İçeriğe Yönlendir

Cvt Şanzıman Tamiri

Hasan Kerik

Recommended Posts

Fatih Emre

Mondeo dizelde kullanılan şanzuman Ford yapımı değil. Japon Jatco firmanın üretimi. Yine MK4 dizel mondeoda da Japon Aisin marka şanzuman var. Peki Focuslardaki bu problemli şanzuman hangi markanın ürünü?

Yorum bağlantısı

1 ay içerisinde tamirat yapılıp geri verilmeyen mal, yenisi ile değiştirilir diye bir kanun var diye biliyorum. Bir araştırın isterseniz.

Yorum bağlantısı
Mert Ender

Merhaba,

CVT arızalı aracımız bugün inşallah servisten çıkacak. Öğrendiğim kadarıyla Ford, CVT onarımıyla ilgili sorun çıkarmamış. Yalnız biz aracı satma kararı aldık, 1 yıl garantisi olsa da korktuk. Önümüzdeki günlerde CVT çalışmasını da yazarım.

Yorum bağlantısı
Emre Alliş

benim araçtan sonunda haber geldi, Şanzıman yenisiyle değişmiş araç hazır.Cumartesi alacağım inşallah ve arabayı sattım. Şimdilik Ford'a veda...

Merhaba,

CVT arızalı aracımız bugün inşallah servisten çıkacak. Öğrendiğim kadarıyla Ford, CVT onarımıyla ilgili sorun çıkarmamış. Yalnız biz aracı satma kararı aldık, 1 yıl garantisi olsa da korktuk. Önümüzdeki günlerde CVT çalışmasını da yazarım.

1 yıl değil garantisi 2 yıl... 

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Bilal Ermergen
(düzenlendi)

S.a arkadaşlar konuyu tekrar canlandırım. Geçen hafta aracım geri viteste takılı kaldı bende çekici ile otokoç servise götürdüm. Allah'tan büyük bir şey değildi otomatik vites teli diye bir şey varmış o kopmuş.neyse sonra benim otomatik vites kutusu arıza ışığı yandı ve aracımı otokoç'a götürdüğümde bana dediklerini aynen aktarıyorum."aracının cvt şanzımanını garantiden değiştirebiliriz fakat garantiden değişmesinin kabulü 1 ay sürer sonra şanzımanın gelmesi 6 ay da sürebilir 8 ayda.Şuan elimde 16 cvt şanzıman araç var sende sıraya gireceksin eğer istiyorsan servise sokalım dediler."

Şuanda aracımda vites kutusu arıza ışığı söndü fakat benim içim rahat değil yaptırmak istiyorum ve satmak istiyorum e doğal olarak 8 ayda arabamı bırakacaksan ne anladım bu işten bu sebeplerden ötürü kendim yaptırmak istiyorum tabi ki ford'a hakkımı da helal etmiyorum.

Bu arada aracın vitesinde vuruntu geri kaçırma vs sıkıntı yok sürekli arıza ışığı uyarısı veriyor buda beni kıllandırıyor tabi.

Sizden istediğim bilgi Ankara'da en iyi cvt şanzıman ustaları kimlerdir bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim.Lütfen usta yorumunu gidip yaptıranlar söylesin kulaktan dolma bilgi vermeyiniz.

Sizler sayesinde öner otodan Tuncay usta ile tanıştım çok memnunum birde iyi bir şanzıman ustasıyla da tanıştırın beni lütfen:)

Yorumlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

tarihinde Bilal Ermergen tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Bilal Ermergen

Aracı mı değerine alıyorlar bana teklifte bulunmadılar öyle bir şey varsa direk satarım.

Yorum bağlantısı
Bilal Ermergen

bir sorun yine. elbette tam olarak yüksek rakam verilmiyor ancak fırsattır

teşekkür ederim en yakın zamanda servislere sorarım çünkü kusurlu malı satmak vicdanımı mahveder yaptırmadan satamam benim için iyi olur öğrenip dönüş yaparım bilglendiririm sizleri.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Raşit Köksal

Sanzimani yaptirmayi dusunurseniz Tuncay ustanin tanidigi vardir.ben tork konvertörü ile ilgili kendisiyle görüşmüştüm.sorun olursa yapan yer var demişti.

Yorum bağlantısı
Yasin Gökcan

Kaç ay sürerse sürsün, Ford ikame araç veriyor. Neden yaptırmıyorsunuz servise.
En azından Bursa Otokoç böyle.
Bence bunun üzerine gidin.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Bilal Ermergen

Kaç ay sürerse sürsün, Ford ikame araç veriyor. Neden yaptırmıyorsunuz servise.

En azından Bursa Otokoç böyle.

