İçeriğe Yönlendir

hTC Telefonları Genel Başlık

Zafer Ayvacı

Recommended Posts

Selçuk Keleş

Vodafone kampanyasında şimdi Desire S + Cepnet = 49 TL x 24 ay. ( http://www.vodafone.com.tr/Kampanyalar/htc...anya-htcdesires )

HTC'lerdeki S ne anlama geliyor, web sitesinde karşılaştırma modülü koymamışlar. Bir de Wildfire hakkındaki düşünceleriniz tecrübeleriniz nelerdir , fiyatı 700 TL civarında, cepten internet kullanma alışkanlığı olmayan ben için mantıklı bir seçim olabilir mi ? ;)

Yorum bağlantısı
Arda Merve

yılbaşından beri kullanıyorum üzerinde gelen yazılım gerçekten yoğun kullanımda takılabiliyor rom u değiştirdim bu şekilde kullanıyorum şarj 2 günü geçebiliyor yoğun kullanımda boyutları ideal tavsiye edebilirim.

Yorum bağlantısı
Cem Boneval
(düzenlendi)

Önce iki bağlantı vereyim -İngilizce'de olsa- cihazlar arasındaki teknik özellikler farkını görmeniz için:

Wildfire - Desire

Desire - Desire S

Gelelim yorumlara...

Wildfire göreceli ucuz ve küçük. Bence olumlu yönleri de burada bitiyor. 320 x 240 ekran çözünürlüğü keyif vermiyor, düşük hızlı işlemci ve düşük RAM ve ROM cihazı sürekli tıkanmasına ve ağır çalışmasına neden oluyor. Telefonu çok aktif kullanmayan ve ağır kanlı biri için belki olabilir, ama o zaman o paraya alınacak değişik alternatiflere de bakmak lazım. Kısacası Android'in hakkını vermiyor.

Desire bu sorunlardan önemli ölçüde kurtulmuş bir cihaz ve özellikle Froyo ile akıcı ve sorunsuz çalışan bir model. Ben çok keyif alarak kullandım.

Sonra avantajlı bir Desire S bulunca ona terfi ettim.

Terfi diyorum çünkü çok önemli olmasa da işlevselliği de etkileyen farklar var, özetle:

1. ROM 1.1GB RAM 768 MB (Desire 512 - 576 MB). Bu da daha fazla sayıda program kurulmasına imkan tanıyor, hoş Desire'da da normal bir kullanıcı için yeterli bellek var sayılır.

2. Kasa birazcık daha kompakt ve alüminyum, ele daha iyi oturuyor ve daha kaliteli gibi.

3. Önde alttaki kontrol düğmeleri dokunmatik olmuş ve optik kumanda gözü yok, iyi - kötü yorum yapamayacağım, çok fark etmiyor, ama ben düğmeleri daha kullanışlı bulmuştum.

4. Önde ikinci bir VGA kamera ile görüntülü konuşmaya izin veriyor

5. Gingerbread (Android 2.3) ile geliyor, biraz daha gelişkin bir işletim sistemi sonuçta. Desire'lar şu anda Froyo yüklü, Gingerbread güncellemesinin de eli kulağında, ama muhtemelen düşük bellek nedeniyle çok verimli olmayacak, Froyo'da kalmakta yarar var.

6. GPRS, EDGE ve 3G performansları yükseltilmiş, ama bu da şebekenin sağlayabildiğine bağlı olduğu için dikkat çekici bir fark değil

Aklıma gelenler bunlar, ikisi de çok iyi makineler ve Android iyi bir işletim sistemi, ister marketten ister harici yüzlerce uygulama ile zenginleştirmek ve mobil internet üzerinden mükemmel sosyal ağ ve e-posta entegrasyonu mümkün.

Bir sıkıntı pil.... Büyük ekran ve arka planda çalışan veri transferleri normal kullanımda süreyi 1-1.5 güne sınırlıyor, hatta yoğun kullanımda bir günü bile çıkaramayabiliyor. Ama bu sorun bu nesil telefonların hepsinde var.

