İçeriğe Yönlendir

hTC Telefonları Genel Başlık

Zafer Ayvacı

Recommended Posts

Semih İzgi
(düzenlendi)

Zaferin verdiği yerden ana kart al, çalışan bir One X çalışan bir discoyu haritadan siler zaten :)

Zafer abim çok sağol, Gümrükten geçermi sence?

Ali abi cihaz çok güzel, ölüsünden bile vazgeçilmiyor..  Sinanla bir konuşayım. O da sorun anakart derse ve elinde yoksa burdan spariş eder ona göndeririz. Taksın göndersin. Bakalım inşallah olur. Yazık, çiçek gibi telefon.

imei kaydı? Eski imei çakmaları gerekecek o halde?

Cihazın kutusunda yazan imei'si pasaporta kayıtlı.

Ya bu ürünün alım tarihi 10/02/2012  Yani garantisi 10/02/2014'e kadar geçerli değil mi? nasıl olurda uluslar arası garantisi yok derler?  Var mı yok mu, başlarına çökeyim.

tarihinde Semih İzgi tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Cihazın kutusunda yazan imei'si pasaporta kayıtlı.

Yine de yasal işlem değildi bildiğim kadarı ile. Zafer daha iyi bilir.

Yorum bağlantısı
Semih İzgi
(düzenlendi)

Telekominikasyon kurumu başkanlığına yazılan dilekçesi felan duruyor.

tarihinde Semih İzgi tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

Semih gönderici fiyatı biraz daha düşük yazar, kutu da ufak bir şey olacağı için gümrük sorun olmaz diye düşünüyorum. 

Sahibinden'de falan anakartı sağlam, pasaport kayıtsız çok ucuza telefonlar da olabiliyor aslında. aliexpress'te fiyat 140 dolar desen, 280 TL'ye geliyor. 300-350'ye Türkiye'de dediğim şekilde bir cihaz da alınabilir aslında. Bir diğer ihtimal de, telefonu bu haliyle satıp yenisini almak. Sıfır 32GB One X şu anda 1100 TL civarında. İkinci el garantili Türkiye cihazları da 700-800 TL gibi alınabilir. Hepsini değerlendirip doğru kararı kendisi verecek arkadaşın.

Ben de One X kullanıyorum. Şimdi aynı sorun başıma gelse, eğer bir One alamayacaksam, 300 TL maliyetle tamir ettirip kullanırdım. Ya da telefonu bu haliyle 200-300'e satıp, ikinci el bir One veya One X alırdım. 

IMEI çakma işi her türlü yasa dışı. Ancak anakart değiştiği için IMEI değişikliği de gerekiyor mu bunu bilmiyorum. Yani anakartı değiştiği zaman bir cihazın IMEI'si de değişir mi?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

IMEI çakma işi her türlü yasa dışı. Ancak anakart değiştiği için IMEI değişikliği de gerekiyor mu bunu bilmiyorum. Yani anakartı değiştiği zaman bir cihazın IMEI'si de değişir mi?

IMEI anakarta tanımlıdır zaten. Başka bir yer yok ki yazabilecekleri :)

Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

IMEI anakarta tanımlıdır zaten. Başka bir yer yok ki yazabilecekleri :)

Şimdi biraz araştırdım, dediğin gibi imei'si değişen de var ancak 3 kez board değiştirip imei'si değişmeyen de. Ayrıca yine bir yerde Samsung'a bu durum bir kullanıcı tarafından sorulmuş, cevap "Motherboards for parts replacement does not have its own IMEI because they were produced only for parts replacement and not for production." olmuş. 

Belki serviste değişim yapıldığında IMEI 'yi yeni board'a kopyalamaları yasal olabilir. Servise sormak lazım bunu.

Semih servis bir fiyat çıkarmış mıydı? Anakart değişimi için?

Gerçi boşuna aramışız, BTK açıklamış:

Anakart ve takas cihaz başvuruları

MADDE 11 – (1) İthalatı/imalatı yapılarak beyaz listeye alınmış elektronik kimlik bilgisini haiz cihazlara teknik servis hizmeti verilmesi amacıyla yedek parça olarak ithal/imal edilen elektronik kimlik bilgisini haiz anakartlar ile ithalatı/imalatı yapılarak beyaz listeye alınmış elektronik kimlik bilgisini haiz cihazların değiştirilmesi için ithal/imal edilmiş takas cihazlara ilişkin başvurular 9 uncu maddede yer alan bilgi ve belgelerin sağlanması suretiyle yapılır.

(2) Başvuruda verilen IMEI bildirim listesinde yer alan numaralar; yerine ithal/imal edildikleri takas cihaz

veya anakart Kuruma bildirilip beyaz listeden çıkarılmadıkça beyaz listeye alınmaz. Takas cihaz ve anakart değişim bildirimleri yalnızca bunların ithalatçı/imalatçıları tarafından gerçekleştirilir.

http://www.mcks.gov.tr/tr/KonuDetay.php?BKey=32

Benim anladığım ya servis anakartı getirtip değişecek, imei değişse de değişmese de sorun yok. Ya da anakartı sen getirteceksin fakat IMEI değişirse, senin IMEI' yi bir şekilde yeni anakarta tanımlattırman (!) gerekecek.

Servis fiyatını öğrenip, yeniden değerlendirme yapmak lazım.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Semih İzgi

Haftaici yolumuzu cizeriz. Umarim ekonomik şekilde hayata geçer. Power tusu Menü tuslari titreşim. Ledler calisiyor. Bence basit bir LCD sorunu.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...