Bence bunun üzerine gidin.

Bana dedikleri elimde 10 araç var 16 cvt var ve size araba vermem içinde sıra beklemelisiniz bildiğin tok esnaf ağzıyla konuştular.beni otokoç'a Tuncay usta yönlendirdi orada tanıdığı bir usta saolsun baya ilgilendi fakat ustanın da müdahalesi sınırlı yönetime bir şey yapamıyor maalesef.

Bayramda yolda kalmaz gidip gelebilirsem memlekete birde diğer servislere gitmeyi düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Ahmet Nalbantoğlu

Bana dedikleri elimde 10 araç var 16 cvt var ve size araba vermem içinde sıra beklemelisiniz bildiğin tok esnaf ağzıyla konuştular.beni otokoç'a Tuncay usta yönlendirdi orada tanıdığı bir usta saolsun baya ilgilendi fakat ustanın da müdahalesi sınırlı yönetime bir şey yapamıyor maalesef.

Bayramda yolda kalmaz gidip gelebilirsem memlekete birde diğer servislere gitmeyi düşünüyorum.

Araç isterse 1 yıl beklesin. O süre zarfında teslim ettiğinizden itibaren size ikame araç verirler. Yapılana kadar onu kullanırsınız. Forumda tecrübe eden olmustu büyük filo şirketlerinden 2015 otomatik dizel focus trendx veriyorlar altınıza.
Yorum bağlantısı
Bilal Ermergen

Araç isterse 1 yıl beklesin. O süre zarfında teslim ettiğinizden itibaren size ikame araç verirler. Yapılana kadar onu kullanırsınız. Forumda tecrübe eden olmustu büyük filo şirketlerinden 2015 otomatik dizel focus trendx veriyorlar altınıza.

bayram dönüşü bu olayın üstünde dururum teşekkür ederim vermiş olduğunuz bilgiler için verme zorunululuğuna eminsiniz deilmi çünkü ona göre atar yaparım adamlara:)

Yorum bağlantısı
Ahmet Nalbantoğlu

bayram dönüşü bu olayın üstünde dururum teşekkür ederim vermiş olduğunuz bilgiler için verme zorunululuğuna eminsiniz deilmi çünkü ona göre atar yaparım adamlara:)

Forumda aynı şekilde tecrübe eden bir üyemiz mevcut. Kendisiyle iletişime geçebilirsiniz. Kendisi birkaç ay kendisine filo şirketlerinden tahsis edilen Focus 3 ile gezip sonra bayi ile anlaşıp aracını bayiye sattı. Eskiden araca fiyat biçip alma durumu oluyordu. Artık aracı alma olayı yok sanırım. Ücretsiz şanzıman revizesi yapılmaya devam ediliyor. Ancak bu işlem de uzun sürüyor çünkü İngiltere'de yapılıyor yine okuduğum kadarıyla. Bu yüzden şanzıman bekleyen araç sayısı fazla, sıra var, uzun sürüyor. Bu süre zarfında da zaten size ikame araç tahsis etmek zorunda. Bu bayinin yapmış olduğu iyilik değil. Ford bu şanzımanların kronik sorunlu olduğunu kabul etti ve ücretsiz revize ediyor. Bu işlem uzun sürdüğünden ve aracınız yatacağından da size bu süre zarfı içerisinde ikame araç tahsis etmek zorunda oluyor. Gidin aracınızı ücretsiz revize etsinler. İkame aracınızı da tahsis etsinler. Aracınızın şanzıman revizesi yapılırken de böylece araçsız kalmazsınız. Sizin hakkınız bunlar.   :good1:

Yorum bağlantısı
Bilal Ermergen

Forumda aynı şekilde tecrübe eden bir üyemiz mevcut. Kendisiyle iletişime geçebilirsiniz. Kendisi birkaç ay kendisine filo şirketlerinden tahsis edilen Focus 3 ile gezip sonra bayi ile anlaşıp aracını bayiye sattı. Eskiden araca fiyat biçip alma durumu oluyordu. Artık aracı alma olayı yok sanırım. Ücretsiz şanzıman revizesi yapılmaya devam ediliyor. Ancak bu işlem de uzun sürüyor çünkü İngiltere'de yapılıyor yine okuduğum kadarıyla. Bu yüzden şanzıman bekleyen araç sayısı fazla, sıra var, uzun sürüyor. Bu süre zarfında da zaten size ikame araç tahsis etmek zorunda. Bu bayinin yapmış olduğu iyilik değil. Ford bu şanzımanların kronik sorunlu olduğunu kabul etti ve ücretsiz revize ediyor. Bu işlem uzun sürdüğünden ve aracınız yatacağından da size bu süre zarfı içerisinde ikame araç tahsis etmek zorunda oluyor. Gidin aracınızı ücretsiz revize etsinler. İkame aracınızı da tahsis etsinler. Aracınızın şanzıman revizesi yapılırken de böylece araçsız kalmazsınız. Sizin hakkınız bunlar.   :good1:

teşekkür ederim bu yaptıran arkadaş kim acaba biliyorsanız bana özelden numarasını yanada iletişim için adını vs verebilirseniz sevinirim.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

