İçeriğe Yönlendir

Android Mi Windows Mobile Mı?

Sait Aktaş

Recommended Posts

Sait Aktaş

Başlıktan da anlaşılacağı üzere, sizce hangi işletim sistemi PDAlerde faydalı?

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Bu işin sonu gelmez. Armut mu elma mı gibi bi sorudur bu.

Faydalarından işleyişlerine, eksilerinden çalışma yöntemlerine kadar herşeyi farklı.

android 2.2 mi 2.3 mü veya winmo 6.1 mi 6.5 mu deseniz, anlarımda...

Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

İlla seçeceksek Windows Mobile derim. Androit tercihi için bence daha vakit var.

Yorum bağlantısı
Cem Boneval
(düzenlendi)

Cep telefonlarında birkaç yıl öncesine kadar "akıllı telefonlar" azınlık iken eğilim giderek daha yaygın kullanılmaları ve 3G performansı ile internet üzerinden sosyal ağlar ile entegrasyonları yönünde.

İki yıl önce sahibinden.com'a HTC yazsanız 15-20 ilan zar zor çıkardı, simdi yüzlerle var.

Kısacası bizler için durum şüpheli ama telefonlar giderek akıllanıyorlar.

Hal böyle olunca telefonun donanımsal yapısının ötesinde işletim sistemlerinin performansı da öne çıkıyor.

Piyasayı işletim sistemi bazında kim silip süpürüyor derseniz, cevap kuşkusuz Apple ve iOS olur. Gerçekten kullanım kolaylığı, onbinlerle kolay ulaşılabilir uygulama ve Apple'ın sağlam ve ergonomik donanımı ile hemen her ihtiyaca cevap verebilen bir sistem. Bence en önemli kusuru ülkemizde haddinden pahalı olması. 4.x sürümü ile çoklu işlem desteği de eklenmiş ve yeni çıkan güncellemelerle ufak tefek sorunlar da halloluyor. Üstelik Apple elde ettiği yüksek pazar payını kabaca değerlendirmek gerekirse tek bir marka ve neredeyse tek bir modelle sağlıyor. Kutlamak ve takdir etmek lazım...

Android hala mahallenin zıpırı. En önemli avantajı Linux bazlı bir açık kaynak sistemi üzerine kurulu olması. Bunun sonucu garajdaki amatör dahiden çok uluslu şirketlere kadar pekçok katılımcı program üretiyor ve hala Apple kadar gelişmiş olmasa da çok sayıda uygulamaya erişim kolay, ucuz ve hatta bedava. Tabii burada bir kısıtlama getirmek zorunda kalıyoruz, ülkemizde halen android market sistemi, yani resmi oalarak cep telefonu ile GSM şebekesi üzerinden program yükleme imkanı sağlanmış değil. Yine de web ortamında değişik yöntemlerle uygulamalara ulaşmak mümkün. Android'in en önemli diğer avantajı Google tarafından destekleniyor olması, web ortamında Google uygulamaları ile mükemmel bir sinerji yakalanmış ve ABD'de Google Voices ile iş dünyasına bile baklıklama dalmış durumda. Kesinlikle gelecek vaat eden ve kullanışlı bir işletim sistemi.

Windows'un 6.x işletim sisteminin en büyük sorunu masaüstü bilgisayarlar için tasarlanmış bir işletim sisteminin cep telefonuna sığdırılmaya çalışılmış olması. Bu mantık yürümüyor. Windows kendi haliyle çok hantal ve işlevselliğe uzak olduğu için çoğu üretici işletim sistemini yamalayarak daha kullanışlı hale sokuyor, HTC'nin Toch Flo sistemi buna iyi bir örnek. WinMo'nun avantajı ise Outlook ve Office ile çok iyi entegrasyonu. Döküman üzerinde yoğun çalışıyorsanız ve bu size ileri derecede mobil bir formatta gerekliyse ilk ve belki de tek tercih. Uygulama kütüphanesi de Apple ve Android kadar gelişmiş olmasa da çoğu aradığınızı buluyorsunuz.

Yeni çıkan Windows 7 ise bambaşka bir dünya, eşi yok, 6.x serilerinin tersine tamamen yeni yazılmış ve parmak (kalem değil) işlevselliğini öne almış bir sistem, mükemmel sosyal ağlar entegrasyonu sunuyor; ancak çok da eksikleri var, söz gelimi dosya yönetimi yok, kopyala-yapıştır özelliği bile yok (yeni sürümle yakında eklenecek), 6.x serisi için yazılan uygulamalar çalışmıyor, PC ile senkronizasyon farklı bir sistem üzerinden yürütülüyor ve 7'ye özgün uygulamalar ise şu anda son derece az. Bir de sıkı donanım gerektiriyor, 1 GHz altı işlemci ve 512 MB altı bellek ile yürütmek mümkün değil, yani eski makinelere yeni işletim sistemi fikri bir hayal.

