İçeriğe Yönlendir

Mondeo'nun Merkezi Kilit Problemi

Murat Çeviker

Recommended Posts

Murat Çeviker

arkadaşlar yine ben:) derdim bitmiyor biliyorum ama:)) benim modeonun bir sıkınıtısı daha var sitede okudum benim arabamın arızasına benzer bir arıza ama emin olmadım sizinle paylaşmak istedim.arabanın kapısını anahtardan kapattım fakat tekrar açmak istediğimde açılmadı:D(sunroof'u açık bırakmıştım oradan uzandım kapıyı açtım ama ne kilitleme ne de açma yapıyor anahtarla bile açılmıyor.bir arkadaş torpido gözünün arkasında ki caklardan bahsetmiş evet onları buldum.ama cesaret edemedim açıkçası sökmeye.bu arada araba çalıştığında arıza lambasıda sürekli yanımaya başladı.kilitçiye gösterdim bilgisayara sokulup arızanın silinmesi gerektiğini söyledi.ne yapmam gerekiyor? bilgileri veya başına böyle birşey gelmiş arkadaşlar bunu paylaşırlarsa sevinirim herkese tekrar hayırlı ramazanlar diliyorum.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Uzaktan kumandanız çalışıyormu? Yoksa sadece anahtarla mekanikm i kitlediniz? Sonra nasıl açtınız? Mondeo kitleme sistemine test cihazı girmez.

Yorum bağlantısı
Murat Çeviker
Uzaktan kumandanız çalışıyormu? Yoksa sadece anahtarla mekanikm i kitlediniz? Sonra nasıl açtınız? Mondeo kitleme sistemine test cihazı girmez.

ilk önce kumandanın pilinin bittiğini düşündüm kilitçiye kontrol ettirdim sağlam dedi.beni elektronikçiye gönderdi orada içini temizlediler ve kontorl ettiler çalışıyor dendi yeniden programlama yaptılar.arabayı mekanik kitliyor ama açmıyor enteresan birşey canım sıkıldı.bu duruma:((

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

1. Uzaktan kumandanızın muhtemeln pili bitmişti, sonradan da kodlayamadılar

2. Ford kapılarını, her Ford anahtarı kitler, normaldir ama sadece kendi anahtarı açar, yani muhtemelen anahtarınızın mekanik kısmı veya kilit içi aşırı aşınmış, bir de sağ kapı ve bagajı deneyin, anahtar iş görüyor ise, sol kapı kilit içini yeniden dizdirin (tamiri mümkündür)

Yorum bağlantısı
ilk önce kumandanın pilinin bittiğini düşündüm kilitçiye kontrol ettirdim sağlam dedi.beni elektronikçiye gönderdi orada içini temizlediler ve kontorl ettiler çalışıyor dendi yeniden programlama yaptılar.arabayı mekanik kitliyor ama açmıyor enteresan birşey canım sıkıldı.bu duruma:((

ankara gelme imkanınız varsa forumumuzun anlaşmalı kilitcisi var onu tavsiye ederim veya telefon ilede size ciddi yrdımı olucaktır.

Yorum bağlantısı
Murat Çeviker
ankara gelme imkanınız varsa forumumuzun anlaşmalı kilitcisi var onu tavsiye ederim veya telefon ilede size ciddi yrdımı olucaktır.

teşekkür ederim oktay bey ankaraya geleceğim olmassa bu konuda sizden yardım taleb ederim.kilitçinin telefon numarasını verirseniz sevinirim saygılar..

Yorum bağlantısı
Murat Çeviker
1. Uzaktan kumandanızın muhtemeln pili bitmişti, sonradan da kodlayamadılar

2. Ford kapılarını, her Ford anahtarı kitler, normaldir ama sadece kendi anahtarı açar, yani muhtemelen anahtarınızın mekanik kısmı veya kilit içi aşırı aşınmış, bir de sağ kapı ve bagajı deneyin, anahtar iş görüyor ise, sol kapı kilit içini yeniden dizdirin (tamiri mümkündür)

kumanda çalışıyor çağlar bey evet mekanik kısım aşınmış yedek anahtarından tekrar yedeğini yaptırmam gerekiyor.yardımlaırınız için teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Murat Çeviker
Mekanık kısmı aşınmış derken biraz daha konuyu acarmısınız?

1-Nasıl tespit ettiniz aşınmış olduguna.?

2-jacklardan bahsetmişsiniz, eğerki jackları sökseydiniz ne yapıcaktınız işleminiz ne olucaktı? merak ettim altı üstü jack sonuçta arzayı giderme yöntemi yanlış olurdu bence?

3-Arıza lambası konusundada çağlar abinin dedigi gibi arıza kodu kilit yüzünden değildir bence ,başka bir sorun nedeni ile yanıyordur. unutmayın arza ışıgını söndürmek mesele değildir.arızayı bulmak ve sorunu hallettikten sonra. arıza ışıgını kapatmak daha mantıklıdır.