S.a arkadaşlar konuyu tekrar canlandırım. Geçen hafta aracım geri viteste takılı kaldı bende çekici ile otokoç servise götürdüm. Allah'tan büyük bir şey değildi otomatik vites teli diye bir şey varmış o kopmuş.neyse sonra benim otomatik vites kutusu arıza ışığı yandı ve aracımı otokoç'a götürdüğümde bana dediklerini aynen aktarıyorum."aracının cvt şanzımanını garantiden değiştirebiliriz fakat garantiden değişmesinin kabulü 1 ay sürer sonra şanzımanın gelmesi 6 ay da sürebilir 8 ayda.Şuan elimde 16 cvt şanzıman araç var sende sıraya gireceksin eğer istiyorsan servise sokalım dediler."

Şuanda aracımda vites kutusu arıza ışığı söndü fakat benim içim rahat değil yaptırmak istiyorum ve satmak istiyorum e doğal olarak 8 ayda arabamı bırakacaksan ne anladım bu işten bu sebeplerden ötürü kendim yaptırmak istiyorum tabi ki ford'a hakkımı da helal etmiyorum.

Bu arada aracın vitesinde vuruntu geri kaçırma vs sıkıntı yok sürekli arıza ışığı uyarısı veriyor buda beni kıllandırıyor tabi.

Sizden istediğim bilgi Ankara'da en iyi cvt şanzıman ustaları kimlerdir bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim.Lütfen usta yorumunu gidip yaptıranlar söylesin kulaktan dolma bilgi vermeyiniz.

Sizler sayesinde öner otodan Tuncay usta ile tanıştım çok memnunum birde iyi bir şanzıman ustasıyla da tanıştırın beni lütfen:)

Yorumlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Garantiden yaptırılma imkanı varken dışarıda yaptırmayın aracı. Çağlar abi'nin dediği gibi ford aracı geri de satın alıyor.

Son olarak, siz sıraya girin, yedek araç gelene kadar kendi aracınızı kullanmayı teklif edin?

Yorum bağlantısı
Bilal Ermergen

Garantiden yaptırılma imkanı varken dışarıda yaptırmayın aracı. Çağlar abi'nin dediği gibi ford aracı geri de satın alıyor.

Son olarak, siz sıraya girin, yedek araç gelene kadar kendi aracınızı kullanmayı teklif edin?

Ankaraya döndüğüm zaman tekrar konuşucam fakat adamlar şu mantıkla bakıyor garantiye kabul edileceği kesin deil olursada bu şekilde şartları kabul ediyorsanız girişinizi yapalım dediler.

Yorum bağlantısı
Ozan Kılıçaslan
(düzenlendi)

bundan yaklaşık 2 ay önce otosan'a iade için başvuru yaptım bana 27 bin lira verdiler  ancak kabul etmedim. şanzımanı özel serviste yaptırdım ancak bu aralar yine canımı sıkıyor bu yüzden yeniden iade talebinde bulundum. Talebim sonuçlanınca burdan paylaşacağım arkadaşlar. 

CVT şanzımanı bozulan özel servisle değil yetkili servisle irtibata geçsin şansınıza onarım hala devam ediyorsa ücretsiz yaptırabilirsiniz. belki ikame aracı geç alırısnız ama  cebinizden para çıkmamış olur.

tarihinde Ozan Kılıçaslan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Ümit Yapıcı

Selam, bende geçen hafta kayış sesi diye gittiğim Tuncay ustanın, bu ses şanjımandan geliyor demesi ile aracı servise bıraktım. Şanjıman Eylül 2015 te sıfır takılmıştı. Bu sefer tamir edeceğiz dediler. Oradaki uzmanla biraz sohbet ettik, CVt sorunlu ise Otosan neden sağlam bir şanjımanla (Manuel veya sağlanlığı kanıtlanmış başka versiyon) değiştirmiyor vs , orjinal parça takılabilir, onun dışında işlem serviste yapılamaz dedi. Şimdi aklımdaki soru istesek bu CV T yi manuel Cmax şajımanı ile değiştirebilir miyiz? veya JATCO vb bir şanjıman takılabilir mi? cevaplar için teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

değişik marka zaten taılamaz o mümkün değil, manuele çöevirme gibi işlem de serviste yapılmaz. . bir ara 2. ele satın alıp hurdaya ayırıyordu fordotosan

Yorum bağlantısı
  • 10 ay sonra...
Hasan Ali Gürsoy

Herkese Merhaba. 2017 nin ilk cevabı da benden olsun.

