İçeriğe Yönlendir

C- Max Elektrikli El Freni ( Epb)

Emre Dalkıran

Recommended Posts

Barbaros Oğuz

Öncelikle benzer bir sorunu çok uygun bir maliyetle kurtardım. Şöyleki alet iki taraflı çelik halatlarla arka tekerleri kitliyor özellikle ilk önce sağ arka teker çelik telini ve ona bağlı bir sistemlede sol teli çekiyor. Şöyleki aynı kötü çığlık ve takırdamaları andıran sesler bende de çıktı önce sınırlı epb sonra toplam epb hasarımuyarısı verdi sistem. Hareket ettirmek içim orta konsulde plastik malzemenin altındaki mandalı yukarı doğru çekip epb'yi devreden çıkardık. Sonrada ilk iş şaşmaz oto sanayine gittik. Orada bir elektrikçi sesi dinledi bu elektrik donanımından değil olay mekanik dedi. Sonra da can oto diye bir yere yönlendirildik orada çok beklemekten sıkılıp bir başka yer aradık Nasip otoya gittik ve Ramazan ustayla aracı lifte kaldırdık. Ben aracın içinde o ve babam altında epb freni bir çektik bir o çıyaklayan sese neden oldu anda serbestledik filan derken olay anlaşıldı. Tabi bu sırada motor ve o sistem ortadaydı baktık ki sağ fren teli kopmuş ve motor kopan tele bağlı dişli mili sonuna kadar çeviriyor ve mil dönen kısma en sonda oturup bu viyaklama sesi çıkarıyor. Sağ teli çıkardık ve motora giren mil telin üzerinde presli vaziyette baktik tam sağ kampana üzerinden tel kopmuş. Uzun lafın kısası alet bozuk olmayıp sadece tel kopmuştu. Teli de ne garip tek değil motorla birlikte kdv dahil 2500-3000 tlye veriyorlardı. İşçilik hariç. Babam tesviyeci bu çelik halatı bulup bu milide yaptırıp orjinali gibi takamazmıyız diye düşündük. Ve ostimde çelik tel yapan ve bu tür düzenekleri bilen bir kaç yere gittik. En sonunda KTS adında bir yer bulduk burasıda ostimde itfayienin üzerindeki caddeden gidildiğinde 4. Sokaktaydı. Sonuçta tel eski teli ve klavuzu çıkartılarak çok kısalmadığı görüldü ve eski tel ucuna kopan yere presli başlık takıldı. Onu Ramazan ustaya getirdik ve taktık bingo epb devrede. Bu arada ben iki yerinde telefonunu vericem buradan sonuç itibari ile 10'da bir maliyet hatta daha azıyla bu işten kurtulduk. Nasip oto Ramazan usta 05549278245 / tel için KTS 05334114248 / (0312)3547737 Bu arada Ebay'de de aynı sistemlerin çıkmaları satılıyor bilginize buradan daha ucuza mal edilebilir ve hatta yine Ebay'de bu motor çelik tellerini çift olarak 60 pounda buldum kargoyla 70 pound ediyordu olmasaydı onu getirtecektim. Herkese kazasız belasız güzel sürüşler.

ilginize çok teşekkür ederim saygılar

Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Hasan marangoz

tamirini yapan varsa telefonu ve adresini verirseniz sevinirim ilginize teşekkürler

Evet tamiri mümkün bizzat kendim yapıyorum c-max epb tamiri adlı başlıkta detayları oradan görebilirsiniz

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Hasan marangoz

Bugün bir müşterim geldi ford focus c-max aracıyla ekranda toplam epb arızası ibaresi vardı ve el freni çalışmıyordu ana tesisatın geçtiği sağ arka koltuğun altından geçen ve epb motoruna giden Kablolar oksitlenme ve birleşme sonucu ana kartın bazı transtor ve yollara zarar vermiş tamir sonrası cihaz otomatik olarak arızayı sildi ve çalıştı bu tür sorun yaşayan arkadaşlar tesisat kopmaları sonucu oluşan arızalar da kesinlikle ana kart soketi sökülerek yapılsın çok ciddi zarar verebiliyor cihaza

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Bugün bir müşterim geldi ford focus c-max aracıyla ekranda toplam epb arızası ibaresi vardı ve el freni çalışmıyordu ana tesisatın geçtiği sağ arka koltuğun altından geçen ve epb motoruna giden Kablolar oksitlenme ve birleşme sonucu ana kartın bazı transtor ve yollara zarar vermiş tamir sonrası cihaz otomatik olarak arızayı sildi ve çalıştı bu tür sorun yaşayan arkadaşlar tesisat kopmaları sonucu oluşan arızalar da kesinlikle ana kart soketi sökülerek yapılsın çok ciddi zarar verebiliyor cihaza

Konunuz birleştirilmiştir.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...