Ancak piyasanın bu yeni soluğu iyi karşıladığını ve pek çok markanın hemen uyumlu telefon ürettiğini düşünürsek, arkasındaki dev Microsoft desteğini de göz ardı etmezsek birkaç yıl içinde Microsoft'un akıllı telefonlardaki pazar payını yükselteceğine kesin gözüyle bakmak lazım.

Belki birkaç kelime de Blackberry'nin RIM'i konusunda etmek lazım. ABD'de hala en yüksek pazar payına sahip. Bu da şaşırtıcı değil çünkü ön planda çalışanları ile yakın iletişimde olmak isteyen ve bu amaçla "push mail" kullanan şirketlerin ilk tercihi. Ancak tüm makyajlara rağmen gücü bu temel özelliğin ötesine geçmiyor ve çok yönlü kullanıcılara göre değil kanımca.

Unuttuğumuz var mı? BADA gibi özgün sistemler, orta vadede yok olmaya mahkumlar, kısıtlayıcılığı nedeniyle önermek çok kolay değil.

Hatta daha yaygın olan Symbian'ın bile pazar kaybettiğini hatta bu sürecte Nokia'yı da dibe çektiğini söylemek mümkün. Bununla beraber özellikle yeni nesil Symbian ile çalışan Nokia'ların yeterli işevselliği üst düzey güvenilirlik ve çalışma stabilitesi ile sunduğunu da söylemek lazım. Mesela Nokia C6 göreceli uygun fiyatı, Ovi desteği ve sağlam donanınımı ile göz ardı edilmemesi gereken bir model bence.

Hangisi sorusuna gelirsek?

Apple'dan hoşlanıyorsanız başka markalarla vakit kaybetmeden bir tane edinin, bununla berber ben şahsen o klanın üyesi olmak arzusunda değilim.

Office sizi bağlıyorsa ucuz bir Windows telefonu düşünülebilir, ilk aklıma gelen de HTC Touch2, 300-400 TL arasında temiz ikinci elleri var ve oldukça fonksiyonel. Başlangıçta iş görür ama bir-iki yıl içinde yerini ya Android ya da Win 7 bazlı bir cihaza bırakır. Yani büyük paralar ödemeye değmez.

Win 7 temelli makinelerden de şimdilik uzak durmakta yarar var, bırakalım biraz olgunlaşsınlar...

Sonuçta yolumuz Android'e çıktı galiba. Android deyince de şu anda en gözde ve fakat maalesef pahalı makine Samsung'un Galaxy S'i. Yakın performansta HTC Nexus One ve Desire var. Ucuz yollu gitmek içinse yine HTC'den Wildfire makul.

tarihinde Cem Boneval tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Berk Ertürk
(düzenlendi)

Cem hocam çok güzel açıklamış, ağzınıza sağlık..

şuanki zaman için iOS4, gelecek zaman için android veya windows mobile7 diyorum ben. bu ikisinin de daha zamana ihtiyacı var, şuan için erken .. RIM ise kendi internet servisini (BIS) satın almadığınız sürece bir anlamı kalmıyor, buda ekstra ve zorunlu bir maliyet demek ve daha iş odaklı bir işletim sistemi..

tarihinde Berk Ert tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı

Ben RIM-BB kullanıyorum BIS'le beraber, 9000 Bold'um var. BIS olmayınca telefonun anlamı yok doğru, ancak diğer tüm akıllı telefonlar da internet kullanmak zorunluluk oluyor. Tüketici ister istemez, kapasitesi düşük de olsa internet paketi satın alıyor. "Ben wi-fi ile idare ederim" mantığı da bir yere kadar. Şu anda BB kullananların hepsinde BIS ya da BES paketi var, I-Phone kullananları ise % 95'i internet paketine sahip, çok az bir azınlık i-phone ile internet paketi kullanmıyor ki bu mantıklı değil. Telefonun yapılış amacı zaten internet ve uygulama(ayfoncu tüm arkadaşlar aplikasyon diyorlar o ayrı) indirme üzerine... Windows tabanlı uygulama kullananlarda ise durum biraz farklı kimisi interneti hiç kullanmayabiliyor cihaz üzerinden. Android daha da gelişecek ve herkesin kendi cihazını kişiselleştirebileceği bir işletim sistemine dönüşecek, ama bunun da sonu yok....

Özetle akıllı telefon kullanıyorsanız, bence düşük boyuta da olsa internet paketiniz olmalı, cihazın tabiri caizse"hakkını" vermelisiniz. Her ne kadar BB alışkanlık yapsa da, benim gönlüm de androidden yana...