3 mart 2017 de takas yolu ile kırıkkalede buluşarak sivaslı bir arkadaştan aldığım 2007 Ford focus 1.6 TDCİ trend aracımı halihazırda hiç bir hata ışığı uyarı levhası dikkat tabelası olmadan kullanmaktayım.

Lakin aracı alırken fark ettiğimiz ve iyiden iyiye artan sesten ve aracın 90-100 km nin üzerindeyken direksiyonun ve sanırım aracın titremesinden bahsetmek istiyorum

Sesi size şöyle tarif edeyim aracı geri vitese takarsınız da hani bir vınlama sesi vardır. işte o sesin giderken sürekli geldiğini düşünün. Zaman zaman geriye ve ileriye manevra yaparken geciken kavramadan ötürü vurma da başladı. Ama sık sık olmuyor tabi.

Neyse ki bu ilaç gibi başlık sayesinde dün serkan usta ile görüştüm ve cumartesi bekliyor.

Ford un ücretsiz tamir ve ikame araç desteğini de 1 hafta ile kaçırdım. artık 10 yaşını doldurmuş araçlara destek vermeyeceğini servislere bildirmiş(CVT li araçlara). benim aracımın ilk tescil tarihi de 15.05.2007.Büyükçekmece çetaş ve eresinler in söylediği bu.

Varımı yoğumu yatırdığım ve ilk aracım olma özelliği taşıyan aracıma en az 3k tl daha yatırabilme gücüm olmadığı için otosana biraz pires uygulamak için yinede bir umut pazartesi günü servis kaydı oluşturup bir talepte bulunacağım. Çetaş ford servis şefi Serdar bey in de sık sık başını şişirerek bu kararı aldık bakalım. Onun da benim de hiç umudum yok lakin genede şansımızı deneyeceğiz.

Gelişmelerden haberdar edeceğim.

Yorum bağlantısı
Hasan Ali Gürsoy

Tekrar merhaba arkadaşlar.

Bu gün öğle saatlerinde Hasan bey in methine istinaden Serkan usta ile görüşmüş bulunuyorum. Bahsedildiği üzere çok değerli bir abimiz. hoş sohbeti ve iyi niyeti ile insanın şanzımanı bozuk değilse bile bozup yaptırası geliyor:)

Şaka bir yana şanzımanı açmamız gerekiyor dedi ve en az 3k tl yi gözden çıkarmam gerektiğini üzülerek belirtti. 

Ama önce beni otokoça yönlendirdi ve aracım ile ilgili geçmiş bilgisi almamı söyledi ben de yaptım.

218k da olan aracımın 157 k da yetkili servis geçmişi bitmiş. 144 binde şanzıman yağ kaçırması sebebiyle revizyon görmüş başka bir şanzımanla değişmiş. ama yağ kaçırma sorunu devam etmiş. benim böyle bir şikayetim yok. belkide var ama ben bilmiyorum.

Şimdi ilk yapmam gerekenin bayramdan hemen sonra her şeye rağmen çetaş b.çekmece servisine aracımı teslim etmek ve otosandan gelecek muhtemel red cevabını beklemek.

Serkan usta ile hemfikir olduğumuz  adım bu.

Eğer olmaz ise 2 ihtimal var.

1. si piyasa değeri 29-32 bin tl olan aracımı 27 bin dolaylarında başka birine satmak ki ancak için o zaman rahat eder.

2. si serkan ustaya aracımızı teslim edip kaderimize razı olmak.

Zaten otokoç servis danışmanının.bana şöyle bir bilgi verdiğini söylemeden edemeyeceğim. aracını verip 6-8 ay bekleyip tamam oldu gelin alın dediğimiz insanların daha servisten çıkmadan araçlarını bıraktıklarına şahit olduk. 1-2 ay sonra geri getirenlere de şahit olduk.

Şansımıza otosan insaf edip düzgün bir şekilde tamirat yapar ve bu süre zarfında ikame araç tahsis ederse ya da aracıma 27-29 bin tl gibi bir teklif yaparsa ne ala yapmazsa serkan abimiz sorunumuzu en az 80-100 k m daha öteleyecek.

Hayırlısı Allahtan.

İlk arabamız ve ilk kazığımız.

Gelişmelerden haberdar edeceğim.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...