İçeriğe Yönlendir

Mtv İndirimi Dilekçe Örneği Ve Mevzuatı

Guest Mustafa Kurter

Recommended Posts

Misafir
(düzenlendi)

Her sene başında yapmak gerekiyor bu durumu. Şahsen en büyük örnek benim :D

Saçmalık ama :)

Araba gençleşiyor sanki :D

Geçen sene yaşlıysa,bu senede yaşlı :D

tarihinde Hakan Kurt tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Arkadaşlar bir sorum olacak. Her sene formu hazırlar giderdim, halleder gelirdim. Bu sene izin almayım diye eşim gitti. Formu vermiş ama kabul etmemişler. Yanında nufüs cüzdanı ve ehliyet fotokopisi ve bir çıktı istemişler. Bu çıktı neyin çıktısıdır Allah aşkına. tsrsb sayfasının çıktısı mı?

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Abi ben iadeli taahhütlü postayla yolluyorum,bişi olmuyor...

şimdiye kadar bende de sorun olmuyordu. aslında şimdi de sorun yok ama neyin çıktısını alacağımı bir bilsem.

Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tarım
Saçmalık ama :) Araba gençleşiyor sanki :D Geçen sene yaşlıysa,bu senede yaşlı :D

Kasko bedelleri değiştiği için normal karşılamak lazım :)

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Serdar Çavuşoğlu

Merhaba arkadaşlar. Aracımın kasko bedeli bu yıl 30.780'e düştü. Normalde ödemem gereken yıllık MTV vergisi 1.562TL iken (7-11 yaş ve 2001-2500cc arası) kasko bedeli üzerinden %5'i geçtiği için bir alt dilimden ödemeye hak kazandım.

30.750TL x 0,05 = 1.537TL < 1.562TL

Tabii bu indirimden yaralanabilmek için ;

1- Yetkili sigorta acentesinden imzalı "MTV tutarına esas olan kasko değer bildirim formu"

2- Dilekçe (bütün arzuhalcilerde var)

3- Ruhsat fotokopisi

ile bağlı bulunduğum motorlu taşıtlar vergi dairesine gittim. Direkt olarak evrak işleme alınıyor, kontrol edildikten sonra veritabanın da gerekli indirim yapılıyor. Bu durumda bir alt dilim olan 1.040TL (7-11 yaş ve 1801-2000cc arası) olarak güncellendi. 522TL indirim almış oldum :)

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Merhaba arkadaşlar. Aracımın kasko bedeli bu yıl 30.780'e düştü. Normalde ödemem gereken yıllık MTV vergisi 1.562TL iken (7-11 yaş ve 2001-2500cc arası) kasko bedeli üzerinden %5'i geçtiği için bir alt dilimden ödemeye hak kazandım.

30.750TL x 0,05 = 1.537TL < 1.562TL

Tabii bu indirimden yaralanabilmek için ;

1- Yetkili sigorta acentesinden imzalı "MTV tutarına esas olan kasko değer bildirim formu"

2- Dilekçe (bütün arzuhalcilerde var)

3- Ruhsat fotokopisi

ile bağlı bulunduğum motorlu taşıtlar vergi dairesine gittim. Direkt olarak evrak işleme alınıyor, kontrol edildikten sonra veritabanın da gerekli indirim yapılıyor. Bu durumda bir alt dilim olan 1.040TL (7-11 yaş ve 1801-2000cc arası) olarak güncellendi. 522TL indirim almış oldum :)

Daha önceki yıllarda bu haktan yararlanmadıysanız fazla ödediğiniz para için dilekçe ile başvurun. Prosedürü tam olarak bilmiyorum ama fazla ödediğiniz para bundan sonraki vergilerinizden düşüyor.

Yorum bağlantısı
Akan Belen
(düzenlendi)

Kasko bedeli düşük, silindir hacminden dolayı vergisi yüksek otomobillerde işe yarayan bir sistemdir..

Mesela mondeolar, eski jipler, benzer diğer araçlar..

Abi bendeki mondeo için de oluyormu bu durum.Geçen sahibinden de görmüştüm.Açıklama kısmında yazmıştı adam.Oluyorsa bizde yapalım

tarihinde Akan Belen tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Serdar Çavuşoğlu

Daha önceki yıllarda bu haktan yararlanmadıysanız fazla ödediğiniz para için dilekçe ile başvurun. Prosedürü tam olarak bilmiyorum ama fazla ödediğiniz para bundan sonraki vergilerinizden düşüyor.

Merhaba, bu sene hak sahibi olabildim. Bu şekil devam etsinde fazlasına gerek yok :)

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Merhaba, bu sene hak sahibi olabildim. Bu şekil devam etsinde fazlasına gerek yok :)

Belki başkası faydalanır.

