İçeriğe Yönlendir

Carbon Clean

Nuri Başer

Recommended Posts

Çağlar Bayur

Genel tecrübede 20.000-25.000 km ara ile temizlik yapılması tavsiye ediliyor.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Çağlar Bayur

Yeni2el focusumun benden önceki bakım geçmişinde, yaklaşık 40.000 km öncesinden başlayan bir çekiş düşüklüğü şikayeti dikkatimi çekmişti. Ayrıca araç 2 defa yolda kalmış, bir defa de tekleme şikayeti ile servise başvurmuş.

Aracı aldıktan sonra ilk aşamada trigerini değiştirdim, bugün de carbon clean yapıldı. CC öncesi kompresyon değerleri sırası ile : 15-12-12-11 idi, yani 4. silindirin sıkıştırması oldukça düşmüştü, 1. silindir ile aralarındaki fark çok yüksekti. Osman nın teşhisi ile muhtemel sebep:

1. Tekleme sıkıntıları, aracın 6 ayda bir komple iç-dış-motor temizliğine girmesi sonrası, bujilerde kalan suyun sebep olduğu ateşleme arızalarından oluşmuş.

2. Bu su, fiziksel olarak özellikle 4. silindir bujisinde birikiyor, zaten buji bölgesi bembeyaz oksit olmuş, hatalı ateşleme sonucu da, 4. silindirde oluşan kurumlar bu kadar yüksek seviyede kompresyonu düşürmüş.

Carbon clean sonrası kompresyon değerleri: 16-15-15-13 , yani motor kendine geldi, ilk kalkış ve ara hızlanmalar oldukça düzeldi, ama 5.000 km sonra bir seans daha yapılacak ki motor istediğim kıvama gelsin. Ayrıca rölantideki belli-belirsiz bir titreme vardı, oldukça azaldı.

Şu anki tüketim değeri İstanbul şehiriçinde 10,9lt/100km, bakalım sonrasında bu değer nereye inebilecek. Henüz bujiler-yağ değişmedi.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

o kadar su görmüş bujiyi niye değiştirmediniz acaba? yoksa 5k km sonra mı değişecek?

Yorum bağlantısı
Cihan Tiftik

Bosch serviste benim araca cc önermediler yahu. Kompresyon değerlerin daha da düşebilir dediler.

Yorum bağlantısı
Ali Gürsoy

abi benim focus 67000 km oldu bende yaptırmalımıyım Carbon clean zamanı gelmişmidir ?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Hangi boş servisiymiş onu söyleyen?

Bujiler CC den sonra simsiyah olmuştu-zaten olacağını biliyorduk, 100-150 km sonra değişecek, sebebi CC nin hala temizlik yapması sonucu bujilerin hala siyahlanıyor olması, 100.000 km boyunca biriken kurumu 1 saatte atmak mümkün değil.

67.000 ise, gelmiş de 47.000 km de geçmiş :D

Yorum bağlantısı
Ali Gürsoy
(düzenlendi)

67.000 ise, gelmiş de 47.000 km de geçmiş

:D

bakım zamanıda yaklaştı zaten köklü bir bakım yaptırma zaman geldi anlaşılan bizim focusada :D

tarihinde Ali G tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Doğru parça ve işlem dizisi ile yapılan bakım, önemli meblağlar vererek sahip olduğumuz değeri korur, tüketimi de düşürerek, zaman içinde maliyetlerimizi azaltır. Mesela hava filtresini orjinal takarken 40 TL ödendi, ama 10 TL lik hava filtresinin tutamayacağı tozları tutacak.

Yorum bağlantısı
Murat Aydıner

Arkadaşlar servis olayını çözdük, bakımları siteden sağolsun Can Umut Bey yardımcı oldu, Bütün bakımlarını yaptılar aracın balatalar hariç çünkü balatalırın durumunun iyi olduğunu söylediler sonuçta 2-3 saat bir çalışma oldu ve ben 218 TL ücret ödedim, ancak burada fordun bir kampanyası varmış aracı eğer 2. el aldık ise işçilik almıyorlarmış bundan yararlandım 68 tl de işçilik ücretinden yırttık ayrıca Can Umut'da bir iskonto yaptırdı %10 kendisine burada tekrar tekrar teşekkür ederim.

Hepinize iyi çalışmalar.

Yorum bağlantısı
Ahmet Çankaya

carbon clean kaça maloluyor bosch servislerde ?

