İçeriğe Yönlendir

Evinizdeki Klimanın Bakımını Yapıyor Musunuz?

Sani Gerşon

Recommended Posts

Sani Gerşon

Lg Beko var, evlendiğimde aldım. 4 yıllık. Bayramdan sonraki gün iç üniteden su akmaya başladı. Nedendir acep?

Gideriniz tıkalı muhtemelen abi.

Yorum bağlantısı

Gideriniz tıkalı muhtemelen abi.

Dış ünite öyle biryerde ki, komple pimapen kapalı camı sökmek gerekiyor. Yoksaben hallederim. Artık bi tamirci çağıracam herhalde. :(
Yorum bağlantısı
Mert Yeldan
(düzenlendi)

Kayınpederde Mitsubishi marka klima var. Hemen hemen hiç kullanmıyorlar. Geçen sene de alın kullanın demişti, yanaşmamıştım. Ama bu sene çok sıcak geçiyor. Klimanın Btu değerlerini bulamadım. Etiket değerlerini fotoğrafladım. Elektrik sarfiyatı güncel klimalara göre nasıldır? İçindeki gaz, soğutma gücü vb konularda işimi görür mü? Bu işten anlayanlardan yorum bekliyorum. Bir de bunu söktürüp kendi evime taktırması ne tutar?ahe4u2e2.jpge4ehybuz.jpg

Cihaz 18.000 Btu ısıtma 16.500 Btu soğutma kapasitesine bağlı.

Etiket değerlerine göre 1,7 kw 18,000 lik bir güce sahip gibi görünüyor .35-40 mtrekare bir alanı çok rahat soğutur. Klimalarda son 10 snedir çok fazla bir gelişme olmadığından çok rahat işinizi görecektir. Söküp takma sırasında yeniden gaz basılması gerekiyor. Bu işler için genelde 150-200 tl alınıyor...

Abi sonucun doğru ama 1.7 kw değil. Isıtma 5400w soğutma 4850w

1kw = 3400Btu

tarihinde Mert Yeldan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Benim salon 25 m2 civarında. 12binlik bile işimi görür aslında. Fazlası da göz çıkarmaz nasılsa. Sonuçta sadece söküp takmaya para vereceğim. ☺

12000likte soğutur 24binlikte. Biri 10 dk da diğer 20-30 dk da soğutur. Sıkıntı olmaz.

Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce

1kw = 3400Btu

1,7 kw/saat  ( 1,68 / 1,64 tabloda yazanlar) elektirk tüketim değeridir. 1,7 kw elektrik çekerek 5400 w karşılığı ısıtma yada 4850w karşılığı soğutma yapabilir içindeki dolaşan gazın genleşmesi sayesinde demektir.Klima ile ıstma o dolaşan gaz sayesinde en kral elektrikli ısıtıcıdan çok daha verimli ısıtma yaptığını ispatıdır.

Yorum bağlantısı
Mert Yeldan
(düzenlendi)

1,7 kw/saat ( 1,68 / 1,64 tabloda yazanlar) elektirk tüketim değeridir. 1,7 kw elektrik çekerek 5400 w karşılığı ısıtma yada 4850w karşılığı soğutma yapabilir içindeki dolaşan gazın genleşmesi sayesinde demektir.Klima ile ıstma o dolaşan gaz sayesinde en kral elektrikli ısıtıcıdan çok daha verimli ısıtma yaptığını ispatıdır.

Abi, iklimlendirme soğutma teknikeriyim. Memuriyet öncesi 6 yılım sektörde ülkenin en büyük firmasında geçti. Bahsettiğin verimin adı COP' dir bu verim kat sayısı 4e ne kadar yakınsa sistem o kadar iyi demektir ;)

Yorum bağlantısı
Olcay Eyüboğlu

1kw = 3400Btu

Teşekkür ederim. Sanırım bunu eve taktıracağım ama öncesinde maliyet araştırması yapayım.
Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce

Abi, iklimlendirme soğutma teknikeriyim. Memuriyet öncesi 6 yılım sektörde ülkenin en büyük firmasında geçti. Bahsettiğin verimin adı COP' dir bu verim kat sayısı 4e ne kadar yakınsa sistem o kadar iyi demektir ;)

Ben sadece kullandığım aletleri bilmem gerektiği kadar öğrenmeyi seven bir insanım hernahgi bir teknik bilgim yok :) Bir yanlışım olduysa kusura bakma...Ama verdiğim bilgilerde anlaşılmayacak yada yanlış yönlendirme yok sanırım..

