İçeriğe Yönlendir

Kanlıca Mantarı

Abdurrahman Salman

Recommended Posts

Abdurrahman Salman

p1020531600x450.jpgp1020526600x450.jpg

Bugün köyden geldi.Kastamonu ve çevresinde çok sevilen bir mantardır.Bazen sadece mantar toplamak için hafta sonları gideriz.Genelde sonbaharda birkaç gün yağan yağmudan sonra çıkar.kavurması,közlemesi, yemeği,ekmeği hatta turşusu yapılır tadı gerçekten nefistir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Gökhan Aldemir

Hiç bir mantar türünü sevmem ama toplaması çok zevkli olur. Kanlıca'nında çok lezzetli olduğunu söylerler yinede toplamasını tercih ederim :D

Yorum bağlantısı
Eray Sireli

Bu mantarı yemek yapıp harcamayın, tersinden köze yatırın, bir tutam tuz sepip afiyetle yiyin... Kuzu eti tadında harika birşey gerçekten...

Yorum bağlantısı
İbrahim Fındıklı

Başlıkta ''Kanlıca mantarı'' yazısını göründe dedim ki;

Aaaa bizim oraların mantarı.. :D

Çok güzeldir gerçekten de...

İşlerim çok yoğun olmasaydı babamla gitmek istiyorduk sırf mantar için ama kısmet olmadı şu ana kadar :D

Size Afiyet şeker olsun :p

Yorum bağlantısı
Alpaslan Göktaş

Süper,çok severim buldukça da alır yerim.Orman köylüleri toplayıp satarlar pazarda yada biz gideriz toplamaya...

Yorum bağlantısı
Muharrem Ersin Başaran

ooo mantarın kralıdır. Batı karadenizde bol bol bulunur.

Toplaması çok zevklidir.Yağda kızartabilirsiniz.En güzelide küçük olanlarının közde yapılması.

Eğer Kastamonuluysan çok şanslısın ülkemizdeki mantar çeşidinin bulunduğu ,mantar kültürünün kısmen oluştuğu bölge o taraflar.

koç,kanlıca,tellice,karagöce....

Yorum bağlantısı
Vural Dirimeşe

Çocukluğumun geçtiği Bolu'da daha çocukken Çaydurt'ta ormana giderek topladığımız ve közde pişirerek yediğimiz günler geldi aklıma.

Acaba şimdi nerelerde bulunabilir?? (Batı Karadeniz'deki üyelerimize duyurulur :lol2:)

Yorum bağlantısı
Yasin Çelik

bende kastamonu ineboluluyum

bunun için adam öldürürler bee :good1:

bu arada turşusu harika olur kavurmasıda :vandal:

En son kilosu 15 TL den satılmakta fiyat günceldir yer yer değişkenlik gösterir :lol2:

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Cincile mantarı yokmuydu ? :lol2: Benimde doğup büyüdüğüm topraklarda bunlardan çok bulunur, süper yenir...Bu sene daha gelen olmadı, eli kulağındadır ama bugün yarın bir paket ulaşır otobüsle... :good1:

Yorum bağlantısı
Tayfun Yeşil

bilmemmi daha dün akşam tükettim:))

benim hanım kastamonulu ordan gelir (her yolla gelir) ben en çok fırında severim.

izmit tede var hanımın akrabaları topluyorlar orada,ayrıca bizim buralara pazarada getiriyolar mahallenin yarısı kastamonulu olduğu için:)))kilosu 8 tl idi en son.

Yorum bağlantısı
Vural Dirimeşe

Ankara'da bulabileceğim veya rastladığınız bir pazar var mı?

Yorum bağlantısı
İbrahim Fındıklı

Perşembe sabahı bi çıkıp bakalım,belki Aydos ormanlarında bişeyler buluruz :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Kazancıoğlu
Perşembe sabahı bi çıkıp bakalım,belki Aydos ormanlarında bişeyler buluruz :)

aydosta bundan sonra anca beton yığını bulursun

benim eşimde bartınlıdır ailece çok severler kalıca birde dedesakalı dedikleri bir mantar var oda çok seviliyor bana biraz tadı buruk geldiği için ben pek sevemedim daha çok kültür mantarını tercih ediyorum

Yorum bağlantısı
İbrahim Fındıklı
aydosta bundan sonra anca beton yığını bulursun

benim eşimde bartınlıdır ailece çok severler kalıca birde dedesakalı dedikleri bir mantar var oda çok seviliyor bana biraz tadı buruk geldiği için ben pek sevemedim daha çok kültür mantarını tercih ediyorum

bizim düğün salonunun yukarısında adamlar çuvallarla toplamış (Aydos tarafından...) naberrrrrr :D

Sizin ailede mantar seven var mı ki ??