Yorum bağlantısı
İlker Kadılar

ankarada carbon clean yapan ve yapılan işten memnun kaldığınız bir yer varmı..

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Ben yaptırmadım ama bir ara istanbul ile görüşmüştüm Ankarada Tunus caddesindeki Bosh Car service var oraya güvenerek yaptırabilceğimizi öğrenmiştim.Tunalıda mc donalds var ya onun karşısından tunusa geçince hemen solda..

Yorum bağlantısı
Cihan Yetişken2

Bosch servis bildiğim kadarıyla konya yolu üstünde de var.. Orada da yaparlar..

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Ben yakın olması açısından tunus dakini söylemiştim.Yoksa Bosch car ların birçoğunda yapılıyor.İlker Reşit galiptede var ama orayla görüştüğümde kullanılan malzemenin bitmiş olduğunu söylemişlerdi.Şimdi durum ne bilmiyorum..

Yorum bağlantısı
İlker Kadılar

birde benzin deposuna konulan bir ürün tavsiye ettiler ismi (vüürt yada zürtt) galiba yanlış yazdım ama bilenler düzeltir hatamı... bahsettiğim kimyasalı tavsiye edermisiniz ürün alman malı deniliyor....

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

80 liraya yaptrıdım 2 ay evveldi sanırım 60 -80 arası değişiyor bosch servislerinde

bu kompresyon değerlerini bosch ölçeniliyor mu ya da serviste ölçerler mi nsaıl bir uygulama olması lazım kaça yapılıyor

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran
birde benzin deposuna konulan bir ürün tavsiye ettiler ismi (vüürt yada zürtt) galiba yanlış yazdım ama bilenler düzeltir hatamı... bahsettiğim kimyasalı tavsiye edermisiniz ürün alman malı deniliyor....

:) Würth olacak.Carbon clean yaptırırsan ona gerek yok.Eğer carbon Clean yaptırmayacaksan onu kullanabilirsin.Ama Carbon clean çok daha etkili bir yöntem..

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

bu çağlar abi forumu peşinden sürüklüyor :)

carbon cleanı km fazla olmasına rağmen yaptırdım araçta isteklenme oldu ve normalde devamlı vites düşüren araba artık kolay kolay vitesi düşürmüyor

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Valla aslında bende yaptırmayı düşünüyorum ama yağ falanda değişmek gerekiyor daha 5 bin km var değişime..Değişmeden olmaz değil mi? :)

Yorum bağlantısı
Guest Sinan Akg

Bizim forum toplantımızda Oktaykan kardeşler.Çok sağlam ustalar orda yapılıyordu carbon clean...Detaylı anlatmıştı sizede hatırladıklarımı anlatim...

Benzinli araçlarda kurşunsuz benzinden kaynaklanan egzonun sonuna kadar sübapların ordan başlayıp son susturucuya kadar kurum olmasına sebep veriyormus carbon clean ile aracın benzin deposundan gelen yakıt hortumu çıkarılıyor özel bir araçla içine katkı maddesini yavaşça koyarak araç yüksek devirlerde çalışıtılırıp kurumun egzoz ile dışarı atılması sağlanıyormuş.Eğer yalnış yapılan carbon clean sonucunda konulan katkı maddesi bi anda konulursa kurum parçaları katalitazörün peteklerine takılıp katı tıkıyormuş...

Benzinli araçlarda kurum oluşurken.Dizel araçlarda ise macunumsu bir olay oluyormuş...

Ve kesinlikle biz dizel arabalara yapmıyor ve önermiyoruz diyede eklemişlerdi.

Yorum bağlantısı
İlker Kadılar
İlker bu haftasonu gel manuel carbon clean yaparım ben senin araca :)

cihan kardeş senin düşündün bile yetiyor...hem tanışma hemde daha önce konuştuğumuz gibi bir test olayı vardı.. işim belli olmuyor ondan sarktı aslında k. bakma... özel msj la cep numaranı versen bende müsait bir zamanın da seni arasam aslın da...

bu çağlar abi forumu peşinden sürüklüyor :D

carbon cleanı km fazla olmasına rağmen yaptırdım araçta isteklenme oldu ve normalde devamlı vites düşüren araba artık kolay kolay vitesi düşürmüyor

aynen katılıyorum ... :)

Yorum bağlantısı
Engin Karadayan
Hadi bir yer bulunda bende yaptırayım, indirim alırız...

Bende varım.Benide ekleyebilirsiniz bu işe

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...