İçeriğe Yönlendir

Ford Modellerinin Kısa Ve Uzun Far Ampul Tipleri

Selçuk Keleş

Recommended Posts

Metin Akbal
4 dakika önce, Sani Gerşon yazdı:

Benim anladığım, siz bu farları Metin bey'e kargolayın, içine de güzel 3-5 kırmızı paramızdan koyun, iş çözülsün :)

Estağfirullah :) Bildiğim en detaycı açıklamayı yaptım eli iş tutan herkes yapar. Dolar bozdurup getirene işçilik benden :D

• Beğen 2
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
1 saat önce, Servet Aydın yazdı:

Yeşil yerine kırmızı işte 

Tek bi yeşil, 3 kırmızıyı solluyor valla.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Orijinal focus farlarında bi özellik yok.. Adaptif özelliği var. 

Farda gördüğümüz şey de bobin değil adaptif özelliğin motoru olabilir.. 

Mercek değişecek. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
A. Yıldırım Yıldız

Estağfirullah [emoji4] Bildiğim en detaycı açıklamayı yaptım eli iş tutan herkes yapar. Dolar bozdurup getirene işçilik benden [emoji3]

Yeterince aciklayici olmus. Cok tesekkur ederim. Malum millet olarak ozellikle evde camasir/bulasik makinasi, supurge, cesme, elektrik tesisat isleri gibi kendi isimizi kendimiz gorme merakimiz babalarimizdan kalma. Bende boyleyim. Bazen haddimi asip elime yuzume bulastirdigimda coktur tabii. :-)
Lakin anladigim; yapim asamalarini gormeden bu isi olmasi gerektigi haliyle kivirabilecegime inancim olusmadi. Hani farlarim calinmamis ve yedeklerim olsaydi gozumu karartirdim belki ama o sansimda yok su an. Isi ehline teslim etmek en iyisi. Biraz zaman ve malzeme temininden sonra ehil ele teslim edeyim. Bu arada halojen idare ederiz artik. :-)
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Yeterince aciklayici olmus. Cok tesekkur ederim. Malum millet olarak ozellikle evde camasir/bulasik makinasi, supurge, cesme, elektrik tesisat isleri gibi kendi isimizi kendimiz gorme merakimiz babalarimizdan kalma. Bende boyleyim. Bazen haddimi asip elime yuzume bulastirdigimda coktur tabii. :-)
Lakin anladigim; yapim asamalarini gormeden bu isi olmasi gerektigi haliyle kivirabilecegime inancim olusmadi. Hani farlarim calinmamis ve yedeklerim olsaydi gozumu karartirdim belki ama o sansimda yok su an. Isi ehline teslim etmek en iyisi. Biraz zaman ve malzeme temininden sonra ehil ele teslim edeyim. Bu arada halojen idare ederiz artik. :-)

Ustad nette bircok aciklayici bilgi mevcut montajlarla yapim asamalariyla ilgili. Sadece fara yabancisin ama far acildiktan sonra sikinti yok. Eger ki yine yapamam derseniz malzemeyi de erbabina birakin cunku ben Hella dedim bakarsin Valeo tam oturur falan, mercek kapagi ihtiyaci olur mu falan. Ama eliniz is tutuyorsa ve gercekten gozum hassastir derseniz yaparsiniz.
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
A. Yıldırım Yıldız

Ustad nette bircok aciklayici bilgi mevcut montajlarla yapim asamalariyla ilgili. Sadece fara yabancisin ama far acildiktan sonra sikinti yok. Eger ki yine yapamam derseniz malzemeyi de erbabina birakin cunku ben Hella dedim bakarsin Valeo tam oturur falan, mercek kapagi ihtiyaci olur mu falan. Ama eliniz is tutuyorsa ve gercekten gozum hassastir derseniz yaparsiniz.

