İçeriğe Yönlendir

Yakıt Problemi Ve Hararet ( Taunus)

Uğur Pelin

Recommended Posts

Uğur Pelin

öncelikle herkese selamlar yeni bir taunus kullanıcısı olarak bazı sorularım olacak sizlere. 1993 1.6 gt kullanıcısıyım tüpün kafasından tutunda sekman ayarı buji kablosu bujilere kadar değiştirmediğim parça kalmadı yakıt 300-320krş şehir içi şehir dışı 290krş 60km de neredeyse 10lt gaz yakıyor araç normalmi bu yakıt. burada gaz litre fiyatı 2.01tl bunuda belirtmek isterim. birde hararet göstergesindeki harflerin anlamları nedir mesela yazında kışında m harfinden yukarıya çıkmadı ibre. çok teşekkür ederim

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

sekman ayarı nedir? İbrede NORM mu yazıyor? tüketim hesabını hangi yöntem ile yapıyorsunuz?

Yorum bağlantısı
Uğur Pelin
sekman ayarı nedir? İbrede NORM mu yazıyor? tüketim hesabını hangi yöntem ile yapıyorsunuz?
çağlar abi sekman ayarını götürdüğüm usta yaptı yaptıktan sonra motor biraz şakırtılı çalışıyor birazda çekişi arttı işte bende bilmiyorum bu nasıl yapılıyor sadece üst kapağı söktüklarini gördüm :) hararet ibresine gelince en altta m ile sınırladırılmış beyaz bir bölge var onun hep ortasında yada üstünde duruyor yaz kış bu sınırı hiç geçmedi. yakıta gelince boş depoya belli bir miktar gaz alıyorum sonra yaptığım km ye bölüyorum mesela en son 20 tl lik gaz aldım 10 lt yaptı 61 km yapabildim bu gaz ile teşekkürler..
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

1. subap ayarı yapılır, çekiş artar doğrudur

2. motor ısınmıyor termostata bakmalı, çok yaktırır.

3. ölçüm için tam doldurun, boşalmaya yakın bir daha doldurun, lpg de tek ölçüm yetmez 3-4 tam doldurma ile hesap yapmalı.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Bu arada forum kuralları gereği yaşadığınız ili seçin lütfen.

Yorum bağlantısı
Yaşar Demirci
öncelikle herkese selamlar yeni bir taunus kullanıcısı olarak bazı sorularım olacak sizlere. 1993 1.6 gt kullanıcısıyım tüpün kafasından tutunda sekman ayarı buji kablosu bujilere kadar değiştirmediğim parça kalmadı yakıt 300-320krş şehir içi şehir dışı 290krş 60km de neredeyse 10lt gaz yakıyor araç normalmi bu yakıt. burada gaz litre fiyatı 2.01tl bunuda belirtmek isterim. birde hararet göstergesindeki harflerin anlamları nedir mesela yazında kışında m harfinden yukarıya çıkmadı ibre. çok teşekkür ederim

bence yakması normal genede subap ayarı kontrol

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Uğur Çakaloz

Merhaba,1993 model 1.6 gt taunusum var.Bulunduğum yerde gazın litresi 2.320tl olup bu arabanın km de nasıl bir gaz tüketimi olduğunu siz taunus kullanıcı arkaşlara sormak istedim.Ben hesap ettiğimde bu litre fiyatana göre 297kuruş yakıyor bu yakıt tüketimi normal mi?Bana biraz fazla geldi,gercekten normal mi bu ?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

12.8 lt/100 km lpg tüketimi yapar, en ideal ayarda olsa 9.6 lt/100km benzin tüketimine eşdeğerdir, 18 yaşında bir Taunus motoru için harika ötesi güzel bir rakam. Vesile ile, km de 29.7 kuruş desek tam doğru olacak.

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Taunus motorlarında lpg ile çalışabilmesi için sübaplara yapılan iyileştirme yapıldı mı acaba araçlarınızda ?

Yorum bağlantısı
Uğur Çakaloz

Verdiğniz bilgiler için teşekkür ederim demek ki yakıt normal,yinede subap ayarlarını kontrol ettirmek gerekiyor,araba şıkırtılı sesli olarak çalışıyor, daha önze egsoz cıkış subabları sıkı olarak çalışıyor diye tamirci söküp bakmıştı,arabayı kıyaslamak gerekecek,selamlar

Yorum bağlantısı
  • 4 ay sonra...
Karani Gülistan

Konu taunustan açılmışken:6 ay önce aldığım 90 model 2,0 cc taunusla yaklaşık 3000 km yol yaptım.Aldığımda lpg yeni monte edilmişti(mimgas).Bugünlerde lpg den dolayı silindir kapağındaki sübab yuvalarına çelik baga yaptırmak istiyorum.(Aslında 3000 km lik kullanımda herhangibir şikayetim yoktu.Yolda lpg de yaklaşık 22-23 krş. tüketimi var.)İzmirde bir usta,hazır motora el atmışken sekmanları krom sekman yapalım ve kol yataklarınıda değiştirelim dedi.Yaklaşık 1000 tl. masraftan söz etti.Taunus yolculuk boyunca yaklaşık 1- 1,5 lt. yağ eksiltti.Bu aracımı uzun süre kullanmak niyetindeyim.Krom sekman ve silindir kapağına çelik yüzük taktırmak konusunda bilgisi ve tavsiyesi olacak kardeşlerimizin yorumlarını bekliyorum.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...