İçeriğe Yönlendir

Mtv İndirimi Dilekçe Örneği Ve Mevzuatı

Guest Mustafa Kurter

Recommended Posts

Erdoğan Temur
İşi komple çözelim. Kaldıralım MTV yi olmaz mı. Araba alırken zaten bir araba parası vergi veriyoruz daha vermesek olmaz mı
Ooo daha çözülecek çok şey varda bişey yapamıyoruz.

Kazandığım paradan gelir vergisi adı altında para kesiliyor mu? Kesiliyor. O zaman neden zekat olarak 1/40 veriyoruz. Zaten kazanırken vermiş olmuyormuyuz. Forumun imamlarından açıklama bekliyorum. :)
Yorum bağlantısı
Selim Kaya
On 29.12.2017 at 20:55, Mehmet Ozyurek yazdı:

Bu iş patlamış arkadaşlar... 

Yasanın eski hali.. 

14/12/2004 tarihli ve 2004/8327 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı gereğince; 1/1/2006 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere, Motorlu Taşıtlar Kanunu’nda tarife değişti. Buna göre otomobil, kaptıkaçtı, arazi taşıtları ve benzeri taşıtlar için uygulanacak vergi tutarları, Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği tarafından her yılın Ocak ayında ilan edilen kasko sigortası değerlerinin yüzde 5’ini aşması halinde, aynı yaş grubunda bulunan taşıtlara  ait vergi tutarları, bir alt kademedeki taşıtlara isabet eden vergi tutarı olarak uygulanacaktır.

Yeni Hali

“(I) sayılı tarifede yer alan otomobil, kaptıkaçtı, arazi taşıtları ve benzerlerine ait vergi tutarlarının Türkiye Sigorta, Reasürans ve Emeklilik Şirketleri Birliği tarafından her yılın ocak ayında ilan edilen kasko sigortası değerlerinin %10’unu aşması halinde, taşıtlara ait vergi tutarlarını, bir önceki satırdaki aynı yaş grubunda bulunan taşıtlara isabet eden vergi tutarı olarak belirlemeye, bu oranı %4’e kadar indirmeye ve kanuni oranına kadar artırmaya Bakanlar Kurulu yetkilidir.”

Burada bir düzeltme gerek sanırım. 

Eski tarife, yeni kanuna göre 1/A olarak adlandırılıyor. 1/A tarifesine göre %5 uygulama devam ediyor. %10 olan uygulama ilk tescili 2018 ve sonrası için.

05/12/2017 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan kanuna göre tam metin şu şekilde;

Yeni (1 sayılı) tarife.

“(I) sayılı tarifede yer alan otomobil, kaptıkaçtı, arazi taşıtları ve benzerlerine ait vergi tutarlarının Türkiye Sigorta, Reasürans ve Emeklilik Şirketleri Birliği tarafından her yılın ocak ayında ilan edilen kasko sigortası değerlerinin %10’unu aşması halinde, taşıtlara ait vergi tutarlarını, bir önceki satırdaki aynı yaş grubunda bulunan taşıtlara isabet eden vergi tutarı olarak belirlemeye, bu oranı %4’e kadar indirmeye ve kanuni oranına kadar artırmaya Bakanlar Kurulu yetkilidir.”

Eski 1 sayılı yeni 1/A sayılı tarife.

“GEÇİCİ MADDE 8- 31/12/2017 tarihinden (bu tarih dahil) önce kayıt ve tescil edilen otomobil, kaptıkaçtı, arazi taşıtları ve benzerleri aşağıdaki (I/A) sayılı tarifeye göre vergilendirilir.

Yukarıdaki tarifede yer alan taşıtlara ait vergi tutarlarının Türkiye Sigorta, Reasürans ve Emeklilik Şirketleri Birliği tarafından her yılın ocak ayında ilan edilen kasko sigortası değerlerinin %5’ini aşması halinde taşıtlara ait vergi tutarları, bir önceki satırdaki aynı yaş grubunda bulunan taşıtlara isabet eden vergi tutarı olarak esas alınır.

Yorum bağlantısı
Serkan Toker
On 30.12.2017 at 14:05, Erdoğan Temur yazdı:

Ooo daha çözülecek çok şey varda bişey yapamıyoruz.

