İçeriğe Yönlendir

Direksiyondan Hafif Sağ Sol Yapınca Taktuk Yapıyor Ses Alttan Geliyor.

Sedat Pelvan

Recommended Posts

Sedat Pelvan

arkadaşlar meraba ben sedat yeni bi ford fiesta 2006 1.4 TDCI comfort araba aldım ancak bir sorunum var araç dururken direksiyonu hafif sağa sola çevirdiğimde bir zorlanma oluyor ve bazen de düz yolda giderkende aynı şey oluyor bu konu hakkında benimle fikirlerinizi paylaşırmısınız şimdiden teşekkkürler...

Yorum bağlantısı
Uğraş Özyurt

bir çok sebebi olabilir. ama öncelikli tavsiyem iyi ve tanıdık bir tamirciye gitmeniz. yoksa arabanın altından girer üstünden çıkarlar, direksiyon kutusunu indirirler yapamazlar filan:) benim aklıma gelen bir kaç şeyi yazayım bunlar iyimser ve ucuz maliyetli şeyler, sorun salıncak olabilir yada amartisör bilyelerinde sorun olabilir...

Yorum bağlantısı
Sedat Pelvan
bir çok sebebi olabilir. ama öncelikli tavsiyem iyi ve tanıdık bir tamirciye gitmeniz. yoksa arabanın altından girer üstünden çıkarlar, direksiyon kutusunu indirirler yapamazlar filan:) benim aklıma gelen bir kaç şeyi yazayım bunlar iyimser ve ucuz maliyetli şeyler, sorun salıncak olabilir yada amartisör bilyelerinde sorun olabilir...

teşekkür ederim insan yeni bi araba alıp bu tür problemler yaşayınca üzülüyo artık ben de tanıdık bi tamirciye göstericem ne yapalım sağolun

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Rot ayarı cihazına çıkartın, ölçüm verisini kağıda döktürün, çıkan sonuca göre devam.

Yorum bağlantısı
Ahmet Taşkın

direksiyon hidroliğine baktınız mı hem sağa hem de sola çevirince aynı sorun oluyormu

Yorum bağlantısı
Sedat Pelvan
direksiyon hidroliğine baktınız mı hem sağa hem de sola çevirince aynı sorun oluyormu

evet baktım araç durduğunda sağa ve sola hafif çevirince oluyo giderken ise sadece sola çevirdiğimde tak diye bi ses geliyo sanki zorlamadan kurtuluyomuş gibi yani anlayamadım bi türlü özel servise götürdüm normal diiyo ne yapıcam bilmiyorum teşekkürler..

Rot ayarı cihazına çıkartın, ölçüm verisini kağıda döktürün, çıkan sonuca göre devam.

çıkan sonucu paylaşırım müsait olduğumda götürücem teşekkür ederim

Yorum bağlantısı
Ahmet Taşkın
(düzenlendi)

niye sordum derseniz hidrolik direksiyonun pompasında kimi arızalarda atıyorum normalde 600 D/d ise arıza olduğu zaman pompada sağa ya da sola daha fazla devirde çalışabiliyor yani siz hareket halindeyken sağ taraf çalışabilirken sol tarafa çevirince ihtiyacı kadar devre tam gelmiyor olabilir ama bu düşük bi ihtimal çünkü tak tuk yapması bu duruma işaret olmama ihtimali yüksek o yüzden ehil bi kişinin görmesinde fayda var belki hiç tahmin etmediğiniz ufak bir parça bile yapmış oluyor olabilir

tarihinde Mehmetali Bilir tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Benim mondeo da da var aynı olay. Direksiyonu çevirip hareket ettirdiğimda bazen yapıyor bazen yapmıyor. Bende sadece soldan geliyor.

Yorum bağlantısı
Sedat Pelvan
niye sordum derseniz hidrolik direksiyonun pompasında kimi arızalarda atıyorum normalde 600 D/d ise arıza olduğu zaman pompada sağa ya da sola daha fazla devirde çalışabiliyor yani siz hareket halindeyken sağ taraf çalışabilirken sol tarafa çevirince ihtiyacı kadar devre tam gelmiyor olabilir ama bu düşük bi ihtimal çünkü tak tuk yapması bu duruma işaret olmama ihtimali yüksek o yüzden ehil bi kişinin görmesinde fayda var belki hiç tahmin etmediğiniz ufak bir parça bile yapmış oluyor olabilir

aslına bakarsanız o ehil kişilere gösterdim kullandılarda arabayı ama normal diyolar fiestalardaki gezinme boşluğuymuş o ses saçmalık bence..diğer arabalar akıl edememişmi yani bunu allah allah teşekkür ederim..

Yorum bağlantısı
  • 5 yıl sonra...
Ersin Özkaya
(düzenlendi)

Bende de bugun tam saga ve sola cevirince tak diye bir ses geliyor.ayrica yine badallai yillarda saga ve sola donerken tam kirmayincada takur takur metal sesi geliyir.gecen sene bu zaman amartisor ,ust bilye ve takosu ,z rotlar, viraj denge lastikleri ve sol dis aks degisti.sesin sebebi ne olabikir.ustaya gitmeden fikrim olsun istedim.

tarihinde ersin özkaya tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Atahan Gülen

Arkadaşlar;

Aynı sıkıntı bende de var, bu tür arızalarda kesinlikle usta gözüyle bakılması şart yoksa ön düzende ses yapacak parça çok.

Biz arabaya birini bindirip lifte kaldırdık direksiyonu ses çıkartacak şekilde çevirdi, aşağıdan baktık ki direksiyon kutusundan geliyor

Direksiyon kutusu arızalı büyük bir arıza değil ama yakında çukurlardan da geçerken ses yapacak dedi ustam..

İşin ilginci araba çalışırken ses yapmıyor pompa devre dışıyken ses var, araç çalışır durumdayken ses geliyorsa yaptırın derim maliyeti 300-500 lirayı geçmiyor fakat kutuyu söktürüp taktırmanız lazım bu da ayrı bir maliyet..

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...