İçeriğe Yönlendir

Sinyal Arızası

Ümit Kocabaş

Recommended Posts

Ümit Kocabaş

İyi akşamlar arkadaşlar öncelikle belirteyim forumda arama yaptım ama bulamadım. Belki gözümden kaçmıştır belkide bu sorunu yaşayan olmamıştır.

Sorunum şu sağ sol sinyallerim bazen çok güzel yanıyor ama genellikle bir süre (iki üç kere)yanıp sönüyor bazende hiç yanmıyordu. Ben kolda arıza var diye düşünüyordum. Geçen gün dörtlüler de aynı şekilde yanıyor duruyor sonra tekrar yanmaya başladı. Aynı günün akşamında ise dörtlü düğmesine bastım hiç yanmadı. Bu gün ise dörtlüler sorunsuz çalıştı bir süre ama sonrasında dörtlüler tekrar takılmaya başladı. Sinyal lambalarım ise hala kafasına göre takılmaya devam ediyor.

Bemim önceki arabada böyle bir sorun olmuştu usta dörtlülerin uzun süre açık kalmasından dolayı bir parça (galiba flaşördü) yanmış demişti ve değiştirince düzelmişti.

Acaba benim bu arıza hakkında bilgisi olan var mı yardımcı olabilirseniz çok memnun olurum.

Yorum bağlantısı

bahsettiğiniz gibi flaşörden gibi görünüyor.

siğorta kutusunada bakın.sorun olabilir oksitlenme falan gibi.birde sinyal kolu soketlerine bakılmalı.

Yorum bağlantısı
Ümit Kocabaş
bahsettiğiniz gibi flaşörden gibi görünüyor.

siğorta kutusunada bakın.sorun olabilir oksitlenme falan gibi.birde sinyal kolu soketlerine bakılmalı.

Öncelikle cevabınız için teşekkür edeiyorum.

Geçen hafta serviste bakım yaptırırken sigorta kutusunu ve sigortaları da kontrol ettirmiştim herhangi bir sıkıntı yoktu. Ben de sinyal kolundan şüpheleniyordum söktürüp temizleteyim diye düşünüyordum ama düzgün çalışan dörtlü sinyal de su koyverince aklım karıştı doğrusu.

Bu sinyal flaşörünün yeri neresi acaba ve yenisini nasıl temin edebilirim ve tahmini fiyatı ne kadardır.(henüz arıza ondan mı bilmiyorum ama sadece meraktan soruyorum)

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

sol taraftaki siğorta kutusunun orada diye biliyorum.

flaşörler çok pahalı değil bildiğim kadarıyla.otoservet var forum anlaşmalı isterseniz arayıp sorun.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ümit Kocabaş
sol taraftaki siğorta kutusunun orada diye biliyorum.

flaşörler çok pahalı değil bildiğim kadarıyla.otoservet var forum anlaşmalı isterseniz arayıp sorun.

Oktay bey ilginiz için çok teşekkür ederim yarın servise bir gideyim bakalım hem bu vesile ile şöyle sağını solunu gözden geçirtirim artık.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Ümit Kocabaş

Allah kimseyi kasapların eline düşürmesin. Dörtlü sinyal düğmesi bozuk ve tamiri mümkün değil ya kaderine razı ol böyle kullan yada yada yenisi çok pahalı çıkması 200 tl denildi. Daha sonra başka bir elektirikçiye gittim o can sıkıntısıyla usta şöyle bir baktı tamda bizim şüphemiz gibi flaşör dedi. Baktı lehimler gevşemiş dur şunları bir lehimleyeyim yenisini şuanda bulamayız dedi. Taktı ve sonuç tam puan. Bu arada bu küçük iş için para alınmaz dedi. Bir daha servis mi Allah düşürmesin.

Yardımlarınız için tekrar teşekkür ederim Oktay Bey sayenizde 200 tl cebimde kaldı. Sizler gibi tecrübeli arkadaşlar sayesinde ustaya gitmeden derdimizin ne olduğunu biliyoruz.