Yorum bağlantısı
Eray Sireli
(düzenlendi)
Armut mu elma mı

Kesinlikle armut :spiteful:

şimdilik windows, ileride ne olur bilinmez

tarihinde Eray Sireli tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Ben RIM-BB kullanıyorum BIS'le beraber, 9000 Bold'um var. BIS olmayınca telefonun anlamı yok doğru, ancak diğer tüm akıllı telefonlar da internet kullanmak zorunluluk oluyor. Tüketici ister istemez, kapasitesi düşük de olsa internet paketi satın alıyor. "Ben wi-fi ile idare ederim" mantığı da bir yere kadar. Şu anda BB kullananların hepsinde BIS ya da BES paketi var, I-Phone kullananları ise % 95'i internet paketine sahip, çok az bir azınlık i-phone ile internet paketi kullanmıyor ki bu mantıklı değil. Telefonun yapılış amacı zaten internet ve uygulama(ayfoncu tüm arkadaşlar aplikasyon diyorlar o ayrı) indirme üzerine... Windows tabanlı uygulama kullananlarda ise durum biraz farklı kimisi interneti hiç kullanmayabiliyor cihaz üzerinden. Android daha da gelişecek ve herkesin kendi cihazını kişiselleştirebileceği bir işletim sistemine dönüşecek, ama bunun da sonu yok....

Özetle akıllı telefon kullanıyorsanız, bence düşük boyuta da olsa internet paketiniz olmalı, cihazın tabiri caizse"hakkını" vermelisiniz. Her ne kadar BB alışkanlık yapsa da, benim gönlüm de androidden yana...

Kaybolmayan sakız, bozulmayan BB istiyoruz :spiteful:

Şirkette biri Bold almış, elinde kaldı, onu da kurtardık :)

Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı
Kaybolmayan sakız, bozulmayan BB istiyoruz :spiteful:

Şirkette biri Bold almış, elinde kaldı, onu da kurtardık :)

Eline sağlık, süpersin...

Yorum bağlantısı
Remzi Erkesim

Ben şu an nexus 1 kullanıyorum ve memnunum, bu tür dokunmatik ve akıllı telefonlar internet paketi olmadan alınması anlamsız sadece internet değil nöbetçi eczaneyi gps den konumunuzu bulup size bildiriyor, 2 ay iphone 3gs kullandım tamamen kapalı bir işletim sistemi ama zevkli bir kullanıma sahip, hiçbir özelliğini kullanmayan sadece moda nedeniyle alıp kullanan insanları görünce insan üzülüyor.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Birkaç sene önce olsaydı kullanım amacıda iş olduğunu varsayarak win derdim, ama süper hantal bol sorunlu bir sistemdir, şimdi ise Froyo ve ayın 8 inde büyük ihtimal dahada süper olan Android 3.0 (2.3) gingerbread çıkıcak diyorlar, bu durumda cevabım android olurdu, yalnız ayın 8 ini mutlaka beleyin, ya nexus 2 çıkacak yada başka birşey, samsung yapacak diyorlar yada bir süpriz var, ama büyük ihtimal android 3.0 lı telefon geliyor, hemen alırım bekleyemem derseniz, Samsung Galaxy S hada Htc desire derim, galaxy 1189 tl. HTC desire da aynı para. (Galaxy daha iyi onuda söyleyeyim, ucuz plastik diye yorum yapıyorlar alakası yok, testlerine bakın taş gibi ve tüy gibi hafif, son testlerde Galaxy S EVO 4G den de daha hızlı, menü geçişlerinde hafif tıklama var 4G de)

tarihinde Ali Cihangiro?lu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Tarık Cihangir

iki farklı cihaz üzerinde (htc magician ve htc ultimate serisi) yaklaşık 2 yıl winmobile kullandım. şimdi nokia E66 (symbian) kullanıyorum. bir daha winmobile mı ? allah korusun :bambam3:

bu kadar hantal, bu kadar saçma bir işletim sistemi daha görmedim.

Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı
Estafurllah hocam. Süper olsam mühendis olan ben olurdum ya :(

E biz mühendisiz ama herşeyi çözemiyoruz, bu arada BB 9800 Torch da güzelmiş. Ama bir kullansın millet bakalım, kronik sorunları ve zayıf yönleri olacak mı?

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Cenk hocam, bb'nin bi modeli vardı eskiden, dokunmatik diye geçiyordu o da. Hayatımda onun kadar dandik bi "telefon" görmemiştim. O yüzden bu gelecek olandan da şüpheliyim...

Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı
Bide BlackBerry Storm var değişik bir dokunmatiğe sahip :)

Gökhan o telefonun tüm ekranı hareket ediyor alınmaz o...