Kültür mantarı mantar mı ya... :)

Bir de tellice vardır... Tel tel ayrılır pilavın üstünde... Annem sağlığında yapardı, tadı hala damağımda. :D hıımmmm :)

Yorum bağlantısı
Serkan Toker
Bir de tellice vardır... Tel tel ayrılır pilavın üstünde... Annem sağlığında yapardı, tadı hala damağımda. :D hıımmmm :)

En son Bolu' da pazarda satıldığını görmüştüm...

Vural hocam, Mengen' de pazarda satılıyormuş..Cumartesi alıp gelsek mi acaba ? 160 km. cik.. :D

Yorum bağlantısı
İbrahim Fındıklı
En son Bolu' da pazarda satıldığını görmüştüm...

Vural hocam, Mengen' de pazarda satılıyormuş..Cumartesi alıp gelsek mi acaba ? 160 km. cik.. :D

+ :)

Bolu'dan buralara da geliyor ara sıra kilosu 8-10 tl. den. Süper oluyor :D

Yorum bağlantısı
Mehmet Teoman Tuncel

Bazı arkadaşların dediği gibi batı karadenizde çok olur hersene Kastamonu'ya gidince eğer yağmur sonrası ve mevsimi ise toplarız. Ben yemeğini soğanda kavrulmuş olarak çok severim. Sac veya sobanın üzerine mantarı ters koyup çok azda tereyağı içine sürdükten sonra közlenmesini bekleyip afiyetle yemeside ayrı bir zevktir. Toplaması da ayrı bir zekvtir ve toplayıp hemen oracıkta ateşte közlemesi, yemede yanında yat derler ya...

Yorum bağlantısı
İbrahim Fındıklı
Bazı arkadaşların dediği gibi batı karadenizde çok olur hersene Kastamonu'ya gidince eğer yağmur sonrası ve mevsimi ise toplarız. Ben yemeğini soğanda kavrulmuş olarak çok severim. Sac veya sobanın üzerine mantarı ters koyup çok azda tereyağı içine sürdükten sonra közlenmesini bekleyip afiyetle yemeside ayrı bir zevktir. Toplaması da ayrı bir zekvtir ve toplayıp hemen oracıkta ateşte közlemesi, yemede yanında yat derler ya...

+ :D:):D

Yorum bağlantısı
Mehmet Kazancıoğlu
bizim düğün salonunun yukarısında adamlar çuvallarla toplamış (Aydos tarafından...) naberrrrrr :D

Sizin ailede mantar seven var mı ki ??

Kültür mantarı mantar mı ya... :)

ben severim ve yerim diğerleride yavaştan alışmaya başladı benim hanım alıştıdı olarıda

Yorum bağlantısı
İbrahim Fındıklı
ben severim ve yerim diğerleride yavaştan alışmaya başladı benim hanım alıştıdı olarıda

heheheheeee :D

Yorum bağlantısı
Tamer Topaç

Kastamonu' dan gönderirler bize. Soğanla kavuracaksın bu mantarı.

Yorum bağlantısı
Cemil Çınar

Ağzımın suları aktı resmen, yakındır annemler toplamaya gidelim demeye başlar :D

Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

Son iki Cumartesimi feda ettim kanlıca uğruna :p Karabük ormanlarında yeni yeni çıktığı için Bartın, Ahmetusta'dan topladık, 2 seferde 15 kiloyu geçmiştir. Toplaması çok zevkli, yoruldum derken 2 tane buluyorsun yorgunluk falan kalmıyor, altın gibi mübarek :) Burada da kilosu 10 TL.den satılıyor, bu Cumartesi yine gideceğim, Karabük Aladağ tarafını düşünüyoruz ama bakalım, henüz kesin istihbarat gelmedi :)

Aslen Kastamonu, Araç'lıyım ben de, ama Kastamonu kanlıcası için biraz daha köylere gitmek gerekiyor, ona da vakit lazım, yakın yollu hallediyoruz. Yemeyenlere şiddetle öneririm.

Tellice veya telteli diye bilinen bir mantar türü de var, o da çok güzeldir, böreğini yaparsanız, kıymalı börekten daha güzel olur. Hafiften acılı. :good2:

Ondan sonra da "Zafer kilo versene"... Yok ya! :crazy:

Yorum bağlantısı
Abdurrahman Salman

Bu kadar tanındığını bilmiyordum.canı çeken arkadaşlar kusura bakmasın elimde olsa en azından Ankaradan isteyenlere vermek isterdim.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...