Böyle...

tarihinde Cem Boneval tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

Desire'daki AMOLED alternatifi Desire S'de yok. S-LCD var. Bendeki Desire'da S-LCD, arkadaşımda da AMOLED var, bence S-LCD'nin ekranı daha net, ama AMOLED daha az pil harcıyor.

Desire ile Desire S bana, Şahin vs. Doğan gibi geliyor. :)

Ağır kullanımdaki şarj sorunu harici başka hiçbir eksisi yok bence. Mobil internet kullanılmayacaksa şarj sorunu da ortadan kalkıyor. 3G mobil internet ile akşamı zor görürken, "sadece GSM" seçilerek EDGE mobil internet ile şarj 2 gün 1 gece açık şekilde rahatça gidiyor. Tamamen kapatılsa 3.günü zorlar bence.

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

İlgilenenlere teşekkür ederim, ayrıca etrafımda WF kullananlardan topladığım izlenimler sonucu wildfire cazibesini kaybetti benim için. Desire ya da Desire S ise fiyat olarak bana çok mantıklı gelmiyor, kararsız kaldım.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Zafer Ayvacı

Sonunda olacak mı olmayacak mı yılan hikayesine dönen HTC Desire için Android 2.3 Gingerbread resmi güncellemesi az önce yayınlandı. Güncelleme telefon üzerinden OTA (over the air) olarak gelmedi. İnternet sitesinden indirim RUU kullanarak güncelleme yapılacak. Tamamıyla yeni bir rom olacağı için sd kart hariç tüm bilgiler silinecek. Rehber, mesajlar, mailler vs. Rehberi ve gerekirse yardımcı yazılım kullanılarak SMS ve mailler yedeklenebilir. Daha sonrasında indirilen güncelleme HTC Sync yardımıyla yapılabilecek.

Desire'ın dahili hafızasının azlığı yüzünden yeni Sense 3.0 olmayacak denmişti ama anladığım kadarıyla Sense 3 var. Stocks, twitter, vb. birkaç uygulamayı romdan çıkararak yer kazanmışlar sanıyorum. Gerekirse bunlar da yeniden yüklenebilir tabi yer sorunu olacaktır. Henüz yeni bir güncelleme olduğundan fazla kullanıcı yorumu yok şu anda. Ben de 161 MB'lık güncellemeyi 12 kb/sn hızla indirmeyi göze alamadığımdan şimdilik beklemedeyim :) Zaten Gingerbread olarak özel bir rom kullanıyorum. Resmi bir güncelleme daha iyi olur tabi :)

Güncellemenin indirilebileceği adres bu: http://developer.htc.com/

Güncellemenin uygulanması da kısaca şöyle, ancak bunları yaparken telefonunuzun sıfırlanacağını da unutmayın. :)

1) Kişiler rehberinizi SD karta yedekleyin

2) Eğer isterseniz, SMS 'lerinizi "SMS Backup & Restore" programıyla yedekleyin.

3) Telefonunuzun şarjının en az 66% olduğundan emin olun.

4) HTC Sync'i bilgisayarınıza yükleyin (htc.com üzerinden temin edebilirsiniz)

5) Telefonunuz USB girişinden bilgisayara bağlayın.

6) developer.htc.com üzerinden indirdiğiniz .zip'li güncelleme dosyasını bilgisayarınızda açın ve çıkan RUU dosyasına çift tıklayın.

7) Gelen ekrandaki yönergelere göre güncellemeyi başlatıp, devam edin.

8) Kurulum sonrası kişi listenizi ve diğer yedeklerinizi geri yükleyin.

Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

Konuyla ilgili şöyle bir haber de var. Aslında aynı şeyler ama biraz daha detay sayılır.

http://www.teknoblog.com/mobil/htc-desire-...cilar-icin.html

Kendine güvenen uzman kullanıcılar demesinin sebebi yukarıda bahsettiğim OTA güncelleme olmaması. Yani eğer OTA olsaydı, telefon ayarlarından "güncelleme kontrolü" yapacaktık, güncelleme bulunacaktı ve otomatik olarak telefona indirip, kendisi güncellemeyi yapacaktı. Bu öyle değil. Kendiniz indirip, bilgisayar üzerinden güncellemeyi yapmanız gerekiyor. Yapılış şekli de yine yukarıdaki gibi.

Kendine güvenen uzman kullanıcılar yapsın :) Mesuliyet kabul etmem :)

Yorum bağlantısı
Sonunda olacak mı olmayacak mı yılan hikayesine dönen HTC Desire için Android 2.3 Gingerbread resmi güncellemesi az önce yayınlandı. Güncelleme telefon üzerinden OTA (over the air) olarak gelmedi. İnternet sitesinden indirim RUU kullanarak güncelleme yapılacak. Tamamıyla yeni bir rom olacağı için sd kart hariç tüm bilgiler silinecek. Rehber, mesajlar, mailler vs. Rehberi ve gerekirse yardımcı yazılım kullanılarak SMS ve mailler yedeklenebilir. Daha sonrasında indirilen güncelleme HTC Sync yardımıyla yapılabilecek.

Desire'ın dahili hafızasının azlığı yüzünden yeni Sense 3.0 olmayacak denmişti ama anladığım kadarıyla Sense 3 var. Stocks, twitter, vb. birkaç uygulamayı romdan çıkararak yer kazanmışlar sanıyorum. Gerekirse bunlar da yeniden yüklenebilir tabi yer sorunu olacaktır. Henüz yeni bir güncelleme olduğundan fazla kullanıcı yorumu yok şu anda. Ben de 161 MB'lık güncellemeyi 12 kb/sn hızla indirmeyi göze alamadığımdan şimdilik beklemedeyim :kihkih: Zaten Gingerbread olarak özel bir rom kullanıyorum. Resmi bir güncelleme daha iyi olur tabi :hahahoho:

Güncellemenin indirilebileceği adres bu: http://developer.htc.com/

Güncellemenin uygulanması da kısaca şöyle, ancak bunları yaparken telefonunuzun sıfırlanacağını da unutmayın. :rolleyes:

1) Kişiler rehberinizi SD karta yedekleyin

2) Eğer isterseniz, SMS 'lerinizi "SMS Backup & Restore" programıyla yedekleyin.

3) Telefonunuzun şarjının en az 66% olduğundan emin olun.

4) HTC Sync'i bilgisayarınıza yükleyin (htc.com üzerinden temin edebilirsiniz)

5) Telefonunuz USB girişinden bilgisayara bağlayın.

6) developer.htc.com üzerinden indirdiğiniz .zip'li güncelleme dosyasını bilgisayarınızda açın ve çıkan RUU dosyasına çift tıklayın.

7) Gelen ekrandaki yönergelere göre güncellemeyi başlatıp, devam edin.

8) Kurulum sonrası kişi listenizi ve diğer yedeklerinizi geri yükleyin.

Gingerbread güzel bir sürüm Zafer. Memnun kalacaksın. SAmsung'da gingerbread uzun süredir resmi olarak mevcut. Yanlız, daha önce de belirttiğim gibi exchange server üzerinden takvim senkronizasyonu sorunlu. Eğer bu şekilde e mail almayacaksan sorun yok. Ancak benim gibi bu işlevi kullanmak zorunda olanlar için takvim uygulamasını kullanamamak akıllı telefon kullanıcısı olarak çok büyük eksiklik.