Kazandığım paradan gelir vergisi adı altında para kesiliyor mu? Kesiliyor. O zaman neden zekat olarak 1/40 veriyoruz. Zaten kazanırken vermiş olmuyormuyuz. Forumun imamlarından açıklama bekliyorum. :)

İmam değilim ancak şöyle fikrimi belirteyim müsaadenizle, vergi devlete verilir zekat fakir fukaraya. ;)

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Akan Belen

İmam değilim ancak şöyle fikrimi belirteyim müsaadenizle, vergi devlete verilir zekat fakir fukaraya. [emoji6]
Tartışmak gerekirmi bilmiyorum ama. Devlete verilen verginin zekat sayilabilecegiji söyleyen hoca yada bu konuda bilgi sahibi olan kişiler vardi
Yorum bağlantısı
Selim Kaya
5 dakika önce, Akan Belen yazdı:

Tartışmak gerekirmi bilmiyorum ama. Devlete verilen verginin zekat sayilabilecegiji söyleyen hoca yada bu konuda bilgi sahibi olan kişiler vardi

Kim derse desin, kendim için konuşmam gerekirse verdiğim vergiyi zekatıma saymam mümkün değil. Zekat bambaşka bir şey. 

Vergi oranları v.s. bunlar forum kuralları içerisinde tartışılabilir tabi ki.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Bu konuda avrupayı "oldukça" geriden takip ediyoruz deyip kaçayım :) 

16 dakika önce, Serkan Toker yazdı:

İmam değilim ancak şöyle fikrimi belirteyim müsaadenizle, vergi devlete verilir zekat fakir fukaraya. ;)

Devlet kimdir?

Yorum bağlantısı
Serkan Toker
16 dakika önce, Akan Belen yazdı:
22 dakika önce, Serkan Toker yazdı:

İmam değilim ancak şöyle fikrimi belirteyim müsaadenizle, vergi devlete verilir zekat fakir fukaraya. emoji6.png

Her türden hoca bulmak mümkün, en iyi hoca akıl ve vicdan.

7 dakika önce, Mehmet Göktürk yazdı:

Bu konuda avrupayı "oldukça" geriden takip ediyoruz deyip kaçayım :) 

Devlet kimdir?

Devlet vergi toplayan güvenliği sağlayan kurumların tamamıdır. Vergi ile zekatın uzaktan yakından alakası yoktur.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

O zaman devlet fakire yardımı kessin mi?

Burda asıl ÖTV tartışsak iyi olacaktı. ÖTV oranları ne oldu şimdi?

Yorum bağlantısı
Akan Belen

Olan sanırım bir üst dilime girdi girecek olan modelleri bu niyetle alanlara oldu. Yada üst dilime girip alanlar olduysa şimdi o araç fiyatları ötv den kaynaklı geri geldi zarar ettiler bu mantıkla

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Mtv indirimi olan model kaldı mı? Geçen yıllarda 2.4 sonata ve accordlar giriyordu(2004-2006 arası)

Yorum bağlantısı
Serkan Toker
(düzenlendi)
36 dakika önce, Mehmet Göktürk yazdı:

O zaman devlet fakire yardımı kessin mi?

Burda asıl ÖTV tartışsak iyi olacaktı. ÖTV oranları ne oldu şimdi?

Konu MTV indirimi konusu, ÖTV iki blok ileride.. :)

Sosyal devlet fakirin fukaranın hakkını gözetir ama kapı komşun veya akraban içinde fakir fukara varsa öncelikle bizim gözetmemiz gerekir. Mevcut haliyle mtv indirimine giren araç sayısı oldukça azalmıştır.

tarihinde Serkan Toker tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
57 dakika önce, Serkan Toker yazdı:

Konu MTV indirimi konusu, ÖTV iki blok ileride.. :)

Sosyal devlet fakirin fukaranın hakkını gözetir ama kapı komşun veya akraban içinde fakir fukara varsa öncelikle bizim gözetmemiz gerekir. Mevcut haliyle mtv indirimine giren araç sayısı oldukça azalmıştır.

konuları ben de karıştırdım kusura bakmayın :)

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Azad Mirzade

39 tl mtv ödedim, kalanını ustaya verdim :biggrin:

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Günümüzde ne duymak istersen onu diyen dinci veya fikir sahibi çok. Boş ver onları.
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Zekat gönüllü verilir :)

Kayserilinin ineği hastalanmış, 

Allahım nolur ineğimi iyileştir, evimin geçim kaynağı vs, dua etmiş bir de adak adamış.. 

