıştı/çalışıyor.....

Yorum bağlantısı
Arda Akbay

İyi denk gelmiş ben de bir 10 gündür doktorun söylediğine göre klima sebebiyle şifayı kapmış durumdayım. Bana da mantıklı geldi çünkü bi ara işyerinden bir arkadaşla dezenfekte edilmemiş bi klimayı açarak çalışmıştık ve şimdi o da aynı şekilde hasta.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
O kadar abartmaya gerek yok siz yıllarca temizlemediğinizde bu derce kir olur, o filtreleri ayda bir yada duruma göre daha kısa sürede çıkarıp suyla yıkayın silkeleyin yerine takın, petekleri temizlemek içinde evde kullandığınız oda spreyi yada cam sil gibi fısfıslı pompası olan şişelere su doldurup içinede biraz deterjan yada marc türü bişey koyup güzelce fısfıslayın, tüm kir aklar gider, temizlenince sade suyla durulayın iş tamamdır. Periyodik olarak yaparsanız hiç bakteri falan da oluşamaz.

Askere gitmeden evvel temizlemiştim, yani 7 ay maksimum süredir. ;)

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Her ay filtreleri temizlerim ; dış üniteleri senede 3 kez hortumla yıkarım. ( simsiyah pislik çıkar)

İç ünitenin peteklerinede oto klimaları için satılan spreylerden sıkıyorum ayda bir..

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Dış üniteyi yıkamanın bi prosedürü var mı?

Hortum içerde herhangi bi karta su vermez mi?

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan
Dış üniteyi yıkamanın bi prosedürü var mı?

Hortum içerde herhangi bi karta su vermez mi?

Bu yaptığım işlemi bir klima servisi uygulama yaparken görmüştüm; 10 yıldır kullandığım mitsubishi klimada herhangi bir sorun oluşmadı..

Zaten dış üniteler her zaman suya neme maruz kalıyorlar.. Ve bildiğim kadarıyla dış ünitede herhangi elektronik bir kart vs yok; hepsi iç ünitede..

Yıkama işleminden sonra soğutma performansı çok değişiyor..

Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı

Split klimalarda iç ve dış ünite arasında haberleşmeyi sağlayan elektronik kart ve devreler var. Dış ünitede bir selenoide sahip dört yollu vana var. Suyla yıkamanız durumunda zarar görebilir. Suyla yıkarsanız bir nbezle kurulayın ya da belli bir süre kuruyana kadar çalıştırın ama ben tavsiye etmem yıkamanızı. En iyisi basınnçlı hava ve kimyasaldır temizlik için. İç ünite için de aynı şeyler geçerli.

Sani o filterelerin temizliği doğru ancak, eğer kendiniz yıkıyorsanız anti bakteriyel sabunla yıkayın derim. Çünkü split klima dışarıdan taze hava almaz(kanal tipi değilse), oda içindeki hava sürekli sirküle eder ve oda havalandırılmazsa başağrısı yapar. Uzun vadede filtreler ve iç ünitenin yüzeyleri toz, kir, mite, bakteri vb. ile dolar, temizlenmelidir. Akis takdirde lejyoner hastalığı, solunum yolları enfeksiyonlerı vb. gibi akciğer hastalıklarına yol açar.

Yorum bağlantısı
Mert Yeldan
Bu yaptığım işlemi bir klima servisi uygulama yaparken görmüştüm; 10 yıldır kullandığım mitsubishi klimada herhangi bir sorun oluşmadı..

Zaten dış üniteler her zaman suya neme maruz kalıyorlar.. Ve bildiğim kadarıyla dış ünitede herhangi elektronik bir kart vs yok; hepsi iç ünitede..

Yıkama işleminden sonra soğutma performansı çok değişiyor..

Hayır var, ama kompresör odasın da değildir. Kart İç ünitede dir evet ama sadece kartla bitmez.

Genel olarak,

Klima temizliği yapılırken dış ünitede sadece kompresör odası açılır. Allbright denen antibaktriyel metal temizleyici kullanılır. Suya belli bir miktar karıştırılmalıdır. Evaparatör ve kondenser yüzeyinin de delinmeye yol açabilir çok keskindir. Kokusunu içinize çekmek çok sakıncalıdır akıllarda kalsın.

Klima temizliği çok önemlidir. Erişkin insanlar için bir zararı yoktur ama gelişimini tamamlamamış 0-3 yaş bebeklerde lejyon hastalağına neden olur.