Yorum bağlantısı
Mert Yeldan
(düzenlendi)

Ben sadece kullandığım aletleri bilmem gerektiği kadar öğrenmeyi seven bir insanım hernahgi bir teknik bilgim yok :) Bir yanlışım olduysa kusura bakma...Ama verdiğim bilgilerde anlaşılmayacak yada yanlış yönlendirme yok sanırım..

Yok abi kabaca doğru, COP dediğimiz değer;

http://en.m.wikipedia.org/wiki/Coefficient_of_performance

Japon klimaları çoğunlukla yazdığından daha üst kapasite çıkıyorlar.

Klima alırken dikkat edilecek şeydir COP, bir birim enerji karşılığında alınan işin oranıdır. Bu oran 4 e yakın olursa verimi yüksek olur. Bizim yerli klimalarda yazmaz bu değer mesela. Çünkü üfürüktür değerleri. Kapasite ölçümü %50 bağlı nem ve 20 küsür derece dış sıcaklıkta yapılıyor. Tam hatırlayamadım.

Bu mitsuvishi de yazması lazım ama sanırım dış ünitede.

Yorum bağlantısı
  • 5 ay sonra...
  • 3 hafta sonra...
Köksal Yılmaz

Böyle konuları göstermeyin arkadaş :D

Uygulama Nedenim:Kışın pek kullanılmasa da klimanın temiz olmasının aile sağlığımızda önemli bir etken olması.

Asıl Neden:Virüs dürtmesi :D

DSCF6426.jpg

DSCF6425.jpg

DSCF6429.jpg

DSCF6430.jpg

DSCF6432.jpg

DSCF6433.jpg

DSCF6435.jpg

DSCF6436.jpg

DSCF6438.jpg

DSCF6439.jpg

DSCF6440.jpg

DSCF6442.jpg

DSCF6443.jpg

DSCF6444.jpg

DSCF6445.jpg

DSCF6446.jpg

DSCF6447.jpg

DSCF6448.jpg

DSCF6449.jpg

DSCF6450.jpg

DSCF6451.jpg

DSCF6454.jpg

DSCF6455.jpg

Daha sonraki bir gün

Eveeett bugün de dış üniteye el attım, asıl sorun dış ünitenin dizel araç gibi sesli ve sarsıntılı çalışmasıydı. uygulama sonrası sıkıntı kalmadı çok şükür. pervanedeki azıcık toz bile acayip sarsıntıya neden oluyormuş meğer.

kabin içi est+fırça+kuyu suyu
pervane valler(est yi yukarı koymuştum üşendim almaya)+fırça+şebeke suyu(o an o kolayımdaydı)+plak2

IMAG1389.jpg

IMAG1390.jpg

IMAG1391.jpg

IMAG1392.jpg

IMAG1393.jpg

IMAG1394.jpg

IMAG1396.jpg

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • 4 yıl sonra...
Sani Gerşon

Hort.

Evlerdeki klima temizliğimizi yapıyor muyuz :)

Az evvel yine söktüm. Daha geçen kışa girerken temizlemiştim ama çoktan leş gibi olmuş filtreler. Yıkadım, kurulamaya bıraktım.

Sağlık için, herkese tavsiyedir :flowers:

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

İş yerinde olan haftalık, evdeki aylık bakıma alınır. Yalnız, yeni evin konumu itibariyle çok çok az toz oluyor. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Başlığı görünce merak ettim bakayım dedim, kendi fotolorımı buldum :D

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...