İçeriğe Yönlendir

Mondeo III - Akü ve Şarj Dinamosu Sorunları

Misafir

Recommended Posts

Yavuz Duran

Emeğini alana saygımız var açgözlü olup soygun yapanlara sözümüz:)

19 dakika önce, Serkan Toker yazdı:

Bu videoya bakarak marş motorunu degistirsiniz. Çünkü videoyu çeken marş motorunu değiştiriyor.. ;) Mk3 dizel mondeonun şarj dinamosunu usta bile 1 saatte zor değiştirir.. ;)

Benim 2 saatimi aldı :) ayrıca tamircide değilim:)

Yorum bağlantısı
Serkan Toker
2 dakika önce, Yavuz Duran yazdı:

3 saatinizi de alsa helâl olsun derim. Çekilmiş fotoğraf falan varsa görmek isterim. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya
9 dakika önce, Yavuz Duran yazdı:

Yurtdışında işçilik pahalı galiba. Türkiye de makul fiyatlar. Şarj dinamasonu 2 saatte söküp taktıysanız baya baya iyi ustasınız demektir. Ben sökülüşünü ve takılmasını gördüm. Bu değer çok iyi değer. kolay gelsin size.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

videoya bakıp dğeişirseniz masraf artar. zira bu marş motoru. sorun olmayan parçaya dokkunmayın derim.

• Beğen 3
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Ben asla bakım ve onarım yapmam.. 

Ama söz konusu Avrupa olunca bir şey diyemiyorum. orada işçilik ücreti çok fazla. 

Bu arada Dizel mondeoda şarj dinamosu sökmek bir saat :) Benzinliyi bilmiyorum.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Nuri Güngör

Geçen şarj dinamosunu değiştirmistim 2 gün önce bu sefer kayışı koptu bende kayış diye tamirciye götürdüm usta madem dinamo değişti kayislari niye degistirmemisler dedi ben bilmiyorum dedim bi de kayış değişti iki ayrı işçilik ücreti bilmeyince ne derlerse tamam diyoruz 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Toker
28 dakika önce, Nuri Güngör yazdı:

Geçen şarj dinamosunu değiştirmistim 2 gün önce bu sefer kayışı koptu bende kayış diye tamirciye götürdüm usta madem dinamo değişti kayislari niye degistirmemisler dedi ben bilmiyorum dedim bi de kayış değişti iki ayrı işçilik ücreti bilmeyince ne derlerse tamam diyoruz 

Kayışı bir süre sonra kontrol et hocam, dinamo koparmış olabilir.

Yorum bağlantısı
Nuri Güngör

Yeni dinamoya bağlı kopmuş olabilir diyorsun doğru mu anladım abi bir de kayış kopunca grank sensörü mü ne onu zedelemiş bir de onu değiştirdim peki yeni dinamo ya bağlı koptuysa ne yapmak lazım abi

Yorum bağlantısı
Serkan Toker
21 dakika önce, Nuri Güngör yazdı:

Yeni dinamoya bağlı kopmuş olabilir diyorsun doğru mu anladım abi bir de kayış kopunca grank sensörü mü ne onu zedelemiş bir de onu değiştirdim peki yeni dinamo ya bağlı koptuysa ne yapmak lazım abi

Düzgün takılmamış veya kasnağı bozuk dinamo kayışı koparabilir. Kontrol etmekte fayda var, gerçi sonraki usta kontrol etmiştir diye düşünüyorum. Kontrol güvene mâni değildir.. ;)

Yorum bağlantısı
Nuri Güngör
13 saat önce, Serkan Toker yazdı:

Düzgün takılmamış veya kasnağı bozuk dinamo kayışı koparabilir. Kontrol etmekte fayda var, gerçi sonraki usta kontrol etmiştir diye düşünüyorum. Kontrol güvene mâni değildir.. ;)

Bakayım abi ama ses yapıyor usta alıştıkca ses kesilir dedi amma emin olamadım :)

Yorum bağlantısı
Serkan Toker
2 saat önce, Nuri Güngör yazdı:

Bakayım abi ama ses yapıyor usta alıştıkca ses kesilir dedi amma emin olamadım :)

Na alışacakmış, kayış mı dinamo mu ? Kayıştan hani böyle rölantide çalışırken falan ciiiyykk diye iç titreten tiz bir ses gelir. Bu sesten mi bahsediyoruz yoksa haldur huldur gelen bir kasnak sesi falan mı ?