Serpantin yüzeyinde oluşan nemlenmeden kaynaklı olarak bakteriyel canlılaşma görülür. Bu bakteriler fan aracılığı ile oda içerisine dağlılır ve 0-3 yaş bebeklerde akciğerlerine ve nefes borularına fiziki yapılarından dolayı çengelli iğne gibi takılır ve kist yaparlar. Nefes darlığı veya kanser oluşumuna direk etki ederler.

Ayda bir filitreleri temizleyin. Sene de iki defa da muhakkak detaylı temizlik yaptırın. Evde sprey ile yapılacak temizlik yetersizdir.Serpantin yüzeyinin tamamen yıkanması gerekir bu da iç ünite sökülmeden yapılamaz. Sökülerek temizlik yaptırın. Hem temizlik açısından hemde klima verimi olarak fayda görürsünüz. Sökmeden ben yaparım diyen servis emin olun kolayına kaçıyordur.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Split klimalarda iç ve dış ünite arasında haberleşmeyi sağlayan elektronik kart ve devreler var. Dış ünitede bir selenoide sahip dört yollu vana var. Suyla yıkamanız durumunda zarar görebilir. Suyla yıkarsanız bir nbezle kurulayın ya da belli bir süre kuruyana kadar çalıştırın ama ben tavsiye etmem yıkamanızı. En iyisi basınnçlı hava ve kimyasaldır temizlik için. İç ünite için de aynı şeyler geçerli.

Sani o filterelerin temizliği doğru ancak, eğer kendiniz yıkıyorsanız anti bakteriyel sabunla yıkayın derim. Çünkü split klima dışarıdan taze hava almaz(kanal tipi değilse), oda içindeki hava sürekli sirküle eder ve oda havalandırılmazsa başağrısı yapar. Uzun vadede filtreler ve iç ünitenin yüzeyleri toz, kir, mite, bakteri vb. ile dolar, temizlenmelidir. Akis takdirde lejyoner hastalığı, solunum yolları enfeksiyonlerı vb. gibi akciğer hastalıklarına yol açar.

Bunu bildiğim iyi oldu. İkinci klima takılırken buna da bakım yaptırmaya karar verdik.

Hayır var, ama kompresör odasın da değildir. Kart İç ünitede dir evet ama sadece kartla bitmez.

Genel olarak,

Klima temizliği yapılırken dış ünitede sadece kompresör odası açılır. Allbright denen antibaktriyel metal temizleyici kullanılır. Suya belli bir miktar karıştırılmalıdır. Evaparatör ve kondenser yüzeyinin de delinmeye yol açabilir çok keskindir. Kokusunu içinize çekmek çok sakıncalıdır akıllarda kalsın.

Klima temizliği çok önemlidir. Erişkin insanlar için bir zararı yoktur ama gelişimini tamamlamamış 0-3 yaş bebeklerde lejyon hastalağına neden olur.

Serpantin yüzeyinde oluşan nemlenmeden kaynaklı olarak bakteriyel canlılaşma görülür. Bu bakteriler fan aracılığı ile oda içerisine dağlılır ve 0-3 yaş bebeklerde akciğerlerine ve nefes borularına fiziki yapılarından dolayı çengelli iğne gibi takılır ve kist yaparlar. Nefes darlığı veya kanser oluşumuna direk etki ederler.

Ayda bir filitreleri temizleyin. Sene de iki defa da muhakkak detaylı temizlik yaptırın. Evde sprey ile yapılacak temizlik yetersizdir.Serpantin yüzeyinin tamamen yıkanması gerekir bu da iç ünite sökülmeden yapılamaz. Sökülerek temizlik yaptırın. Hem temizlik açısından hemde klima verimi olarak fayda görürsünüz. Sökmeden ben yaparım diyen servis emin olun kolayına kaçıyordur.

Şu ana kadar gördüğüm tüm bakımlar sökülmeden yapıldı. Sökülüp takması zahmetli bi olay bildiğim kadarı ile, tekrar gaz dolumu da gerekebilir?

Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı
Şu ana kadar gördüğüm tüm bakımlar sökülmeden yapıldı. Sökülüp takması zahmetli bi olay bildiğim kadarı ile, tekrar gaz dolumu da gerekebilir?

Eğer gazı dış ünitede hepsederlerse gerekmez. Gerekirse de eklerler zaten.