Zamaninda rektefe ve boya yapmisligimiz dahi var. Boya oyle usta isi olmasada rektefe isinin altindan cok iyi ciktik. Bahsettigim aracta bmw m3. Ha sekiz kisilil arkadas grubuyduk. Ikiside makine muhendisiydi tabii. :-) Ama elektrik islerine hic girismedim. En son meslek lisesinde atolyede bulasmisligim var. :-) Birde bizimki elektrik elektronik diye gecip agirlik elektronik olan bir bolumdu. Zaten onuda bitirmeyip yurtdisina gidip ogrenimi orda baska branslarda devam ettirdim. Su an okuldan aklimda kalan flip flop yapardik, tahtada zil tesisati cekerdik filan. Transistoru elime alsam su an hangi bacagi nedir bilemem. Ha teknik sema okurum ama. Servis manuelleri olduktan sonra her turluk elektrikli ve elektronik cihaza girisirim. Ama bu iste alinin kulagina veliye giydirme tabirine benzedigi icin oyle manuel tarzi dokumanvari bir durumda yok. Dedigim gibi birde odak tutmaz, mercek oturmaz, o olur bu olmaz gibi durumlara karsi yedek farlarimda yok. Cesaretim burdan kirildi. Gaz vermeyin birazdan gidip sokecegim zaten. :-) Az sabredip su tasinmanin getirdigi maddi kulfeti ustumden atip ulasabilecegim ehil birinin yanina gidip teslim etmek, kendisi icin sorun tesgil etmeyecekse de cirakligini yapip biraz basini agritmak su anki niyetim. Sabah ola hayrola.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
A. Yıldırım Yıldız

Malzeme arastirirken birsey kafama takildi. Parca parca ilanlarda var, toplu halde olanlarda. Toplu ilanlarin bazilarinda ampullerin altinda balastlar var. Birde ekstra balast benzeri, kimisi daha ince ve genis, kimisi biraz daha kalin bazi elemanlar var. Bunlari ayri ilanlarda da goruyorum ve beyin diye yazanlarda var. Burdaki durum nedir? Araca ozel ecu unitelerimi bunlar? Yoksa bizim gibi sonradan montajlarda da olmasi gereken elemanlarmi?Su anki durumda benim edinmem gereken parca listesi tam olarak nedir?
Benim anlayabildigim kadariyla;
1-) Ampul. (Selektor hizli istiyorsak d1s deniyor. Ki isterim boyle imkan varken)
2-) Gen 5 balast. (Yine selektorlede alakasi varmis bunun. Gen 6 olan ilanlarda goruyorum farklari nedir bilmiyorum.)
3-) Ampul tutucular. Merceklerin ustunde olanda var olmayanda. Olupta farkli tipte ampule uygun olanda oldugu icin bunada dikkat edilecek.
4-) Mercek. Burda selektor icin herkes en iyisi intemo diyor ama siz yeni nesil dediginizin montajinin daha rahat oldugunu belirttiginiz icin onu dusunuyorum. Fakat bu yeni nesil dedigimiz nedir nasil birseydir baktigimizda veya ilanda vs resmini gordugumuzde bunu nasil anlariz? E55 diye bazi yerlerde okudugum oldu ama gordugum ilanlardaki resimlerde bu tarz ayrintilar yok.
5-) Kablolar. Bu plana uygun kablo ama nasil? Bunda da gordugumde nasil ayirt edecegime dair bilgim yok. Hepsi bir arada toplu ilan denk gelmedigi icin muhtemelen teker teker toparlamam gerekecek. Bu durumda ampul, balast vs elimde olmadan takip uyuyormu deneme sansim olacakmi hangisini once temin edecegimi bilmedigim burda da bir soru isareti var kafamda.
6-) Bu beyin tabir edilen eleman. Bu simdilik muamma. Bunu netlestirmem lazim.
Simdilik bu kadar. Net bilgiye sahip olmadigim icin bazi hesapli diye dusundugum ilanlara simdilik uzaktan bakiyorum sadece favoriye ekledim bekleme moduna gectim. :-)
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Malzeme arastirirken birsey kafama takildi. Parca parca ilanlarda var, toplu halde olanlarda. Toplu ilanlarin bazilarinda ampullerin altinda balastlar var. Birde ekstra balast benzeri, kimisi daha ince ve genis, kimisi biraz daha kalin bazi elemanlar var. Bunlari ayri ilanlarda da goruyorum ve beyin diye yazanlarda var. Burdaki durum nedir? Araca ozel ecu unitelerimi bunlar? Yoksa bizim gibi sonradan montajlarda da olmasi gereken elemanlarmi?Su anki durumda benim edinmem gereken parca listesi tam olarak nedir?
Benim anlayabildigim kadariyla;
1-) Ampul. (Selektor hizli istiyorsak d1s deniyor. Ki isterim boyle imkan varken)
2-) Gen 5 balast. (Yine selektorlede alakasi varmis bunun. Gen 6 olan ilanlarda goruyorum farklari nedir bilmiyorum.)
3-) Ampul tutucular. Merceklerin ustunde olanda var olmayanda. Olupta farkli tipte ampule uygun olanda oldugu icin bunada dikkat edilecek.
4-) Mercek. Burda selektor icin herkes en iyisi intemo diyor ama siz yeni nesil dediginizin montajinin daha rahat oldugunu belirttiginiz icin onu dusunuyorum. Fakat bu yeni nesil dedigimiz nedir nasil birseydir baktigimizda veya ilanda vs resmini gordugumuzde bunu nasil anlariz? E55 diye bazi yerlerde okudugum oldu ama gordugum ilanlardaki resimlerde bu tarz ayrintilar yok.
5-) Kablolar. Bu plana uygun kablo ama nasil? Bunda da gordugumde nasil ayirt edecegime dair bilgim yok. Hepsi bir arada toplu ilan denk gelmedigi icin muhtemelen teker teker toparlamam gerekecek. Bu durumda ampul, balast vs elimde olmadan takip uyuyormu deneme sansim olacakmi hangisini once temin edecegimi bilmedigim burda da bir soru isareti var kafamda.
6-) Bu beyin tabir edilen eleman. Bu simdilik muamma. Bunu netlestirmem lazim.
Simdilik bu kadar. Net bilgiye sahip olmadigim icin bazi hesapli diye dusundugum ilanlara simdilik uzaktan bakiyorum sadece favoriye ekledim bekleme moduna gectim. :-)