Telefonun muhtemelen biraz daha hızlanacak. Ancak ikonlar biraz renksiz tasarlanmış. Push mail arayüzü güzelleştirilmişti Samsung'ta. HTC'de aynısı olur mu bilmiyorum.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

Hele evime geçeyim de ilk işim bu olacak abi. Henüz deneyemedim. Güncelleme sonrası değişiklikleri, artıları, eksileri anlatırım.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı
Zafer hayırlı olsun telefonunu bekliyorum abim:)

:bravo: Abi telefon etmedim ama bu sefer sen arayınca tek kerede açtım. O da birşey :p

Hayırlı uğurlu olsun, biraz kullan da biraz tanıtırsın bize Sensation'ı :)

Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

Aklın yolu bir abi :D

Bu arada Karabük'e döndüm, güncellemeyi yaptım. Sonuç: benim açımdan hayal kırıklığı :D Sense 3 yok. HD rom dahi değil. HTC duvarkağıtlarını falan kaldırmışlar alan kazanıp yüklemişler. Önceki RCMix rom'um daha iyiydi. Birkaç gün kullanıp denemek istiyorum sonra tekrar bir custom roma geçerim.

Yorum bağlantısı
  • 5 ay sonra...
Misafir
(düzenlendi)

Konuyu gördüğümüz güzel oldu. Yakında bu başlık altında görüşürüz Zafer:))

tarihinde Evren İskent tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Yasin Karataş

Bende bu htc nin 3D lisini istiyorum ama.Yorumlarınız nedir aceba?

Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

Konunun biraz altını yakalım, ısınsın. :)

hTC firmasından yeni bir güzellik geldi. Bütün mesaisini müşterisini memnun etmek adına harcayan bu güzide Tayvan şirketi, artık android telefonlarındaki bootloader kilidini kaldıracak. Bu da bize orijinal rom üzerinde root yetkilerini kullanmamız imkanını verecek. Esasen anlamsız bir işlemdi bootloader kilidi zaten. Bu yanlıştan müşterilerini dinleyerek dönmüş oldu. Root yetkilerinin kazanılması ne demek sorusuna basit bir örnek vereyim, telefon işlemcisinin hız aşırtma (overclock) edilmesi artık mümkün olacak. Bu sadece bir tanesi. Yani daha fazla özgürlük, daha fazla kurcalanacak bir hTC. :)

Bu işlem için akillirobot sitesinde güzel bir anlatım mevcut. http://www.akillirobot.com/2012/01/07/htc-evo-3d-bootloader-engeli-kaldirma-recovery-mod-kurma-ve-root-olma-rehberi/

Yorum bağlantısı
Misafir

Zafer ve Ahmet konu hakkında yardımcı olacaklardır. Şahsen fiyatına göre şu anda iyi bir cihaz. Çift işlemci, 3d gibi güçlü özellikler taşıyan yenilikçi bir cihaz. Almak istiyorsanız sizi memnun eder.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman

Sayın HaTiCe kullanıcaları şu sıralar Android bir telefon alma eğilimim var...

Favorim ;

Samsung Galaxy S2

Beni vazgeçirecek olanınız var mı ?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

Konuyu gördüğümüz güzel oldu. Yakında bu başlık altında görüşürüz Zafer:))

Her daim bekleriz abi :) Şeref verirsin :good1:

Bende bu htc nin 3D lisini istiyorum ama.Yorumlarınız nedir aceba?

O paraya alınacak en iyi telefon :) Genel olarak standart olumsuz yön; şarj. 1 güne biter. Tabi internet bağlantısı ve akıllı telefon olarak kullanılması halinde :) Wildfire S 'i 5 gün kullanıyorum diyen akrabam var. İnandım ama çok şaşırdım. İnternet bağlantısı yok, ne 3G ne kablosuz. Nokia 3310 gibi kullanıyor :)

Şarj derdi sorun değilse, evo3D çok iyi cihaz. İşlemcisi, dahili hafızası, ekran boyutu, malzeme kalitesi, yakında alacağı Android 4.0 ICS güncellemesi.. Say say bitmez :)

Ben kullanıyorum, Ahmet Kıyak kullanıyor.

Sayın HaTiCe kullanıcaları şu sıralar Android bir telefon alma eğilimim var...