İneğim iyileşirse 15 gün oruç tutacağım demiş. 

İnek iyileşmiş, 

Kayserili sözünde durup, 15 gün oruç tutmuş, ancak 16. gün inek ölmüş. 

Sen görürsün demiş, 

İneği kurbana sayacağım, orucu da ramazan orucundan düşeceğim :) 

Vergi verip, zekata sayamayız, zorunlu veriyoruz vergiyi, din işi vicdan işidir. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
  • 3 yıl sonra...
Mehmet Ozyurek

Daha önce konuşulmuş ama güncelleyelim.. 

Şu linkten aracın kasko değerini buluyoruz..  https://www.tsb.org.tr/tr/motorlu-tasitlar-vergisi

Bulduğumuz kasko değerinin % 5 ini hesaplıyoruz. 

Aracımızın yıllık mtv toplamı aracın kasko bedelinin % 5 inden fazla ise vergiyi silindir hacmi olarak bir alt kademeden ödüyoruz. 

Örnek : kasko bedeli 50000 olsun.. % 5'i 2500

Aracımız 2000 cc olsun.. vergisi yıllık 2600 lira olursa.. 1800 cc gibi vergi ödeme imkanı var.. 

Bunun için standart bir form var.. 

Bu form sigorta acentesi tarafından doldurulup onaylanmalı. Vergi dairesine verilmeli.. 

YADA

E-devletten online başvuru yapılmalı.. Bu da mümkün. 

• Teşekkür 3
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
(düzenlendi)

Eski ve büyük motorlu araçlar için faydalı 

tarihinde Tansu Kalafatoğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 6 ay sonra...
Mehmet Ozyurek

Mtv hesaplamak için geçerli olan 2022/Ocak kasko değer listesi yayınlandı. 

Buradan indirebilirsiniz. 

https://tsb.org.tr/media/old_mtvs/ocak2022-2007veoncesi.xls

Aracınızın motoru büyükse bu konuyu incelemenizde fayda vardır.. 

Özeti şudur.. 

Aracın kasko bedelinin %5'i, yayınlanmış olan yıllık mtv tutarından düşük ise.  Verginizi bir alt silindir hacmi grubundan ödeyebilirsiniz.. 

Bunun için bir sigortacının bir form doldurması gerekir. Aracınız 2008 ve üstü model ise, online olarak da yapılabilir.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Mehmet Ozyurek

Mtv hesaplamak için geçerli olan 2023/Ocak kasko değer listesi yayınlandı. 

Buradan indirebilirsiniz. 

https://www.tsb.org.tr/media/old_mtvs/ocak2023-2008veoncesi.xls

Aracınızın motoru büyükse bu konuyu incelemenizde fayda vardır.. 

Özeti şudur.. 

Aracın kasko bedelinin %5'i, yayınlanmış olan yıllık mtv tutarından düşük ise.  Verginizi bir alt silindir hacmi grubundan ödeyebilirsiniz.. 

Bunun için bir sigortacının bir form doldurması gerekir. Aracınız 2009 ve üstü model ise, online olarak da yapılabilir.. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mehmet Ozyurek yazdı:

Verginizi bir alt silindir hacmi grubundan ödeyebilirsiniz.. 

şubat ayında da yapılabilir mi zamanı geçince

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Bir an heyecan yaptım :biggrin:

motor diyor büyük diyor, heyecan 2.0 dan sonra başlar

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Çağlar Bayur yazdı:

şubat ayında da yapılabilir mi zamanı geçince

Yapılabilir. 
Geçen yıla bile yapabilirsin. 

Yorum bağlantısı
Cem Işık

Ah ah 3.7 bizona ödediğim vergiler geliyor aklıma.. sattığım zaman birikmiş 13-14  bin gibi vergi ödemiştim.. ödeyip arabayı 38 bine satmıştım. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mehmet Ozyurek yazdı:

Yapılabilir. 
Geçen yıla bile yapabilirsin. 

geçen yıl lazım değil zaten ödemedim, af geldi ödemyeceğim de

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...