Cenk hocam, bb'nin bi modeli vardı eskiden, dokunmatik diye geçiyordu o da. Hayatımda onun kadar dandik bi "telefon" görmemiştim. O yüzden bu gelecek olandan da şüpheliyim...

Hımm, incelemek lazım...

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Gökhan o telefonun tüm ekranı hareket ediyor alınmaz o...

Hımm, incelemek lazım...

HA işte, o storm'du. O kadar dandik olamaz ya...

Yorum bağlantısı
  • 8 ay sonra...
İsmail Örenler

1.5 yıl samsung omnia son 1.5 yıldırda HTC hd 2 kulanıyorum ikiside wm 6.x tabanlı cihazlar. Omnia için eh işte denilebilir ama HTC hd 2 süper bir cihaz. :) Bence işletim sisteminin yanısıra telefonun ekran özelliği, sistem arayüzü ve donanımsal yetenekleride önemli. Android ve iphone kullanmadım ama yakın zamanda htc wildfire alan bir dostum sayesinde androidi tecrübe etme şansı buldum, açıkçası pek hoşlanmadım karmaşık geldi. :lol2: Uygulama konusundada zayıf olduğunu düşünüyorum çeşitlilik az. Bir eksi notta cihaz tarafında, sanırım android kullanan htc cihazlarda bu eksiklik mevcud dosya yöneticisi yok, buda cihaza uygulama yüklemeyi bir eziyete çeviriyor ;) . HTC gibi bir markaya yakışmıyor doğrusu. :)

Kanımca şuan wm6.5 ideal androidin birazdaha ekmek yemesi lazım. :D

Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

İsmail Bey android'i yorumlamak için birkaç dokunuş yetmez. Şöyle birkaç gün kullanmak gerekir ki en doğru şekilde yorumlanabilsin. Daha önce de çok yazıldı çizildi forumda bu konu. Aratırsanız onlara da ulaşabilirsiniz.

İlla seçeceksek Windows Mobile derim. Androit tercihi için bence daha vakit var.

Mesela yukarıdaki yorumumum daha hiç Android görmeden, sadece kullanım videolarını izleyip yazdığım bir mesaj. Ancak şu anda tamamen aksini düşünüyorum. 5-6 aydır Androidli HTC Desire kullanıyorum. Görüldüğü üzere adını bile doğru yazamamışım o zaman ;) Androi(t) :lol2:

Uygulama konusunda zayıf olmasından bahsetmişsiniz, kesinlikle ve kesinlikle alakası yok :) Örneğin bu kanıya varmanıza sebep, çok kısa süre kurcalamış olmanız. Detaylarını bilmemeniz.

https://market.android.com/ Android işletim sistemi için uygulama marketi. Şöyle kısa bir süre gözatın.

Sadece dosya yöneticisi değil, Windows Mobile'da alıştığınız çoğu şeyi ilk kurulum sonrası Android cihazlarda bulamazsınız zaten. HTC, Samsung veya herhangi bir android telefon için bu geçerli. Ön kurulumlu olarak gelebilir tabi ancak bunu eksiklik olarak düşünmeyin. Girin android markete onlarca farklı tür, görünüm ve kullanım şekli olan Dosya yöneticisi bulabilirsiniz. Bir Gmail hesabınızla telefona elinizi sürmeden yukarıda verdiğim adresten telefonunuza istediğiniz uygulamayı yükleyebilirsiniz.

Windows Mobile bitti. Windows Phone dediler. Yine olmadı. Aslında bu konu başlığının da bir geçerliliği kalmadı bence. Artık "iOs mu, Android mi" tartışmaları var.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Mesela yukarıdaki yorumumum daha hiç Android görmeden, sadece kullanım videolarını izleyip yazdığım bir mesaj. Ancak şu anda tamamen aksini düşünüyorum. 5-6 aydır Androidli HTC Desire kullanıyorum. Görüldüğü üzere adını bile doğru yazamamışım o zaman :) Androi(t) :p

Windows Mobile bitti. Windows Phone dediler. Yine olmadı. Aslında bu konu başlığının da bir geçerliliği kalmadı bence. Artık "iOs mu, Android mi" tartışmaları var.

Bir sene sonra bunun için yine deme, görmeden etmeden yazmışım :flowers:

Yorum bağlantısı
Onur Demir

1 hafta kullandim, not verme hakkina sahibim herhalde :) jealbreakli bir iosun yaninda 2side is yapmaz :)

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
(düzenlendi)

nerde o eski sybianlar :)

tarihinde Mustafa T tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı
Bir sene sonra bunun için yine deme, görmeden etmeden yazmışım :)

Hiç sanmıyorum :)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...