Yorum bağlantısı
  • 2 yıl sonra...
Zafer Ayvacı

2 sene sonra gelen hoooooorrrrtt :p

Eve klima almayı düşünüyorum arkadaşlar. Ne önerirsiniz? Salon 25 m2 ama ben küçük oda için düşünüyorum. Yaklaşık 15 m2 civarında. Marka model ve BTU değeri olarak önerilerinizi bekliyorum.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

İnverter kompresör olandan al 9000-11000 arası idealdir. Gerçi hesabı da var. İnverter'e fazla para ödeyip bir sezonda elektrik parasından çıkaracaksın.

Marka olarak Mitsubishi derim.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

İnverter'ları biz sistem odalarına öneriyoruz zira elektrik parası yüzünden. Ancak ben olsam, yaz kış soğutma / ısıtma yapmayacaksa almazdım.

Tabi money talks, para olsa basarım. Kendi sistem odamıza taktırdım inverter, dedim ki klima yı boru girişine yakın tutalım, servisin verdiği cevap, abi bu inverter, boru uzunluğu seçmez dedi :)

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Valla klima 22'ye ayarlı, oda 21.9 ile 19.5 arası geziniyor. Çok iyi beeh :)

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Valla klima 22'ye ayarlı, oda 21.9 ile 19.5 arası geziniyor. Çok iyi beeh :)

Sani ,hep merak etmişimdir. Neden 20 derecelerde klima ? İndirseniz 15 derecelere cihazların performansı artmayacakmı ?

Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

Servet abi kısa süreli kullanacağım ben bu klimayı. Yazın 2 ay anca. O aylarda da kısa süreli. Kışın ısınmada falan kullanmam. Yani bana elektrik parası olarak yükü 2 ay olacak en fazla. Inverter lere baktım da fiyat farkı epey yüksek. Hiç de anladığım bir iş değil. Duvar tipi değil de şu katalitik soba gibi olanlar var :) Onların da dışarı borusu çıkıyormuş, su haznesi sıkıntılı oluyormuş falan diyorlar. Sitede bina dışına o dış üniteyi takmadan kullanmak benim için daha iyi olacak ama. Bilemedim ne yapayım.

Samsung Boracay diye bir klima var. 1000 TL civarı fiyatı var. 12000 BTU ve kullanıcı yorumları fena değil.

Yunus bilgi için teşekkür ederim. EER değerine hiç dikkat etmezdim. Ona da dikkat ederim.

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan
Servet Aydın
.Katalitik soba gibi olanlar var

4 yıldır atölyedeki odamda kullanıyorum. Bir tek çift borulu olanların verimi çok çok iyi. Diğer tek bacalı olanların çalışma mantığı hatalı. Odayı soğuturuken bir yandanda ısınan peteği soğutmak için içerden soğuk hava çekip baca deliğinden dışarı atıyor. Zaten soğuk hava zenimde dolanıyor, birde zamazingo alttan emiyor havayı. Verimi gidiyor.

Servet abi split klimalar oda icerisini 15 dereceye duurmesi cok cok zor ideali 23 24 tur.Hem az yakar hem saglikli olur benim evdeki inverter full 25 derecede icersi mukemmel bu ay butun gun calisti yakit degerlerini fatura gelsin paylasirim.

Yunus, 5-10 metrekarelik pc odasını soğutmak için ne kadar güç harcayacakki klima ?

Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

Zafer senede 2 ay kullanacaksan ; oda muhtemelen akşamları olacak ;

Seyyar istersen bu var http://www.hepsibura...ategoryId=17453

Sabit istersen http://www.hepsibura...ategoryId=17453

Sabiti kullandın mı abi? Var mı tecrüben? Vestel olunca bir düşünesim geldi :)

Demirdöküm. ;)

Model?

4 yıldır atölyedeki odamda kullanıyorum. Bir tek çift borulu olanların verimi çok çok iyi. Diğer tek bacalı olanların çalışma mantığı hatalı. Odayı soğuturuken bir yandanda ısınan peteği soğutmak için içerden soğuk hava çekip baca deliğinden dışarı atıyor. Zaten soğuk hava zenimde dolanıyor, birde zamazingo alttan emiyor havayı. Verimi gidiyor.

Bu portatiflerin borularının resmi var mı abi? Ne kadar büyüktür? Portatif olarak kullanmak için iki borulu olanlarda tüm odalara ikişer delik mi gerekecek? Su tahliyesi nasıl halloluyor?

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Sabiti kullandın mı abi? Var mı tecrüben? Vestel olunca bir düşünesim geldi :)

Sabitin vestel olanını kullanmadım ; ama vestel sonuçta ; garanti vs ; ayrıca fiyat çok uygun bu yaz gününde ;)

Seyyarların suyu içindeki haznede birikıyor ; döküyorsun doldukça..

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...