Yorum bağlantısı
Nuri Güngör
4 saat önce, Serkan Toker yazdı:

Na alışacakmış, kayış mı dinamo mu ? Kayıştan hani böyle rölantide çalışırken falan ciiiyykk diye iç titreten tiz bir ses gelir. Bu sesten mi bahsediyoruz yoksa haldur huldur gelen bir kasnak sesi falan mı ?

Yok abi haldir huldur bi ses değil kayış sesi ama önceden yoktu orda sordum kayış yerine alıştıkca ses kesilir dedi kasnak sesi değil 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Evet aşınarak kasnağa uyum sağlayınca ses kesilir de.
Aşınması normal değil işte.
Bence var bi ayarsızlık

Yorum bağlantısı
Nuri Güngör

Kayıştan olabilir abi ruhsata göre bi kayış aldık o olmadı bir büyüğünü getirttik falan 

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Sedat Çakır

2004 Ford mondeo benzin+lpg li aracım yaklaşık 45 gündür görev dolayısıyla yattı. Geldiğim zaman takviye ile çalıştırdı fakat 1 saatlik kullanımdan sonra araba şarj kesti. Şimdi söktğrdüğüm zaman da şarj dinamosu kitlenmiş. Bu konu ile ilgili tamir mi önerirsiniz yoksa sıfır almayamı. Kimi sıfır al diyor yine sıkıntı yaşarsın kimide tamir ettir. 

Yorum bağlantısı
Burak Tokcan

Bildiğim kadarıyla pahalı bir parça. İyi bir usta bulup tamir ettirilebilir. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Ben tamir ettirmiştim. 

Tamir edilince bozulan veya bozulabilecek her yeri değişiyor zaten.

Sıfır alıp kutusuna kasnağına para vermeye gerek yok. 

Tamir daha hesaplı.  

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Azad Mirzade

150 tl ye tamir ediyorlar, kömürünü vs değiştiriyorlar.

Yorum bağlantısı
Beytullah Türkday

Ben önceki arabamda tamir ettirmiştim. Herhangi bir sıkıntı yaşamadım bence tamir ettirin sıfırı pahalıya gelir.

SM-N935F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Yorum bağlantısı
Serkan Karakoca

ankara şaşmazda volkar var said ustaya selamımı iletin gerekeni yapar.

Yorum bağlantısı
Halil ibrahim Oruc

Rulman degisimi soz konusu olabilir   el degmisken regulator ve komurlerde kontrol edilebilir

Yorum bağlantısı
Sedat Çakır
Mehmet Ozyurek yazdı:

Ben tamir ettirmiştim. 

Tamir edilince bozulan veya bozulabilecek her yeri değişiyor zaten.

Sıfır alıp kutusuna kasnağına para vermeye gerek yok. 

Tamir daha hesaplı.  

Şimdi usta tamir için uğraşıyor yalnız kömürler ve konvektörler sağlam dedi kasnak kitlenmiş ve şarj etmiyor dedi arızayı bulmaya çalışıyor 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Melikşah Demirci

sorun devam ediyor mu bilmiyorum ama şarjı kestiyse iç bakırlarına bakın. benimde başıma geldi ordan biliyorum. bakırlar değiştikten sonra sorun, sıkıntı kalmadı.

eğer ki sorun kasnakta ise http://www.edinamo.com/tr/ford-mondeo-iii-sedan-kombi-2.0-16v-tdci-td-tddi--u şöyle bi ürün tavsiye ederim. kurmalı veya debriyalı kasnak olarakta bilinir. 3mm pul kestirip eskisiyle değiştiriyorsunuz. araçta şırıltılı çalışmada kesiliyor ve daha sessiz çalışıyor.

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya
Sani Gerşon yazdı:

@Mehmet Kaya tamirle yapamadığını ve sıfır almak zorunda kaldığını hatırlıyorum. Şimdi yazar kendisi de.

aynen

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...