Beyin dedigi xenon beyni balastı balansı ayni mevzu ve araca ozel olsa da kullanabiliyoruz :) Audi balastı Mercedes balastı vs. Benim aracim Opel Astra sonradan mercek montaji yaptim ampuller D3S Osram balastlar D3S Mitsubishi marka Audi balastı. Eski aracim Bora da ise D1S AL Bosch marka Gen5 Mercedes balasti ile D1S Philps ampul kullandim.

1-Soguk selektorde ampul isinma hizi onemli h serisi cakma xenonlarla D serisi xenonlarda bu durum biraz daha bariz. Ama D serisinde kendi arasinda bu fark cok daha az atla deve degil. D serisi dusunurseniz benim tavsiyem D1S D3S D4S olur. D2S nin dezavantaji bana gore kablo sert montaji zorlastiriyor. D1S zamaninin gozdesi idi simdi D3S D4S de var atesleme hizi olarak.

2-D serisi olsu da sikinti yok. AL Bosch gen5 Valeo Gen6 vs cesitler mevcut. Mesels AL Gen4 u daha saglam oldugunu soylerler.

3- Valeo Bosch ve Intemo da ampul tutucu mercekte sabit. Yeni nesil Hella bixenonda asagidaki ampul tutucu ampule takilir ve mercege cevrilerek oturtulur.

52e6c9e1a00245411ef635fffb06dc94.jpg

4- Eski BMW X5 MKI Superb te falan eski nesil hella kullanilmistir.

1fdcc04550bdaa888352efebdd5f6493.jpg

29c1e80d02b5be48ab0632166f786e50.jpg

Yeni nesil hella da budur ama hangi yildab itibaren oldugunu bilmiyorum 2010 uretimlisi ile karsilastim en yaslisi :)

9bdb7d779a08553927b5b0b3e6b72f3c.jpg

4b928d2818a5f2eff3cb7e6caec2292b.jpg

5- Mercegin selektor icin selenoidi calistitan kendi selektor kablosu zaten var. Lazim olan ampul ve balast arasindaki baglantiyi saglayacak kablo ki onuda ampul balast takim olacaksa satan kiside olmasi lazim. Yoksa o takimi almazsiniz baska bakarsiniz.

6- Beyin dedigimiz olay xenon beyni balastı ayni mevzu acikladim yukarida :)
Yorum bağlantısı
A. Yıldırım Yıldız

6- Beyin dedigimiz olay xenon beyni balastı ayni mevzu acikladim yukarida default_smile.png

Bahsettigim ilanlardan bir ornek;

IMG_7548.PNG

Ampullerin altindakiler balast/beyin ise, digerleri ne?
Birde soru sormaktan cekinir oldum artik. Hani konuylada bire bir alakali olup olmadigi kadar, ayni seyleri konuya tam hakim olamamak kaynakli defalarcami soruyorum ikilemi de yasiyorum. Ozel mesajla iletisime gecebilir miyim?

Yorum bağlantısı
A. Yıldırım Yıldız
11 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:
H7 imiş bu farlar.
Bende bir çift varmış.