Favorim ;

Samsung Galaxy S2

Beni vazgeçirecek olanınız var mı ?

Sen gel bakayım azıcık yamacıma :p

Evren abi ne der bilmiyorum ama ben olsam şu zamandan sonra s2 almazdım. s3 çıktığında ikinci eli kalmayacak gibi geliyor, sıfırının fiyatları da iyice düşecektir.

Yorum bağlantısı
Misafir

Bu saatte bu fiyata S2 alınmaz. Fiyatı düştüğünde de S3 cezbedici olacak. Eğer telefon acilse evo 3d güzel alternatif. Bir süre kullandıktan sonra S3'e terfi edilmek için satıldığında da çok zarar ettirmez.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman

Zafer ne araba alırken nede telefon alırken hayatta 2.elini düşünmem o yüzden 2.el durumu hiç umrumda değil...

Başka Başka bak bugün gidip alacak durumdayım ona göre :)

Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

Zafer ne araba alırken nede telefon alırken hayatta 2.elini düşünmem o yüzden 2.el durumu hiç umrumda değil...

Başka Başka bak bugün gidip alacak durumdayım ona göre :)

O zaman ya evo3D ya Sensation al. Aralarında 100 TL fark var, evo daha ucuz olmasına rağmen, hem 3D var, hem RAM değerleri daha iyi. Bence evo3D, Sensation'ın avantajı, daha şık bir görüntüsü var. En iyisi gidip, bakıp öyle karar vermek.

evo3D: http://www.hepsiburada.com/Liste/htc-evo-3d-12-ghz-dual-core-1-gb-8-gb-hafiza-karti-hediye-/productDetails.aspx?productId=telcephtcevo3dcd&categoryId=371946&SKU=TELCEPHTCEVO3DCD

Sensation: http://www.hepsiburada.com/Liste/htc-sensation-12-ghz-dual-core-1-gb/productDetails.aspx?productId=telcephtcsensi&categoryId=371946&SKU=TELCEPHTCSENSI-N

Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman

Gozlerim yasardi aman tanrim HTC konusu acilmis :D

Goksel abi gel sende katil S2 ailesine birak htcyi falan.Tablet uretmeyecekler zaten,icecream ne zaman gelcek belli degil hTc'ye.Olur ya birgun tablet uretmeyi durdurdugu gibi telefon uretmeyide durdurur :p

S2 alınmaz diyorlar MME :) bekle S3 al diyorlar...

HaTiCe hakkındada henüz bana detaylı bir bilgi ve beni Galaxy S2 sevdasından vazgeçirecek bir mesaj alamadım..

Iphone kullanıcılarına sorsaydım çoktan beni ikna etmişlerdi :)

Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

Hakkaten hatice ben de note'dan vazgeçmek istiyorum :D

Sensation XL. 4,7"

Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman

O zaman ya evo3D ya Sensation al. Aralarında 100 TL fark var, evo daha ucuz olmasına rağmen, hem 3D var, hem RAM değerleri daha iyi. Bence evo3D, Sensation'ın avantajı, daha şık bir görüntüsü var. En iyisi gidip, bakıp öyle karar vermek.

evo3D: http://www.hepsibura...ELCEPHTCEVO3DCD

Sensation: http://www.hepsibura...ELCEPHTCSENSI-N

Zafer HTC Sensation 1.2 GHz Dual Core 1 GB Evo'ya göre tasarım olarak çok daha hoşuma gitti..

geçenlerde Mediamark'ta kampanyası vardı. 1050tl'ye son 10 ürün falan kalmıştı 30dk. düşündüm taşındım dışarı çıkıp bir sigara içtim alayımmı almayımmı derken bir kaç yeri aradım kararımı verdim geldim kalmamış :(

Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı
:) E o zaman Flyer al, 7", Samsung Tab'ın var 7" :) Note 5 olduğu için 4,7'lik ürün söyledim.
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...