Yorum bağlantısı
Cem Işık

Bende Mondeo için uğraşmak istemediğimden hep normal rakamdan yatırdım vergileri, arabayı sattım bilindiği üzere, şimdi alacağım baki midir?Baki ise yeni aracıma ödeyeceğim vergiden düşürebilir miyim? Üzerine mangal başında soğuk su mu içelim hep beraber ne yapayım?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Abi bendeki mondeo için de oluyormu bu durum.Geçen sahibinden de görmüştüm.Açıklama kısmında yazmıştı adam.Oluyorsa bizde yapalım

Olmuyor...

22200 x5% = 1110

Vergin yıllık 1040 lira... Vergin kasko bedelinin % 5'inden büyük olmalıydı...

Bende Mondeo için uğraşmak istemediğimden hep normal rakamdan yatırdım vergileri, arabayı sattım bilindiği üzere, şimdi alacağım baki midir?Baki ise yeni aracıma ödeyeceğim vergiden düşürebilir miyim? Üzerine mangal başında soğuk su mu içelim hep beraber ne yapayım?

Beraber yiyeceksek ruhsat fotokopisi bul bana :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cem Işık

Beraber yiyeceksek ruhsat fotokopisi bul bana :D

Aşkolsun abi, çatır çatır yeriz :) Ruhsat fotokopisi bulayım da yemesi kolay :)

Yorum bağlantısı
Cemal Demirezen

2001 mk2 mondeonun kasko değeri ile 2001 model mk3 ün değeri aynımıdır. 2001 model otomatik 4 kapıya bakıyorum 17000 lira yazıyor.

Yorum bağlantısı
Cemal Demirezen

4 kapı diyorsa 3 kasadır...

Sedan diyorsa 2 kasadır..

Otomatiği yok ama 2001 2.0 i ghia sedan yazıyor.Bizimki hesaplanmış gibi kasko değeri 12400 görünüyor yıllık ödeyeceğim vergi 620 TL tesadüfmüdür yoksa bilinçlimi yapılmış merak ettim.

Yorum bağlantısı
habib özboyacı

değerli arkadaşlar konuya hakim bir arkadaşımızın biraz detaylı anlatması mümkünmü? mümkünse kendimden örnek vermek isterim aracım 12 c*max 1.6 tdci 115 hp kasım da aldım hem 2012 son taksidini bana ödettirdi bayi. çok uğraştım ama 1 ay için ödemem diye ama bayi pazarlıgı sıkı yaptıgım için karışmadı.ödedim.. 2013 ün ilk taksidinide yatırmış bulunmaktayım tam net hatırlamıyorum 800 küsür tl para cıktı 12 nin son 6 ayı ve 13ün ilk altı ayı için.

.bu ödediklerimin bir kısmını nasıl almam gerektiği hakkında lütfen detaylı bilgilendirme yaparsanız hem beni sevindirecek hemde diğer arkadaşlarımıza ışık olacak saygılarımla...

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Habip Bey böyle bir şey mümkün değil..

Bu indirimden faydalanabilmek için gerekli şart : Yıllık mtv tutarının, araç bedelinin % 5'inden fazla olması gerekir... ifadenize göre, araç bedelinizin 16000 liradan düşük olması lazım...

Böyle bir şey olmadığına göre mtv indirimi almanız da mümkün değildir...

Genelde bundan faydalanabilecek araçlar... : Kasko bedeli düşük, yaşlı ve silindir hacminin büyüklüğünden dolayı yüksek vergi ödeyen araçlardır..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
habib özboyacı

Habip Bey böyle bir şey mümkün değil..

Bu indirimden faydalanabilmek için gerekli şart : Yıllık mtv tutarının, araç bedelinin % 5'inden fazla olması gerekir... ifadenize göre, araç bedelinizin 16000 liradan düşük olması lazım...

Böyle bir şey olmadığına göre mtv indirimi almanız da mümkün değildir...

Genelde bundan faydalanabilecek araçlar... : Kasko bedeli düşük, yaşlı ve silindir hacminin büyüklüğünden dolayı yüksek vergi ödeyen araçlardır..

verdiğiniz bilgi ve aydınlatma için teşekkür ederim sayın yöneticim saygılarımla....

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Çetin Özkan

Arkadaşlar bilindiği üzere aracımı mondeo 3 olarak değiştirmiştim vergisi 520+520=1040 tleydi daha önceden jiplerle uğraştığımdan biliyodum bir kaç vergi dairesi personeliyle görüştükten sonra evrakları gönder dediler gönderdim şu an plakayı girdiğim zaman 336+336=672 tl görünüyor .

istenilen evraklar

• kasko değeri sigorta bildirim formu (herhangibir sigorta acentesinden alabilirsiniz)
  • ruhsat fotokopisi
  • kimlik fotokopisi
  • dilekçe

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

kasko bedelinini %5 inden yüksek toplam mtv varsa, bir alt silindir hacminden ödenir mtv.

Yorum bağlantısı
Serkan Karadağ

Mtv değerleri neye göre belirleniyor? Benim aracımdada indirim söz konusu olur mu?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...