3-Arıza ışıgı siz manuelde söndürebilirsiniz. arıza ışıgının yanındaki diğer işarettin içinde küçük kürdan ile basabileceginiz bir yer var basıp 3-5 sn tutunca arıza ışıgı sönüyor..

arkadaşlar kusura bakmayın lütfen arabayı ben alalı 1.5 ay oldu ve halen arabaya yabancı olduğum için bu sıkıntılarımı dile getirmek istedim

1-anahtarın aşınmış olsuğunu kilitçi söyledi.tabi anahtarın daha öncesini bilemediğim için aşınmış mı aşınmamış mı bilemiyorum

2-jacklarıda yine bu sitede bir arkadaşın şikayetinden okudum.tavsiye üzerine yapılan müdahaleden cevap almış.

3-arıza lambası içinse arıza lambaası biliyorsunuz ki bir müddet yanıp yanıp sönüyor.arıza olduktan sonra yani kapılar kitli kaldıktan sonra kapıyı sunrooftan açtım alarm ötmeye başladı sesli alarm bir müddet çaldıktan sonra susuyor ama dörtler bir müddet daha yanıp yanıp sönmeye devam ediyor arıza lambası işte bu olaylar gerçekleşştikten sonra yani kapıları açtım arabayı çalıştırdım direk yanmaya başladı.şimdi aklıma geldi.belkide alarm devrede olduğu için sürekli yanıyordu bunu tam bilemiyorum.

4-arıza ışığını manuel söndürmek acaba reset atmak mı?bunu bana izah ederseniz sevinirim yoksa sadece söndürmek mi?burada ki bazı terimlere yabancı olduğum için tekrar tekrar herkesten özür dilerim ilgileriniz içinde teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

arıza ışıgını manuel söndürmek evet reset gibidir.ama arızanın kapılardan dolayı yandıgına eminseniz söndürün degilseniz en kısa sürede bilgisayara baglatıp ana sorunu görmenizde fayda var.

anahtarda aşınma oldu ise kodunu okuyamıyabilir bu nedenlede sorun yaşıyor olmanız mümkünçkumanda ile açılmamasının sebebi sadece tahmin bu anahtar kodunu okuyamadıgı için immo devreye girmiş olabilir.en kısa sürede anahtarınıza çözüm bulmanızda fayda var.

çaglar beyin önerilerine bakmanızda fayda var kodlamayı falanda yanlış yapmış olabilirler forumda kodlama ile ilgili detaylı yortumlar var kendinizde yapabilirsiniz.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Murat Çeviker

arkadaşlar mondeo'mun merkezi kilit sorunu çözüldü.sabah servise gittim sıkıntının iki tane olduğunu anahtarın yıpranmış olduğu ve yedeğinin yapılması gerektiği söylendi bunu üzerine anlaşmalı oldukları bir anahtarcıya giderek sadece kapılar için yedek anahtar yaptırdım.20 tl alarm ötmesin diye sigortasını çıkarmıştım merkezi kilitin.taktılar alarm yine ötmeye başladı.yaptırdığım kapı anahtarı ile açtığımızda alarm sustu daha sonra sanırım alarm rölesinii çıkarıp taktılar yeniden onu göremedim tarpidonun arkasında.daha sonra kumandayla kapılar açılıp kapanmaya başladı.büyük dertten kurtuldum bana epey sıkıntı vermişti doğrusu.yorum yapan herkese teşekkür ederim saygılar.....

Yorum bağlantısı
Murat Çeviker
arkadaşlar mondeo'mun merkezi kilit sorunu çözüldü.sabah servise gittim sıkıntının iki tane olduğunu anahtarın yıpranmış olduğu ve yedeğinin yapılması gerektiği söylendi bunu üzerine anlaşmalı oldukları bir anahtarcıya giderek sadece kapılar için yedek anahtar yaptırdım.20 tl alarm ötmesin diye sigortasını çıkarmıştım merkezi kilitin.taktılar alarm yine ötmeye başladı.yaptırdığım kapı anahtarı ile açtığımızda alarm sustu daha sonra sanırım alarm rölesinii çıkarıp taktılar yeniden onu göremedim tarpidonun arkasında.daha sonra kumandayla kapılar açılıp kapanmaya başladı.büyük dertten kurtuldum bana epey sıkıntı vermişti doğrusu.yorum yapan herkese teşekkür ederim saygılar.....

arkadaşlar servis bir ara alarm rölesinde arıza var dedi fiyatını sorduk depoya gözlerim yerinden çıkacaktı.bilginiz olsun alarm rölesinin yani merkezi kilitte buna bağlıymış sanırm 1250 tl.:unknw:) tabi artı işçilik eklemek lazım.