8e4832abe9f38820f611f7a763504aea.jpg

Ah abi ah. Vardida niye arattin bu kadar :-)

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

22 saat önce, A. Yıldırım Yıldız yazdı:

Ampullerin altindakiler balast/beyin ise, digerleri ne?
Birde soru sormaktan cekinir oldum artik. Hani konuylada bire bir alakali olup olmadigi kadar, ayni seyleri konuya tam hakim olamamak kaynakli defalarcami soruyorum ikilemi de yasiyorum. Ozel mesajla iletisime gecebilir miyim?

Soru sormaktan cekinecek bir durum yok oyle olsa forum olmaz :)

Ampullerin altindaki xenon balasti. Diger 2 takim kablodan bir takimi balast ile ampul baglanti kablosu digeri ise elektrik baglanti kablosu. Bu kit yan sanayi bunu almam acikcasi. Ozel mesajda sorun yok sorabilirsiniz ama teknik konularda buradan yazisirsak bircok kisi fikir sahibi olacaktir bu sayede ;)

11 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

H7 imiş bu farlar.
Bende bir çift varmış.
5de3b83e2dba66269deb9d7a493903c1.jpg

Bixenon yapip satalim [emoji23][emoji23][emoji23]

Yorum bağlantısı
A. Yıldırım Yıldız

Kablolar tamamda sol altta gorunen balast benzeri diger iki eleman ne? Bu ilan gibi cok var ornek olsun diye gosterdim. Misal ayni bu sekilde hella olan ilanda var. Tabii ben o diger seylerin ne oldugunu, ise yararmi yaramazmi gereksizmi almis olurum bilmedigim icin beklemedeyim.
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
11 saat önce, A. Yıldırım Yıldız yazdı:

Ah abi ah. Vardida niye arattin bu kadar :-)

Ne bileyim... Depodan çıktı.. :rolleyes:

Satalım bunu.. kaça satacağız.. Far orijinal ve temiz.. 

Yorum bağlantısı
A. Yıldırım Yıldız

Ne bileyim... Depodan çıktı.. default_rolleyes.gif

Satalım bunu.. kaça satacağız.. Far orijinal ve temiz.. 

Ah be abi satiliklar konunda vardi bir takim far onlara bir umit sulanmistim cmax dedin. Sunlar o zaman ciksaydi ya. Senin su depoyu merak ettim dogrusu. Yakin olsak bi yuzsuzluk edio gelesim olurdu kesin. :-)

Fiyatlar cok degisken abi. Sahibinden de bi xenon yapilmisida var 1500 tl ilan acilmis. Aylardir duruyor. Cikmacilarda sifirindan pahali. Henuz istisna bana denk gelmedi ne hikmetse. Ben sifirini kaca aldigimi paylasmistim resimde gorursun ama o saticinin elinde tek kalmisti. Hani su an piyasada ugrasmadan satilacak ama sattigimada deyecek rakam ne olur onuda kestiremiyorum.

Ama ben sagi sifir, solu cikma almistim. Sol tek verirsen dusunebilirim. :-)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
28 dakika önce, A. Yıldırım Yıldız yazdı:

Ama ben sagi sifir, solu cikma almistim. Sol tek verirsen dusunebilirim. :-)

Tek olmaz ya. :(

Kaça verelim çiftini.. ilan açayım.. bulunsun ilanlarda lazım olur birine.. 

Bu arada farlar arkadaşımın.. 

Focusu sattık, farları bulamıyorduk.. Depodan çıktı. 

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Kablolar tamamda sol altta gorunen balast benzeri diger iki eleman ne? Bu ilan gibi cok var ornek olsun diye gosterdim. Misal ayni bu sekilde hella olan ilanda var. Tabii ben o diger seylerin ne oldugunu, ise yararmi yaramazmi gereksizmi almis olurum bilmedigim icin beklemedeyim.
Haaa. Ampulun direk altindaki kup gibi seyi soruyorsun. O ampulun kendi devresi mi diyeyim atesleyicisi mi diyeyim anla. D2S ve D4S de o bolum olmaz yuvarlak soket girisli falandir. Diger ince genis olan balasttir.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen
H7 imiş bu farlar.
Bende bir çift varmış.

ae29c0fc1c60885764010eed5c9d4d71.jpg

5de3b83e2dba66269deb9d7a493903c1.jpg

8e4832abe9f38820f611f7a763504aea.jpg
Makyajlı kasada neden bu soketleri kullanmamış Ford anlamıyorum. LED takmak sıkıntı. Mercekli far zaten yok piyasada...
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...