Yorum bağlantısı
  • 3 yıl sonra...
Coşkun Çağlar

Konu eskimiş ama bende de aynı sorun oldu. Flaşör arızalı çıktı. Flaşörün yeri direksiyon altındaki plastiği çıkarınca görünüyor. Siyah küp şeklinde :) 25 TL ye 5 dk da değiştirdiler.

Yorum bağlantısı
Selim Karanca

Direksiyon yukseklik ayar kolununda bulundugu siyah plastik. Alttan 3 vida ile sokulur role gorulur.

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Volkan Erdem

Halletyim bugun rulonen ayaklarından bırının baglı olfugu lehim catlamiş legim yenileyinve heraey normale döndü şimdi sorun yok teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Emrah ÇILGIN

benim aşırı yağmur yağdığı bi gün şöyle bi sorunum başladı ve şu an sürekli yapıyor sol sinyal açıkken frene bastığımda sol sinyal hızlı hızlı yanıp sönmeye başlıyor ve frene bastığım zaman sis lambası ışığı sönük bi şekilde yanıyor sağ sinyalde sorun olmuyor..acaba sol arka farın içine su girdide fren lambası ile sinyal lambası arasında kısa debre falan mı oluyor sizin düşünceniz nedir acaba 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Herhangi bir şekilde kısa devre yaptırıp, ampulün birini söndürüyor, muhtemelen de arka sönüyor...

Sebebini bulmak gerek... Sisin yanması ise ayrı gariplik.

Motor kısmındaki sigorta kutusunu kontrol edin bence..

Yorum bağlantısı
Selim Karanca

Stop soketi kisa devre yapiyor. Wd 40 gecici çözüm olabilir. Soket yerleri zimpara ile temizlenirse daha uzun vade cozum olabilir. Bulabilirseniz soketi direk degistirin.

Yorum bağlantısı
Emrah ÇILGIN

sis farı da yanıyor mu dikkat etmedim ama aracın gösterge panelindeki sis laması ışığı yanıyor sağ sinyalde olmayıpta sol sinyalde olması bana sanki sol arka farın içinde bi sıkıntı var gibi geldi

Yorum bağlantısı
Alperen Bugra Pert

Bahsettiginiz sorunun aynısı önce sağ, yaklaşık iki hafta sonra sol sinyalde başıma geldi. Farlar açıkken sinyal verdikten sonra frene bastıgımda sis farı arıza lambası sönük şekilde yanıyor ve sinyal hızlı hızlı yanıp sönüyordu. Soluğu elektrikçide aldım ve ustaya sorunu once tarif edip sonra uygulamalı gösterdim. Usta, çözümün çok basit olduğunu ve eski kasa mondeo'larda (MKII) bu arızayla çok sık karşılaştığını söyledi. Arka far soketini çıkartıp şase (-) uca kısa bir kabloyu lehimledi, aynı kablonun diğer ucunu sinyal ampulunun eksi (-) kutubuna lehimledi. Tekrar soketi yerine takıp denedik sonuç mükemmel. Aynı işlemi diğer tarafa da uyguladı ve şimdiye kadar hiçbir sorun yok. Çok saçma ve mantıksız bir okadarda başarılı bir işlem, soketin eksi ucunu zaten bağlı bulunduğu ampulun eksi ucuna lehimleyince sorun çözülüyor. Başıma geldiği için paylaşmak istedim. Umarım faydası olur. Kazasız, arızasız günler dilerim.

Yorum bağlantısı
  • 5 yıl sonra...
Can Onur DOĞAN

Merhaba. Bugün aracımı kilitlediğimde sinyaller yandı fakat sag dikiz aynası üzerindeki sinyal sönmedi. Hala yanıyor. Sigortaları söktüm, hala sönmüyor. Aküyü bitirir mi? Neden olabilir?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Can Onur DOĞAN yazdı:

Merhaba. Bugün aracımı kilitlediğimde sinyaller yandı fakat sag dikiz aynası üzerindeki sinyal sönmedi. Hala yanıyor. Sigortaları söktüm, hala sönmüyor. Aküyü bitirir mi? Neden olabilir?

Direksiyon düz mü ? 

Sinyal kolu ortada mı ?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...