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Burçin Teymen

Merhaba Arkadaşlar

Benim Mondeo'un uzun zamandır merkezi kilit sorunu var. Kumanda mı çalışmıyor, merkezi kilit sistemi mi arızalı anlayamadım. forumdaki U.K. ile ilgili kodlama yazışmalarını okudum. Şİmdi merak ettiğim husus, mondeo larda da diğer araçlar gibi dışarıdan şoför kapısından manuel olarak anahtarla açma kapama yapıldığı zaman dört kapı da kilitlenip açılıyormu? İkinci sorum, içeriden kapılar kapalıyken şoför kapısından mandal ile dört kapı da kilitlenil açılıyormu? Benim aracımda bunların hiç birisi çalışmıyor maalesef. Anahtarla şoför kapısını açıp diğer kapıları elle açıyorum. Sorun merkezi kilttemi kumandada mı? SAdece şoför kapısının kilidini komple değiştirsem sorun çözülür mü? Teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Muhtemelen sürücü kapı kilidi sorunlu..

Bunu yapınca sürücü kapısını anahtarla açınca diğer kapılarınızda açılacak, kilitleyince kilitlenecek. İçerden kolu iterek kilitlediğinizde diğer kapılar da kilitlenecek..

Ama bence uzaktan kumanda sorununuz devma edecek.. Kumandanızın pilini değiştirip denediniz mi ?

Yorum bağlantısı
Burçin Teymen
Muhtemelen sürücü kapı kilidi sorunlu..

Bunu yapınca sürücü kapısını anahtarla açınca diğer kapılarınızda açılacak, kilitleyince kilitlenecek. İçerden kolu iterek kilitlediğinizde diğer kapılar da kilitlenecek..

Ama bence uzaktan kumanda sorununuz devma edecek.. Kumandanızın pilini değiştirip denediniz mi ?

Evet Mehmet Bey. Kumandanın pili değişti ve kontrol edildi, bir sorun yok denildi. Yalnız şöyle bir durum var, sürücü kapısının kilidi üzerinde merkezi kilidin ana modülü var yanılmıyorsam. Ordan tüm kapılara elektrik verildi teker teker, ancak hiç birisi cevap vermedi. Bu durumda bütün kapı kilit mekanizmaları aynı anda yanmış demek mi oluyor, yoksa sadece ana modül mü arızalıdır?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Evet Mehmet Bey. Kumandanın pili değişti ve kontrol edildi, bir sorun yok denildi. Yalnız şöyle bir durum var, sürücü kapısının kilidi üzerinde merkezi kilidin ana modülü var yanılmıyorsam. Ordan tüm kapılara elektrik verildi teker teker, ancak hiç birisi cevap vermedi. Bu durumda bütün kapı kilit mekanizmaları aynı anda yanmış demek mi oluyor, yoksa sadece ana modül mü arızalıdır?

Tüm kapı kilitlerinin bozuk olduğunu sanmıyorum.. Bir yerde hata yapılıyordur..

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Misafir

Yeni konu açmaya gerek yok şu konuyu hortlatayım dedim :)

Benim araçtada bi sorun var sanırım...

Kumandayla kapılar açılıp kapatılıyor onda sorunum yok...

Sadece anlamadığım şu ; Sol önden içerden kilitlendiğinde normalde hepsinin kilitlenmesi lazım Ama kilitlenmiyor.

Birde şu arka kapılardaki çocuk kilitini nasıl aktifleştiricez Kullanım kılavuzu çok uzun yazmışta :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Birde şu arka kapılardaki çocuk kilitini nasıl aktifleştiricez Kullanım kılavuzu çok uzun yazmışta :)

Kapı kilidinin yanında anahtar sokup çevireceğiz bir yer var.. Kilitleyip açması buradan..

Yaptığı şey, içeriden kapı açılmasını engellemektir.

Yorum bağlantısı
Misafir

Ona bakayım mehmet abi Çünkü dediğim gibi içerden sol önden kilitlediğimde kilitlenmiyor En azından ordan kilitliyeyim çünkü arkada ufaklık oturuyo :)

Bilgi için tşk'ler Bide sol on kapı kilitinin niye çalışmadığını anlarsam oda güzel olacak :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bilgi için tşk'ler Bide sol on kapı kilitinin niye çalışmadığını anlarsam oda güzel olacak :)

Sizin kaportacıya götür o söksün.. elektrikçi de kilidi temizlesin dene bi..

Yorum bağlantısı
Misafir

Bizimkilere dedim mehmet abide bana direk dedilerki yazı bekle...

Niye dedim bu soğukta döşemeleri sökersek Elimizde kalır Patır patır kırılır dediler :) İyi dedim :D

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Mondeo kapısında tırnak yada klips yok hiç.. 7-8 tane vida var.. söküyorsun, kapı çekme kolunun maun kaplamasını söküp altındaki vidaları çıkarıyorsun.. Kapı kolu içindeki vidayı söküyorsun...

Kapı yüzünü yukarı kaldırıp alıyorsun...

Hasar verilebilecek tek yer, kapıyı çektiğimiz koldaki maun kaplama..

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...